PP_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa švíco »

Acana je jeden z nejodolnějších LPS jaký si lze představit... pochybuju, že by to nešlo udržet bez řízeného doplňování prvků. (aspoň podle fotek tam stejně skoro nic jiného nemáš) Já být tebou, tak pokud nevíš PŘESNĚ co chceš a proč to chceš doplňovat, tak se do toho nepouštěj. Měň třeba více vody než jsi zvyklý nebo častěji... zkoušej. Finančně tě to nezrujnuje... (prvky a čerpadlo taky není zadarmo).
Světlo přidej... Psal jsi, že to chceš hlavně na kochání se... tak si z toho nedělej zbytečně laboratoř.
Acana je podlě mě ještě odolnější než kdejaký pěkný měkkáč. Takže rada za mě... zvyšuj výkon světla třeba po 1W za den. (jestli to umí), nepřekrmuj a udělej jednorázovou výměnu vody třeba 30 procent naráz. Pak si vychytej nějaký rozumný interval výměny vody (a její monožství) a stabilizuj to. Pak to prostě musí fungovat...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa vlčák »

s tou acanou bych nebyl tak rychle hotov. jeden z mala koralu s kterymi mam problemy. nevim proc ale zrovna moc nejdou
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa švíco »

Dobře, nelze to brát tak, že to poroste každému za všech okolností... ale byl jsem svědkem toho, kdy v akváriu odešlo postupně všechno vč. xénií a sarkáčů a acana byla spokojená. (nádrž byla přehřátá a totálně neudržovaná). Od člověka, u kterého jsem acanu bral mám stejné poznatky... Když jsem rekonstruoval barák a neměl na akvárko moc času, tak acana byla nejspokojenější. (xenie už v té době balily)
Ale určitě bych zkusil nejdříve nastolit stav, kdy vše půjde na výměně vody... a až potom bych se zajímal o případné aut. doplňování prvků. Tedy aspoň podle toho, co jsem měl možnost v tomto vlákně doposud přečíst...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Isto to tu niekde je ale opýtam sa akú soľ používaš?

Švíco to napísal dobre, že nelej nič zbytočne, ale na druhej strane zas otestuj si vodu... Kh, Mg a Ca a podľa toho uvidíš ako si na tom...

Svetlo daj na aklimatizačný režim mal by si ho mať a nastav parametre (mal by si to tám mať) alebo dvíhaj ručne... To, že si šiel na 35W ani nekomentujem..., Ďalšia otázka je či máš svetlo na nejakom držiaku resp priamo na krycom skle... mieru od svetla po hladinu akva je tiež treba zohľadniť...

Ešte ohľadom svetla neviem ale napíš ako svietiš... ja napr idem na 20 000k, rast koralov podľa môjho pozorovania sa riadne zrýchlil ako keď som spočiatku mal tuším 15 alebo 14k... Mnohí môžu namietať, že je jedno ako svietiš ale podľa mňa to pravda nieje.

Každopádne môj záver: Otestuj vodu pred výmenou a po výmene a potom s odstupom týždňa (môžeš aj častejšie :D) a uvidíš ako ďalej... Samozrejme platí to, že čím menej do akvárka pchať ruky (to sa osvedčilo mne). A už nič nepridávaj pokiaľ akvárko ako tak stabilizuješ... investoval si do života dosť tak nech to nevyjde v nivoč.
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Dyksn »

