WWW.POTAPAJME.SK

Ako sa treba potápať, kde sa dá urobiť kurz a podobne.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

jo Rescue je dobry kurz ak ho robis u niekoho kto tomu sam rozumie.

na dalsie specializacie , ako je Nitrox a Deep diver odporucam technicke skoly, ktore uz dnes vyucuju podla metodiky D.I.R.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Repik sa pýtal na ceny potápačských kurzov tak píšem.

V Nitre je potápačská predajňa Blue Zone ( www.bluezone.sk ). Na webe som nemohol nájsť cenník kurzov tak som tam zašiel a tu je výsledok.

OWD základný kurz - 6900.-SK
AOWD pokročilý potápač - 7900.-SK
DIVER FIRST AID kurz prvej pomoci - 4000.-SK
RESCUE DIVER potápač záchranár - 8900.-SK
DEEP AIR DIVER hĺbkový potápač - 7900.-SK
Nitrox Diver potápač s nitroxom - 5000.-SK
ADVANCED NITROX DIVER - pokročilý pot. s nitroxom - 7900-SK
DAN OXYGEN PRODIVER kurz pre poskytnutie kyslíka - 5000.-SK
DIVEMASTER - 16000.-SK

Takže toto je prehľad ponúkaných kurzov v Nitre.

Vode zdar :lol:
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ja si len prisadim ze Bluezone patri k IANTD !!! ziadne PADI alebo podobne pofiderne organizacie 8)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
okey
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 31 Júl 2006 09:35

Príspevok od používateľa okey »

Proč je PADI pofiderní organizace? Já jsem u nich dělal kurzy zatím 2 a musel jsem docela makat a znát abych to udělal. Když jsem se bavil s klukama od CMASu tak některé věci ani nevěděli nebo nemuseli znát, tak opravdu nevím proč POFIDERNÍ!!!??? To jenom ve zkratce. Já jenom vím, že ať je INTD, CMAS nebo třeba PADI, pokud narazíš na kluky kteří to dělají POCTIVĚ tak z každé organizace může vzejít kvalitní a obezřetný potápěč. :cry: :wink:
jsem začátečník, ale snažím se...
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

jasne ved preto ten smajlik na konci 8) vedel som ze sa niekto chyti 8) 8) 8)

vzdy zalezi hlavne od konkretneho instruktora , bohuzial statisticke skusenosti ukazuju ze skoly organizovane v PADI sa zameriavaju hlavne na pocet , kvalita je druhorada, cest vynimkam

osobne som urobil skusenosti s niekolkymi instruktormi ci uz IANTD alebo CMAS a sprostredkovane som pozoroval niekolko PADI kurzov.
V zasade sa da povedat ze zakladne veci potrebne na rekreacne potapanie zvlada kazdy instruktor , je jedno od akej skoly.
Rozdiely nastupuju ked pozorujes detaily, napriklad nocny ponor kde dvaja AOWD cvicenci dostali len jednu nespolahlivu baterku a ich instruktor vobec netusil kde su (PADI v BA) alebo nekonecne prejednavanie starych krivd este z cias zvazarmu namiesto preberania latky kurzu (CMAS Nitrox kurz) alebo aj instruktor ktoremu sa nechcelo ist so mnou pocas AOWD vobec do vody a tak som si kurz odpotapal a odcvicil s buddym sam :) (IANTD)
Vo vseobecnosti mam vsak vacsiu doveru k instruktorom , ktori sami zvladaju aj narocnejsie technicke potapanie , vyucuju s konfiguraciou vystroja podla D.I.R. a nie s kratkymi hadicami a viac nez na mnozstvo kurzistov dbaju na zvladanie vsetkych situacii pod vodou s kludom, rozvahou a rutinou.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

potápěčské kurzy

Príspevok od používateľa Alik »

Nevím co na Slovensku, ale v Čechách instruktoři chrlí "potápěče" jak na běžícím pásu. Nemáme moc dobrou pověst.

Jaký je rozdíl mezi INTD, CMAS nebo PADI? Prohrabal jsem se starými doklady a našel krom průkazů svazarmu i kartu CMAS se **.
Pokud se chcete potápět v moři, jakou kvalifikaci po vás požadovali? Co musíte mít sebou za doklady?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no s kvalitou to ide dolu vodou celosvetovo. Teoreticky by nemali byt rozdiely medzi organizaciami, ci uz je to francuzske CMAS, talianske SSI alebo americke IANTD ci NAUI, PADI...

