PP_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Dyksn pozeral som fotky tvojho akva ale plátovú montiporu tam nevidím... ja som narážal hlavne na ňu... Moj kúsok teraz už zhruba 15x15cm si dáva tak 8ml Red Sea bečka denne (1ml bečka má zodvihnuť hladinu KH na 100l o 0,1 dKH.), čo je v mojom ponímaní niečo cez 1dKH denne... čo sa týka ostatných prvkov tak tie idú pomenej... samozrejme neni to jediné spsko...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Bak
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 03 Jan 2015 13:58

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Bak »

Omlovám se za plevelení už tak chaotického vlákna. Nemám potřebu zde zbytečně diskutovat a o akvaristice tuplem, ale to co napsal Dyksn nademnou o tlachání je bohužel pravda. Taky VINTR má pravdu, že některé zdejší vousaté příspěvky jsou dnes nepoužitelné a chtělo by to popsat nějaké "desatero" snadného začátku s mořem. Na druhou stranu mě zaráží nezodpovědnost některých lidí pořizujících si dnes dostupný život, jako nějaké rozptýlení pro děti nebo bytový doplněk, aniž by měli sebemenší zkušenosti z chovem něčeho podobného, viz tohle vlákno. Většina lidí začíná na měkáčích s klaunem a tak ona kuchařka jak uvařit slanou rybí polévku s měkkýmí nudlemi by zde mohla být někde na hlavní stránce vytesaná do mramoru. V životě jsem provozoval dvě mořská akvária a tři kompletně přestěhoval a postavil někomu jinému a kdybych se měl řídit většinou zdejších rad, tak ty nádrže ještě zajíždím, nebo jsou otrávená chemicleanama a podobně.
Osobě bych všem začátečníkům poradil, že než začnete, tak čtěte pak se ptejte a teprve potom něco pořizujete. Když už něco pořídíte, tak měňte vodu, pozorujte život ve vaší nádrži a znovu čtěte a porovnávejte. Jedině tak se něco naučíte.
Závěrem musím ještě zklamat všechny dobře to myslící optimisty, protože jediná pravda bude taková, že i když tu bude jediný universálně správný postup jak na to, stejně si ho 50% začínajících vůbec nepřečte a dalších 40% nedodrží, takže bude potom záležet na ochotě 10% praktiků, zkušenějších nebo méně, jak onoho bloudícího navedou k cestě radosti nebo do sekce prodej.

edit: úprava barvy v příspěvku - modrá a červená jsou barvy vyhrazené adminům a moderátorům
vik_33
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky všem. Dostal jsem zde mnoho rad a doporučení, dostal více či méně konstruktivní kritiku, či naopak zastání. Hodně zde zapálených nadšenců, kterých si vážím, moji situaci snad i pochopilo.

Jak už jsem psal, některá doporučení jsem již aplikoval, jiná se chystám, některá se pokusím raději neaplikovat, snad jen jako poslední možnost, pokud nebude zbytí.

Každý od akvárka očekává, a to zcela oprávněně, něco jiného - čirý zájem, nadšení, krásné hobby, touha něco vyzkoušet a vytvořit.

Ale jsme i tací, kdo chceme mít jen krásný kousíček moře doma v obýváku se snahou si akvárium užívat s co nejméně starostmi, bez nutnosti se hluboce položit do tajů mořské akvaristiky. A samozřejmě - jsme připraveni za to i něco obětovat - nějaký čas, určitou snahu, peníze - dobře víme, že nic není zadarmo.

Myslím si, že tu bylo již vše podstatné k založení mého akvária řečeno, včetně toho, jak jsem se do současné situace dostal. Minulost nezměním, jen se z ní mohu poučit. A bohužel některé věci už nejdou napravit a věřte, velmi mne to mrzí. Původní radost a nadšení vystřídala starost, stres, beznaděj, zklamání, smutek, ale i díky tomuto fóru malá naděje.

Už se nechci hrabat v tom, co bylo, proč k tomu došlo. Chci jít dál, dívat se do budoucnosti. A po analýze všech možností a variant tam vidím schůdné jen dvě cesty:
- s mořskou akvaristikou skončím
- vytrvám, zkusím maximum zachránit a pomalu rozvíjet

Rozhodnutí nyní nechám v sobě nějakou dobu zrát, určitě pak dám pro info vědět.