Ja teda nevim kde jsi kupoval koraly, ale nikdy jsem zadnej koral na svetlo nezvykal, maximalne ho dal co nejvic dolu a casem ho dal o 15 cm nahoru. Ale jestli se ti spalil (jeslti vubec za to muze svetlo) jeden koral a kvuli tomu si zbytek ochudil o svetlo, tak to me prijde docela stupidni logika. Ja teda nevim, ale myslim si, ze si uz davno mel svitit naplno. Taky dle meho nazoru nejde skatulkovat kazdej koral, muze byt jeden druh, ale kazdej pochazi z jinych podminky, takze bude vyzadovat taky jiny podminky, nebo si casem zvykne. Klidne bych je i trochu prikrmil, vzdyt takova acana dokaze snist docela masitej kousek a pak taky vypada jinak. Ono taky druha vec, jak uz tady nekdo psal, chtel si nadrz na kochani s malym narokem na udrzbu, tak si to mohl trochu nakombinovat s nejakyma mekkyma. Nevim jestli to bylo nekde psane, ale taky osadit akvarko koralam, kdyz si jeste nejses moc jiste co delas, tak to je taky hloupost. Ale kazdy mame jiny nazor a vidis, ze ti tady kazdy rekne neco jineho. Jedno vim jasne, pokud clovek neni liny a nakrmi lps, tak se ti pekne odvdeci.
At to roste a zije.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Dyksn musím sa P-P ho zastať lebo ja tiež keď som začínal a dovliekol som prvé akvárko a svietil som do 30l kocky s 12W tiež mi to prišlo veľmi veľa z takého okometrického merania :D :D A to nehovorím, keď teraz svietim do akvárka trochu vyššieho na 75W čo som si myslel, že bude dosť ale ešte pridávam... Ale P_P si mohol jednu acanu odpustiť a kupiť radšej testy

Možno tie ten vybieleny koral znamenal, že mu bola zima :D :D
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj (nechci rýpat-určitě si to tak nevyložte!!!!!), je pěkné jak je to tady zkratkovitě popsáno, jako celý reef sk (začátečník neví čí je), ale co kdyby někdo napsal od základu (jako pro začátečníky - nemyslím zde v tomto vlákně ale v příslušném, jak jednoduše na to...) - tj. né špatně svítíš, dávkuj prvky. Připomíná mi to dobu, když jsem začínal s mořskou akvaristikou a začal jsem zde číst (skoro ze všech témat vyplývalo, že se musí něco dávat do vody a kdoví jaký věci dávat do vody....., realita je jinde) nemyslím tím vždy.... Prostě jednoduše jak na to v krocích pro laika, rozdělil bych to na 3 sekce:
1) chci jen ryby (technika, údržba)
2) chci ryby a nenáročné korály "převážně měké a sem tam tvrdý" (technika údržba)
3) chci ryby a tvrdé korály "převážně tvrdé a náročnější měké korály" (technika údržba).
Šlo by to rozhodit i na různé podkapitoly .......... Vše je zde nepřehledné a od prostředka... bohužel je to tak, ALE TO JE BOHUŽEL NA ADMINECH, TI TO GARANTUJÍ JAKO OBECNÉ FAKTA.....

Nejlépe to zde napsal švíco, častější výměna vody (za použití kvalitních solí I s vyšším obsahem prvků), sledování stavu..... rozhodně bych začal řešit ty skelný (ale né nějakýma kyselinami, ale přírodně) a měřil bych základní hodnoty a jak by se to stabilizovalo začal bych přidávat korále "testovní".....

např. ideální parametry vody, vyber si ...... http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=82&t=2652 je zde uvedené rozmezí, které je nevhodné 017 až 032...... pro uživatele PP (pro něj je vhodné kolem 025,stavíme reef nebo braktickou nádrž nebo extrémní nádrže s vysokou slaností vody) a to není jediné. V začátcích si z toho odnesete opravdu málo a to jsou návody adminu!!!!!! (toto považuji za jednu z nejzákladnějších věcí....), když se pak dočtete, že i malá montipora vám vyžere veškeré prvky z vody během mála hodin a ryby se vám v tomto důsledku začnou kroutit z nedostatku vápníků, tak se tomu směji :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , ale co si z toho má vzít uživatel (začátečník), který se chce něco dozvědět...... myslím, že nic....., ale když začne tak zase rychle skončí.... bude tady toho víc. Když se podívám na nejdiskutovanější témata, samo o sobě mluví o všem...... již několik let (je problém tyto témata dát do kytek? reef 500 litrů ¨- nic se nedozvíte :wink: je to celé promazané......)
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

VINTR napísal:když se pak dočtete, že i malá montipora vám vyžere veškeré prvky z vody během mála hodin a ryby se vám v tomto důsledku začnou kroutit z nedostatku vápníků, tak se tomu směji
Všade je napísané, že "žerie" Kh samozrejme aj iné prvky ale je fakt to, že človek by nepovedal, že ako rýchlo sa to deje a aké množstvo toho do dňa v akváriu zmizne resp o koľko klesá najmä Kh.... :D Ale zas na druhej strane je to krásny koral ale v tomto prípade sa nedá existovať len tak bez doplňovania prvkov...


