Napadnuta montupora a hystrix

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa axelson »

Mam problem dnes som si vsimol ze mi nieco napadlo jeden kusok montipory a ser.hystrix doteraz vsetko fungovalo v poriadku.nic som nelial ani nepridaval.urobil dnes hned vymenu 10% vody.z nejakého dovodu sa objavila aj sinica na piesku, nie vela ale objavila.akvarko funguje 1 1/2 mesiaca.sinica uz bola na zaciatku od vtedy sa neukazala. Dnes bola prva vymena vody od kedy funguje.Vo filtri bol mensi prietok cez mechanicku filtraciu na hrube necistoty.to som dnes vymenil bol uz spinavy (doteraz som prepieral kazdy 3 ti den)v piatok
Parametre: salin.1,024, no3:2,po4:0,kh 7 klesa pomaly za tyzde o 1.teplota vody sa nemeni 25c.. Budem nahadzovat kalciak.prikladam aj fotku nie je to velmi dobre vidiet fotene mobilom.vsetko ostatne vypada ok.je to v strede na fotke.vypada to ako siva odumreta cast.
Prílohy
IMG_20160117_185006.jpg
Naposledy upravil/-a axelson v 17 Jan 2016 22:02, upravené celkom 1 krát.
Ondrejst
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 24 Okt 2007 18:51
Bydlisko: Myjava

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa Ondrejst »

Ahoj, akvarko funguje 1 1/2 čoho to som akosi nezistil?
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa axelson »

Sory blbo osm to napisal mesiac a pol.
Ondrejst
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 24 Okt 2007 18:51
Bydlisko: Myjava

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa Ondrejst »

Sorry ale dávať korale do tak mladého akva je príčina tvojho problému.
Používateľov profilový obrázok
cooffe
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 20 Jún 2013 21:00
Bydlisko: Praha 9 Střížkov
Kontaktovať používateľa:

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa cooffe »

ono do osm týdnů starý nádrže strkat SPS.. :roll:
IM Nuvo mini 38G+Kessil
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa axelson »

Tu montiporu som mal na kameni co som mal v nano.cize som premiestnil kamen aj s montiporou
Používateľov profilový obrázok
cooffe
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 20 Jún 2013 21:00
Bydlisko: Praha 9 Střížkov
Kontaktovať používateľa:

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa cooffe »

axelson napísal:Tu montiporu som mal na kameni co som mal v nano.cize som premiestnil kamen aj s montiporou
pokud se nepletu,tak si začátkem prosince napouštěl tuším 260tku a tak se Ti akvárko teprve zabíhá a ty už tam dáváš tvrdý koráli?nano si měl zrušit,až budeš mít zaběhlou novou nádrž-za 8 týdnů se Ti stěží rozmnožily nitrifikační/denitrifikační bakterie :roll: :roll:
IM Nuvo mini 38G+Kessil
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa axelson »

Chapem ze by tento problem nastal na zaciatku.ale preco vsetko fungovalo a ta montipora je tam odzaciatku a udialo sa to az teraz?
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa voloda »

Napr. KH 7 je ok? Odpoved na otázku je tu na reefe a dá sa nájst cez vyhľadávanie do 30 s . S celkom vážnych dôvodov bude sinica v celom akvariu. Veľa trpezlivosti a času na čítanie príslušných tém tu na reefe . :D Nedávno som čítal v nejakom príspevku:: "Škoda že sem uż nechodia moriaci ako rybka, amsi, chip, roman, laomedon .... " Prečo asi ? :shock: :shock: :shock:
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa axelson »

Tak dakujem za pomoc.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa drakken »

