Proc umiraji ryby?

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa blackchicken »

Zdravim
mam cca neco prez 3 mesice akwo. 120l 100x35x35 hodne zivaku, asi 5 SPS zbytek mekace. Xenie mi jedou jak o zivot, nejake jsem jiz musel prodat, SPS krasne rostou. Ale mam problem. Koupil jsme si pred 14 dny 3 ryby v Praze u jednoho nejmenovaneho obchodnika. 2x klaunik a Amblyeleotris guttata. Pripominam ze hodnoty jsou v poradku, salinitu drzim na 1.025 testuji skoro vse jednou tydne, 2x do tydne hlidam KH. Jeden klaunik zemrel hned druhe rano, a druheho jsem videl naposledy dva dny po nem pak se ztratil a ani jsem jej nenasel. Hlavac zemrel po 14 dnech. Absolutne netusim kde by mohl byt problem. Vodu pravidelne vymenuji, kazdy tyden cca 10-12l 3 dny namichana voda. Sul Preiss. V jine nejmenovane akvaristice mi rekli ze je mozne ze to byl rychly import a ze buh vi co s tybama bylo. Vcera jsem koupil tedy 2 klaunicky male po karantene, v prodejne se jim darilo dobre. No stav k dnesnimu ranu, klaunici skoro na zemreni. Ale zda se mi jako by byly utahani. Mam cerpadlo pouze jedno koralia 3 coz je cca 3200l/h na koraly ok, ale je mozne ze pro rybky je moc silne? nevedel jsem co delat tak jsem dal cerpadlo na spinani po pul hodinach. Kdyz je cerpadlo vyple zda se ze klaunici si vesele poplavavaji,mrazeny cyklop zerou bez problemu. Problem je ze i kdyz cerpadlo namirim na utes, moc nic to nepomuze protoze nasava relativne silne. Tak ja nevim je mozne ze se rybky unavi silou cerpadla? Mam tedy radeji volit 2 mensi? cca 1500l/h ?
Moc dekuji za odpovedi.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa kominík »

Dáváš jen cyklop,anebo ještě jiný druh jídla ?Zkus něco hrubšího artemky ,granulované krmivo a uvidíš jestli je to nenakopne k lepšímu
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa blackchicken »

No mam je den, pani rikala ze jsou malicky ze zatim cyklop.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Mražený cyklop je tvrdý a málo výživný. Lze jej používat pouze omezeně "na rozkrmení" (= aby nově pořízené ryby začaly něco žrát). Klauni z prodejny nebývají tak malincí, aby nemohli začít žrát i něco jiného (artemie, drobný krill, myzis apod.), co jim půjde více k duhu. Cyklop je vhodný k rozkrmení např. anthiasů, ale i tam je lepší jej co nejdříve nahradit něčím výživnějším - například vajíčky krabů. Takže to raději zkuste.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa bradoo »

Ahoj. Nemám sice ešte žiadné skúsenosti s morom, ale pri tak rýchlom úmrtí to asi v kŕmení nebude. Skôr mi to príde na transport. Nedošlo pri ňom k podchladeniu? Tiež si myslím že salinita by môhla byť tiež trošku menšia- vyššia viac zaťažuje ryby. Môj dotaz ber s rezervou zatial len rozbieham more :D
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa blackchicken »

Kluci dikec moc za odpoved. No rybky byly v termoboxu, nesl jsem ho opatrne, a do 45 min byly ok. Nasadim jinou potravu at maji kluci silu. Co s tim cerpadlem? 3200 l/h Klaunici maji tak 3-3.5 centaku a fakt se mi zda ze je to cerpadlo silny. Nemyslite ze mam fakt radeji pouzit 2x 1500l/h ? Kazde v na jednom konci uhlopricne? Dikec moc za odpovedi at se vsem moc dari.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa kominík »

nevím proč k rybám se pořád dává příčina za úhyn salinita - dej jim najíst a je to.
mám salinitu 1025 -26 a pokud jsem dovezl rybu v normální (dobré) kondici a přikapával svoji vodu z akva,aby zbytečně nešokovali a začal jsem hned přikrmovat více druhů mraženého aby se rybky najedly tak bylo vše v pohodě .Klauni jsou docela odolní pokud začnou hned jíst a mají plná bříška a nic je nestresuje, tak by neměl být problém. Jídlo bych ze začátku dával vícekrát za den pokud jsou vysíleni ať se vzpamatují.Myslím,že takhle funguje většina akvaristů.
Naposledy upravil/-a kominík v 18 Máj 2011 20:41, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa BODLOK »

