PP_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa kominík »

promiň ,myslel jsem dole ty dvě větve neměl jsem brýle :oops: - je to dunka a chce rozhodně více světla jinak menší a menší...a ještě ji pálí skelná z levé strany
hodnota 2- 5 ok
více krmit,pokud jim to nevyžerou ryby - v mraženém je více po4 - suché pro korálky pokud je přijímají jsou v poho, více méně všechny druhy hlavně ,že to sní
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

jasně, díky za upřesnění, bohužel fotky nic moc, fotím to jen mobilem. Ale nejsem si jist tím světlem a vůbec co se s ní děje.

Interně jí říkám palmička - doposud byla celkem vytažená, ale jak jsem zvýšil světlo, tak se to postupně zhoršilo, takže nevím, aby to nebylo moc. Měl jsem právě dojem, že jí světlo vadí.

Ale pak jsem se na ni díval a mám dojem, že se nějak rozrůstá a proto má menší chapadla. Dám se foto - stav nějaký měsíc zpět a dnešní - zde jsem označil ty výrůstky. Opravdu roste a bude míc víc hlaviček, nebo jen blouzním?

A koukám taky, že jí nějak černá noha?
Prílohy
DUNCA_1.jpg
DUNCA.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa kominík »

http://www.reef.sk/download/file.php?id=19853&mode=view

duncanopsammia axifuga - nějak takhle by měla .. mám ji cca 30 cm pod hladinou a dostává světlo na přímo led
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky všem za rady, trochu mě to přimělo se podívat na akva a jeho parametry. Mám Reefer 170, ale to rozhodně neznamená 170 litrů vody jen v akva.

Akvárium samotné má vnitřní rozměr 48,3 x 58,5 x výška vody cca 46 od písku = 130 litrů.

Sump má pak dle výrobce 35l, takže akva má celkem 165 litrů. Mám tam 15 kg kamene, takže akvárium samotné má tak cca 115 litrů, celkem pak těch 150l, na to počítám případné dávkování.

Světlo mám dost nízko - 20 cm od hladiny, většinou se udává že má být 25 cm.

Trochu mne postrašil Kominík, měl jsem obavu, zda to světlo bude stačit, ale když to takto projdu, tak doufám, že ano. Moc se mi nechce kupovat silnější.

A je pravda, že vpředu svítí asi o něco méně, na držáku je nakloněné, ale nechci to srovnávat, oslňuje to sedící na sedačce v obýváku.

Takže raději dám výš tu dunku a snad to bude stačit.

Ještě k tomu naladění světla - jakou složku doplnit pro výkon - zelenou nebo červenou, asi jen na modré, fialové a UV to nevytáhnu výš. Je některá víc v akva škodlivá, nebo naopak užitečnější?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

to kominík: máš super akva - viz odkaz pod Tvým příspěvkem. Ale není to 100 litrové, jak píšeš že je máš, toto vypadá na mnohem víc. A je fakt pěkné, naživo to musí být nádhera.

No, mám se co snažit, aspoň se přiblížit trochu, to by mi zatím stačilo. No v podstatě budu rád, když doplním volná místa a pak už mi nic neodejde, tak budu prozatím spokojen.

Moc díky chlapi.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa kominík »

já nenapsal,že mám 100 l ,ale že svítím určitými W/100 l :wink:
jinak dík ,už máš taky zajimavou lps nádrž 8)
jinak pokud máš nulové hodnoty,tak bych se nebál řádně krmit
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

... tak dunku jsem dal výš, uvidíme.

Ještě bych se rád poradil ohledně proudového čerpadla, někdo je doporučuje, někdo u LPS naopak tvrdí, že není třeba. Pokud zde koukám po nádržích, asi je většinou máte.