Všem Vám přeji, ať se vašim akváriím daří.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Nebudem vela pisat len ze drzim palce a duf ze si vyberies druhu moznost.vypadas ako rozumny clovek a verim ze sa Ti to nakoniec podari :wink:
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Bol by si blbec keby si skončil, máš techniku môžem povedať high end akvarko taktiež parádne sú tu ľudia, ktorí sú s technikou na tom horšie a ide im to ... stačí sa ju naučiť naplno využívať a pôjde to... budem držať prsty :-) je tu mnoho ochotných ľudí stačí sa opýtať ...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Sufko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 09:48
Bydlisko: Žilina

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Sufko »

Teraz chceš skončiť. Máš 3/4 roka akva čiže už vieš kde si na začiatku urobil možno chybu. Investoval si nemalé peniaze do techniky. Teraz už sám vieš ako na to a stačí len málo a ono to už pôjde. A v prípade nejakej nejasností ti tu niekto určite poradí.
Red Sea Reefer 170 deluxe, Deltec 1000i, Jebao DCS 4000, AQLink T1, Tunze Osmolator 3155, BLAU WAVE MOTION 4000, Jebao Aquarium pump extender, Clarisea sk 3000.
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Ahoj chlape, že je blbost skončit je víc než jasný. Začínal jsem naprosto stejně jako ty a myslel jsem si že když to funguje jinde tak mě to musí jít stejně dobře. Nakoupil jsem techniku, napustil akva a po čase i život. No hned jsem se pustil do tvrdých korálů a po dvouch letech co jsem se s tím trápil tak mě došla trpělivost a ze dne na den jsem to vše komplet prodal. To že jsem prostudoval zdejší fórum se ani zmiňovat nemusím, navíc ten poradil to a ten zas toto a jak se má laik v tom zorientovat ?!.........Po roční pauze jsem se k moři vrátil a řekl jsem si, mám svoji hlavu a nenechám si do toho kecat. Nebudu zkoušet žádné zázračné vodičky ani vodku atd. Takže jsem nakoupil znovu techniku, osadil nádrž pouze měkkýma a pořídil pořádný odpěňovač. A světe div se ono to funguje. Krom výměny vody co tři týdny a výměny ecophosu + čištění odpěňovače nic jiného neřeším. Nechci být otrokem svého koníčku. Tak přeji aby jsi vytrval a reefu zdar :wink:
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za podporu, určitě preferuji pokračovat, ale pokud to nepůjde, tak asi než se trápit, je lepší toho nechat. Ale snad se to poddá.

Psal jsem, že v sobotu změřím vodu, zde jsou výsledky:
Teplota - 26
Salinita - 1.026
NO3 - 2
KH - 8
Ca - 490
Mg - 1 410

Vodu jsem měnil naposledy před týdnem, měním vždy 15l, což je cca 10% .

Podle tabulek co mám, je Mg na hraně a Ca už asi moc (naposledy bylo zase málo). Teplotu jsem míval 25,5, ale asi jak víc svítím, tak se to trochu zvedlo.

Doporučujete nějakou úpravu nebo je to pořád v normě?

Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Vsetky hodnoty mas ok.ca 490 nie je vobec take zle.aj mg nie je ziadna katastrofa.cize hodnotami to nie je.Jedine moj nazor je to svetlom ako pisal vik svietis ako keby baterkou. Pridaj svetlo udrz parametre vody a ono to bude fungovat. Kh mas ok co je dost dolezite.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Hodnoty máš na pohodu.....
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Ved jednoducho uber na topítku či žiadne nemáš? :O ja som včer zvýšil svetlo na 80W som zvedavý čo na to povie akvárko dám vedieť...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa vik_33 »

Korálům se moc nelíbí velké skoky. Je to horší, než nízké hodnoty. Pokud jsi opravdu měl v prosinci Ca 310 a teď 490, tak je to skok bezmála o 200mg/l ... procentuelně je to skok tak velký, že se to až bojím napsat :shock:
Takže málo světla a velký skok v hodnotách zákl. prvků - to je odpověď na to, proč korálnatci vypadají tak, jak vypadají.
Sviť víc a dej tomu čas.
A ještě něco - i AQ s tvrdými korálnatci může za určitých okolností fungovat jen na výměnách vody, bez doplňování prvků. Výměny ale musí být častější ( ideálně týdenní ) a těch korálů nesmí bý příliš mnoho. Co je častější a co není příliš mnoho je v každé nádrži jiné a odpověd poskytne jedině častější testování vody, než zjistíš, jak se Tvoje nádrž chová, jak rychle prvky ubývají a kolik jich dokážeš novou vodou doplnit.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Ak Ti mozem poradi to co radi vik je velmi rozumne.je to ozaj skuseny moriak jeden z poslednych.daj na neho.fakt su to cenne rady 8)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

P_P napísal:Díky za reakce.
Parametry vody:
pH 7.6
NO2 0-0.1
NO3 50
PO4 0
Ca 310
Mg 1 480
kH 8.3
Ty výsledky u vápníku, pokud vždy měnil jen vodu jsou divné, tipnut bych si, že byly jiné vyšší :mrgreen: . Problém měl s NO3, to mu to sejmulo.......
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Čus nesom nejaký veľký odborník ale nakoľko tá soľ, ktorú používaš ma KH od 11,3 do 12,7 a pokiaľ s s tou soľou začínal tak máš nejakú klesajúcu tendenciu a u ostatných prvkov je to taktiež diskutabilné aj NO3 ... ale vieš, že tie testy používaš správne??? Nakoľko mne sa spočiatku stávalo, že tiež pri testoch mi nevyšli "objektívne" čísla a to ako píšeš robíš týždenné výmeny?
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"