Umělá skála

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa rybka »

Nebudeš první, taky jsem "napochodoval" se zeolitem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa chip »

K tomu potrebujes pec na vypalovani ( treba na keramiku)
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

zeolit, odpoledne byla debata ohledně perlitu a ten má velice podobné složení jako zeolit.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

Tak a bohužel molitan taky nepůjde, jelikož se ve slané vodě sice neškodně, ale rozpadá se :o(

takže je tu ještě jedna zcela nezávadná možnost a to sice polystyrenová kostra natřená silikonem a olepená korálovou drtí.

Polystyren pod silikonem nezávadný a nezničitelný
Silikon neutrální - nezávadný bez vlivu na vodu
Korálová drť cca ve vrstvě 10 mm porézní a nezávadná :o)

navíc tohle jsem dělal už tak 100x, akorát s křemičitým pískem.

bude to vypadat jako na sobě naskládané plotny, jen to bude šílená práce udělat co nejčlenitější.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa vik_33 »

Super ... a denitrifikace uvnitř polystyrenového útesu bude probíhat fakticky na jedničku s hvězdičkou a minimálně dvakrát podtrženou :roll:
Ne vždycky je vyšlapaná cestička nehodná následování ... A přestaň už konečně srovnávat sladkou vodu s mořem :shock: Procesy probíhající v moři se se sladkou vodou nedají srovnávat - mimo jiné - absence rostlin znamená úplně jiný způsob odbourávání dusičnanů.

Tahle debata ve mě evokuje výrok Járy Cimrmana:
"Foukáním cigaretového dýmu do umyvadla se zlato vyrobit nedá, vždycky se ale najde někdo, kdo to přece jen ješte jednou zkusí."
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa kolakao155 »

Strasne sa na tom narobis, esteticky to bude to iste ako ked sa vyhras s normalnymi kamenmi a filtracne vlastnosti to bude mat +- 10%. fakt je to lepsie klasicky, vsetci to tak robia, lebo tieto sladkovodne veci sa zjavne neosvedcili.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

ten proces bude probíhat v té svrchní vrstvě vápence :) ta by měla s klidem dosahovat 5-10mm. Do kamenů se to o moc hlouběji nedostane. Nešla by ta ztráta kompenzovat silnější vrstvou písku na dně? nestačilo by dát litr siporaxu navíc? co když v nádrži nebudou ryby?
je to asi něco za něco. Snížím někde jeden parametr a budu ho muset jinde dohnat, nebo budu muset něco jiného omezit.

Srovnávat to se sladkou budu, už jen způsob přístupu obou skupin je stejný. Neřekl bych, že moře je náročnější na péči či vědomosti atd.. je náročnější finančně, protože je to stále exotika. Ale všichni si myslí, že dělají něco zvláštního.
S tvým odpuštěním.... zkoušel si někdy sladkou vodu typu amano a udržet jí v přijatelném stavu déle než rok? :o)

před deseti lety jsem byl na srazu veřejně ponižován a pranýřován za tvrzení, že vodu není třeba měnit každý týden, nebo měsíc, ale jednou za půl roku stačí, že není třeba chemie na rostlinné akvárko, není třeba dodávat CO2 do rostlinného akvárka, že pro tření zeber není třeba silný proud.... svítit LED o naprosto minimálním výkonu. Všechno z toho se časem ukázalo jako reálné.

Konzervativní způsob sice vede pravděpodobněji k úspěchu, ale to nikomu nepřinese vůbec nic. Budete mít doma pěkné akvárko. A pokud nad tím nebude nikdo kreativně přemýšlet, tak se to neposune nikam. Já to nehodlám dělat jako u sladké vody, je třeba všechny postupy upravit, ale úplně jiné to není. Nejsou to rostliny jako ve sladké, ale zooxantela není od buňky kytky o moc jiná. Neříkám, že mi tam hned pofrčej Acropory až do stropu.
LPS/SOFT 300l
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa kominík »

Konzervativní způsob sice vede pravděpodobněji k úspěchu, ale to nikomu nepřinese vůbec nic. Budete mít doma pěkné akvárko. A pokud nad tím nebude nikdo kreativně přemýšlet, tak se to neposune nikam. Já to nehodlám dělat jako u sladké vody, je třeba všechny postupy upravit, ale úplně jiné to není. Nejsou to rostliny jako ve sladké, ale zooxantela není od buňky kytky o moc jiná. Neříkám, že mi tam hned pofrčej Acropory až do stropu.[/quote]

v tomto případě,když máš úplně jasno co chceš,nevím co očekáváš od nás :roll:
tak jak jsem psal výše udělej si to jak chceš po svém a po roce provozu předveď úspěch-neúspěch
jinak je to zbytečná debata :!:
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa VF »

Jsem si myslel, že vydržím nepsat - nevydržím.
Vážím si Tvé tvrdohlavosti nahradit přírodní materiály umělou hmotou. Asi nemá cenu Ti stále opakovat, že to není to pravé řešení pro moře. Musíš si to vyzkoušet a třeba skutečně přijdeš na nějaké geniální řešení.
Tak zkoušej ale netvrď, že jsi ten nejchytřejší a nežádej od ostatních schválení Tvých postupů.

