loupani sps

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Osvin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 03 Feb 2013 16:16
Bydlisko: Pardubice

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Osvin »

U toho lobo na poslední fotce by nějaká chytrá hlava mohla tušit co se děje :(
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa axelson »

Mne pomohlo ked som zastabilizoval kh.ked mi lietalo lupali sa sps az uplne zbelali.
Používateľov profilový obrázok
Osvin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 03 Feb 2013 16:16
Bydlisko: Pardubice

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Osvin »

Kh je dlouho stabilní..
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Smityl »

salinitu máš určitě v pořádku že ?? mě tak jednou selhal elektromagnetickej ventil u reverzky a celej den dolíval odpar a přesně tak vypadal můj lobo. Ve chvíli kdy sem dosolil tak sice kus upadl ale zbytek se vyslíkl a roste dál. Jinak sps se mi taky vyslíkli kvuli kh. Zvedl sem kh a kapu coralvitalizer. Od té doby naštěstí klid.
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Erik81 »

Loupání SPS - konkrétně Seriatopory guttatus a histrix (jiné seriatopory nemám, ostatní SPS - montipory i acropory ok).

Seriatopora guttatus se mi začala ošklivě loupat, nejdříve jsem si před asi týdnem až dvěma všiml oloupaných některých špiček, teď už je oloupaná z 50% různě po těle - vlají z ní cáry "kůže" i s polypy. ( vnádrži jsem jí měl od začátku roku - jako malý úlomek, do konce léta rostla, pak se růst zastavil a z modré svítivé barvy se stala stala taková špinavá hnědo-šedá s místy se zbylým nádechcem do modra.

Histrix měla už cca měsíc pár míst obnažených, začaly na nich růst řasy a po několik týdnů se to nelepšilo, spíš velmi pomalu zhoršovalo - nakonec jsem postižené místa odštípl a vyhodil. Včera jsem pozoroval, že se znovu na pár místech objevili obnažené trhliny a v nich viditelný bílý skelet.

Hodnoty vody:
hustota: 1.026
NO3 a PO4 neměřitelné - 0 (Salifert)
Ca 460
Mg 1260
KH - v na konci léta mi spadlo na 4,5, od té doby postupný nárůst až do minulého týdne na 7,0 a po víkendové výměně vody a po dalších 2 dnech přidáním KH bufferu (sody) 8,6 (včera)
Používám A,B,C od Aquamedic. (B je čistá soda bicarbona).

- mohou takhle seriatopory reagovat na výkyv v KH?
- rozhozená iontová rovnováha? Dá se spolehnout na doporučené poměry dávkování komerčních výrobků? A opravdu stačí přidat k sodě bicarboně Ca a Mg + stopové prvky (celkem 14) ?
- špatná voda z RO? (čeká mě výměna předfiltrů, zatím jsem ještě neměnil)
- nemohl jsem si infikovat nádrž vodou z jiných nádrží? (nemoc?)
- v nádrži jsem poslední dobou hodně užíval epoxidové lepidlo (Tunze, V-colla), ale některé příznaky se objevili již před zvýšeným lepením.
- jak tady někdo psal, v nádrži se mi několikrát denně víří písek (Halichoeres a jeho zahrabávání a útoky na život v písku), ale to se dělo po celou dobu.

Jak jste problém s loupáním SPS a zéjména seriatopor vyřešili?
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
jansimek7
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 02 Okt 2012 09:11
Bydlisko: Bohumil-Jevany, kousek od Prahy

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa jansimek7 »

ahoj, příčin muže být mnoho od té jontové rovnováhy, po nedostatek světla a proudění po špatný test na PO4, uvaření korálu teplem z lepidla další jest bakteriologická příčina.
Pomoc : ulámat zdravé kousky cca 2cm od mrtvého, vyměnit min . část vody odsát s tím a odstranit zbytky poškozených korálů, popřípadě nasadit UW lampu a zvýšit výkon pak odpěňovače..pokud není dostačující.
popřípadně řešit zda světlo,testy, proudění....případně jestli máš zkalibrovaný hustoměr, jinak tím kh a těmi prudkými změnami KH bych nezvyšoval o víc jak 0,5 den...
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa axelson »

moj nazor je, ze svetlom to nebude. pokial si ich nepremiestnil. Moje seriatophory nemaju radi silne svetlo a su skor na okraji. U mna odchadali seriatophory ked kolisalo kh. Mal som problem s kalciakom. Netvrdim ze to musi byt aj u teba ale z 4,5 na 7 je dost velky skok. :cry: Podla toho co viem nedavkujes prvky presne ale od "oka" a aj to moze mat negativny vplyv na korale. Je mozne, ze si aj zavliekol nejaku chorobu, zase zavisi kedy sa objavili príznaky po pridani niecoho do akva? Lupu sa len seriatophory, skus prekontrolovat montipory zdola ci sa nezacinaju tiez lupat. (pises ze nie ale pozri poriadne) :D
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa Erik81 »

Ahoj, světlem to asi opravdu nebude, mám je přímo pod světlem uprostřed nádrže. (snad jen bílou svítím opravdu výrazně méně než modrou, možná bych to měl zvýšit...).
I kdyby test na PO4 nebyl OK, tak pravidelně po měsíci měnim Ecophos.
Korál do přímého styku s lepidlem nepřišel, spíš jsem lepil část útesu, což se hned pod vodou napoprvé nepodařilo a lepil jsem ho hned druhý den znovu... padlo na to většina tuby, odpěňovač pak 3 dny nepěnil a koráli měli zatažené polypy. Ale to už bylo loupání seriatopor v procesu.
Proudění je celý rok v nádrži stejný, i když proudové čerpadlo míří přímo na seriatopory (někde jsem četl, že mají rádi silnější proudění, hlavně hystrix.).
Včera jsem čuměl do akva 2 hodiny, myslím, že dostatečně pozorně, že jsem prošel na SPSásch skoro každej polyp a vše kromě seriatopor je OK. Možná jen barvy, které by měly být hezčí (ale to platí po celou dobu existence mého reefu).
KH jsem zvedal postupně po dobu 1,5 měsíce (z 4,5-7) poslední týden z 7 na 8,6) Zvedám max. po 1 jednotce dávkovače - u mě je to nárazové zvýšení o 1° (1,5g sody na 100l), méňě neodměřím.
Prvky dávkuji dle poměru 1 jednotky sody - 2ml prvků (bohužel odměrka je po 2,5ml (nechápu proč to tak udělali), takže ten poměr je malinko nepřesný.
Nějakou cizí vodu z reefu tam naleju pokaždý, když něco přidám do nádrže, což je každou chvíli :) - v průměru asi každé 2 měsíce. Nevím, jestli je to správně, zatím jsem od toho očekával větší biodiverzitu. A možná jsem narazil na její odvrácenou tvář... .
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: loupani sps

Príspevok od používateľa axelson »

ja mam seriatophory v mensom prude a vôbec im to nevadi ani menej svetla. Skor si myslim ze ich napadla nejaka chorba, ktora ide len na tento druh. Ak vsetko ostatne je ok. Ak neprisli do styku s lepidlom ako pises, teroreticky skus ich premiestni aspon jednu a uvidis ci to pomoze.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"