DIY doplnování odparu

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

Co říkáte na doplnovani odparu viz. odkaz ? uz 3/4 roku používám kapačku,je to dobre,ale chci udělat něco lepšiho . nebo má někdo lepší nápad ? :-)
http://www.youtube.com/watch?v=KTYxVr8l ... re=related
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa Steedy »

Na male akvaria to funguje pretty good jak by rekl American :) je to stara metoda doplnovani vody.Taky sem to mel kdysi respektive sem si to chtel jen vyzkouset jak to funguje.
Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

mam akva 200l,a budu mit asi jeste mensi...
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
anderev
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 21 Apr 2011 13:58
Bydlisko: Senec

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa anderev »

Vyriešil som doplňovanie odparu jednoducho a zatiaľ spoľahlivo :) .

1. zistil som si priemer odparenej vody za týždeň - z toho mi vyplynul približný odparený objem na deň.
2. zistil som si, za aký čas mi potrebný objem vody vytvorí reverzná osmóza
3. pred reverznú osmózu som pripojil programovateľný ventil (riadiaci procesor mi zostal zo závlahy), dá sa nahradiť aj jednoduchými záhradnými ventilmi, napr. Gardena.
3. nastavil som spúšťanie (otváranie ventilu) na takú dlhú dobu, aby vytvoril potrebné množstvo čistej vody, prívod vody som dal priamo do DSB

Mám RO cca 15 m vzdialenú, nebol v tom problém, napriek tomu, že vodu bolo potrebné vytlačiť z pivnice hore. Pre presné nastavenie množstav vody odporúčam výber takého spôsobu programovania, ktorý umožní nastaviť dĺžku otvorenia ventilu na minúty.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa vik_33 »

To slůvko "zatiaĺ" je hodně důležité. U mě je dost velký rozdíl mezi odpařenou vodou teď, v zimě a v parném létě. Rozdíl činí extrémně i více než 200%. Myslím si, že není nic jednoduššího, než nádrž se zásobou vody, plovákový spínač (nebo jiný hladinový spínač) a malinké čerpadlo. Pro spojení s automatickým doplňováním vody z RO se dá použít další plovákový spínač a čtyřcestný ventil, případně ještě navíc tlaková nádoba.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa marcer »

Prave teraz idem robit elektroinstalaciu pre nove 500l akvarium a rozmyslam, ako vyriesit automaticke doplnovanie odparu. Kedze mam IP66 rozvadzac s prudovymi chranicmi a isticmi uvazujem o rieseni cez DIN rele. Hladinu budem merat aj doplnat vo vytlacnej komore. Vidim tri moznosti, ktora je podla vas najlepsia?

a) Hladinove rele ELKO EP HRH-5 (35,34 €) s jednym (min) alebo dvoma snimacmi (SHR-1 5,08€ alebo SHR-2 6,50€, IP67). Su to jednopolove elektrody a na detekciou sa vyuziva vodivost vody s tretou C elektrodou. Detekcne napatie je 3.5V 50Hz s max. prudom 1mA. To by asi nemalo vadit.

b) impulzne pamatove rele napr. OEZ MIR-16-001-A230 (30,14€), ktore ma jeden vstup ON a druhy OFF. Na ON by som pripojil mechanicky snimac min. hladiny(za 3-4€ z HK) a druhy OFF na maximum.

c) casove rele napr. Elko EP CRM-81J/6-60s (24,33€) alebo schodiskovy automat CRM-4/pol az 10 minut (25,09€). Rele by sa zopinalo mechanickym snimacom min. hladiny a cez napr. Atman AT 200 by sa za pol minutu doplnili 3.3 litra.

Ako ochrana proti zblbnutiu by som mal nadrz na doplnovanie odparu 20-30l, aby sa neprelialal nadrz a pri 500l by sa koncentracia soli znizila asi iba 4%, co by nemalo vadit.
Používateľov profilový obrázok
Majkl.1
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 631
Dátum registrácie: 19 Sep 2011 09:31
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa Majkl.1 »

něco podobného, jako máš v bodě A mi udělal kamarád... já nejsem elektrotechnik, tak se Nevyznam. z jakého materiálu mám použít ty elektrody? aby nevadily v AQ... poradí někdo?
600L Reef tank
Reef 340L + 100L filtrace ....
Nano reef 120L ... je už minulostí
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa marcer »

Tie elektrody SHR-1 (verzia M) alebo SHR-2 su nerezove, tak by to snad nemalo hrdzaviet. Su ako prislusenstvo priamo ku hladinovemu rele.

btw. Ja som sa nakoniec rozhodol pre riesenie c) - casove rele Finder 80.01 za 29 Eur. Tam si budem vediet nastavit lubovolny cas, ktory to ma po zopnuti pumpovat a bude stacit iba jeden obycajny hladinovy snimac. Do hladinoveho snimaca bude pustenych iba 12V DC, ale rele bude spinat 230V AC.
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa lubo54 »

Išlo by aj takto skombinovať :idea:

http://www.ebay.com/itm/FA425-Water-Pum ... 2153476577

http://www.ebay.com/itm/PP-Double-Ball- ... 4603712fca

Lákavé ceny.Je to síce Čína :)

cca 17€
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa chip »

Ja ted aktualne pouzivam to co mas ve variante a, akorat misto cidel mam hladinove spinace...
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa lubo54 »

Máš nejaký link ako vyzerajú tie hladinove spinace.Lebo niekde som tu videl aj ultrazvukový snímač ale moc sa my to nepozdáva.Zatiaľ dopúšťam cez časové 3x 2litre každých 8hoď nieje to nič moc :? ale na začiatok stačí
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa chip »

Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa lubo54 »

Nó take volačo šlape to aj na 12v lebo vždy udávaju maximálne napatie ale málo kde ninimálne pri ktorom to funguje.
Ešte jedna otázka-nezadiera sa ten plaváčik ak sa voda odparí a ostane na piestiku sol
neadrel sa ti niekedy :?:
Lebo mne odpar 3litre robý už problémi :(
Na jednu vec je to dobré na Salinita nemám velké výchylki :)
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa chip »

zasek se mi jen jednou, ale mam to pojistene jeste jednim plovackem ;-) jeste existuje mnohem lepsi varianta, to je treba tohle... http://www.conrad.cz/nastavitelny-plovo ... ac.k701599 ja planuju, ze prejdu na tyhle, ale lenost je silena vec...
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY doplnování odparu

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tak přesně tenhle plovák mám já. Roky už bezproblémově funguje - je téměř nerozbitný. Jednou za čas z něj oloupu usazeniny, protože zvyšují váhu plováku a ten pak přestává plovat :D ( tak max jednou za rok ). Spojení pevné a pohyblivé části je plasovým páskem a čepem. Plastový pásek se mi při čištění zpravidla přetrhne, tak ho měním za nový - ustřižený z jakékoliv trošku silnější plastové folie - práce na 5 minut.
( přiznám se, že od jisté doby se již nesnažím pohyblivou část čistit ve filtru, ale vždy jí pohybem do strany utrhnu, očistím mimo AQ a po výměně plastu zas nasadím na své místo )
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"