loupani sps

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Myslím, že by to chtělo popsat pořádně filtraci a změny za poslední dobu.
Jinak ja to popisuješ:
půl roku jedoucí nádrž - drží jen měkké, na začátku ještě tolerantní LPS ale sps ne - teď už odchází i LPS a NO3 50mg/l
Evidentně tam nefunguje filtrace jak má, a nepíšeš o krmení a množství rybí osádky. Což je pro to taky klíčové.

V nádrži a filtraci musí být dostatečná plocha pro pomnožení bakterií a jestli jedeš VOC a tím myslím VOC ne jen vodku, tak pořádně proměř NO3, NO2 a amoniak. Jak bude v nádrži jen NO3 a ostatní nula nula nic, tak filtrace jede, jen není dostatečná -> pomalu zvedej dávky VOC až to padne k nule, pak sniž na cca 1/4 -1/2 poslední dávky. Jo a měří se asoň 3x týdně, ať máš přehled co to dělá. Dávka se zvyšuje 1x -2x za týden maximálně. Když budeš googlit tak najdeš pěknejch článků víc. Já se držel tohodle http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/
Do tří týdnů budeš mít nejspíš hodnotu srovnanou.
Pak to nech měsíc zajet a 1x týdně kontroluj jestli to zas nestoupá - jestli to poroste, tak nejspíš nerovnoměrně krmíš.
Jestli to bude ok, tak tam můžeš strčit testovací SPS.
To co za přesun stojí z sps a lps korálů bych na tu dobu přesunul. Měkké to dají v pohodě.
Pokud je PO4 měřené aspoň Hannou 0,0x tak bych ho po tu dobu neřešil a měnil kemiru nebo phos dle metodiky pro to použité. A hlavně do nádrže nelej jiný tekutý odstraňovače PO4 a NO3.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Bohuš »

Mám stejný problém. Vysoké NO3 cca 50mg, (na PO4 nemám HANNA, tak nevím přesně. Ale kapacím testem = 0) . Už jsem vyzkoušel všechny možné "zázraky", jako je PURIGEN atd.. a nic nepomohlo. V posledních týdnech měním hodně často i několikrát týdně vodu..., odsávám dno... Prostě se snažím, aby se NO3 co nejvíc naředilo a vyplavilo z kamenů - snad se i pomalu daří. Také bych vsázel na nepoměr mezi PO4 a NO3, ale v této oblasti opravdu nejsem odborník.
Naštěstí se mi nic neoloupává. To bych možná připisoval vysoké dávce VOC.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No a jaká je vysoká dávka VOC? Já do jedné nádrže leju až 6ml denně na 160l. O loupání SPS při VOC resp když dávkuješ hodně jsem nečetl, krom toho, že můžou vybělovat špičky např. seriatopor.
A jestli máte pocit, že 50mg NO3 je ok, tak v pohodě, jen pak doporučuji přečíst znovu vlákna o filtraci a NO3 z doby kdy přispíval rybka. Klidně mne opravte, ale NO3 se nekumuluje jako PO4 srážením na kamenech. To že stoupá je kontinuální selhávání jeho odstranění z nádrže. Několikrát týdně vyměněná voda a rozvrtané dno není pro kolonie bakteríí moc dobrá zpráva, když se mají nerušeně množit a nechat se vyšlehat do odpadu, aspoň u VOC.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Bohuš »

