Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pepahr »

Ok já se právě chcu realizovat jednoduše:))
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

Neměl by někdo nějaký dobrý tip, jak účinně redukovat fosfáty v nanoakváriu bez sumpu (filtrace v zadní přepážce)?

Překopal jsem filtraci, odstranil jsem fluidní válce, udělal místo nich refugium a začal jsem snižovat dávkování vodky s tím, že jsem s tím chtěl přestat úplně. Chaetomorpha roste, dusičnany jsou pod kontrolou, ale na fosfáty to nestačí, vzhledem k mému krmení. Když byly dusičnany cca 1 mg/l a fosfáty 0,36 mg/l, pořídil jsem sorbent fosfátů na bázi hliníku od Tritonu. Mám to ale jen v sáčku a za přepážkou není moc výrazný proud, tak to moc nepomohlo. Vyměnil jsem to pak za sorbent na bázi železa a dal k nasávání oběhového čerpadla, to lehce pomohlo, ale taky žádnej zázrak...

Napadají mě 2 možnosti:
1. začít zase dávkovat vodku (s refugiem stačí menší množství, než dřív)
2. zapojit znovu jeden fluidní filtr a dát sorbent do něj - při této variantě mi trochu vadí nutnost použití dalšího čerpadla, možnost selhání čerpadla, zabírá to místo a bůh ví co se z toho louhuje do vody... nicméně by to mohlo být dost účinné...

Jak "bojujete" s fosfáty vy?
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
Bozzek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 25 Okt 2016 13:50
Bydlisko: Praha - Chodov

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa Bozzek »

Proč s nimi chceš bojovat? Co ti provedli tak špatného ? :D
"Člověk musí být tak trochu magor, aby se z toho všeho nezbláznil."
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pepahr »

Mě teda v zadní přepážce dokonale funguje Clearphos v punčoše - měním ho tak jednou za 3-4 měsíce... chce to asi počkat a nebo zmenšit průtok - proč myslíš žeje malý? Tozn kolik l/h? Sorbenty mají mít malý průtok přece - phos obvzlášť... a vodka asi funguje hlavně na NO3... Nesmíš tu menellu tak rozmazlovat :)) já ji krmím obden a v poho - pořídil jsem reef roids a je teď krásně roztažená - pošlu foto :)
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

Bozzek napísal: 19 Mar 2018 18:19 Proč s nimi chceš bojovat? Co ti provedli tak špatného ? :D
no zatím jen zpomalily růst tvrďáků... mně osobně by to nevadilo, akvárium praská ve švech a taky bych ušetřil na suplementech, ale pro ty korály to není úplně ideální... :D
pepahr napísal: 19 Mar 2018 18:27 Mě teda v zadní přepážce dokonale funguje Clearphos v punčoše - měním ho tak jednou za 3-4 měsíce... chce to asi počkat a nebo zmenšit průtok - proč myslíš žeje malý? Tozn kolik l/h? Sorbenty mají mít malý průtok přece - phos obvzlášť... a vodka asi funguje hlavně na NO3... Nesmíš tu menellu tak rozmazlovat :)) já ji krmím obden a v poho - pořídil jsem reef roids a je teď krásně roztažená - pošlu foto :)
jojo, menelly za to můžou, mrchy :D no filtrace má průtok cca 1000 litrů za hodinu, ale voda se hýbe jen u nasávání čerpadla, který ji tlačí zpátky do akvária, a za přepadem... zbytek je v podstatě stojatá voda a ten obří chuchvalec chaetomorphy tomu proudění taky zrovna nepřidá
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ty nemas proudovy cerpadlo/a?
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

mám, ale v akváriu, ne ve filtraci
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa Spongebob »

pajin napísal: 19 Mar 2018 19:52 mám, ale v akváriu, ne ve filtraci
Promin, jsem asi pretazenej :oops:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Vodka ti PO4 neodstraní. Osobně bych trčil zpět fluidní filtr když ho máš. Jak přestává růst korálů, tak stoupají i látky, které nespotřebují. S NO3 si poradí i řasy a bakterie, ale PO4 bývá moc. Navíc pokud ti klesne NO3 na nulu přestane i růst bakterií a může zas bude skok PO4 nahoru.
Podobný problém teď řeším NO3 mám dlouhodobě nízké, ale PO4 po absenci výměny absorbéru skočilo hodně nahoru (maximum jsem měl 0,36). Absorber v punčoše to nedokázal srazit efektivně dolů (i s častou výměnou absorbéru to nešlo pod 0,1). Tak jsem začal používat salifert eliminator. Zatím krátce, tak jsem zvědav jak se to pohlo.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa Jajo »

