Nano more

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Nano more

Príspevok od používateľa mcfisto »

Ahoj,
Dle meho vymyslis kolo a jeste k tomu sisate uz od pohledu. Ja bych osobne pouzil sump jednoduchy v odzkousene konfiguraci 1-2 komory.

K tvemu navrhu:
- ta zadni prava komora je na odpar? Nevidim, ze by se z ni nebo do ni nejak dostala voda.
- prepazky mas moc vysoko - bude vysoko hladina vody. Pri vypnuti cerpadla, pripadne ponoreni cehokoli ti to pretece
- vetsi komora ma 7x10 cm, nedokazu si predstavit kolik ma mala. Do to ruku nestrcis a pokud preci, pekelne se porezes

Tak asi tak od amatera amaterovi :-)
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Najprv pred vymýšľaním filtra si zváž aký "typ" filtrácie (refugium, dsb, odpeňovač, rôzne reaktory atď) (pre ľudí ktorí si chcú rýpnuť píšem to všeobcne odhliadnuc od veľkosti filtra.) budeš používať a podľa toho modeluj filter nie naopak. Nie vždy je množstvo prepážok/sekcií zaručeným úspechom a to platí aj pre filtračné materiály... odhliadnuc od siporaxu do nano akvárií idú radovo po pár gramov. Takže takéto množstvo prepážok je zbytočné.

Najlepšie ako aj mne poradili vytvor si z kartónu model a prakticky si skús či tie komory nebudú primalé aby ti tam vošla ruka resp čerpadlo atď.

K poriadnemu prerataniu objemu vrátenej vody v prípade vypnutia elektriky sa vyjadril mc fisto.
V prípade čo napísal tomtovec by som to skúsil riešiť ako to majú riešené akvária od RedSea reefer, to tak že výtlaková dýza tlačí vodu tesne pár mm pod hladinu tím minimalizuješ objem vrátenej vody.

Čo sa týka výtlaku:

http://www.redseafish.com/wp-content/up ... -combs.jpg

Čo sa týka pustovníka:

https://www.youtube.com/watch?v=CN2XrWJbm1w

Pre neho ti "akva" ani netreba :D
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

S filtráciou mora nemám skúsenosť. Moja predstava bola, biomolitan na spôsob berlínskeho filtra vo väčších komorách v predu a niečo proti fosfátom v dvoch menších zadných. Do tretej menšej by som napojil čerpadlo a bola by aj ako zásobareň vody. Tie väčšie majú každá podstavu 13,8 x10,6 cm a výšku 13,5 cm a tie menšie 7x10,6cm a výšku 13,5 cm.

IMG_0234.JPG
IMG_0233.JPG

Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano more

Príspevok od používateľa vik_33 »

1. komora - vstup vody z přepadu - zde může být bioballs, fosfátabsorbér v punčoše, zeolit taktéž, odpěňovač, filtrační ponožka nebo vata
2. komora - refugium ( je-li na něj místo ), fosfátabsorbér může být i zde
3. komora - výtlak, plovák od doplňování odparu, i zde může být odpěňovač

Z uvedeného vyplývá, že 2-3 komory úplně stačí. Absorbéry mohou být jak v punčoše v místě, kde proudí voda, tak ve fluidním válci uvnitř nebo vně filtru ( kvůli manipulaci je lepší uvnitř ). Průchody mezi komorami je lepší udělat "schodovitě", aby voda proudila v co největším prostoru. Nádrž/nádoba na doplňování odparu je většinou umístěna separátně, ale může být součástí filtru - pak je to "komora" navíc.
Uvedené "rozdělení" bývá nejběžnější.
Jak to mám já najdeš v mém vlákně anebo na mém webu.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

Prepad
Prepad
Takto chápem prepad a môj návrh je myslím, taký že nepretečie pokiaľ zlyhá čerpadlo alebo vypadne elektrika.

Čiže Výška rozdielu hladín medzi hranou prepadu, teda pri vypnutom čerpadle a zapnutom v bežnej prevádzke je zhruba 5mm. Zmeral som to na modeli v prevádzke, ak teda slaná voda nemá výrazné inú viskozitu. To je pri akva 35x25x0,5 cm = 4,3 deci + poldeci prepad a niečo v trubke do filtra, dajme tomu pol litra. Vo filtri som nechal nad hladinou 1,2 litra, teda by pri vypnutí čerpadla mal mať 2x kapacitu toho čo do neho dotečie. A opačne pri komore 7x10,6x6cm ponorenie čerpadla by to bolo 0,45 litra a miesto nad hladinou v akváriu je 1,5 litra, tak aj to by malo byť v pohode.
Čo sa týka pustovníka:

https://www.youtube.com/watch?v=CN2XrWJbm1w

Pre neho ti "akva" ani netreba
Myslíš niečo takéto?
coenobita rugosus alebo coenobita compressus
To si mi teda nič nové neporadil už veľa rokov chovám aj geosesarma hagen s vlastným odchovom, ešte mám Limnopilos naiyanetri. Ale nie morského, taký mi chýba do zbierky, preto hľadám nejakého menej náročného na miesto.
Prílohy
Coe.jpg
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Nano more