Karle, kdybych si myslel, že NO3 50mg je OK, tak nepíšu že, "mám stejnej problém" :wink: . Rozhodně to není dobře. Já už s tím bojuju víc než 1 rok a pořád nemůžu přijít na příčinu. Nemyslím si, že bych měl filtraci výrazně odlišnou od ověřených systémů... , že bych překrmoval, že bych měl přerybněnou nádrž atd. :D . Prostě se mi po roce provozu z ničeho nic (období asi 3 týdnů) bez toho abych dělal nějaké zásahy, zvýšilo NO3 ze stabilních 2-5mg na 50+. Zkusil jsem už všemožný "zázraky", ale dusičnany jsou furt stejně. To rýpáni do dna a hodně časté výměny vody mě taky nedělají radost, ale už prostě zkouším cokoliv co by mohlo pomoct.
Po těchto výměnách vody se NO3 určitě snížilo a koráli vypadají trošinku líp, ale pořád je to špatně.
Já teda nedávám VOC, ale NoPox od RedSea. Myslím si že správná dávka VOC ve fungujícím akva neškodí, protože to spotřebují bakterky. Ale pokud tam je nějaká nerovnováha, nebo něco chybí a bakterky se nemnoží, tak nespotřebují tolik VOC kolik se tam dávkuje a to potom může uškodit korálnatcům. Ale jak píšu, nejsem odborník v této oblasti a možná si to myslím úplně blbě :mrgreen:
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa vlčák »

Myslim si ze bakterie se tvoří v jakémkoliv prostředí v podstatě za jakýchkoliv podmínek. Kdykoliv zvýšíme dávku vodky tak se objeví kolonie na sklech jako záclony slemu připadne pri větším předávkování i ve volné vode jako bakteriální zakal. Kdykoliv se tímto dá snížit no3 za předpokladu výkonného skimeru.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa aquain »

No jo, já si zase myslím pravý opak
lbuk
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 08 Nov 2013 19:28
Bydlisko: Svijany

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa lbuk »

Bakterie, jako každý živý organismus, potřebují ke svému růstu uhlík, kyslík, dusík, vodík, fosfor, síru atd. viz. přiložený obrázek. Hmotnostní poměr N:P je 14:3, přepočteno na NO3:PO4 je to 6.74:1. Takže bakteriím v problémové nádrži chybí k růstu fosfor. Na spotřebování uvedených 50mg/l NO3 by bakterie potřebovaly 7.4mg/l PO4...

Když jsem jednou vyhnal dávkováním aminokyselin dusičnany na 25mg/l, tak jsem pak opatrně dávkoval KH2PO4 a dusičnany postupně klesaly, když se dostaly na 1mg/l tak jem přestal KH2PO4 dávkovat a vše je OK.
Nádrž je ovšem plná korálnatců s minimem ryb, kvalitně osvětléná, fosfát absorbér jsem u této nádrže nikdy nepoužíval.

V zatížené nádrži pomůže asi jedině série výměn vody a vybalancování exportu NO3 a PO4.
Prílohy
composition_of_bacterial_cell.jpg
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Bohuš »

Moc děkuju za tento příspěvek. To je konečně super informace :D . Přesně tak jsem si myslel že to je. Jen jsem nikde nezjistil, jaký má být přesný poměr mezi No3 a Po4.
Bylo by dobrý dát tuto tabulku někam do vlákna o problematice NO3, aby i budoucí reefaři ji jednoduše našli. :D
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Bohuš »

Tak, HANNA Checker phosphate je objednán :D a uvidím kolik mám PO4 . Předpokládám, že bude 0,0 ... . Jestli se to potvrdí, tak začnu pomalu dávkovat KH2PO4. Už nemám co pokazit... :?
lbuk
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 08 Nov 2013 19:28
Bydlisko: Svijany

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa lbuk »

Obecně je poměr N:P v živé hmotě vyšší než u baktérií, u mořského planktonu je N:P molárně 16:1( Redfield ratio https://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio ), hmotnostně N:P 7.22:1, přepočteno na NO3:PO4 to dělá 10.44:1.

U tkáně korálnatců je ten poměr N:P ještě vyšší, uvádí se okolo 15 až 20:1 hmotnostně, dejme tomu 17.5:1,
tomu odpovídá NO3:PO4 poměr 25:1.
V akváriu je tedy akceptovatelná koncentrace 0.030-0.050mg/l PO4 a 0.7-2 mg/l NO3. Mírný přebytek NO3 obvykle nevadí.
Nadbytek PO4 vede k přemnožený zooxantel (hnědnutí korálů), velký nadbytek až zastavení kalcifikace, bujení sinic nebo zelených řas podle dalších podmínek v nádrži.

