Nano more

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

Ahojte. Som tu úplne nový a s morskou akvaristikou nemám žiadne praktické skúsenosti. Viem že začať v malom je oveľa náročnejšie, ale mám dlhoročné skúsenosti s nano krevetkáriami, ktoré sú tiež medzi sladkovodnými najzložitejšie na správne fungovanie.
Svoje nové akvárium si predstavujem asi takto. Zatiaľ ho navrhujem teoreticky, takže sa dá hocičo zmeniť. Bude mať niečo medzi 12 až 30 litrami.Bude reefového typu so živými kameňmi a nejakým koralom, ktorý by v pohode prežil v malom akva .
Tvar asi nejaký vyšší kváder, v rozmeroch nemám ešte presne jasno, nič som zatiaľ neobjavil čo by mi padlo do oka. Dám si ho asi vyrobiť v sklenárstve.

Ako osvetlenie kúpim nejakú originál led lampu, tu by ste mi mohli poradiť ktoré by bolo pre taký objem vhodné.

Momentálne navrhujem hlavne filter. Postavím si ho sám. Plánujem ho ako komorovú nádrž ktorá bude pod akváriom. Materiál pre stavbu bude 4 mm hrubé plexisklo. Objem by mohol mať od 20 do 30 litrov, podľa veľkosti nádrže aby sa do neho vošlo dostatok náplní a mal nejakú biologickú účinnosť.
Do celého projektu som sa pustil včera ale chcem ho čím skôr dotiahnuť do konca. Dúfam že mi pomôžete
Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

Možno takto by mohla vizerať samotná nádrž s objemom 21.875 litra =). Idem s ňou popracovať ďalej musím vymyslieť prepad.
akva.jpg
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Dyksn »

Nechces rybu?
At to roste a zije.
Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

Dyksn napísal:Nechces rybu?
Ďakujem za ponuku ale ryby určite nechcem.

Skúsil som vlastný návrh prepadu. Chcel som aby bral vodu aj zo spodku akva, na to slúžiaca trubka bude končiť v prepade až niekoľko mm pod zamýšľanou hladinou. Tak by sa cez ňu mala tlačiť nejaká voda a po vypnutí alebo výpadku filtra klesne hladina len pár mm pod hrebeň prepadu. Trubkou v zadnej stene akvária sa bude odvádzať voda do filtra gravitáciou.
Prepážka bude zo skla a aj trubka bude odrezaná zo sklenenej lily pipe.
Zajtra začnem modelovať filter =)
Prepad2.png
prepad.jpg
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Dyksn »

To nebyla nabidka, jen otazka. Podle me je filtr dole zbytecnej, udelal bych ho v zadech, na 30l vody bez ryb to uplne staci. Hlavne proc chces tahat vodu zespod? Dobry bude si neco procist, je tady toho mrak.
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano more

Príspevok od používateľa vik_33 »

Vymýšlíš kolo ...
Ale klidně v tom pokračuj ... jen si uvědom, že jako každý druhý začínající mořák, i Ty jsi zatížen zkušenostmi se sladkou vodou a nemíníš se jich vzdát. Což je chyba. Tvoje myšlenka s trubkou, která bude nabírat vodu i z dolní části vodního sloupce je sice rozumná, ale právě jen pro sladkou vodu. V mořském akváriu jsou instalovány streamy, které "míchají" vodu.To se dělá z vícero důvodů. A jedním z nich je právě ten, aby se odpadní látky dostávaly do přepadu. Nasávání vody kdekoliv jinde než z hladiny tedy ztrácí smysl a zbytečně vše komplikuje, bez kýženého efektu. Těžko budeš vylaďovat přepad tak, aby nebyl příliš hlučný a to vůbec nemluvím u zarůstání vápenatou řasou, kuličkovou řasou anebo čímkoliv jiným.
Nechci Tě odradit od tvůrčí činnosti, ale jsou léty prověřené postupy, které není moudré obcházet. Někteří mořáci na to přijdou brzo, někteří později a další nikdy ... Ti první to mají levnější. Nejeden zdejší "experimentátor" by Ti mohl vyprávět ... pokud bude chtít :wink:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Re: Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