To kominík/dnes na sebe máme štěstí/Trefil jsi pravděpodobnou příčinu úmrtí klaunů.Špatná aklimatizace rybek před vpuštěním do AQ.
K proudění vody,objem vody v AQ? pokud mají možnost vyjet do klidnější vody proč ne,ale žádné tsunami.
Používateľov profilový obrázok
Tomasn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 12 Nov 2008 16:07
Bydlisko: Brno

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa Tomasn »

Podle me to muze byt i otrava uz pri odchytu tusim ze jim po case odejdou jatra :(
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa Luděk »

Je to sice trošku o.t. ale některé ryby vydrží hodně :shock: . V práci mám 2 klauny a jednoho sapína asi 4 roky ve 120ltr. Víc jak týden jsem nemrknul na teplměr (odešlo topítko) a pak jsem zjistil,že minimálně týden ne-li více ryby žijou v 18 stupních. A to jsem si všim jenom proto,že měkkcí koráli se už stáhli na minimum. Po výměně 20 ltr čerstvé mnohem teplejší vody se vše během pár dnů vrátilo k normálu. :lol:
550l reef mix
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa Lukáš »

kominík napísal:nevím proč k rybám se pořád dává příčina za úhyn salinita
Pretoze niektori (aj nemenovani Prazski) obchodnici s oblubou drzia ryby pri polovicnej salinite. Vseobecne plati, ze prudsi pokles salinity smerom nadol znasa vacsina morskych ryb pomerne dobre. Zatial co smerom nahor byvaju problemy (uz po par dnoch v hyposalinite moze nahle prevedenie na obvyklu salinitu znamenat vyrazny stres). V kombinacii s beznym transportnym a aklimatizacnym stresom to moze mat letalne nasledky.

Ci to bol aj tento pripad, tazko povedat - malo vstupnych dat.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa kominík »

jasně u obchodníků :evil: (ne všech - doufám že to ..nebudem si přece sebou nosit refraktometr)a to je důvod chodit k osvědčeným prodejcům.Ale já měl na mysli běžný provoz akva že je to normální salinita a to nemůže být důvod pro úhyn - jinak bych měl asi dávno po. :)
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa Roman »

to nie, ale pri vybaľovaní ryby zo sáčku by meranie teploty a salinity malo byť bežné
po dlhšom transporte aj meranie pH
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa blackchicken »

dikec moc za odpovedi. vodu jsem si zmeril od klauniku, vzornych 1.025. no situace je takova, ze vecer klaunicci i v proudu plavali k cerpadlu, od nej, hrali si v proudu, prubezne cely vecer jsem je krmil patentkami mrazenymi, mysis moc nechteli a kryl take ne. takze dnes koupim artemku a nasadim jako hlavni potravu. Velikost akwa jsem jiz psal ale pro jistotu, 120l 100x35x35 cerpadlo koralia 3 3200 l/h namirene na utes pro utlum ale nasavani dela tak jak tak docela proud. me se totiz zda ze kdyz klaunik najede do proudu pro nasavani, musi makat a da mu dost prace aby se z nej dostal. ale zas nechapu proc si nevplavou nekam mezi utes kde je proud uplne vpohode. rano jsem je nasel na druhe strane od cerpadla,u dna u skla kde je docela velky proud a makali se mi zda dost. cerpadlo mam stale po 30 min on/off coz se mi vubec nelibi. omlouvam se za mozna zvysenou starost ale uz jsem o tri rybky prisel. zaprve se nejedna o nejlevnejsi zalezitost a zadruhe mi to nedela nejlip ze mozna moji chybou zabijim krasne morske zivocichy. krasny den preji, zasilam foto pro presnejsi info. filtrace ma konstrukce,vsazena nadrzka cerne sklo, pepin phosex, pepin zeolit, 1l sera siporax zbytek nacpanej kouskama zivaku co slo.
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: Proc umiraji ryby?

Príspevok od používateľa blackchicken »

takze skoro aktualni foto, bohuzel tuhle mam posledni, cerpadlo byla na 2 dny zkusebne na druhe strane ale standartne je i v tuto chvili vlevo u filtru.
chickens_reef.10.5.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"