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Pokud tam chceš mermomoci nějaké přepážky, tak bych to udělal podobně jak to má třeba AbeSkOo......
1komora-odpěňovač
2komora-refugium (chaetomorpha)
3komora-výtlak

Zbytečně bych to nekomplikoval.
Prílohy
IMG_0787.JPG
IMG_0787.JPG (36.27 KiB) 1749 zobrazení
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Nano more

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Rozměry si můžeš upravit a snad se AbeSkOo nebude zlobit že jsem ti jeho foto a náčrt sem vložil bez jeho svolení....
Prílohy
Filtrace akvarum.jpg
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano more

Príspevok od používateľa vik_33 »

AbeSkOo to zvládne :wink: , já bych jen mezi druhou a třetí komoru vložil místo horního přepadu jednoduchý "schod" - kvůli lepšímu prudění a také odfiltrování živočichů z refugia před návratovým čerpadlem. Viz moje AQ I.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Nano more

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Viku, proudění bych pochopil ale proč odfiltrovávat živočichy z refugia před čerpadlem?
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nano more

Príspevok od používateľa VINTR »

Bude se ti držet bordel na hladině..... Přepážky bych dělal takto http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=44&t ... 07#p118607, aby voda přepadávala, každý přepad min. 2cm jinak se nestahuje bordel z hladiny. Pokud mezera bude dos velká můžeš do ní drbnout ty pytlíky.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Marvanek aby ti blešivci a všetok ten život nebol rozmixovany čerpadlom. Neviem kto to písal ale refugium by správne malo byť umiestnené nad nádržou aby voda z neho padala do akvária a s ňou sa do akva dostával okrem iného aj ten život bez ujmy na zdraví. Ale v našich prípadoch je to "naopak"


Pompom nechaj si od chlapov poradiť ja mám filter presne ako píše Vik... mne poradili dobre.

Ja som si spravil filter podľa vika ale doplnil som poslednu prepážku lebo som sa bál, že sa mi budú dostávať mikrobublinky z odpeňovača do akvárka lebo spočiatku odpe%novač zlostil.


download/file.php?id=18163&mode=view

EDIT: ponožku už nemám a filtračné materiály sú vo fluidnom filtri. čiže medzi prepážkami je len biomolitan aby z refugia neutekali krabíci a všetko možné čo tam žije. Vo výtlakovej komore je akurát doplnený doplnovač odparu.


Pom pom sorry za toho pustovníka :D nemyslel som to v zlom.

PS: nezabudni zvážiť aj to, že sa ti vráti voda aj z výtlaku (to som si tam nevšimol). A ešte odporúčam si spraviť Durso Pipe na redukciu hluku vody prakticky na nulu. Lebo keď tam necháš takú dieru tak budeš v kuse chodíť čúrať od hluku tej tečucej vody :D :D :D :D sprav si aj kryt na refugium ja som dorábal a dosť sa znížil odpar.
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

Tie fluidne filtre sa pripájajú za výstupné čerpadlo, alebo ako bypass s vlastným čerpadlo, ku niektorej komore hlavného filtra?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Nano more

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Myscho151, blešivce a drobný živočichy to čerpadlo moc nerozšlehá. Čerpadlem to jen prolítne, spíš bych viděl problém pokud by tam vlezl šnek :wink:
Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

Mne v sladkej vode sem tam čerpadlom preletí kľudne okružliak aj krevetka cez skimmer a vždy to prežili.

Prepad z akva spravím trochu komplikovnejšie, ale bez vŕtania. Tuto je náčrt, dúfam že tam nieje nejaká zásadná funkčná chyba.Obrázok


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Marvanek no to ani nevravím... ale tak blešivec tiež neni kozmonaut a verím tomu, že keby teba vsalo do hociakej turbiny v ktorej by ta nerozsekalo tak by si dostal take "gečka" že by si mal mozog na kašu :D :D

Pompom... je to proste valec v ktorom sú sorbenty... ja ho mám na extra čerpadle. Ale nevidím dôvod prečo by nemohlo byť na výtlaku... ale pre údržbu ľahšie na druhom čerpadle

Pom pom Ten tvoj nákres s tým "sifonovým/externym odtokom/prepadom"... ti na to dám len tento obrázok aj keď je to remake



http://storage.free1.cz/data/images/201 ... ngnote.jpg
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"