VINTR nezabúdaj aj na to, že takéto fóra su dosť veľkým tŕňom v oku obchodníkom, ktorí ti samozrejme predajú všetko čo len chceš... a samozrejme sa im znižuje hodnta ich "know how", kedy človek čo o tom nič nevie napr ako ja tak si nechá poradiť od ochotných ľudí "zadarmo" a tým pádom nekúpi všetko čo mu obchodník ponúka a zároveň mu nedá zarobiť napr prí kúpe akvárka, ktoré si dá zlepiť niekde inde a za nižšiu cenu nakoľko všetci dobre vedia, že pokiaľ je niečo určené pre slanú vodu tak to hneď stojí o 200% viac... samozrejme je potrebné z toho vyňať techniku... odbočil som od témy...

Osobne sa priznám, že mne ako začiatočníkovi napr chýbalo niečo jasne a stručne napísané ako to navrhuješ ty... čiže napísané niečo v bodoch lebo povedzme si rovno, mať morské akvárium si nevyžaduje čítanie siahodlhých litánií ale dozvedieť sa len to podstatné... Ale takéto niečo tu nikdy nebude a to z jednoduchého dôvodu ... lebo je tu málo ľuďi najmä tých skúsených, ktorí sú otvorení novým možnostiam a vlastne chvália iba svojho boha... (niekto odbeňovač chváli, nikto naň nadáva, niekto nadáva na prepad, niekto chváli kanistrák, taktiež to je aj so svetlom atď... jediné na čom sa tu ľudia zhodnú je "hladinový zberač na kanistrák resp prepad proste aby šiel bordel z hladiny preč"...

Taktiež aj s ballingom ono každý sa tvári aká je to veda tiež som bol hotový a predstavoval som si seba ako doma budem mať pomaly polku labolatória na to aby som mohol mať tvrdé koraly...

realita na ballinga: stiahol som do mobilu appku odmeral prvky (len základné Kh, Mg, Ca) zaznamenal a zaznamenal akú mam soľ aký ma obsah základných prvkov, vymenil vodu zaznamenal, počkal týždeň zaznamenal, v appke navolil čo budem používať (Red sea A,B,C) postupe som dorovnal na požadované úrovne (aby som to nerobil skokovo) kúpil čerpadlo nastavil a bolo... žiadna veda a rastie mi nontipora plátova atď... Ale keď si spomeniem s odstupom času na to, že asi budem musieť ísť študovať chémiu aby som mohol mať morské akva tak mi je do smiechu (všetie tie "odborné" texty s chemickými značkami a neviem čo všetko...)... také niečo tu nikde nieje... jedna aplikácia :D :D :D

EDIT: k tým tvojím trom bodom: chcem len ryby/ mekáče atď je potrebné dodať to, že skoro každý skončí aspoň u lps... málo kto sa uspokojí len s mekáčmi...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

[quote="Myscho151"]

EDIT: k tým tvojím trom bodom: chcem len ryby/ mekáče atď je potrebné dodať to, že skoro každý skončí aspoň u lps... málo kto sa uspokojí len s mekáčmi...

to už je pak přirozený vývoj :mrgreen:
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj, všem díky za názory, rady a doporučení.

Přestože jsem psal, že nejsem žádný nadšenec do akvaristiky a akvárium jsem chtěl jako pěknou dekoraci, stejně zde studuji, rád čtu ve všech vláknech, sleduji toto fórum.

