Umělá skála

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

Určitě na tom něco je, ale přece to nějak musí jít i jinak. představte si schéma s jednou komorou pro techniku na boční straně a na zadní straně úzká komora s pěněným vápencem. Prakticky se jedná o extrémně křehký a porézní materiál vyráběný kypřením jemné drti. Vypadá to jako bábovka od babičkyn takovej aquacit 100ppm. Poréznost to má větší než siporax. Tím by šla naplnit ta zadní komora a při tloušťce 5cm je to dalších 25l hmoty s porézností 500. 10% objemu nádrže.
Nebo možná ten koncept opustím, udělám útes z kamenů, ale přilepím ho na tu trubku naplněnou pěněným vápencem.

třeba takové provedení s integrovanou skleněnou komorou už by už asi bylo zkousnutelné?
Nakoupené kameny by pak stačilo přeříznout na polovinu a řeznou plochou nalepit na komoru. Ta by měla sem tam navrtanou dírku 10mm pro vstup vody, bez čerpadla.
Obrázok
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa amsi »

MRysan napísal:
To je evoluce :o) zkoušet něco nového. Navíc na to mám dost času, zatím mám jen akvárko, musím udělat skříň, Světlo, veškerou techniku atd.... takže mám minimálně dva měsíce čas zkoušet různé alternativní možnosti. Stavit se u pepina a koupit 10kg kamení můžu ze dne na den.
.
Chceš být průkopníkem ... ? BUĎ !!! ale netahej rozumy z lidí co to dělají jinak .... Chceš mít auto na vodu .... a chceš rady po někom kdo jezdí na naftu nebo benzín či Lpg :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Běž .... udělej .... (jak psal neprůkopník Kominík) a nebuď jako už pár jedinců .... že budeš čekat a nutit tady někoho aby odkýval Tvé extra nápady.

tzn jsem u staré dobré trubky naplněné pískem, to by mohla být docela solidní denitrifikační kolona. Popřípadě teda vysoké dno.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: jo to jsem měl už dávno na mysli ....
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa moře v Praze »

:D tak a vše už si se dozvěděl. Jinak 2 měsíce na zkoušení, je málo tady ti to musí fungovat roky.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

O to vůbec nešlo,
chtěj jsem zjistit, zda to náhodou už někdo nezkoušel, pokud ne, tak mi to nevadí a taky to nebudu dělat. Problém je v tom, že z celkového počtu čtenářů reaguje jen majé procento, takže se dopátrat skutečnosti není tak jednoduché.
Možná už na začátku jsem udělal velkou chybu při popisu toho co bych chtěl udělat a už jen samotný název umělá skála je blbě. Umělou skálu máte všichni, já jsem spíš myslel na to udělat útes věrohodněji k realitě než jsou ty v nádržích, popřípadě lépe využít možnosti dostupných materiálů ať už se jednalo o beton, PUR, nebo prostý kámen.
Jako co si budeme povídat, útesy v našich akvárkách jsou moc pěkné, ale nelze je považovat za zmenšeninu reálného topu, je to umělá náhražka něčeho zidealizovaného a především je to srdeční koníček.
Vybral jsem si z toho co jsem potřeboval, konzultoval jsem, a další krok bude konzultovat s lidna co se vyznají v širších souvislostech, ale na podobná fóra nechodí z různých důvodů. Výsledek se stejně dozvíme až za rok, zatím je to jen teoretická debata.

