dechová cvičení

Ako sa treba potápať, kde sa dá urobiť kurz a podobne.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

dechová cvičení

Príspevok od používateľa shark »

Mno počítám ,že se do přístrojového potápění nevrhnu i když bych chtěl a proto mi nezbude než zůstat u šnorchlu a ploutví :cry:
Máte někdo rady jak tedy v hluchou sezonu kdy se k moři dostanu jen v obýváku můžu trénovat a zdokonalovat výdrž v nádechu?Mno mužu říct ,že dosud to není nic moc :lol: .Tak co se stim dá dělat?Nechce se mi dát 5000,- za kurz kde mi jenom řeknou jak se má dýchat.Nepočítám s tím že bych někdy závodil ve volném potápění,ale jde mi převážně o rekreační potápění bez přístroje,mno a za jednu minutu pod vodou se toho moc vidět nedá :lol:
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Tiež som mal tento istý problém s tým že to bolo len niečo okolo 40 sek. jediný tréning vidím len na plavárni kde by si často trénoval plávanie pod vodou na nádych nakoľko je veľký rozdiel zadržať dych ako keď pri tom treba aj plávať :-)
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

sklamem Ta...najvacsi progres v apnoe (zadrzani dychu) urobis zrovna pod asistenciou skuseneho instruktora.
Mozes samozrejme trenovat zadrziavat dych doma pred televizorom a stopovat si to.....ale fyziologia suchozemskeho cicavca sa vyrazne meni prave v momente ponorenia hlavy pod hladinu.
Idealne je trenovat v bazene a vo dvojici, tvoj partner Ta vzdy musi kontrolovat , aj ked si vo vode po kolena. Pri nasilnom zadrziavani dychu, dochadza k niekolkym fazam, po cca tych 40sekundach pride prvy pokles hladiny kyslika v krvi a mierny narast CO2 sposobi nutkanie nadychnut sa. Tento signal sa da treningom prekonat , potom nasleduje relativne dlhe obdobie kedy mas v krvi este stale dost kyslika na zadrzanie dychu. Problem je, ze potom pri dalsom poklese kyslika v krvi mozes stratit vedomie bez nejakeho varovania. Preto musis trenovat s partnerom, aby ta mal kto vybrat z pod vody ked tam odkvacnes.

Pokial mas vsak v plane klasicke snorchlovanie na hladine s obcasnym ponorenim aby si nieco odfotil alebo pozrel zblizka..ziaden velky trening nepotrebujes, staci nefajcit, nemat nadvahu a ak sa nezadychas po vyslapani 4 poschodi, tak si na bezne hladinove snorchlovanie uplne fit
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

...mozes mat nadvahu ale potom musis byt tulen :D :D :D
What doesn´t kill me, makes me stronger.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Stacia nejake aerobne cvicenia, tj. byt v kondicii. Nezaskodi zvysenie vitalnej kapacity pluc (tj. popracovat trochu na hrudniku) a samozrejme trenovat zadrziavanie dychu ci uz na suchu alebo idealnejsie v najakom bazene. Pripadne na plavarni plavat na vzdialenost na jeden nadych. V terene pomoze kratka hyperventilacia (nie do odpadnutia) pred samotnym ponorom.
Mne staci cielene trenovat tak 2 tyzdne pred tym, ako sa niekde chystam. Ja sa potapam bez snorchla (nejak mi vadi), len plutvy, maska, mikrotenovy sacok a kusok silonovej pancuchy na pripadny material.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

pokud by se mi podařilo zvýšit svoji výkonnost na takové 3 min.aktivního plavání pod vodou tak bych byl spokojen.Mno zkusím natom nějak pracovat a uvidim.Trénovat na doraz ve vodě asi nepujde,nemám kolegu který by mě hlídal a nerad bych se odpálil :( .Mno plavat jsem už začal a kouřit přestal.Tak jsem zvědav nakolik se mi do léta podaří udělat z jedné minuty 3 :lol:
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Príspevok od používateľa Alik »

