Umělá skála

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa amsi »

Ja si u akva rad i pokecam .... a tady by to asi neklaplo ... mozna bohuzel ??? Ale kazdopadne uz jsem to s Tebou zkousel .... :-D Nedovedes byt neironicky a nerypavy .... za zadnych okolnosti. Jednou vetou se treba i omluvis ..... abys to druhou znova zazdil ;-)

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa amsi »

moře v Praze napísal:Amsi.
Já bych prostě ze zásady nikoho od zkoušení neodrazoval, ale pokud někdo přeci chce může se pokusit tu myšlenku usměrnit. Co jiného k tomu řici než, že je to dobrovolné zapojit se do výměny názorů.
Jsem pro at si zkousi co chce :-) jen mam trosku pocit , ze jako nekteri ... ma svou vizi a i pres jasne odpovedi nekterych zde ..... chce zkratka slyset urcitou jinou odpoved ... Posveceni toho .... sveho
Mozna se mi to zda ???
Uz to necham plavat ..... treba za dva roky pujdu kupovat PUR penu nebo neco podobneho :-) a prasknu do akva i nejakou pneumatiku.


Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk 2
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa shock »

Mrysan, k DSB, bud mas DSB v nadrzi a tym padom ti na to pada detrit, alebo ho mas mimo nadrze a tam. Teda ak tam chces vyuzit/uzivit tie vsetky cerviky co potrebujes na prevrtavanie.
V prvom pripade mozes znizit prudenie v nadrzi.
V druhom pripade mas velke prudenie v DT nech sa neusadzuje detrit a potom vo filtracii cez DSB znizene.
V tvojom pripade by si asi musel dat na vrch nieco co spomaluje tok nech sa ti tam nieco usadi, napriklad koralovku.
Druha vec je old tank syndrom, v standardnom systeme sa o PO4 v dost velkej casti stara prirodzena absorbcia aragonitu, ked uz sa nasyti tak zacne stupat PO4 a riesi to kopa ludi postupnou vymenou piesku popripade kamenov nech sa do systemu prida zas nenasyteny absorber. Takze v tomto dost pomaha mat normalne kamene.
Keby tam mas to ine medium co by takuto sluzbu nerobilo, musel by si PO4 export riesit cisto absorbentom (pomozu aj bakterky, ale potom zas budes musiet aj pridavat NO3 kedze PO4 odburavaju ovela menej), co by v pripade komercie mohlo byt dost drahe. Ktovie preco dost ludi co maju alternativne setupy presli na zelezny prach :D
To ci tam treba aj nejake to prudenie okolo nech sa dostanu nitraty do aerobnej casti alebo si tak ci tak prevzlinaju o tom neviem nic. Keby nejake bolo treba, tak zvislo postavena rura moc toho nedovoluje.
PS: to co si pastol obrazok ten molitan vyzera ze ma strasne velke bubliny, co je mrhanie priestorom. Poreznost pre bakterky sa berie v trochu inej mierke.
PS2: vsetok ten crap co som v prispevku vypotil sa nezaklada na ziadnych skusenostiach :D
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa shock »

keby som mal vela casu, penazi a priestoru, asi by som skusil nejaku takuto haluz.
sopka/kmen zlepeny z par keramickych casti, napevno na podlozku, v hornej casti bud vyvrtane diery, alebo nechane medzery v spojoch (horna cast znamena vo vyske koralovky).
Nadrz by bola technickou komorou k stene, pohladova z 3 stran.
V kmeni: spodna 1/3 jemny zeolit, stredna stredne jemny. horna koralovka ako liahen podov.
Zaujimave by mohlo byt riesenie vyplnit niecim tu keramiku nech sa tam neusadza bordel a nechat v strede miesto na trebars umele kontajnery, nejake zlepene kvadre, nech sa da vnutro filtracne vytiahnut postupne, napriklad 3 kvadre vedla seba, kazdy rok jeden vytiahnut a nalozit novu napln.
Tu sa napriklad naraza na problem s novym zeolitom ze pusta dost kremicitanov, ked som sa informoval ako by sa tomu dalo zabranit tak pred kupelom v solanke poriadne vyvarit v horucej vode(mno to som tiez neskusal). Novy nasoleny zeolit by zas naviazal nejake tie nitraty ak by neboli nizko v nadrzi a povymienal za Ca a podobne, co by nemuselo byt moc ziadane.
Znie to zaujimavo, ale stale je tam dost problemov.
Napriklad keby dam dole piesok tak sa tam bude usadzat detrit, skimmer moze pomoct a velke prudenie v nadrzi. Popripade dat vyssiu vrstvu piesku ale tak aby sa netvorila anaerobna vrstva, nech to dalsie cervy a hviezdica atd preryvaju a nevidiet bordel keby nevidiet zboku vrstvenie. Tiez pravidelne cast vymienat za novy.
Vpodstate je ta filracna kmenova cast tak oddelena, ze ju mozes mat aj mimo hlavnej nadrze, akurat armada podov nebude vyliezat na noc vsetko prelozit a precistit.
Prílohy
kmen.jpg
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
AbeSkOo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 13 Jan 2013 21:21
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa AbeSkOo »

