Killer aiptasia DIY

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

skromny
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 02 Sep 2010 14:13
Bydlisko: Levoča

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa skromny »

Aiptásie nemám, ako som už písal, takže sa nezapojím do "výskumu", ale pred časom som si všimol na nete pri foto killer aiptásií aj DYI s jednou elektródou. Teraz som to chcel nájsť a narazil som na zaujímavý názor nejakého Snausy-ho v ReefCentrál http://www.reefcentral.com/forums/showt ... 778&page=2
kde spomína "strapatý filefish" (asi Acreichthys tomentosus a pod.)
Za mesiac-dva citujem boli aiptasie hystóriou. Je to link na urobitko KA, debatujú tam tieš o materialoch na elektródy a pod.
tominoooooo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 21 Jan 2009 12:23
Bydlisko: Trnava

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa tominoooooo »

Ceruzka - vlastne tuha zo stolarskej ceruzky funguje super takze dnes som to skusil tuha - minus pol a ocelovy drot - plus pol, zdroj 12V 1000mA super treba obcas opakovat ale funguje to som spokojny
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

Náhodou nezkoušel jste někdo laser na aiptasie píše se o tom tady http://www.reefcentral.com/forums/showt ... ?t=2101768 a tady je třeba video http://youtu.be/Cbk7mA5PuAQ
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa pepe »

S laserem hlavně pozor na oči :!: :!: :!:
Je nutné maximálně dodržovat bezpečnostní opatření, včetně striktního použítí ochranných brýlí.
Už jsem za svou kariéru viděl laserové poškození tzv. žluté skvrny na sítnici - tj. místa nejostřejšího vidění. jedná se o nevratný stav a lze si to představit jako výpad centra sledovaného obrazu... :(
Pozn.: podobný stav může způsobit i sledování zatmění slunce, či dokonce silné slunce (např. na horách ve vysokých nadmořských výškách), bez použití ekvivalentní ochrany (brýlí...)
Používateľov profilový obrázok
Draceksopticek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 17 Okt 2010 21:02
Bydlisko: Mladá Boleslav
Kontaktovať používateľa:

Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa Draceksopticek »

S brýlema je to jasný jinak je to nebezpečný.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa BODLOK »

Před nějakým časem jsem "na dálku" realizoval s přítelem KUBRTem Aiptasia killer - viz forum-řekl bych s dobrými výsledky.Vše ale vyšumělo do ztracena.Dle mého názoru ne k vůli malému efektu,ale proto,že to chtělo se trochu zamyslet,v odborné literatuře získat info a potom si přístroj udělat.
Přece je jednoduché koupit si za pár stokorun vodičku stříkačku a hotovo.
Píši to proto,že fandím každému,kdo se o cokoliv nového pokouší!!
To platí právě teď příteli Draceksopticek.
Pokud budou výsledky dobré či špatné dát info.Ale v žádném případě nikomu nic NEDOPORUČOVAT.Od experimentu k bezpečnému a efektivnímu prototypu je dlouhatánská cesta.
Držím palce.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Postavil jsem 3 "Aiptasia killer" podle "návodů". Dva byly napájeny z baterií, kvůli třetímu jsem koupil manželce do auta nový akumulátor a starší jsem po pravidelném nabíjení využíval pro testování "killeru". Bohužel ale musím sdělit, že ani jeden z vyrobených kusů nefungoval tak, jak jsem si to představoval, t.j. s výsledkem vyhubení sasanek v daném objemu akvária. Měnil jsem u nich elektrody (různé průměry a materiál - měkké železo, ocel, titan - od entomologických špendlíků 00 po hřebíky), střídal anodu a katodu (voda x sasanka), cpal jsem sasankám elektrody "do hrdla" nebo škrabal jejich disky, různě jsem izoloval aplikační konce (vodivá pouze špička elektrody), ale všechno marné. Sasanky se samozřejmě po aplikaci ztratily, ale po čase znovu vyrostly anebo se objevily na jiném místě, obvykle v hojnějším počtu. Aiptasie jsem nakonec musel řešit klasicky - vodičkami či suspenzemi a chelmony. Majano se mi tímto způsobem podařilo v jednom akváriu tak rozmnožit, že jsem kvůli nim (+ ještě jednomu zběsile rostoucímu korálu) musel zlikvidovat a následně znovu založit celé akvárium. Takže moje hodnocení metody je palec dolu. Dalšími experimentování se meze nekladou, ale výsledek považuji za pochybný.
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa jskubak »