Šnorchlování mám radši než přístrojové potápění. Nijak netrénuji a první dny to je hodně znát. Po týdnu si ale tělo zvykne a doba pod vodou se razantně prodlouží. Takže bych doporučil před odjezdem pár dní tréninku. Můžeš zkusit i hyperventilaci - tři, čtyři hluboké vdechy kterými vytěsníš oxid uhličitý a prodlouží se doba nutkání k nádechu. Ale moc to nepřeháněj. Roman to posal dobře. Při přílišné hyperventilaci se nedostaví nutkání k nádechu, hladina oxidu uhličitého bude nízká, ale hladina kyslíku taky....
Já mám jiný problém, protože u moře nedělám nic jiného, než šnorchluji, hodně namáhám uši při vyrovnávání tlaku a ke konci pobytu již mám zaděláno na zánět zvukovodu nebo středního ucha. Bez kapiček do uší už nikam neodjedu.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno já tedy problém se zvuzkovody nemívám,ale stejně je mi divné že musím vyrovnat tlak už od cca 180cm nebo 2m hloubky.Je to normální?
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Samozrejme je to normálne, závysí to od človeka každý máme trochu iné trubky v hlave, niekto vyrovnáva každý meter a niekto každé tri. Ja tiež pri potápaní problém s sluchovodmi nemávam, avšak problém nastáva pri dlhšom pohybe vo vetre, aj keď pri vysokých teplotách vtedy musím siahnuž aj ja po ušných kvapkách :-(
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Príspevok od používateľa Alik »

Ano, to je normální. Vyrovnávám každé 2m.
kdysi jsem se učil že do 6m by to bubínky měly vydržet, ale zkuste si to (raději néé)... Je spousta lidí co ani neví jak vyrovnat tlak v uších: stačí rukou stisnout (ucpat) nos a fouknout (vydechnout) se zavřenou pusou do nosu. Ucítíte jak se vám ušní bubínky posunou - a máte vyrovnáno pro danou hloubku.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Alik napísal:Ano, to je normální. Vyrovnávám každé 2m.
kdysi jsem se učil že do 6m by to bubínky měly vydržet, ale zkuste si to (raději néé)... Je spousta lidí co ani neví jak vyrovnat tlak v uších: stačí rukou stisnout (ucpat) nos a fouknout (vydechnout) se zavřenou pusou do nosu. Ucítíte jak se vám ušní bubínky posunou - a máte vyrovnáno pro danou hloubku.
Ahoj, no já jsem celekm slušnej potápěč ve šnorchlování.Před dvěma roky jsem se potápěl k poctivým 10 metrům.Doba pod vodou byla pouze okolo těch 35 max.40 vteřin při námaze.Tedy nic moc.Ovšem vyrovnání tlaku v uších,jak popisuješ je málo progresivní.Můj způsob je následující.Když se ponořím a postupně cítím tlak vypouštím vzduch nosem.To dělá problém při mlžení brýlí a pod.Ovšem když si brýle dobře "naflušeš" tak se nemlží.Voda se ti do nich taky nedostane.Ovšem odfuk musí být intenzivnější.Potom v hloubce okolo 10 metrů nemám problém.Ale zůstanu tam tak max. 10 vteřin, protože cesta nahoru je dlouhá.Hlavně se vždycky potápět s kamarádem!!!!, mně to málem dvakrát nevyšlo.U hladiny jsem už cítil jakési omámení.Takže be careful
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