Nicméně některé věci jako laik nedokáži prostě dobře interpretovat a využít ve svém akváriu. Zkusím aspoň odpovědět na pár dotazů:
- proč LPS - bylo mi řečeno, že půjde o výběr velmi odolných korálnatců, mnohdy více jak SOFT. Prý u měkkých hrozí, že odejdou velmi rychle, není čas na záchranu, u LPS bude vidět, že se něco děje a bude čas to napravit
- světlo - vybělený korál a jak nastavit světlo jsem dostal radou, nepodíval jsem se z okna. Otázka, jak byla ta rada dobrá, ale jako začátečník to nepoznám. Jinak dle různých zdrojů se doporučuje 0,5W na 1l, akva mám cca 150l, takže něco přes 70W by mělo na LPS stačit. Zda to tak bude?
- doplňování prvků - dostal jsem několikrát ujištění, že rozhodně nebude třeba - a pořád v to doufám, že stačí bohatě jen výměna vody
- sůl je Red Sea Coral Pro - právě abych nemusel doplňovat prvky, tak prý musí být +- takováto, bohatší
- testy vody mám, ale neměřím, což byla možná také chyba. Každopádně to přece jen zkusím - v sobotu změřím a dám vědět (mám doma testy na: Ca, Mg, Kh, NO3)
- salinita - držím celkem přesně 1.025 - 6 , je to něco mezi, měřeno refraktometrem (hned po kalibraci)
- teplota vody - 26°C

Vím, že mi chcete dobře poradit a vážím si toho, ale je mi jasné, že to není lehké, jen tak z popisu a nějaké fotky. Věřím, že časem najdu někoho v okolí, kdo přijde osobně, podívá se na akva a řekne - to je špatně, to je OK, udělej toto a toto.

Takže zatím moc díky a v sobotu dám další info, co testy vody, jestli se nějak projevilo zvýšení světla a potažmo i proudu, ...
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

VINTR napísal:
Myscho151 napísal:
EDIT: k tým tvojím trom bodom: chcem len ryby/ mekáče atď je potrebné dodať to, že skoro každý skončí aspoň u lps... málo kto sa uspokojí len s mekáčmi...

to už je pak přirozený vývoj :mrgreen:

Ja som to chcel mieriť smerom, že niekedy treba rozmýšľať prí výbere techniky a nerobiť to ako mnohí ľudia, že väčšina ľudí povie na niečo napr na high svetlo, že je to tomu dotyčnému zbytočné a potom bude len banovať... , že nekúpil lepšie napr... proste na istých veciach netreba šetriť...

To bolo na moju adresu povedané tiež že načo ti svetlo nad 60l akva za 420eur (bez držiaka) poviem rovno akvárium sa mi za to odvďačuje...krásnym rastom koralov... čo dovtedy som povedať nemohol
Naposledy upravil/-a Myscho151 v 23 Mar 2017 21:10, upravené celkom 1 krát.
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Pozri napr toto nejde o objem akvária ale o rozmery a najmä hlbku vody/výšku vodného stlpca...


http://ecotechmarine.com/wp-content/upl ... ab_WP1.pdf

Nemaš radion ale toto je pre inšpiráciu... čekni aj you tube (je plno videí kde ľudia majú rovnaký setup ako ty - Red sa akvárka sú dosť rozšírené), a nájdi akva rozmerovo podobné svojmu a ako naň ľudia svietia... ja som sa inšpiroval od arcamentesa on má hlbkou podobné akva a som si podľa neho nastavil svetlo... (Topi 38 gal štrosmajerák) a jemu viditeľne akva ide...

http://www.lionfishlair.com/hitchhikers-guide/
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa vik_33 »

to VINTR & all: trochu se tu plete role administrátorů fóra. Nejsme spisovatelé "návodů" a pokud to někdo z nás občas udělá, tak je to jen z jeho dobré vůle a ne z povinnosti. A napsat kuchařku "jak na moře"? Receptů je spousta a vždycky bude. Jako receptů na svíčkovou ... A přesto, že je vždycky touhou dojít k co nejlepšímu výsledku, tak k cíli vedou různé cesty. Na svém webu i zde jsem sepsal řadu návodů na dílčí věci kolem moře. Vzhledem k tomu, že se dotazy neustále opakují, nezkušení směrují úplné nováčky směrem do nepěkných zítřků, došel jsem k závěru, že to byla pro řadu lidí úplně zbytečná práce. Těšit mě může alespon to, že se občas přece jen najde někdo, kdo si to přečte dříve, než se pustí do akce.
Pokud jde o obchodníky, tak je to také trochu jinak. Abychom zde my všichni mohli bezuzdně tlachat, je potřeba provoz fóra nějak financovat. Každý z obchodníků může přispět a za to zde může mít umístěn svůj banner. Proto bych být vámi trochu krotil nelichotivá slova na jejich adresu.