Nejsem největší odborník na denitrifikaci ale v 10 mm vrstvě k ní zřejmě nedojde.
Zkušenost je nesdělitelná!!
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tak já též nejsem odborník, ale rozdíl mezi nitrifikací a denitrifikací znám ( stejně jako VF, kominík a mnoho dalších ). Nitrifikace probíhat může i na tom plastu, denitrifikace v 1 cm ani náhodou. A pokud někdo dokáže, že ano, zaslouží si Nobelovku. Na vysvětlenou pro méně znalé - ona totiž denitrifikace probíhá v anaerobním prostředí, tzn. bez přístupu kyslíku, kdežto nitrifikace v aerobním prostředí, tedy naopak kyslík obsahujícím. Proto denitrifikace probíhá např. uvnitř v kamenech, v dolních vrstvách DSB apod.
Ve sladké vodě dusíkaté látky odbourávají rostliny v masivní míře. Není potřeba denitrifikačních procesů uvnitř kamenů a proto je fuk, jestli máme v AQ oblázky z křemene, nebo porézní materiály. Zooxanthely tuto činnost nenahradí v dostatečné míře ani náhodou. A při větším množství dusičnanů budeš mít původně barevné korálnatce nejdříve hnědé, později bílé - vhodné leda tak do kredence.
Dále mne tato debata již unavuje, slep si útes třeba z dlažebních kostek.
Howgh!
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa kolakao155 »

nie je to celkom tak, ze v kameni je ta vrstva tiez 1 cm. pekne porovite reefove kamene maju skutocny povrch omnoho vacsi ako je viditelne.

vid tento obrazok

http://i85.photobucket.com/albums/k56/M ... orsale.jpg
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Použít tuto metodu (pokud najdeš vhodný materiál) by si mohl asi v případě opravdu velkých nádrží jako úsporu peněz za stavební materiál, jako jsou suché kameny keramika a pod. v součinosti s filtrem pod včetně DSB. Procesy odbourávání odpadních látek probíhají v hloubkách pod 10 cm proto je to hluboké dno. Ale aktivovat budeš muset stejně živáky. Já nejsem pro nezkoušení nových věcí, ale jak ti kluci píšou, útes nemá jen funkci estetickou. Jde hlavně o to aby společně s tím co chceš dělat byli zachovány procesy a to nejen biologické, ale i chemické a chemie speciálně mě dává taky zabrat :D . já bych to spíš zakončil jinak, žádný učený z nebe nespadl
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

Takže se to dá nahradit. pokud se mi povede za tím pozadím vybudovat těleso s vysokou porézností, minimálním prouděním vody a hloubkou minimálně 10 cm.
Vůbec není pravda že bych se z vašich reakcí nepoučil. Však jsem vyřadil již mnoho variant.
Na pelletách denitrifikace neprobíhá? v reklamním letáku to vypadalo tak dobře.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

tzn jsem u staré dobré trubky naplněné pískem, to by mohla být docela solidní denitrifikační kolona. Popřípadě teda vysoké dno.
LPS/SOFT 300l
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa moře v Praze »

No na DSB a procesy v něm, by si se měl zeptat rybky to je určitě odborník. Ale i JardaH má teď ve variantě 2 za plastovým útesem DSB pokud se nepletu. Pelety jsou zdroj uhlíku jednoduše žrádlo pro bakterie. To vše o čem přemýšlíš je na dlouhé testování. Rychle to nejde :) . Nejlépe když to vyzkoušíš a poučíš se z chyb. Ono každý kdo ti z kluků radil jednou začínal a určitě testů omylů mají za sebou spousty. Určitě tě některé z jejich rad ušetří zklamání. Ale vymýšlet a tvořit je základ evoluce. Tady ovšem platí že většina systémů filtrace, až na malé vychytávky jsou staré záležitosti a pořád nenahrazeny, asi na tom něco bude :D
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"