Dávkováni KH2PO4 je delikátní záležitost, hrajeme si s miligramy denně na celou nádrž, všechny ostatní podmínky musí být ideální, i např. "dostatek" Fe, Zn, Mn, Cu, Co, Mo, Se - mikro a submikro gramová množství na litr.

Proto doporučuji výrazný nadbytek NO3 naředit výměnami vody, snížit množství či zkušebně zcela vyřadit PO4 absorbér, s VOC a podobnými také velmi opatrně. Přiměřeně a kvalitně krmit, vyvážit poměr ryb a korálnatců.

O anaerobních denitrifikátorech bych asi vůbec neuvažoval, i když někomu např. DSB slouží dobře.
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Bohuš »

S přidáváním PO4 bych samozřejmě byl hodně opatrný. Uvidím podle toho co naměřím. Ostatní mikroprvky v akva snad mám - Výměny vody se solí RS coral pro a dodávání základních prvků RS foundation a mikroprvků RS coral colors A,B,C,D to snad zajistí :D .
Phos absorber už v akva nemám.
S ředěním NO3 výměnami vody je to složitější. Já jsem už během docela krátké doby vyměnil několikanásobek obsahu akva a nic moc výsledek. Ono se výměnou vody ředí i PO4. Jestli je tam fosforu už tak nedostatek, tak s výměnou je to ještě horší...
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa aquain »

Snad tyto informace povedou k zastavení loupání sps
Používateľov profilový obrázok
Osvin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 03 Feb 2013 16:16
Bydlisko: Pardubice

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Osvin »

Jeee tak to jsem rad že se to tady tak rozdebatilo....nic meně z toho psani o poměru no3:po4 se trochu loupu i já :-) ale ještě to pročtu a snad tomu přijdu na kloub..každopadně podam vic informaci a doufam že brzy dodam fotky prosperujicich SPS..
Používateľov profilový obrázok
Osvin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 03 Feb 2013 16:16
Bydlisko: Pardubice

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Osvin »

Takže aquarium 250L+50 žump asi dostalo odpěňovač deltec aph 550(myslim) je to odpěňovač co jsem měl v počatcich meho 600l aquaria a zvladal to rok s vyznamenanim...nicmeně pak jsem přešel na silnějši. Vše je popsane v mem vlakňe
Myslim že jestli se tady bavime o problemu odpěňovače tak o nadměrnem vykonu než o nedostačujcím.
Aquarium bylo napuštěne 200L zajete vody a 100L čerstve... kameny živaky z fungujici nadrže...pisek suchy
Vytlačne čerpadlo Viper 2800L ...
Osvětleni 4x39w...t5
Do filtračky řasa světlo....nějake menši živaky...
Balling davkovač zatim jen připraven...
Ryby :postupně ..Hepaťak dva Frenatusi..Flavescentka..salarias a melanoruse...pisečna hvězdice...

