Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

Tak až dneska jsem zjistil, že u jednoho ze tří fluidních válců, a to zrovna u toho s filtračním médiem, nefunguje čerpadlo... Nevím jak dlouho, možná že už ten měsíc, možná kratší dobu... U pelet to jde vidět, u oběhového a proudového taky, ale u dvou válců nejde na první pohled poznat, jestli tím protéká voda... Běžně to nekontroluju, chyba, ode dneška to budu sledovat...

Před třema dnama mi přes noc "chípla" krásně rostoucí E.glabrescens - ráno z ní vlály kusy tkáně, jen z jedné poloviny zrovna se dělící hlavy ale... a dneska odpoledne jsem zjistil, že rournatec má "okousanou" korunku, která mu zrovna tak krásně dorostla (včera byl v pohodě)...

Může to souviset s tím, že mi nefungoval filtrační válec? Mám oproti dřívějšímu běžnému stavu zvýšené dusičnany na 2 mg/l a dneska jsem si půjčil zase hannu na fosfáty a mám 0,06 - zvýšené, ale nepřijde mi to zase tak dramatické... Nebo je? Nebo to mohl udělat nějaký predátor? Mám totiž podezření, že tam nějakej je, dneska zkusím nastražit past...
Prílohy
rournatec
rournatec
E.glabrescens
E.glabrescens
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa bradoo »

Keď sa zastavý prietok vo valci, takmer vždy sa začne v ňom tvoriť sírovodík. Na ten je euphylka hodne citlivá. Dúfam že si nepripojil druhe čerpadlo na valce bez výmeny náplne. Prípadne keď si vyberal valce, aby ti z nich nevytiekla voda do akva. Ale v tak malom akva to môže byť kludne aj niečo iné. Bradoo
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

aha aha, díky za info. no náplň jsem jen vypral a voda mi z toho při vytahování samozřejmě vytekla... tak uvidím, jak to bude vypadat, až dneska přijdu z práce... ale teď aspoň vím, co způsobuje ty problémy...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

další malý update po měsíci:

Akvárium je pořád ve stejném stavu, koráli se lepší po výměně vody, ale 10 % výměna evidentně nestačí, protože postupem času se např. Caulastrea začala opěz "zhoršova" = méně se nafukovat a začala jí lehce ustopovat od báze tkáň. V podstatě větší či menší změnu ve vzhledu pozoruju na všech korálech - LPS, SPS i měkkých - např. rhodactis se méně naléva, některé zoa se zavírají, tubastrea má zkrácená chapadla... Jinak všechny LPS žerou, ale netváří se moc spokojeně. Popsal jsem aktuální stav i na dvou zahraničních fórech a v podstatě mi nikdo neporadil. Evidentně je problém ve vodě, ale jaký, to je pro mě záhada. Překopal jsem filtraci - odstranil jsem válec s biopeletami + jsem ostranil z dalšího válce vyčerpaný zeolit a sorbent fosfátů - místo toho jsem dal seachem matrix pro posílení filtrace.

Dva uživatelé na reefcentral mi napsali, že měli podobnou zkušenost - koráli začali odcházet a nemohli přijít na to proč - nakonec to vyřešili výměnou vody a to tak, že měnili 20 % objemu obden po dobu cca 3 týdnů, což mám v plánu zkusit nyní jako poslední možnost. První výměnu 25 % jsem provedl včera odpoledne. Dnes jsem přišel z práce a jako by korály někdo vyměnil - všechny LPS maximálně nalité, všechny zoa otevřené, všechno vypadá úplně ukázkově...

Neměl by náhodou někdo tušení, co se mi to vlastně děje? Podle buď ve vodě něco chybí a chybí to i korálům a dodám to výměnou vody, nebo naopak něco přebývá... Měl jsem podezření na nějaké těžké kovy, zkontroloval jsem všechny čerpadla a zařízení, kde by mohl být teoreticky problém a všechno je v pořádku. Kromě toho mám v nádrži spoustu bezobratlých živočichů a zooplanktonu, kterým by asi kovy také vadily. K doplňování KH, Ca a Mg používám přípravky od Red Sea, přičemž v případě KH používám už třetí láhev - teoreticky by mohla být něčím kontaminována (nevím, jestli je to možné). Nebo by mohla být nějaká kontaminace v krmení pro korály, ale také nedokážu říct, jak je to pravděpodobné... Nedávkuji žádné stopové prvky - mohl by problém způsobovat jejich nedostatek? Začínám uvažovat nad Triton testem, který by mi mohl napovědět...