Pred par rokmi bolo potapanie technologicky dost nedostupne, kazdy adept presiel dost tvrdym vycvikom (pamatnici CMAS vo Zvazarme by mohli rozpravat ako museli preplavat Zlate piesky v plnej vystroji) a vzhladom na nedokonalost vystroja bol tlak na vycvik vysoky. Za poslednych 10 rokov je uz vystroj dostat pomaly v kazdom sportovom obchode a v kazdom okresnom meste je instruktor. Problemom sa stala masovost a znizenie narokov na vycvik. Naco buddy pary ked mas zaloznu automatiku? Naco dekompresne tabulky ked aj tak nepojdes hlboko a mas na ruke Aladina? Potapanie uz nie je sport ale biznis so vsetkymi dosledkami. Instruktori su zaroven predajcovia a poziciavatelia vystroja a tak je to jasne: cim viac "potapacov" vyskolim, tym budem mat vacsi biznis v pozicovni. Extremom su kurzy zadarmo , do ktorych sa regrutuju kurzisti, ktori by normalne o potapani az tak velmi nerozmyslali a absolvuju to len preto ze je to zadarmo a instruktor k tomu aj primerane pristupuje (ved naco by sa namahal ked je to zadarmo, hlavne ze zarobi na pozicani vystroje).
Vysledkom su rychlokvaseni OWD a AOWD "potapaci" , ktori nam robia hanbu po celom svete.
V Bratislave je za tymto nesvarom konkretne jeden nemenovany PADI 5* instruktor ale podobni sa najdu vsade :?

Ak by som mal niekomu radit s vyberom instruktora, tak moje odporucanie je dat cenu kurzu az na poslednu priecku, organizacia tiez nie je az tak podstatna, hlavne sa porozpravajte s nejakym absolventom, ktory napriklad vyskusal urobil viac kurzov u viacerych instruktorov a moze porovnavat. Dalsie kriterium je pocet kurzistov v jednom kurze, pri pocte 10 ziakov/1instruktor je len tazko mozne hovorit o individualnom pristupe. Dalsie kriteria , ktore ale zatial nepotapac tazko posudi su sposob potapania instruktora, ako ma usporiadany vercajk, aku ma prax atd. Vacsina instruktorov vam povie, ze tento regulator mate mat zaveseny tu a tento tlakomer tu..ale na otazku preco prave takto odpovedia ze tak to ma byt. Ked idem s takymto cerstvym potapacom pod vodu tak vidim ze panackuje a plutvami bagruje dno, s vytrestenymi ocami hlada vlastny vercajk a nechcem si predstavit situaciu co by sa stalo keby mne ako jeho buddymu dosiel vzduch lebo vlastny oktopus by nenasiel a asi by ma nechal utopit :D

ak tvojmu zvazarmovskemu preukazu...ak mas od CMAS registracne cislo , tak si v databaze a tvoj preukaz by mal byt akceptovany. Ak vsak na nom mas centimetrovu vrstvu prachu, asi na teba bude divemaster kukat trosku divne a najprv ta nazenie na tzv 'check dive' kde si ta omrkne ci si od posledneho storocia nezabudol ako sa ovlada inflator a ako mas kopat plutvami :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
joko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 18 Sep 2006 13:28
Bydlisko: Bratislava

PADI

Príspevok od používateľa joko »

No ja mam PADI a cez weekend som si spravil svoj 10,11 a 12 ponor :-)
Inac mam AOWD a zatial mi to musi stacit.
Potapaci sa chrlia aj na Slovensku, som toho svedkom.
Hlavne ked vidite ako sa potapac snazi ist v plitkej vode o 30 metrov dalej, s plutvami do predu namiesto toho aby zasnorchloval :lol:
Podpis:
Text, ktorý môže byť pridávaný do Vašich píspevkov
Maximálne 255 znakov
Používateľov profilový obrázok
okey
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 31 Júl 2006 09:35

Príspevok od používateľa okey »

