zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa shark »

Zdravím všechny chovatele co si případně rádi tvoří svépomocí různé vychytávky.Sháním náměty a inspirace k zabezpečení streamu proti vniku sasany a tim eliminovat možný problem který už někteří dost neradi poznaly na svých nádržích.Do budoucna bych rád napláoval AQ i s pěknou sasanou a tohle je asi nejpodstatnější věc která mě tíží a zatím brzdí v rozhodování jestli ji pořídit nebo nepořídit.
Nějaké nápady už jsem měl ale zatim nic co by stálo za to :( Pokud už někdo z vás někde natrefil na nějkou vychytávku tak tady bych uvítal její zveřejnění :)
Osobně mě zatim napadá překrytí streamu kostkou(klecí)tak aby mohl přisávat vodu bez většího brždění .Prakticky to bude asi špatně proveditelné . Zakrytí utesem je v tomto případě kvuli udržbě čerpadla dost nepraktické.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa VINTR »

Tak to by mě taky zajímalo. Magnifika mi poslední dobou často vlezla do čerpadla (byla pak poškubaná), tak sem na to dal ze starýho čerpadla ješte jeden kryt za pomocí bindru, zatím do něho nevlezla a účel to splňuje (sasanka je už delší dobu vedle čerpadla - dotýká se ho), ale moc tomu nevěřím, uvidím.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa rybka »

Ahoj,
na počet semletých sasanek jsem asi mistr světa, aspoň na tomto fóru :mrgreen:
Vychytávku nemám, ale mám streamy (čínská dvojčata), do kterých ze záhadných důvodů nejdou (E.quatricolor). A to se mnohdy pohybují extrémně blízko.
DSC01387.JPG
Používateľov profilový obrázok
morskysvet.sk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 909
Dátum registrácie: 01 Mar 2012 21:30
Bydlisko: Podkylava
Kontaktovať používateľa:

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa morskysvet.sk »

ja som pouzival najhrubsi bioakvacit(ten cierny) ktory som narezal na tenku asi pol centimetrovu vrstvu a nou som obalil streamy a bol pokoj na to sa nevedia prichytit nohou sa im to smyka :mrgreen:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa rybka »

"Bioakvacit", tedy expandovaná PUR pěna, má poréznosti nezávisle na barvě. Materiál s nepravidelně velkými buňkami seřezaný z horní části "bochníku" je vesměs považován za odpad. Snadno jej získáte u zpracovatele
http://www.firmy.cz/detail/143672-eurof ... urce=fhint
odvolejte se na "auditora z gumáren", vedení firmy ví o mém "postižení".
Externě se dají vodním paprskem vyřezat i "punčochy/návleky", ale to je už info spíše pro obchodníky.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa shark »

právě takový sousedství mě trochu děsí :lol:
Uvažoval jsem udělat s kamenů okolo streamu jeskyni.Nařezat tenký plátky a stvořit takovou přírodní klec.Tak aby šla sundat a byla dost děrovaná aby to nebránilo přisávání vody. :?
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa VINTR »

Už několikrát byla zastřižena. Ještě bych si zjistil jaký proudový čerpadlo budeš používat, jestli s klasickou vrtulkou, nebo vrtulkou jako je ve výtlačným čerpadle (můj případ). Čerpadlo dokáže nasát sasanku i přes otvor, ze kterého jde proud, zvláštní, ale je to tak.
Když bych to dělal a měl na to místo uvažoval bych o plastové krabičce, něco jako má tunze (Tunze Wavebox) a nebo bych použil pro jednoduchost ten zmiňovaný "molitan".

Tak jak to mám, čekám, kdy dojde k jarnímu střihu, ale zatím nic - kdyžtak to doroste :lol: .
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa VINTR »

A ještě jedna zkušenost, když se jí tam bude líbit, tak ať ju dáš kamkoli do nádrže, vždy se vrátí tam kam nechceš. Musíš počítat, že jednou za čas se půjde protáhnout, bude cestovat po nádrži, ale po čase se vrátí na stejné místo "kde se jí líbí".
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa shark »

Právě tak jak jak píšeš to mám trochu namysli.Udělat box který bude ale s přírodního materiálu a osazený tak aby se dal jednoduše sejmout.Velký tolik aby sasanu nenasál ten stream.Počítám s k lasickým streamem s výkonem do 5000L/h klidně i ten činskej.Mám snimia dobrou zkušenost a cena je zanedbatelná.(navíc se mi ještě válí nejaký doma)To cestování sasan to je jasný-tak právě proto to nechci nijak podcenit.Znám i případ kdy nádherně seděla sasana dva roky na jednom fleku a jak majitel vypadl na dovolenou tak to vzalo fofr a nezachránila se už ani nádrž.Po tydnu bylo vymalováno a mohlo se začít od novoty :evil:
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa VINTR »

Ještě druh sasanky může hodně ovlivnit, některé jsou mezi kameny u dna v písku a jiné se snaží vylézt co nejvýše.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa shark »

plánovaná je Heteractis magnifica , proto ty přípravy :) ještě jsem puvodně uvažoval o Stichodactyla haddoni ale tu jsem v pořadí zájmu zařadil až na druhé místo.Zatím mám vypuštěno tak nádrž budu situovat tak aby layout byl co nejjednodužší a vhodný pro osazení sasanou.Už to nebude zaskládanej útes.Proto taky ty čerpadla musí být trochu maskované a hlavně funkční bez možnosti návštěvy sasanou :?
Naposledy upravil/-a shark v 08 Mar 2013 20:09, upravené celkom 1 krát.
masafi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Jan 2013 12:33
Bydlisko: Zeleneč (kousek od Prahy)

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa masafi »

ahoj vsem,

prirodni material je asi celkem utopie nebo spis me nenapada co by to za material mohlo byt ale porad uvazuji o kleci z cireho akrylatu ve tvaru jezka a nebo o takovem sudu, ktery by byl jen z zeber kolem streamu .... jakmile dodelam svoji nadrz zacnu to testovat ....
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: zabezpečení streamu pro chov sasanek v nádrži

Príspevok od používateľa chip »

ted me napadlo... co udelat takovou "klec" ze siporaxu?
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"