Tak jak, pořídit nebo ne? Já se kloním k pořízení, ale raději se předem zeptám, než je koupím. Bude se to LPS líbit? Nebo stačí jen proud z filtrace?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa kominík »

určitě ano
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj, rád bych se zeptal na dvě věci, kdo s tím máte zkušenosti:

- před časem jsem sem dal obrázky kamenů (jeden viz níže), kde je na nich nějaká černo zelená řasa, tedy asi řasa. A sem tam se mi na skle dole u písku vyskytne hnědá řasa, i když sklo škrabkou čistím skoro každý den, takže je to vždy během 24 hodin.
Pomohla by tato rybka, kdo ji máte, jaká je zkušenost, mám o ní uvažovat?
Salarias fasciatus https://rybicky.net/atlasryb/slizoun_pruhovany

- mechanická filtrace - Reefer 170 má jako mechanickou filtraci ponožku. Tu jsem ale vyndal, musela se denně čistit. Místo ní jsem dal biokvacit, ten vydrží cca týden, ale asi není tak jemný na čištění. Zvažuji dát vatu - ale otázka jak:
- buďto ji prostě nacpat do té ponožky, jestli to bude fungovat
- nebo vytvořit z něčeho nějakou mřížku a na ni tu vatu dát
Používáte někdo vatu, jak se osvědčila, jak moc se musí měnit, je to dobrá cesta?
Prílohy
Kameny_1.jpg
Kameny_1.jpg (87.65 KiB) 883 zobrazení
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Salaris je dříč, měl jsem, zajímavá ryba, ale nečekej od toho zázraky (dostaneš prcka - je to tak na nano), bude to nastejno i hůř jako ten bodlok co máš, ten je ještě větší dříč - furt zobe, kameny budou pořád zelený i ze salarisem (ale je to takovej strašák, taky ho znovu plánuji...). Jedině tam kde máš červenou vápennou řasu bude čisto...... červeno.. Prý to vyčistí ježovaka, jsem přesvědčen, že ano, ale má to nevýhody, 1 celkem naroste (máš malou nádrž - musel by jsi stříhat bodliny) a za 2 kuř, že si sem tam kousne i tam kam nemá, proto jsem se ji nikdy neodvážil vzít. Osobně bych to neřešil zaroste ti to korálama :mrgreen: .
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj, měřil jsem parametry vody a jen taková úvaha
- stabilně nižší KH - 7.3 - nemůže to být parametry vstupní vody, vodu máme dost měkkou a samozřejmě reversní osmóza to ještě snižuje?

- Ca 485 je zase stabilně trochu vyšší - jak jsem dříve psal, krab mi odvlekl několik menších korálnatců do útesu, skelet jsem nakonec našel jen jeden. Není možné, že se tam skelety budou postupně pomalu rozpouštět a tím držet Ca výš?

Možná je to blbost, ale ...
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa tomvec »

Ad Kh) z reverzní osmózy ti teče v ideálním případě chemicky čistá demineralizovaná voda, takže by měla mít Kh 0. Pokud Kh testuješ Salifertem, budeš tam mít lahvičku s referenčním roztokem, tak si to otestuj na tomto roztoku a případně "překalibruj". Mysli na to, že mořská voda má udávanou hodnotu Kh 7 (Google).

Ad Ca) máš dost vysoké, normál je tak 430. Potom ještě záleží na poměru s Mg, tak si ho změř taky. V akva se ti těžko budou rozpouštět skelety tak, aby to něco ovlivňovalo, to bys tam musel mít pH jak v reaktoru a to uz by ti všechno umřelo. Stabilně vyšší Ca může být zvýšeným obsahem v soli, ze které mícháš a malou spotřebou ze strany korálnatců.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Děkuji za info, že Kh z RO je nula jsem netušil, takže vše se zvedne až solí. S tím Ca to bylo jen tak na okraj, nicméně je zajímavé, že mám Ca dlouhodobě výš, než má sůl.

Mám však ještě jeden zajímavý dotaz - a sice moc nevěřím, že je nějaké univerzální řešení, ale co když.

V akva mám pár rybek a řeším, že jsou povětšinu času schované v útesu. Zebrasona pravidelně šmejdí, sem tam pomčík, jinak skoro pořád zalezlé. A klauníci sice nejsou v útesu, ale drží se v zadním rohu akvárka a sem tam přejedou přes celé akva.

Je nějaká finta, jak je trvale dostat do popředí akvária. Krmení nepomáhá, to v klidu požerou a zase se vrátí.

Dost mne to štve, akva tím ztrácí hodně na atraktivitě.

Takže pokud má někdo nějaký fígl, prosím, sem s ním.

Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Univerzální fígl ti nikdo neporadí.....Je to vše od druhu ryby a taky jak dlouho jsou zvyknuté.... Bodlok ten tě nezklame, ale ty menší jsou na tom hůř ty zřejmě budou potřebovat čas (nevím jaké ryby tam vše máš, zřejmě jsem ani neměl), ale klauni tam to bude již jejich povahou, nejsou to zrovna plavci.... normálně jsou celý život zalezlí v sasance, takže moc neplavou, a když jsou to očkatí tak je to tutoví, že se budou držet jednoho místa v nádrži, kde se budou cítit bezpečně. Pokud je chceš mít na jiným místě musíš jim tam dát něco atraktivního např sasanku nebo něco jinýho chlupatýho, ale je zde zase to ale.... sasanka je ideál magnifika tam ti vplují ani nevíš jak, ale je velká a popálí ostatní kolonie korálů a kam nedosáhna tam dojde.....pak jsou akceptovatelnější gvadrikolorky (dají se sehnat i v zajímavých barvách) do těch ale jdou celkem neochotně, ale jak zjistí že je to ono :!: válí se v nich od rána do rána a jdou ven jen na žrádlo......pak jsou ochotni jít do velkých kolonií "chlupatých" korálu, ale má to nevýhodu, že tam nemusí jít vůbec a když tam jdou nemusí to tomu korálu svědčit. Za mě nejméně škod udělá qvadrkolorka.... když se usadí ani necestuje - hlídat ji ale musíš, rizika jsou vždy (čerpadlo je nebezpečný :roll: ). Zbytek malých ryb, jde o jejich způsobu života a naučení se žít v nádrži. Některé vylézají jen na žrádlo jinak je neuvidíš :mrgreen: .

Po cca roce života jsem ho takto poprvé viděl:
https://www.youtube.com/watch?v=fSm2GRnpsDw
Klauni očkatí malinkatá magnifika (nedoporučuji):
https://www.youtube.com/watch?v=DGUFSip-FOo
Klauni očkatí qvadrikolorka (ta se dá akceptovat, ale pozor taky dokáže popálit některé korálnatce):
https://www.youtube.com/watch?v=FtA3c0s5lUQ (vpravo je maskovaný červeňák ani není vidět :lol: , ten nikdy nevyleze)
https://www.youtube.com/watch?v=NPZUXlvZ1R4
ti klauni ve formě černé se moc nechtějí válet, ideální jsou na to ti klasičtí ti cenově nejlevnější...ti se válí jak v tom prvním videu :wink: nejlíp
Klauni v eufilce není to úplně ideální ani to pokoukání na ně neníto prostě ono (sasanka je sasanka!)
https://www.youtube.com/watch?v=WokXRGh6ecI

univerzální návod ti nikdo nedá, většinou jak na potvoru to bude u tebe fungovat jinak, např sasance se bude líbit zrovna tam kde tobě né :wink: a když umí "chodit" tak se vždy po čase vrátí tam kam nechceš, ale i v těchto případech se dá něco vymýšlet jak ji přesvědčovat, že zrovna tam kde se ti líbí musí zůstat.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Od prosince je tam zebrasona, sapínek, dva klauni a bicolor, před časem jsem přidal pomčíka dvoutrnného a od středy mám gramma loreto.

O té jsme si myslel, že je už po ní, jak jsem ji tam dal, zalezla do útesu a nic. Hledal jsem škvírkami, svítil baterkou, pipetou tam stříkal vodu - prostě nic. A dnes najednou vykoukla, asi něco snědla a zase zmizela. A to mi říkal Sova, že se neschovává a krásně plave. Tak jsem zvědav, jestli si zvykne.

Klauni jsou v zadním rohu, aspoň že v tom, na který ze sedačky vidím, takže trochu vidět jsou. Ale ostatní jsou v útesu a jen chvilkami proplují ven a zase zpět, snad jen zebrasona je vidět častěji.

A pak nevím, jestli je to blbost, ale mám dojem, že poznají, kdy je jdu krmit. Najednou tak nějak všichni plavou vepředu akva.

Tak nevím, zda cca 3 měsíce je dost a už to jiné nebude, nebo je to pořád krátká doba a postupně si budou ještě zvykat. Když třeba někdo přijde k akva, hned zmizí, pořád se asi bojí.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"