Prepad v AQA

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

reef.cz je mrtvy a ten clanok na ktory odkazujes je len zachranena cast diskusii , takze je to v podstate prepis anonymnej debaty a len podla stylu mozem po rokoch hadat, co kto napisal

v cecovom akva sme dali 2 diery, do jednej sme vlepili 10cm trubku, takze najprv voda tecie tym nizsim (ten je priskrteny aby nechrchlal) a ak by sa nahodou upchal, voda sa v komina nahromadi do vysky 10cm a zacne padat aj tym druhym prepadom

rozmery komina su okolo 25x16 ak si dobre pamatam, dali sme ho na stred kvoli umiestneniu akva , mozes ho mat aj v rohu ak ti to viac vyhovuje, pripravis sa tym vsak o moznost pouzivat Tunze Wavebox v buducnosti, ale to je asi jedno.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tak jsem mrknul do AQ a musím trochu upravit mnou podané info - výtlačnou trubku mám 3/4" a z přepadu jdou dvě 1" ( jedna s kulovým ventilem, druhá pojistná bez něj ). Čerpadlo NEW JET NJ3000 1200-3000 l/h, AQ 350L
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
moře
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 29 Júl 2008 10:14
Bydlisko: Frýdek-Místek

Príspevok od používateľa moře »

vik_33 napísal:Tak jsem mrknul do AQ a musím trochu upravit mnou podané info - výtlačnou trubku mám 3/4" a z přepadu jdou dvě 1" ( jedna s kulovým ventilem, druhá pojistná bez něj ). Čerpadlo NEW JET NJ3000 1200-3000 l/h, AQ 350L
Přesně tak to mám i já, ale čerpadlo AQUA BEE 2000L/H.
Měl jsem moře, musel jsem ho prodat, ale chci ho znovu!!!!
Danico
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 09 Feb 2009 14:35
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa Danico »

Dik.
S Wave boxom som neratl, planoval som dat Tunze kontroler + 4xnanostream 6055.
Podla popisu by to malo vedie simulovat pri pouziti viacerych cerpadiel
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Príspevok od používateľa tomáš »

tu je to pekne vidiet, ako sa to da napr.urobit :wink: http://aq.svub.cz/index.asp?switch=denik&ID=5

a je tam aj polopatisticky navod na DIY nocne svetlo. Presne podla neho idem robit nocne osvetlenie aj ja 8)
....každý život si zaslúži respekt....
Danico
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 09 Feb 2009 14:35
Bydlisko: Zilina

Molitan

Príspevok od používateľa Danico »

Super, pekne spisane. Hned ma napadlo niekolko otazok ...
Teraz ale k molitanu. Vo vela pripadoach ak nie aj vsade sa pouziva pri vyvode z prepadu, aky hruby, ci jemny to je ? Je nieco ako "zrnitost" molitanu ( ci co to je) ?
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Prepad v AQA

Príspevok od používateľa lubo54 »

A čo taketo volačo

http://youtu.be/tdn2Ulw26x8
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Re: Prepad v AQA

Príspevok od používateľa Zdenda »

Myslím si, že ty ohebné trubice se budou zavzdušňovat a co ty zásuvky 220V několik cm od
vodní hladiny? Do toho bych nešel.
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Prepad v AQA

Príspevok od používateľa lubo54 »

Zasuvky bez problemov mam prudovu ochranu a nezavzduňuju sa ale ťažko sa odvzdušnuju nezohnal som nič lepšie chcel som priesvytne len neviem kde zohnať.
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Prepad v AQA

Príspevok od používateľa cizmik »

Ten nápad s těma zásuvkama na DO se mi líbí, časem si je pořídím také :lol:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepad v AQA

Príspevok od používateľa vik_33 »