Prepáč tak som to zle pochopil ako ponuku na nejakú rybu. Možno by som tam dal aj nejakého kraba alebo krevetku. Trubku teda mažem, s tým čerpadlom to dáva zmysel. Ale toho spodného filtra sa zatiaľ nevzdám, lebo by som rád všetku techniku zavrel, mimo dohľad do skrinky.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Nano more

Príspevok od používateľa tomvec »

Vezmi v úvahu to, že dole ve filtru ve skříňce musíš mít relativně silné čerpadlo, abys vytlačil vodu nahoru. A velikosti čerpadla musíš uzpůsobit komoru ve filtru. A vzhledem k plánovanému obsahu akvária necelých 22l se ti může lehce stát, že při ucpání (přicpání) přepadu ti akvárium přeteče.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano more

Príspevok od používateľa vik_33 »

Od filtru pod nádrží bych rozhodně neodrazoval. Filtry "v zádech" jsou módou posledních let a ačkoliv pro nano moře je to opravdu velmi lehce použitelné a funkční řešení, tak k ideálu má rozhodně daleko. Je to "z nouze ctnost" a nic víc. Když to má trochu vypadat, tak takový filtr nemůže být nijak moc velký. Zkrátka - filtr pod nádrží=dostatek prostoru, variabilita, bezpečnost provozu, možnost snadného využití pro řasy, problematické živočichy ( agresivní, na rozkrmení atd.) ... A k tomu výtlačnému čerpadlu - použít rozumný výkon, dostatečnou rezervu nádrže kvůli přetečení ... všechno se dá najít i tady na reefu.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Nano more

Príspevok od používateľa tomvec »

Já ho neodrazuju, jenom při obsahu akvária cca 22l nevím jak zajistí dostatečnou rezervu proti přetečení když komora s návratovým čerpadlem plus to co doteče bude třeba okolo 5l. To bude mít hladinu 5cm od horní hrany akvária a výšku vodního sloupce 20cm pokud to bude bez písku? Já jen že to správně navrnout nebude úplně triviální.
Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

S tým pretečením počítam, zatiaľ bude v komore čerpadlo umiestnené s minimálnou rezervou a keď klesne hladina tak nasaje vzduch.
K budúcej možnej osádke. Je nejaký pustovník, alebo iný drobný krab korý by ustál takúto veľkosť akva?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Nano more

Príspevok od používateľa pepe »

O filtru pod nádrží s Vikem na 100% souhlasím - měl jsem filtr pod nádrží a nyní mám filtr v zádech a je to přesně tak, jak Vik píše.
Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

Takto by mohol vyzerať filter. Zlepené dosky z priehľadného 2mm plexi. Vstup bude cez odpeňovač do ľavej väčšej komory 138x106mm. Druhá je rovnako veľká. Zadné majú každá okolo 70x106mm, výška vody 135mm hrubý objem 8,2 litra. Ako by sa tam dali rozvrhnúť filtračné náplne? Počet komôr nie je problém upraviť.
Filter zo zadu.jpg
Filter z predu.jpg
Naposledy upravil/-a Pom@pom v 22 Feb 2017 20:24, upravené celkom 2 krát.
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Nano more

Príspevok od používateľa marvanek001 »

:?: :shock:
Pom@pom
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 17 Feb 2017 11:45

Nano more

Príspevok od používateľa Pom@pom »

marvanek001 napísal::?: :shock:
To je také jedno možné riešenie na ušetrenie miesta, určite je to funkčnejšie riešenie ako prepážka v akváriu. Prišlo mi lepšie vybudovať viac komôr, aby sa dali dať dnuka, rôzne druhy náplne ako, molitány, zeolit a do tých väčších koralová drť alebo nejaké živé kamene. Čerpadlo bude mimo filtra.
Dal by sa útes vytvoriť tak že sa zlepí z mŕtvych kameňov a potom ho nechať oživiť u niekoho v zabehnutom akva?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"