moguai napísal:
Alik napísal:Ano, to je normální. Vyrovnávám každé 2m.
kdysi jsem se učil že do 6m by to bubínky měly vydržet, ale zkuste si to (raději néé)... Je spousta lidí co ani neví jak vyrovnat tlak v uších: stačí rukou stisnout (ucpat) nos a fouknout (vydechnout) se zavřenou pusou do nosu. Ucítíte jak se vám ušní bubínky posunou - a máte vyrovnáno pro danou hloubku.
Ahoj, no já jsem celekm slušnej potápěč ve šnorchlování.Před dvěma roky jsem se potápěl k poctivým 10 metrům.Doba pod vodou byla pouze okolo těch 35 max.40 vteřin při námaze.Tedy nic moc.Ovšem vyrovnání tlaku v uších,jak popisuješ je málo progresivní.Můj způsob je následující.Když se ponořím a postupně cítím tlak vypouštím vzduch nosem.To dělá problém při mlžení brýlí a pod.Ovšem když si brýle dobře "naflušeš" tak se nemlží.Voda se ti do nich taky nedostane.Ovšem odfuk musí být intenzivnější.Potom v hloubce okolo 10 metrů nemám problém.Ale zůstanu tam tak max. 10 vteřin, protože cesta nahoru je dlouhá.Hlavně se vždycky potápět s kamarádem!!!!, mně to málem dvakrát nevyšlo.U hladiny jsem už cítil jakési omámení.Takže be careful
no vidim ze sa to tu solidne rozbehlo.
vyrovnavanie tlaku v stredousi a zaroven v maske je pri freedivingu trsoku zlozitejsie.
je nutne si uvedomit, ze freediver sa musi pri ponoreni do hlbky 10m vyrovnat s narastom okoliteho tlaku na dvojnasobok (1bar atm tlak + 1bar tlak 10m vody = 2 bar)
takato zmena tlaku bez vyrovnania tlaku v stredousnom priestore vedie takmer vzdy k barotraume usneho bubienka z pretlaku. Vacsina ludi pocituje neprijemny pocit pri zanoreni do 3m (pretlak 0,3bar) a vyslovenu bolest pri zanoreni do 6m (pretlak 0,6bar) bez vyrovnania tlaku. prefuknuie tlaku valsalvovym manevrom = zakrytie nosnych kridel prstami a fuknutie do nosa vacsinou vyriesi zrovnanie tlaku. V pripade ze je snorchlista nachaldeny, je vykonanie tohto manevru tazsie a potencialne nebezpecne. Hlien natlaceny do eustachovej trubice moze znemoznit spatne vyrovnanie tlaku pri vynarani a sposobit barotraumu z podtlaku, ked sa vzduch a hlieny v zastavenej eustachovej trubici nedostanu von cez nos ale prerazia usny bubienok. Taketo zranenie je sakra bolestive a vacsinou nevratne na rozdiel od barotraumy z pretlaku , ktora sa da celkom uspesne napravit.
Druhym problemom je tlak vzduchu v maske. Ak vyrovnas tlak v nose, cez slzne kanaliky posobi na ocne bulvy dost velky rozdiel tlaku voci tlaku v maske. Ta sa pod vplyvom tlaku vody sice mierne stlaci a zreze do tvare, ale vacsinou sa v nej tlak nevyrovna. To sposobi velky tlakovy radient na ocnu gulu a vysledkom su "zvaracske oci" este par dni po dovolenke. Na to je dobre trosku fuknut nosom aj do masky a zrovnat v nej tlak. to sa lahko povie, netrenovany dovolenkar ma v 10m dost co robit aby zo seba este nejaky vzduch vymackol, pretoze voda mu uz stlacila hrudnik na polovicu :) Maska nesmie byt prilis pritiahnuta, pretoze pri vystupe by z nej vzduch nemohol unikat a sposobil by barotraumu oci z pretlaku.
Preto su pre freediving vhodne masky s malym vnutornym objemom.

cela problematika je dost komplikovana a vacsina hranic je individualna, zalezi na kondicke, vitalnej kapacite pluc, priechodnosti dutin atd atd...
Komu sa nechce chodit na kurzy , odporucam aspon pobrowsovat freediverske weby, da sa odtial dozvediet vela dolezitych veci, a nakoniec ako zo vsetkym , rozvaha je prvorada
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

Mno snad ještě jeden laický dotaz :) Před dvěma roky mi dělali punkci dutin.Může to mít nějaká rizika při vyrovnávání tlaku nebo častějších ponorech na nádech?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

nemalo by, ale ak budes citit bolest pri zanarani alebo naopak pri vynarani , radsej to nechaj tak a snorchluj iba na hladine
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

Mno bolest v čelní dutině se mi projevila při rychlém ponoru do 5 m.Nestačil jsem reagovat a rozumně vyrovnat tlak.(skočil jsem šipku a plaval dolů co to šlo :lol: )při rozumnějším ponoru za cca 10 minut se mi bolest opakovala ikdyž jsem měl na vše dost času a vzduchu.Pravděpodobně jsem si to podráždil.Zítra jdu znovu plavat a tak to vyzkouším znovu a bez riskování rychlým ponorem.Mno a v pátek nebo ve čtvrtek jdu s instruktorem poprvé na půl h. pod vodu s přístrojem.Nemůžu se dočkat :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Všetko o potápaní"