A tekutý absorbér?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

vodka s tím pomůže, respektive začal jsem ji původně kvůli tomu dávkovat a dostal jsem fosfáty na nulu, nic jiného to být nemohlo, sorbent jsem vůbec nepoužíval... zpomalení růstu není nijak drastické - původně jsem měl denní úbytek KH 1,6 dKH stabilně několik měsíců, teď je to 1,4 dKH... ale vlastně to může být i tím, že jsem dal na akvárium síť, aby nevyskočily ryby. trochu to stíní, tak jsem zvedl výkon osvětlení, ale možná je tam teď lehce míň světla, než dřív, takže se zpomalil růst... jinak na akváriu ani obyvatelích není nic poznat, jen to číslo na Hanna Checkeru je vyšší, než by mělo být

tekutý sorbent mě napadl, ale může to potenciálně ublížit rybám, raději bych to nepoužíval a počkal bych...

Sent from my Pixel using Tapatalk

55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Fajn,
tak to potom nemáš problém. Jak jsem psal bakterie potřebují pro svůj růst uhlík, dusík a fosfor v určitém poměru(106:16:1). V momentě kdy máš dusík na nule můžeš do akvária lít vodky (uhlíku) kolik chceš a s fosforem to nic neudělá. Proč? Protože limitní prvek je v tuto chvíli dusík a na něm záleží jak rychle bakterie porostou. Růst korálů většinou posuzuji podle tvorby růstových vrcholů u SPS, či jejich stagnaci. Kh klesá i jinými mechanizmy.
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

Je mi jasné, že dusík a fosfor se spotřebovávají v nějakém poměru, i když ne v Redfieldově poměru, který uvádíš - ten si akvaristi vykládají, jak se jim hodí. Ale máš pravdu, že při dávkování vodky bych měl teď nejspíš dávkovat i dusík, abych se zbavil přebytečného fosforu - chtěl jsem tím jen říct, že vodkou se dá zbavit i fosfátů (pokud teda růst nelimituje dusík). Za současného stavu bych to jen vodkou nevyřešil. Od minulého týdne tomu pomáhám větším krmením, dusičnany se lehce zvedly mezi 1-5 mg/l a fosfáty lehce klesly... Nejlepší by pro mě právě bylo vyřešit tento nepoměr adsorpcí fosfátů.

Sent from my Pixel using Tapatalk

55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak Redfildův poměr nemusí být úplné dogma, je potřeba s ním pracovat v souvislostech. Zrovna kvuli tomu včerejšímu příspěvku jsem na chvilku projel net. Baktoplankton (resp. mořské bakterie získané v rozličných hloubkách a více způsoby měly poměr C/N/P blízko Redfieldovi. Je zajímavé, že při kultivaci nedostatek fosforu v médiu neměl takový negativní dopad na růst jako nedostatek C a N. Je to sumarizace několika článků. Z toho lze odvodit, že problém odstranění fosforu při poklesu dusíku na minimální úroveň je možné vyřešit za použití vodky pouze přidáním dusíku. Buďto chemicky, nebo krmením - to ale do systému vkládá další fosfor a tudy cesta nevede. Vyžší organizmy mají posunutý redfieldův poměr. Tuším že pro člověka, nebo obratlovce jsem vyhrabal hodnoty okolo 50:25:1. Krmením, a především tím granulovaným tedy do systému dodáš více fosforu i dusíku ku uhlíku. Samozřejmě by se muselo zohlednit ještě trávení ryb a korálů v systému a jiné děje, ale pro názornost to stačí.
Vodka nebo VOC se primárně používá k redukci dusíku, samozřejmě odstraníš i část fosforu, ale pokud nepoužiješ jinou formu redukce fosforu můžeš si zadělat na problém (třeba navázání na kameny a uvolnění někdy později).
Nejlepší by bylo nahodit klasickej phos. A pokud je problém větší dorovnat třeba tekutým removerem a pak jet jen klasiku. Bez odstranění fosforu jinak než vodkou se myslím problém bude opakovat.
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