Takže se opět přidám k diskuzi. Jak jsem psal jsem AOWD u PADI. Co se týče přístupu instruktorů, já měl asi štěstí, protože když jsem dělal v Egyptě OWD tak jsem měl instruktora sám pro sebe, SUPER. Ale na druhou stranu v době kdy jsem ten kurz dělal jsem nebyl z toho nadšen, protože mě opravdu "DUSIL", dneska jsem mu vděčný!!!! A u kurzu AOWD jsme byli dva a bylo to to samé, DUSILI nás jak z teorie tak i z praktické stránky. A noční ponor jsem musel vést já a to samé i navigaci pod vodou. OPRAVDU jsme poctivě museli projít vším co nařizují předpisy. A hlavně u všech ponorů byl se mnou instruktor, ať to bylo noční, vrakové či hloubkové potápění. Ale to je jenom moje zkušenost. Co se týče zkoušek, jak psal roman, že naco se učit orientovat v dekompresních tabulkách když mám na ruce Aladina, je pravda, ale já jsem musel toto ovládat jako první věc a to i včetně např. spočítání spotřeby vzduchu v určité hloubce atp. Tak zatím se mějte. Jinak mám za sebou 149 ponorů.A když mám jít do vody s člověkem ktereho neznám tak jdeme třeba do 7 metrů a ukážeme si co dovedem, ať to je nouzový výstup na hladinu či poskytnutí octopusu či dychání z jednoho druhého stupně atd. Pokud to dobře dopadne tak s ním jdu hlouběji.
jsem začátečník, ale snažím se...
Používateľov profilový obrázok
joko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 18 Sep 2006 13:28
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa joko »

okey napísal:A když mám jít do vody s člověkem ktereho neznám tak jdeme třeba do 7 metrů a ukážeme si co dovedem, ať to je nouzový výstup na hladinu či poskytnutí octopusu či dychání z jednoho druhého stupně atd. Pokud to dobře dopadne tak s ním jdu hlouběji.
Hm, vsetka ucta, dobry system ako ostat zivy.
Ja som sice s cudzim clovekom nebol este, ale asi by si to mal osvojit kazdy potapac. Vratane mna ;-). Ja mam iba tusim 13 ponorov, takze zacinam.
Kto z vas nieco podobne robi, ze si otestuje svojho bodyho ?
Uz sa Vam zasekla automatika, alebodosiel vduch ?
Mozno by sa malo nacvicovat aj dychanie zo zaseknutej automatiky...
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

joko napísal: Kto z vas nieco podobne robi, ze si otestuje svojho bodyho ?
Uz sa Vam zasekla automatika, alebodosiel vduch ?
Mozno by sa malo nacvicovat aj dychanie zo zaseknutej automatiky...
joko, joko, joko....

ja som ti to vravel uz hadam desatkrat, tvoj PADI kurz zadarmo ma presne taku uroven ako cenu, takze 0sk.
V IANTD sa kontrola vystroja, precvicenie podavania automatiky na dlhej hadici (nie oktopus) , otvaranie a zatvaranie ventilov, kontrola tesnosti (tzv bubblecheck), kontrola vedenia hadic a podobne drily robia pred kazdym ponorom.
Dnes rano sme boli len tak na 40minut omocit sunky a predponorova kontrola zabrala 20minut. Pocas ponoru sme nacvicovali OOA , stae switch a freeflow asi 3x. Takze vidis, ze su aj potapaci co cvicia a cvicia...
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Roman, ty toho stíhaš toľko že si začínam myslieť že máš klon. Odkedy máme prírastok nestíham ani ryby kŕmiť. :(
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
joko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 18 Sep 2006 13:28
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa joko »

Roman, Roman Roman :-)

okey spominal kontrolu v 7 metroch, to ze sa robi kontrola na suchu, to je uplne jasne aj bez kurzu a aj pri inich sportoch ...
Ale vidim ze tebe stale lezi ten kurz za 0 SK v zaludku :-) ale to sme rozoberali asi uz 53x. :-)
Ja som sa pytal, ci niekto sa cvici s novym bodym aj pod vodou ... to sa mi paci.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

joko napísal:Roman, Roman Roman :-)

okey spominal kontrolu v 7 metroch, to ze sa robi kontrola na suchu, to je uplne jasne aj bez kurzu a aj pri inich sportoch ...
Ale vidim ze tebe stale lezi ten kurz za 0 SK v zaludku :-) ale to sme rozoberali asi uz 53x. :-)
Ja som sa pytal, ci niekto sa cvici s novym bodym aj pod vodou ... to sa mi paci.
keby si si zaplatil poriadny kurz, vedel by si ze bubblecheck, OOA, S-drill,V-drill, stage switch a pod sa cvicia vo vode, niektore na hladine a niektore hoci aj v 7m , jak je ctena libost
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
joko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 18 Sep 2006 13:28
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa joko »

Roman, mas pravdu, keby ...
Roman co ma nenaucili na kurze, neznamena, ze sa to uz nenaucim nikdy ;-)
Ale mna v podstate zaujima, ze ci to niekto vyuziva v praxi.
Lebo co viem z rozpravania potapacov, bachnu sa do vody a uz sa nezastavia ...
Preto som sa pytal konkretne, ci to este niekto praktizuje, ze si spravy zastavku
v niekolkych metroch a precvicia si to.
Napísať odpoveď

Návrat na "Všetko o potápaní"