Koráli se sice tváří všelijak, ale zatím umřela "jen" Pocillopora a jedna z mých E.glabrescens. Ostatní se zatím drží
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa VINTR »

Výměnami vody to taky řeším a již několik let, jakmile mi začne reagovat jedernejka měním a měním a měním, ale vždy mi to pomohlo :wink: zajímavý je, že vše ostatní nic ok..... myslím si, že kdyby tomu něco chybělo tak není taková reakce.. Taky mě v mým případě napadají látky, které tam nemají být, ale jaké? Zkouším uhlí, ale nic moc výsledek a přitom hodnoty OK.
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

Já to mám stejně, měřitelné základní hodnoty OK, pořád stejné, žádné dramatické výkyvy. U mě jako indikátor funguje zářivě zelená caulastrea... přitom bych řekl, že to je zrovna korál, co snese skoro všechno... a 3 cm vedle ní mám velkou šedomodrou caulastreu a na té není vidět skoro nic, až pak v případě, kdy už je to asi hodně špatný a jde to vidět i na jiných korálech... Jako pokud to teď většíma výměnama aspoň na dalšího půl roku vyřeším, tak to bude OK, ale štve mě, že nevím, co to způsobuje - třeba bych to mohl ovlivnit, kdybych to věděl... Napadá mě jedině ještě jedna možnost, a to, že by nějaký korál mohl vypouštět do vody nějaké toxiny... jenže to taky neprokážu a navíc bych asi těžko zjistil, kterej to dělá... a trochu uhlí taky používám a měním ho...
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

tak po měsíci další update:

"Už" 14 dnů moře vypadá jako před "havárií" na začátku dubna, dokonce montipory začaly po třech měsících růst. Během posledního čtvrt roku jsem ale udělal v akváriu tolik změn, abych problém vyřešil, že nevím, co z toho pomohlo nejvíc:

- vyhodil jsem válec s biopeletami (protože jsem neměl odpěňovač, tak kdyby to mělo nějaký vliv)
- vyhodil jsem válec se starým zeolitem (kterého byla stejně jen trocha) a sorbentem fosfátů na bázi železa a nahradil ho Seachem Matrix
- pořídil jsem odpěňovač Tunze 9004 DC (podle recenzí se zdál v pohodě, vleze se mi za zadní přepážku do akva a určitě pomůže víc než žádný odpěňovač)
- celý červen jsem obden měnil 20 % vody (podle zkušennosti jedhoho uživatele ze zahraničního fóra)

Základní měřitelné hodnoty držím na uzdě, jen výměnami vody mi klesl hořčík na 1200, takže ho teď pomalu zvedám. Dusičnany zatím vylítly na 25 mg/l a fosfáty na 0,34 mg/l, ani ty velké výměny vody s tím nepohly. Začal jsem teda v červenci dávkovat vodku (aktuálně 1ml denně). Za poslední týden klesly fosfáty na 0,23 mg/l, ale poslední 4 dny jsou pořád na stejné hodnotě. Dusičnany nevím, ty měřím salifertem, možná je to růžové zbarvení míň růžové než 25, ale těžko říct... Žádný řasový boom se překvapivě nekoná, jednu dobu dokonce i přestala růst řasa na skle (asi i na ni bylo těch fosfátů moc).

Jsem zvědavej, jak to pojede bez těch výměn vody, aby za týden zase nezačli koráli chcípat... Při nejhorším nechám celé akvárium zarůst Euphyllií paraancora, které rostou hlavy jako na běžícím páse... Tož zatím tak :)
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

tak dneska je to přesně rok od založení akvária :) za tu dobu jsem se hodně naučil a kdybych měl dneska zakládat znovu, udělal bych spoustu věcí jinak...

moře mělo po půl roce bezproblémového chodu jedno krizové období, které trvalo skoro čtvrt roku a kdy jsem vůbec netušil, čím bylo způsobeno. nastalo to po manipulaci s útesem v akváriu a očišťování zadní stěny od nárůstu vápenaté řasy... v té době asi i selhalo čerpadlo u jednoho z fluidních filtrů, což jsem ale zjistil až po měsíci a dobu selhání přesně nevím, tak možná to bylo tím... během té doby chcípla pocillopora, seriatopora, rournatec, kreveta a asi nějací další bezobratlí... když jsem se to snažil vyřešit, změnil jsem filtraci, dělal jsem obden 25% výměny vody celej měsíc, pořídil odpěňovač... zabralo to, akvárium se uzdravilo, poškození koráli znovu obrostli a dál rostou, žádné další ztráty nebyly... už čtvr roku zase všechno bezproblémově roste, tak snad to tak vydrží... níže aktuální fotka :)
moře
moře
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa martin01 »

Pěkná práce.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa tomvec »

Barvičky jak ze žurnálu, paráda. Ta Gramma loreto je v pohodě?
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tak to je pecka :shock: super si se o to postaral a verim ze dost pomohla ta 9004ka :wink:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

tomvec napísal: 10 Okt 2017 17:46 Ta Gramma loreto je v pohodě?
Gramma je v pohodě, pár lidí mě od ní odrazovalo, ale chová se celkem slušně. staví si hnízdo, takže by to měl být asi samec. útočí teda na poustevníky, ale ne že by je nějak poškozovala. krevety si nevšímá. nové obyvatele akvária pečlivě zkoumá, občas do nich párkrát ďobne, ale zatím se s každým snesla. sem tam otvírá hubu na klauny, ale jinak jsou všichni kámoši :)
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa axelson »

Velmi pekne akvarium paci sa mi :D
P-D
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 20 Nov 2013 15:27
Bydlisko: Praha

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa P-D »

Kraaasný!
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"