Na tej fotke to až tak dobre nevidno ale mne to pripadá ako by ju niečo obžralo .Čo sa týka KH 7 to by som zas tak tragicky nevidel ako tu píšu ostatný . Nieje to možno úplne ideálne ale ani tragické. Chcelo by to lepšiu fotku a trochu popis systému . Filtrácia atď. Ale hlavne lepšiu fotku nech je vydieť to poškodenie.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa axelson »

ked som zakladal akvarko tak som prehadzoval zivaky s vodou do noveho akva preto som ho zrusil naraz. Na zakladanie boli pouzite zive kamene od jana z morskeho sveta, yivy piesok a cast zivej vody bohuzial len asi 50% viac som nemal.Akva preslo sinicou aj riasou. Posledne 2 tyzdne fungovalo bez problemov. (ziadna sinica)
Co sa tyka filtracie je po prepade je pouzity mechanicky filter z bavlny na zachytavenie hrubej necistoty dalsia komora je odpenovac BM 5. Peletkovy valec (velke peleky xxl ) vytlacne cerpadlo jebao 3000. Este som pouzil hned za mechanickou filtraciou siporax+zvysok zeolitu zo stareho akvaria zabehnuteho. (bolo mi to luto vyhodit)+ phoex.
PO4 je 0 a NO3 je 2 ani raz nestuplo vyssie.
Snazim sa pravidelne citat forum ale chemia je pre mna spanielska dedina, aj tie zaklady bohuzial. Ano kh by sa malo pohybovat od 8,3-9,3 podla niektoych clankov tuna fore som videl ze ani 7 nie je kritcke. neviem najst to vlakno kde boli v tabulke priamo parametra vypisane.
Toto sa udialo za dva dni vypada to ako spalene cierno - sede.(vecer snad budem mat poziacianu zrkadlovku tak to lepsie odfotim) ziadnych parazitov v akvariu som nevidel. Ostatne korali zatial vypadaju ok.
budem rad za kazdu radu. V plane mam konocm tyzdna vymenit dalsich 10% vody.
Chcem nahodit aj kalciovy reaktor len som cakal na pokles KH lebo dlho neklesalo. Klesol aj vapnik na 380. (dlhodobo sa drzal na 430 .dnes odmeram hodnoty po vymene vody.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa drakken »

Parametre vody http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=82&t=2652 .Keďže tam máš viac montipor a zdá sa mi že tie sú OK predpokladám že tú jednu ti niečo popálilo alebo po obžieralo . Aj asteriny (také malé hviezdice) dokážu po obžierať montiporu ....neviem čo všetko tam máš ale asteriny si v pohode na živých kameňoch donesieš do akva.Pridával si živé kamene ako píŠeš niečo si si mohol zavliecť na nich. Keďže si zakladal nádrž použitím zabehnutej vody a kameňov nevidím problém v pridaní montipory do akvária to je úplne v pohode.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa voloda »

:D :D :D , po opise činnosti čo si urobil je situácia iná a hneď Ti bude vedieť viac ľudí poradiť len skús kvalitnejšie foto. Zatiaľ to vypadá ako popálené pár dní ?. Keď je to tak a parametre vody vrátiš postupne do normálu KH nad 8, Ca nad 430, bude to s montiporami ok , postihnuté miesta obrastú, hlavne tým, že sa pekne zabázujú na skale. Čím budú parametre viac v normále tým rýchlejšie to bude. KH pod 8,1 a desatiny nžšie - úmyselne neuvádzam spodnú hranicu aby to nebol návod pre niekoho kto začína je stav keď koral prežije a od toho odvodené prežíva v akva . Keď má akva robiť radosť musia byť parametre v optime aj korali sa rýchlejšie dostanú s drobných nehôd. :D Ináč to, že Ti to bolo ľúto vyhodiť si urobil dobre možno ani nevieš ako :D a na sinice sa priprav, pri poklese KH sa začnú uvoľnovať PO4 ak sú živáky zo staršieho akva.
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Napadnuta montupora a hystrix

Príspevok od používateľa axelson »

Dakujem to su cenne rady.budem rad ak to doriesim.na tom kameni je viac montipor ostatne su ok.asteriny nemam sem tam jednu zahaliadnem ale premnozene nie su.kamene su import z bali.zvysit kh chcem na tych 8,3-8,5 otazka zne nechcem pridavt bufer.skor vymenou vody.za aky čas po vymene vody mozem znovu menit dalsich 10% nechcem to rozhadzat. Alebo nahodit rovno kalciak?asi chybu som urobil ze prvu vymenu vody som urobil po mesiaci a pol.v clanku sinice co som cital nebolo pisana ze pokles kh ma priamy vplyv na sinice ale je to podla toho mozne.cuze riesenie vymenou vody postupne navysit kh?
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"