PICO reef

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

PICO
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Jan 2017 08:30

PICO reef

Príspevok od používateľa PICO »

Ahoj,
po nějaké době jsem se rozhodl si založit pico akvárko. Na internetu je celkem dost příkladů takových nádrží jenž vypadají funkčně. Z důvodu nedostatku prostoru musím volit co nejmenší velikost a zároveň finanční nákladnost bude v tomto případě malá.

Akvárium: 20x20x20cm tedy 8l už ho mám, pokud to bude fungovat, tak si koupím dennerle 20x20x25.
Filtrace: závěsný filtr na zadní stěně, odstraňování odpadních látek bude zajišťovat nějaký All in one pytlíček Chemi Pure.
Topení: 8w, snad se vejde do toho filtru
Osvětlení LED: 4W, zatím je to světlo z E-bay, do budoucna bych koupil třeba nějaký SkkyeLight
Výměna vody: 20%/týden, vzhledem k velikosti je to sranda
Osazenstvo výhradně soft, zoos: capnella, sinularia, discosoma, zoanthus, pachyclavularia, xenia
Živočichové: zatím nic a po čase třeba Thor krevety a nějaký goby, nebo tak něco.

problém bude se sháněním těch korálnatců, protože útes mi připadá malý a standardní nabídka obchodníků jsou velké podkladky a fragy nenabízí skoro nikdo.

Akvárko jsem už založil a napustil, fotku teda nedodám, protože světlo je ještě někde na moři a mám tam lampičku, filtr to samé. Napuštěno to bylo vodou z mořského akvária, písek taktéž pochází z fungující nádrže, kámen jsem dával suchý.
Než dorazí regulerní světlo a filtr, tak se to má alespoň čas trochu zaběhnout.
Zatím vypadá dost neutěšeně.

Měl by pro mě někdo nějakou užitečnou radu do startu? Ideálně někdo s podobnou velikostí a systémem?
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PICO reef

Príspevok od používateľa Dyksn »

Cauvec,

fandim ti. Uz dlouho premyslim o nejakym takovym prckovi, premyslel jsem jeste o mensim. Jestli ti muzu poradit, tak jako prvni bych vyhodil ten suchej kamen, kup tam neajkej zivej, nebude to nic drahyho, nemusis cekat mesice nez ti zmizne rasa, hned ze startu ti bude fungovat jako filtrace a mozna v ucinejsi nez ten filtr. S koralama bud hodne opatrny a poradne si to promysli, koupil bych spis pomalu rostouci koraly, aby jsi tam neustale potom nemusel strkat ruku. Myslim, ze v takovym objemu, cim min do toho budes stourat tim lip a kazdy zasah rukou vic nebo min rozhodi prostredi v akvarku. Capnelu, discosomy atd. bych tam vubec necpal.
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: PICO reef

Príspevok od používateľa shotik »

taky tomu fandim. Premylsim o vytvoreni taky malyho prcka do kuchyne :)
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
PICO
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Jan 2017 08:30

Re: PICO reef

Príspevok od používateľa PICO »

Ahoj,
já živej chtěl, ale jelikož je ten útes velikosti 10x15x15, tak jsem žádnej takovej živej nenašel a kupovat velkej, za 450/kg a polovinu pak vyhodit...resp usušit to je zase blbé. Takže jsem vzal bílej a živej písek a vodu. Pravdou je, že 20% objemu je pak kámen a to už nějakou biologickou hodnotu a podíl na filtraci asi má.
U těch korálů je to tak, chtěl jsem to postavit pouze ze zoanthusů, ale hodně barev. Bohužel to bych potřeboval nakoupit jako kolonie na těch 2cm podkladcích a ne 10cm puk, ten už tam ani nedám, leda ho rozřezat, ale stejně na něm jsou tak 2-3 barvy.
Discosoma, capnella atd... jsou druhy jenž naopak seženu všude a stačí mi odstříhnout špičku 3cm, ono to sice rychle roste, ale zase taky se dobře stříhaj. Obecně při hloubce akvárka tam nebudu strkat ani ruku, protože mám nůžky 30cm a dokonce i rohové a i tak se mi tam ruka nevejde.
Xenie a pachyclavularia už se asi tak dobře nekultivuje, ty tam asi fakt nedám, nebo jen na zadní stěnu.
Spíš u těch korálů koukám co seženu v okolí, protože nákup kolonie do standard akvária je zbytečná.
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: PICO reef

Príspevok od používateľa Dyksn »

Delej jak myslis, v morske akvaristice resit, ze vyhodis kamen za 400 kc je docela usmevne a predstava, ze si usteris minimalne 50 procent problemu, tak potom nechapu tvoje pocinani. Navic nechapu kde si ho chtel koupit, nerikej me, ze nikde nemaj nejaky mensi ulomky, ktery si pak muzes nejak poskaldat. Ono striha se vsechno dobre, ale nevim, jestli si nekdy neco strihal, trhal a nebo nicil? Plno bordolu co se z toho potom dostane do akva neni dobry pro ostatni osazenstvo v nem. Je rozdil, kdyz si uriznes capnellu ve 200l a v 8l. A proc by si mel zoanthusy kupovat na kamenech, kdyz se stavis za akvaristama v okoli, tak ti urcite kazdej urthne nejaky barvy po polypech a muzes je pridelat na hlavni kamen. Ale vypada to, ze mas ve vsem jasno, tak netreba ti neco psat.
At to roste a zije.
PICO
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Jan 2017 08:30