Není nad vrtaný přepad. Vše ostatní jsou jen náhražky a kompromisy, u kterých se časem stejně projeví tolik problémů, že je uživatel dobrovolně a rád vymění za osvědčenou klasiku. Akorát že už to je vždy mnohem složitější a nákladnější, než by to bylo na startovní čáře. I když tohle řešení na první pohled vypadá geniálně jednoduše, po roce-dvou z něj už takovou radost mít nebudeš :(
Ve filtraci je příliš velké množství různých "vodopádů". Rozstřikující se voda udělá brzo pěknou paseku - všude bude sražená sůl a vlhko větší, než je okolím akceptovatelné. Odpar ( hlavně v létě ) bude z tohoto důvodu zbytečně vysoký. A to nemluvím o hluku, který dopadající voda produkuje.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Prepad v AQA

Príspevok od používateľa vasekg »

Viku tady si dovolím nesouhlasit, respektive nemusí to být pravda ve všech případech..

Vrtaný přepad nemám záměrně a i kdybych nefungoval na metodu "bez filtru" resp., že mám jen malou filtraci vlepenou přímo v nádrži, snažil bych se napodobit to, co jsem měl ve starém akváriu: tedy mít jednu velkou nádrž přepaženou (s klasickým přepadem) - např. 2/3 reef a 1/3 filrace (v technické místnůstce za zdí, nebo prostě pohledově oddělen od akva)). Uznávám však, že tento systém není z hlediska místa vhodný pro každého. Ani já na to doma teď bohužel nemám prostor.

V.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepad v AQA

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ale Vašku, vždyť Ty se mnou souhlasíš :D Přepažená velká nádrž, o které píšeš, má také klasický přepad. Jen voda nejde dolů pod nádrž, ale jen do druhé části nádrže - vrchem. Uznávám ovšem, že v tomto případě je to sice "klasika", ale bez vrtání.
Rozdíl v "klasickém" řešení přepadu a mnou kritizovaných náhražkách je v tom, že u "klasiky" nenutíme vodu jít samovolně do kopce. Tedy kromě návratu do nádrže :wink: . U náhradních řešení, ať už DIY, nebo komerčně vyráběných, je tomu naopak. Aby byla překonána hrana nádrže, musí jít voda do kopce. A toto místo je zdrojem potíží ( zavzdušňování ).
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Prepad v AQA

Príspevok od používateľa vasekg »

ano to máš velkou pravdu, jak jde voda vrchem, zavzdušnění bývá občas problém. Mě spíš jde o to, že (přestože se v tomu v budoucnosti asi nevyhnu) nechci mít filtraci pod akváriem ve skřínce.

Přes všechnu pečlivost při stavbě jsem totiž viděl několik "nehod" souvisejících s takto postavenou filtrací - různá přetečení, netěsnosti....atd, že ji prostě nechci použít. Asi jsem trochu paranoidní a byl jsem zde dříve dokonce "nařčen" z toho, že pokud by mi to někde nějak teklo, je to jen mojí lemplovskou prací :-)) :-)

Pokud by měla filtrace být oddělená, pak se mi jako nejlepší jeví filtrace někde ve sklepě, z důvodu bezpečnosti, což je ovšem energeticky dražší o provoz silného čerpadla.

Já, pokud bych si někdy v budoucnu mohl dovolit hrát si, bych si v tomto jednoznačně vzal příklad z Adrianova a Chipova systému....Kdo viděl, pochopí.

Uvědomuju si ovšem, že filtr hned pod akva ve skřínce je zdaleka nejpoužívanější metoda filtrace, z důvodu místa a již v podstatě osvědčené realizace.

V.
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Prepad v AQA

Príspevok od používateľa lubo54 »

Osobne si myslim že neni problem to že ide voda do kopca takych prepadov je neskutočne vela a najviac čo som si všimol ich dost často použivaju v spojenych štatoch a dokonca sa aj vyábaju a niejetolacná záležitosť.podoby prepad som mal spraveny v prvom akva 160l bol sice z pvc trubiek ale fungoval 3roky beznehody.A osobne nehod a prtečenia sa nebojim lebo byvym sice na 8 poschodi v panelaku ale mam odizolovanu podlahu a o 5cm zdvihnuty práh do izby sa vejde vody :D
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"