Máš pravdu, taky si myslím, původně mě zajímaly jen způsoby, protože v mém případě adsorbent jen v ponožce nefunguje tak, jak bych potřeboval - zkusím teda nějaký ten reaktor, uvidím ještě, podle nových testů.

Ještě k tomu Redfieldovi... Jak říkáš, souvislosti jsou potřeba. Ten poměr byl Redfieldem stanovený na fytoplaktonu a je to průměrná hodnota. Když beru v úvahu jen dusík a fosfor, u jednotlivých druhů planktonu se může poměr lišit třeba od 6:1 do 60:1. Navíc se jedná o poměr celkového dusíku a fosforu ve fytoplanktonu, ne o poměr dusičnanů a fosfátů, jak si to někteří akvaristé vykládají. A ještě k tomu je to poměr atomových hmotností dusíku a fosforu, ne hmotnostních koncentrací dusičnanů a fosfátů, které měříme. Taky je třeba si uvědomit, že z molární hmotnosti dusičnanu jen cca 23 % hmotnosti připadá na dusík, u fosfátu pak 33 % na fosfor... Jiný poměr mají koráli, jiný bakterie, jiný řasy a kromě dusičnanů je v akváriu celá řada dalších zdrojů dusíku, které se spotřebovávají a které neměřím. Jinými slovy, pokud někdo udržuje dusičnany a fosfáty v poměru 16:1 a myslí si, jaký má dokonalý Redfieldův poměr, tak to s tímto poměrem nemá vůbec nic společného...

I kdybychom uvažovali skutečně jen poměr dusíku a fosforu, tak, na rozdíl od moře, probíhá v akváriu celá řada procesů mimo tento poměr - dodává se do akvária krmení s nepřirozeným poměrem dusíku a fosforu, nepřirozeně se i odstraňuje - adsorpční média, odpěňovač, atd. Denitrifikační bakterie "spotřebovávají" mnohem víc dusíku než jiné bakterie - kromě toho, že část využijí pro svůj růst, zbytek dusíkatých látek využívají jen jako akceptor elektronů a jen převádí dusíkaté sloučeniny na různé formy, dokud z akvária nevyprchají v plynné formě. Tzn. v normálním akváriu nezjistím, jaká je skutečná potřeba pro živočichy a kolik se toho odstraňuje jinými způsoby, takže zase nemá smysl trvat na hodnotě 16:1 a myslet si, jak jsou moji koráli spokojení - nevím totiž, kolik z toho si vezme třeba odpěňovač a kolik korál nebo bakterie nebo něco jiného.

Akvarista a chemik Randy Holmes-Farley tvrdí, že je vlastně jedno, v jakém poměru jsou v akváriu dusičnany a fosforečnany - samozřejmě nesmí být jednoho nebo druhého ani moc, ani málo, aby to neovlivňovalo některé další životní pochody. Živočichové, pokud tyto zdroje využívají, si je přeberou v poměru, jaký potřebují. Pokud se akvárium pravidelně krmí, tak koráli, jako živočichové, využívají organické zdroje dusíku z krmení ve formě proteinů, aminokyselin atd. Pokud někdo nekrmí, tak je vyšší koncentrace dusičnanů žádoucí, protože z něčeho koráli ten dusík brát musí.

Pak je tady ale ještě otázka zkušeností. Pokud mám zkušenost, že když udržuju koncentraci dusičnanů a fosfátů 16:1 a všechno roste a nerostou řasy atd., tak je to samozřejmě dobře. V jiném poměru by to mohlo být jinak, mohlo by to být lepší i horší... Jen je potřeba neplést si hrušky s jabkama a neodvolávat se na misinterpretaci Redfieldova poměru :)
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"