Nieje skor realnou pricinou ich likvidacie vznikajuci chlor, lebo co som videl tie videa, tam do sasanky davali bublinkujucu elektrodu

Ja som vyskusal cielene vycvicit ryby na likvidaciu sklennych sasaniek, s pociatku som ich krmil varenymi sankami /obarene 10 min/, tie postupne zrali takmer vsetky ryby. Uspesne sa chytil aj na nevarene mlady bodlok modry-Acanthurus coeruleus, boduzial o pol roka odisiel pri 36h vypadku prudu. Skusal som to uspesne aj s hepatakom, ale po dvoch dnoch sa uz opat na ne vykaslal.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa vik_33 »

jskubak napísal:... Ja som vyskusal cielene vycvicit ryby na likvidaciu sklennych sasaniek...
:D to je podobné, jako přeškolovat tygra na brokolici :D
Aiptasia killer jsem nezkoušel - připadalo mi to zbytečně moc komplikované. Laser už je zajímavější, i když sklo-voda-lom světla - nějak nejsem úplně přesvědčen, že by to mohlo fungovat ( s běžně dostupnými lasery ), ale třeba se mýlím. Zatím používám jednoduchou metodu s hydroxidem sodným a s aiptasiemi problémy nemám :wink:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa marcer »

Aku koncetraciu NaOH je doporucene pouzit? Niekde na americkom fore som cital, ze doporucuju pouzit bud N2 NaOH (8%) alebo N3 NaOH (12%).
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa vik_33 »

Používám hydroxid sodný běžně dostupný např. v Baumaxu. Postup jsem popisoval zde.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa Jaroslav »

vik_33 napísal: Laser už je zajímavější, i když sklo-voda-lom světla - nějak nejsem úplně přesvědčen, že by to mohlo fungovat ( s běžně dostupnými lasery ), ale třeba se mýlím.
Laser s větším výkonem (jaký je použit pro demonstraci možností metody v odkazovaném materiálu) by zcela jistě fungoval dobře. Ale zahrávat si s lomy a odrazy světla na rozhraních vzduchu/vody nebo vzduchu/skla/vody a riskovat, že při špatném zaměření (přes ochranné brýle) usmažím v akváriu kdeco, "přepůlím rybu" nebo poškodím zrak sobě a lidem v okolí asi kvůli skelným sasankám nestojí zato. Mořskou akvaristiku děláme všichni především pro radost a něměli bychom kvůli ni končit jako psychičtí nebo tělesní invalidé :D .
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa chip »

ja jsem pouzival radu metod ( klasickej hydroxyd jako vik, aptiasia killer od grotechu, elektrinu), ale nejucinejsi je kombinace wundermanek a chateodona. Od te doby co je chateodon v AQ, tak vetsinou kdyz jeden den se nekde objevi tahle skelna potvora, tak druhy den po ni neni ani znamky :-D
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa Steedy »

marcer napísal:Aku koncetraciu NaOH je doporucene pouzit? Niekde na americkom fore som cital, ze doporucuju pouzit bud N2 NaOH (8%) alebo N3 NaOH (12%).
nejlepsi je krtek :-) na cisteni odpadu :) cajova lzicka do male pulky nalit studenou vodu ,michat do rozpusteni , vytvari se teplo a pozor na potrisneni, nechat vychladnout a vesele davkovat.
Obsah male pulky v akva od 300L nicemu neuskodi. Je mozno ale udelat si slabsi nebo mensi davku pro jistotu.

Prirodni likvidace je vsak nejlepsi, ovsem malo kdo si tam hodi klipku ktera to spase :) nebo stado wundermanek ktere pak jeste nekdy to ani nechcou zrat :D
Naposledy upravil/-a Steedy v 25 Jún 2012 08:54, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Killer aiptasia DIY

Príspevok od používateľa chip »

co se tyka laseru... jsem sice technicka hracicka, ale s laserem bych se neodvazil experimentovat, na muj vkus je to uz trochu kach a aby znicil vetsi kousky, tak uz by bylo potreba vetsiho vykonu...
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"