tu mas inspiraciu pre podobny reef :)
http://reeftools.com/featured-tanks/volcano-reef-tank/#
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa shock »

ja by som uprednostnil naky plochy symbolicky dekel a na nom par akropor co rastu do sirky co by sa dal prelozit pocas maintenance. Samo vsetko pod vodou.
Akurat to kamenie filtracne vie dost vazit, zeriav na vymenu volat :D
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

Nic, nebudem se hádat. Dejte mi nějakej čas na výrobu té houby, protože to chci zkusit určitě vyrobit, největší problém je použitá teplota (tu v troubě nedosáhnu) a typ pěnidla.
Jinak se to vyrábí i jako medium přímo pro akvárka a pojivem je beton..... tolik k nevhodnosti betonu, plnivo je jemný aragonit.

Druhá věc je ten filtr, to zabere asi víc času, ale mělo by to být funkční a hlavně dobře uklizené.

Každopádně všem odporovatelům moc dík za pomoc, sice to není příjemné, ale přikyvování nemotivuje, podporovatelům naopak děkuji za odfiltrování negativní nálady.
LPS/SOFT 300l
Artec
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 12 Júl 2012 20:37
Bydlisko: Wien

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa Artec »

Jak zajistíš u toho "bublání" aby ta "houba" měla otevřenou strukturu? Přeci jen, pokud to budou uzavřené bublinky, tak to maximálně vyplave, ale vodu to nenasaje.
Lukin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 251
Dátum registrácie: 27 Jún 2010 11:34
Bydlisko: Hodonín

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa Lukin »

Já mu fandím už jenom z principu, že je tu hodně lidí, kteří nevěří novým věcem, pokud nejsou tisíckrát vyzkoušeny...

P.S. Volcano Reef mě taky zaujal :)
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

jo ta sopka je přesně to co jsem myslel :o) akorát trochu zkosit k zadní stěně, šutry nařezat na polovinu, aby na něm byla jedna rovná hrana a nalepit na ty komory. Asi neni nutný to dělat celé kulaté pokud to akvárko není v prostoru.

V případě toho amíka by tam šel narvat i ten odpěňovač

Zase ale koukáme na akvárko nějakýho George a moc bych si přál koukat na podobnou inovaci od Jana Nováka z Malé Lhoty.
LPS/SOFT 300l
Lukin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 251
Dátum registrácie: 27 Jún 2010 11:34
Bydlisko: Hodonín

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa Lukin »

a co říkáte na tento návod, připadá mi i rozumné složení...

http://www.youtube.com/watch?v=wFFFJJAtmbE
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa vik_33 »

Kdysi jsem něco podobného zkoušel ... když pominu cenu ( která nakonec nebyla o buhvíkolik výhodnější, než mrtvé šutry ), tak výsledek byl sice koukatelný, ale korálnatci jej porůstali o poznání hůře. Navíc i váha byla výrazně vyšší ... za tu práci to fakt nestálo ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

to mi děláte naschálě ne :evil: !
v pondělí jsem se chystal pro kameny a už mi zase hlodaj v hlavě různé cementy, polyuretany, drtě, mušle, epoxidy atd.
Jinak kdo rádi jezdíte do itálie na dovolenou, tak kousek od Říma v Aprilii je továrna na zpracování a konzervaci mořských plodů = i hora lastur za fabrikou.
LPS/SOFT 300l
Lukin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 251
Dátum registrácie: 27 Jún 2010 11:34
Bydlisko: Hodonín

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa Lukin »

Neděláme... nesmíš se vzdávat hned ze startu :) ... Nebude lepší si koupit pytel drťe z ústřic, než jezdit do itálie, jinak na netu jsem viděl 20 kg za cca 10 dolarů, v ČR větší zrnitost za cca 25 Kč/kg...
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Umělá skála

Príspevok od používateľa MRysan »

ne já to vydržim a budou kameny :D pak mi to nebude fungovat, všichni mě tak max vysmějou s tím že mi to říkali a já budu zbytečně naštvanej. Možná tak někam do rohu bych mohl jeden dva malé udělat a zkusit jak budou porůstat.
LPS/SOFT 300l
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"