PS. roky bych to nevydržel, každou nádrž ruším tak rok po tom co začně fungovat, sedět před akvárkem a koukat do něj mi nejde, potřebuju mít ruce v něm.
LPS/SOFT 300l
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa kolakao155 »

MRysan napísal: PS. roky bych to nevydržel, každou nádrž ruším tak rok po tom co začně fungovat, sedět před akvárkem a koukat do něj mi nejde, potřebuju mít ruce v něm.
tak to rychlo zistis, ze more je take rozmanite, ze kazdy rok bude ine a mozes v nom mat ruky od rana do vecera :)
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa shark »

nevím co je umělého na přírodním kameni co tu většina použivá :lol: to jsem nějak asi nepochopil..No a pokud chceš mužeš si stoho nasypat hromadu a pokud chceš ještě věrohodněji sehnat velký balvan reefového kamene se dá taky.
Podotýkám je to přírodní maretiál tak nechápu kde bereš že je na utesu něco umělého.No pokud bereš v potas layout tak sorry ale to si mužeš naskládat jak tě napadne a klidně okopírovat část utesu dle fota nějakého potapěče..Ovšem to by jsi asi musel dělat nádrž z bazenu.Udělat přírodní kopii utesu z materiálu jako je pur pěna a myslet že to bude vypadat přirozeněji než přirozený kamen hmmm to jsem tedy zvědav jak to svedeš.Držim palce každopádně.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

co je umělé na latexu? Nebo na betonu?
Pokud se to pokusím vysvětlit, tak akorát každýho naštvu :twisted: protože ta akvárka jsou pro každého srdeční záležitostí.
Kup si letenku do Brisbane, choď si týden šnorchlovat a pochopíš co je přírodní a co je umělé. V okamžiku kdy něco vytáhneš z oceánu a dáš si to do sítě skončila přírodní cesta. Dále je to už jen umělé, diskutovat se dá jen o tom jak moc a zda vůbec.
LPS/SOFT 300l
marek k.
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Dec 2011 23:51
Bydlisko: karvina

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa marek k. »

hhmmmm??pánové,, :shock: :shock: někdo začal něco nového a taková reakce????? :roll:
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa shock »

nezacal
len spomenul vela nevhodnych materialov bez toho aby si nastudoval zaklady ci vlastne mozu byt pouzite v morskom akva.

Ked zadefinoval ze nechce utes z LR/DR tak sme poukazali na to ze potrebuje porezne filtracne medium. Cize vpodstate nejaky ten kamen. Ale o tom nechcel ani pocut v normalnej forme.
Samozrejme keby chce pouzit DSB dostatocnej vysky tak moze koraly lepit aj na pvc trubky priamo. Ale jeho cielom vyzera byt spravit utes z hocicoho ineho, kludne aj drahsie ako mrtve kamene, len aby to nebol aragonit.
Len tazko vynajst zazracny material bez poznania zakladnych predpokladov co musi splnat. A s testovacou dobou 2 mesiace bez zivocichov.
A poukazany 1 rok fungovania nic nedokazuje, kedze si asi neuvedomuje ze tolko trva bezne kym sa akva stabilizuje naplno.
PS: a jop ja sam mam experimentalne akvarko, ale s akou takou schemou podla ktorej by to mohlo fungovat, nie strielanim vsetkych rieseni do vzduchu.
Ono sa to nezda, ale je kopa vazieb v danych zauzivanych systemoch ktore nie su na prvy pohlad viditelne, ale pri spekulovani sa casto zakerne objavia a treba platat.
Cize nejaky ten lifecycle by predsa len mal byt: vystavat si nadrz na systeme ktory uz niekto pouziva a vie popripade poradit, naucit sa riesit zakladne akvaristicke problemy a potom vymyslat riesenia na zjednodusenie systemu popripade prevenciu problemov.
Zmapovat vsetky zavyslosti zbeznym prestudovanim zakladneho howto na more fakt nejde, a bez toho sa neda dosiahnut vyssi level.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

Shock,
tohle je asi nejlepší reakce co jsem zaznamenal.
Věřte tomu, že jsem si moc dobře vědom všech vazeb a problémů co mohou nastat. Ostatně mám i trochu vzdělání a praxe v podobném oboru a chápu přítomnost vazeb a chápu i přítomnost vazeb o kterých nevíme. Pracoval jsem na bioreaktorech o objemu cca 180m a ty nitrifikační bakterie přehazoval lopatou.