To už jsme ale hodně off, těmto debatám je vyhrazena jiná část fóra.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Vik náhodou tebe sa to podarilo výstižne a stručne popísať : http://www.vikovo.cz/filtrace.php?filtrace_obecne
Hodilo by sa doplniť nejaký článok o tvojích skusenostiach s technikou a svetlami :-)

Ja som nechcel urážať obchodníkov ja som to myslel tak, že im sa tiež nemusí páčiť to, že sa tu dávajú bezplatné rady a napr ja som si vďaka nim (radám) nekúpil "Dory" do nana od niekoho z nich, ale sú to ľudia, ktorí sa rozhodli podnikať v tomto neľahkom biznise a je to ich živobytie aj ich znalosti - "know how" čiže musíme sa rešpektovať navzájom lebo reklama je účinná najmä vtedy ak je dobre cielená a teda nikomu by nepomohli reklamy na morskú akvaristiku na warezovom fóre... mnohí by mohli namietať, že facebook je mocný marketingový nástroj súčasnej doby a je síce pekné, že 100 000 da like na fotku a povie jéééj jaké krásne koraly máte ale je cenný ten, ktorý napr. je tu na fórku a kúpi si odpeňovač lebo musíme si povedať, že situácia na SK/ČR nieje natoľko priznivá ako v iných západnejších štruktúrach čo sa týka finančnej zabezpečenosti obyvateľstva čo samozrejme vplýva na ich možnosti mať takýto koníček (nehovorím o tom, že tam niekto vycapí fotku odpeňovača - to už by zasahovala jednotka v boji proti terorizmu a extrémizmu...)

Ale musíme si uvedomiť, že toto "spolunažívanie resp symbióza" je prospešná pre obe strany... nakoľko oni nám síce platia reklamami fórko ale na základe ich reklám mi prispievame im a neverím, že tu nie je človek, ktorý si nikdy nič nekúpil od nikoho... Nemôžem voči nikomu povedať nič... nakoľko je som skoro z ukrajiny :D tak som rád, že napr morskýcentrum robí rozvozy života do prešova raz mesačne (na východe nemáme nič čo sa mora týka), od pána Zemana mám krasne kamene a krevetku, od Pepina, ktorý mi vedel poradiť ohľadom svetiel nakoľko on je ten, ktorý má väčšinu noviniek...
Samozrejme produkty majú svoju cenu a sú dovážané bohvie odkiaľ taktiež aj živočíchy, kde ich podstatnú časť ceny tvorí doprava proti tomu nič, skôr som narážal na nekorektných odbochníkov.

Ja ich napr. obivujem lebo sa pustili do neľahkého podnikania... Sorry za odbočenie od témy ale nechcel som nikoho predtým uraziť. :-/ Pardon za tieto litánie :D

PS: Vik niesi ty diplomat z povolania? :-)
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Dyksn »

Montipora bez doplnovani prvku nebude existovat? To by me zajimalo co delam spatne :( Nic nedoplnuju a ona porad zije, sakra proc?

Svetlo bych i tak dal na plno, svetla neni nikdy dost, kdyby sis mel koupt jeste jedno, tak ti reknu zkus to, ale pokud tam mas rezervu, tak to pust na plno. A uz jsem ti psal jednou, pokud se v tom nechces placat, prebirat 10 variant, tak si vyhlidni akvarko, ktery se ti libi, procti si postup, jak to dotycny dela a rady smeruj pouze na neho, vyhens se rozhodovani a zbytenym debatam - kazdej si bude zastavat svoje. Ja pouzivam kanystr, nedoplnuju prvky, vodu menim jednou za 2-4 tydny, ano - akvarko neni top, urcite jsou tam nejake mezery, ale me to staci, nejsem otrokem (ani casove a ani financne) sveho akvarka a proste me se libi a dela radost. Podle me uz nema moc cenu cist nektere nove prispevky, protoze se tady vymysli kraviny, myslim ve vsech vlaknech a kazdymu kdo prijde unika celkem lehka podstata veci. Ve vetsine vlaknech se to vrhlo do zbytecneho tlachani.
At to roste a zije.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"