Prvni tak dva měsice aquarko prosperovalo...měkače jeli tak se dali spska drželo to nějake lps bez problemu..
No3 ok....peletkovy filtr furt neběžel....2x do měsice vyměna vody 15% někdy čerstva někdy zajeta. Prvni problem nedostačujici světlo na cheatu ve filtru a začla se rozpadat hnit žloutnout ihned odstraněna odsata. aqua běži bez řasy no3 houplo na 5 ale nestoupa neklesa...pak ten 3.-4.mesic dovolena dalši problemy ktere vedly k tomu že se voda vyměnila 1xza měsic zajetá v te době se i vytratil labroďak...nejsou tam žadne krevety a z akvarka nevyskočil...takže někde tam tiše hnil v kamenech jestli ho teda neobralo něco jineho.nenašel se....no3 letělo rychle nahoru. Přidávám víc peletek no3 se zastavilo na 30ti ale spska začínají odcházet bělat a rozpadat...nevím jestli to přisuzovat zvedlemu NO3 nebo peletkam....vysazujem peletky a poradil jsem davkovat voc jak už mi tady myslim poradil někdo v tomto tematu...začalo se s 0.1ml a postupně na 3ml/deně a no3 je zas na 5 ...dusičnany šli dolu nic meně z sps šli dolu i zooxanteli..davka se davala ruzně tak z dalšich rad se davka rozdělila na několikrat pravidelně deně aby to nebyla takova šleha....nepomaha sps všechny ulomky co davam už drži max 14 dni. Špičky co jsem ulomil a bylo viďět že u mě nerustaji ta světlá tkaň na koncich koralu byla oloupana za 3 dny ale koral ješte zvladal 14 dni umirat...bavime se o montiporach seriatoporach pociloporach konkretně ta vydrži nejdyl.. měl jsem doma spostu kousku tak jsem tam jednou za měsic zkusil 3 male ulomečky no a jak do kyseliny.to trvá asi 2 měsíce ...měkáče rostou lps vypadali dobře tak jsem opatrně vratil peletky a VOC dal zbohem...
No3 furt sražene na 5...v tom napad když nejdou sps pujdou sasanky :-)....bohužel sasanka první i druhá šli do kytek a myslim že někdo by ji ještě věřil a nechal v aqua ale vim že dokažou uďelat velkou neplechu při umirani tak šli pryč...tam někde po umrtí sasanek jsem si všiml že ve filtru se vlastně vubec nehejbe hladina a je na hladině vrstva hlenu...ihned odsat ubral jsem pelaty dal vytlačne čerpadlo 4500l new jeta (ve filtraci už je voda v pohybu)..vyměna vody furt dokola nova, zajeta, dusičnany šli pořad nahoru ale branil jsem se zase nasadit voc protože sps se loupali i tak... ubral jsem s vyměnou vody řikal jsem si že nechame dusičnany jit nahoru jestli spska začnou hnědnout a začne se dělat nějaka sinice ktera nas do te doby vubec netrapila už jsem prostě chtěl věďět co to bude dělat když nic nebudu dělat... no ale nic se nedělo dusičnany vystoupali až na 50 což se nepovedlo ale žadna sinice... spska se loupou dal měkače narustají taky ricordie vypada jako ve svem :-))). nad filtrem lepší světlo a už i řasa roste .no ale dusičnany už jen vyměnou vody 3x do měsice nejsem schopný srazit... i masivni 50% výměny vody nepomohlo po velke vyměně se nasadili bakterie .. běží peletky..nekrmeni,krmení nic nepomaha...žadna sinice voda jak křišťal...po4-0.00.......no3-50.......balling vubec nebyl spuštěn vyměny vody v tak neosazene nadrži drželo hodnoty lehce nad hodnotama..posledni dva měsice si jen měkače asi braly kh tak že se malilinko davkovalo NaHCO3
Poslední měsíc už je vidět jak něco vadí i měkáčům ale....barva nádherná polipy nádhera..a přitom odpadavají kusy ze začátku to vypadalo na přirozené dělení ale teď už si to nemyslím...:-( za živa se rozpadají nechápu...
...no už vlastně tatu nechavam experimentovat s purigenem atd...už sam jsem bezradny..
Totalni restart tohoto 9měsíců starého systumu by asi byl řešení ale je i jiná cesta?
Tak se do mě pusťte a nešetřete mě :-))
Naposledy upravil/-a Osvin v 12 Feb 2016 20:41, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Osvin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 03 Feb 2013 16:16
Bydlisko: Pardubice

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Osvin »

A snad pro ty co si řikají jak jsem si mohl myslet že nadrž s takovou filtraci bude fungovat...přikladam foto moji zumpy... Ano dneska už vím že každá nádrž je individualní ale proč bych si nemohl myslet že to co funguje u mě bude fungovat i jinde.
Moje zumpa je takova od začatku takova soft ale spska mi začli narustat měsic od založeni a krom jednoho letniho uvařeni kdy se system nejspiš zrestartoval samovolně to během měsice začlo zas fungovat...prostě ..pořadnej odpěňovač trošinku peletek a pravidelna vyměna vody...balling samozřejmě taky
(odpěňovač čistím jednou za 3 tydny na fotce před vyčištěním)
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"