Ptal jsem se na vhodnost použití různých materiálů ve slané vodě zejména z hlediska jejich trvanlivosti a vlivu na samotné složení vody. tím jsem se chtěl vyhnout zdlouhavému testování. Vůbec mě nezajímala bioaktivita atd.....
Nikdo se mě neptal jak velká bude filtrace atd... protože jsem v předchozí odpovědi psal, že jsem to napsal asi trochu blbě, možná jsem tam měl taky napsat, že pod nádrží je ve skříni druhá nádrž se stejným objemem a tam si mohu dát cokoli co nahradí filtrační vlastnosti ztracené při použití jiného materiálu na útes s uzavřenou strukturou.

u návrhu beton by stačilo mi napsat.... můžeš ho použít, ale bude zvedat alkalitu na 9, takže bude třeba toto kompenzovat HCl nebo probubláváním CO2

u návrhu PUR, ano klidně jej použíj, ale působením UV se rozpadá a pokud jej nebude chránit řasa, nebo jiný nátěr, tak se ti rozpadne, natři to silikonem a na něj přilep drť, pak se nebude rozpadat, ale i tak bude třeba přitlačit jinde na odbourávání dusíku. Nebo to můžeš lepit EPOXem 1200, jenže ten zase reaguje se slanou vodou a praská.

Ano klidně jej použíj, mě to tak funguje i když ne jako útes, ale jako pozadí za útesem.

Nakonec jsem došel k řešení proti kterému nikdo nic nemá, bude sice trochu pracnější a prašnější, ale neubere mi zbytečně místo v nádrži, nebudu potřebovat ani tu spodní a přitom zastane DSB a dokonce bude ze všech nejlevnější.
Náběh nebude tak pomalý, sice nebudu používat živé kameny, na druhou stranu veškerý písek na dno i do DSB už má nějakej ten rok ve funkční nádrži odkroucenej a první voda bude taktéž převzata. Jinak kdybych chtěl živé kameny, tak nemám problém je získat 50kg v jednom balíku pouze za cenu přepravy a vývozního/dovozního povolení CITES.

Takže mi ta debata tady pomohla, ale je pravda, že reakce některých z vás jsou minimálně k zamyšlení zda tu někomu chcete pomoci, nebo dát najevo, že máte více zkušeností.... a vždy pravdu.
LPS/SOFT 300l
Artec
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 12 Júl 2012 20:37
Bydlisko: Wien

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa Artec »

Reakce lidí neřeš. Zkušení akvaristi mají své osvědčené postupy a na experimenty nováčka mají takovéto reakce. A mají pravdu. Nicméně Tvé téma je určitě zajímavější než číst o tom, že někdo doveze někam nějakou rybu a jaký měl import. Alespoň tedy pro mne. Ať už se rozhodneš jakkoliv s filtrací, přeji hodně štěstí.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa amsi »

11.11. jsem se Te ptal JAKA BUDE FILTRACE ..... a jinak ses asi dozvedel , nebo jsi vedel (podle Tveho prispevku) vsechno ... 8-) Takze se budem tesit na funkcnost vseho .... A taky me zajima, pokud budes rozebirat (asi jo) puvodni dnes snad funkcni DSB za jak dlouho najede ..... Ted mas v akva co ??? A jak to slape ??? ;-)

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

Už to budu nechávat bez reakce, protože se debata od věcné diskuze přesunula k lehké formě napadání a ironie. Na případné věcné připomínky se budu těšit.
LPS/SOFT 300l
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa aquain »

Až budeš mít cestu do Prahy - zastav se. Rádi tě uvidíme a popovídáme. Máš dost pro nás zajímavých znalostí a nápadů. Kontakt http://www.aquarain.cz
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa amsi »

MRysan napísal:Už to budu nechávat bez reakce, protože se debata od věcné diskuze přesunula k lehké formě napadání a ironie. Na případné věcné připomínky se budu těšit.

Takže když se Tě zeptám na to co máš doma .... jak to funguje, na jakém systému ...jaké máš korály ..... Tak Tě napadám :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Bylo by fajn ukázat něco ... o čem píšeš že pár let funguje ..... ale když se bojíš ? :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"