Re: PICO reef

Príspevok od používateľa PICO »

Jasno nemám to ne, spíš mi píše víc lidí a některé informace jsou protichůdné, tak nevím co si vybrat :?
Každopádně s těma korálama máš pravdu, jeden dobrák již výpomoc nábídnul, škodu nepocítí.

Já jsem si myslel, že výměna vody dokáže hodně problémů vyřešit. Sůl jsem si koupil nejmenší co byla 7kg,,,, to mi bude na chvilku stačit a RO a destilované v různých stupních kvality v práci vyrobím tak 10 kubíků za den.

filtr má průtok 150l, tzn... 20x za hodinu plný objem přes filtrační medium jenž je určené pro 20l akvárium.

Všechno je vlastně dost předimenzované, jen ten kámen jsem nesehnal, ale jestli by to měl být problém, tak to samozřejmě udělat můžu. Světlo má taky 8W.

Ještě jsem zapomněl, že tam kapu něco z takové modré lahvičky kapátkem, zapomněl jsem co to je, s nastartováním nádrže by to mělo prý pomoci.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: PICO reef

Príspevok od používateľa kačer »

No ja kdysi takoveho prcka mel 15l, taky me to hodne lakalo a tesil jsem jak to bude super atd., ale vydrzelo mi to asi ctvr roku a pak jsem AQ prodal.
Filtrace je u takovych to setu opravdu mala a nic se tam poradne nevejde, je problem i s malinkym topitkem a to nemluve, ze tam clovek nemuze strcit poradne ruku kvuli udrzbe.
Do samotneho AQ zadnou techniku clovek dat taky nemuze, protoze je rad za kazdej volnej centimetr a v tak malem AQ by topítko nebo čerpadlo zabralo velkou plochu a nevypadalo by to hezky.
Postavit nejaky pekny utes je taky problem, protoze zase je dobre mít na stranach od utesu ke sklu mezeru, aby se tam vesla skrabka ... a ja treba mel takovy ten maly plovouci magnet se skrabkou, coz na bezne cisteni stacilo, ale jakmile se nekde udelala na skle takova ta tvrdá zelená řasa, tak už magnet nemel takovou silu, aby to škrabka zvladla, takže pak jsem mel skla zelená a musel jsem to čistit ručně. No když chtěl člověk sáhnout rukou do vody, tak to taky moc nešlo, protože jak je AQ malé a ponoříte ruku, tak se často stalo, že AQ přeteklo, musel jsem na to dávat pozor.
Další nepříjemnost je, že se na hladině drží bordel a sběrač hladiny do AQ nedáte, pač je moc velký nebo by zabral hodně místa, takže musíte čistit ručně, takže obden vzit velký pruh papírové utěrky a hezky bordel sebrat.
A pak samozřejmě ruční dolévání odparu.

Ono takhle si člověk řekne jojo, to bude v pohodě, chci moře, tak tomu budu obětovat čas to bude v klidu... No on to clovek tu chvili vydrzi, kdyz ma to nadseni, ale po case uz ho to nebavi a místo aby se těšil pěkným pohledem do AQ, tak je okolo AQ běhá a nic z toho pořádně nemá ...
Osobně jsem měl víc problémů a bylo víc časově náročné se starat o těch 15l než ted o moji cca 150l nádrž!

Za mě už bych do žádného pico objemu nešel, min. 60l .... možná 30l, tu jsem neměl, tak nemůžu pořádně soudit ... rodičům jsem dělal 60l s tím, že se o ni boudou starat, ale nakonec vzdy když tam jedu, tak dělám udržbu já, ale tam už se dá udelat prepad, automatické doplnovani odparu a sump pod AQ, takže s tím tolik staŕostí není...

Ale tím nechci nikoho odrazovat, každý podle chuti.:-)
PICO
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Jan 2017 08:30

Re: PICO reef

Príspevok od používateľa PICO »

No, tohle všechno jsem vyčetl na nano-reefu, ale stejně mě to neodradí. Na nějaké to 300 by se i místo našlo, ale v současnosti na to není vhodná doba. Předtím jsem měl 2000 sladkovodní.
Tyhle drobné věci chtějí trochu jiný druh péče, je to jako bonsai.
Zkusím to takhle, investice je to zanedbatelná a když to nepůjde, tak holt pořídíme větší.
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: PICO reef

Príspevok od používateľa ellbunda »

Ale dá se :-) Foceno dnes hned po ránu, odpoledne je hezčí :-)
Prílohy
2017-01-13 08.33.27.jpg
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"