60L nano

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa švíco »

Já vím, co umí odpěňovač, ptám se konkrétně Spongeboba, co to přineslo jemu.
Nedáváš kemiru a uhlí, ale zase se staráš o ten odpěňovač...
Ono je to všechno dvojsečné... více ryb chce více kyslíku (náchylnější při výpadku elektřiny). Vyšleháš si z vody potravu pro filtrátory. (Houby, zévy, gorgonie). Dělá to hluk (nechá se to seštelovat, ale slyšet to prostě je).
Kluci, co u mě byli na návštěvě, by mohli vyprávět, jak mám tiché akvárium :lol: Nejhlučnější je ventilátorek v osvětlení 8)

Ale to jsem odbočil...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Neviem možno som nedôsledne čítal tvoje vlákno ale nedočítal som sa, že čo tam plánuješ mať aké koraly atď... podľa toho vyberaj svetlo... Mal som DIY led svetlo (ak budeš chcieť svetlo DIY s radičom aby ti nabiehali jednotlivé kanály postupne atď tak si priprav zhruba 180€ na niečo okolo 40W) ale nakoniec som prešiel na radiona a maximálna spokojnosť... tie komerčné a drahšie svetlá majú niečo do seba, koraly od výmeny svetla rastú rýchlejšie (môj osobný názor) ale samozrejme podľa peňaženky.

Ako pozerám ten kessil 160WE má výkon 40W to pre 60l akva kľudne môže isť na plno (záleži podľa osádky)... ja na dennerle 60l svietim na 70W.

Pri číne rátaj s tým, že kúpiš 100W s reálny výkonom 50W :D

Radion má nevýhodu v tom, že keď chceš šteľovať svetlo musíš ho pripojiť do pc káblom alebo mat za 100€ tu wifi mašinku.

Hydry sú dobré v tom, že môžes svetlo ovládať mobilom.

Kessil má výhodu v tom, že pre teba ako začiatočníka prídeš zapneš svetlo a ideš lebo ako pridávaš výkon svetlo si automaticky riady výkon jednotlivých kanálov... ale čašom ak budeš chcieť si nastaviť napr nejaké špecifické nastavenie tak musíš dokúpiť ten ich controller čo tiež tuším stojí asi 100€... čo u iných výrobcov nemusíš...

U každého výrobcu rátaj ešte s cenou držiaka... no ak si to nechceš urobiť sám.

Ale nad také akva by som skôr premýšľaj nad hydrou ai prime. Za podobnú cenu máš väčší výkon... má ju tuším Čižmík nad svojím setom od Red SEA skús s ním hodiť reč ako je spokojný.

Ten odpeňovač mám aj ja spočiatku bol hlučný ale časom sa zabehol funguje tichšie ale ja ho mám v sumpe a sump je v skrinke čiže ak to budeš mať v akva tak istý hluk to robiť bude. A prvé asi dva mesiace mi to púštalo aj mikrobublinky do sumpu pak to ustalo (nevadilo mi to lebo bol v sumpe :D)... Neviem aké má skúsenosti Spongebob.

Problematika filtracie bola tu riešená v každom vlákne.. rozhodni sa ako chceš.. nieekto chváli to niekto zas ono... :D
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Spongebob »

Svico nevim co chces slyset :) nevim proc mam pocit, ze cokoli ti odpovim bude spatne :D divej nemel jsem ikdyz jsem sesnazil sebevic, nadrz v takovym stavu jako jsem si predstavoval,nefungovalo to uplne na 100%
Kdyz uz jsem zacinal znovu, tak jsem si rekl, ze tam ten odenovac proste dam...hotovo. Ted to mam konecne takove jako jsem chtel..cisty pisek , kameny, zadny hnedy slem na skle u hladiny ktery bych musel stirat.
Muj odpenovac ma sani z hladiny - dobra vec. Hlucny na muj vkus vubec neni..slysim jen zvuk peny.
Jednou tydne vylivam nadrzku plnou hnedyho "hnusu". Pochybuju ze muj sarkac a capnella s xenii by celu tu nadrzku spotrebovali :) (nemam takovou obri kolonii koralu jako ty ktera by to treba refiltrovala).
Nadrz funguje..vsechno roste, vsechno je cisty..gorgonie roste jak plevel, i na te zlute menelle mam prisrustky. Jestli na to melo vliv zvetseni nadrze, nebo vymena filtru za velky, nebo odpenovac..to uz je mi vazne jedno,uz to urcite necham tak jak to je. Proto jsem za sebe napsal, ze JA uz bych to bez nej nedelal. Myslim si ze pomohlo vsechno dohromady, system si dost ulevil. Proc taky ty odpenovace "vsichni" pouzivaji? Kdyz by to bez nich bylo tak easy nikdo by je nemel :)
Jede ti to bez nej, vsechna cest..jses tim znamy a respekt. Ale holt tato cesta kazdemu tak nevyjde.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Dyksn »

Ale vyjde :D Jen se snažit ;)
At to roste a zije.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa švíco »

Nechtěl jsem, aby to vyznělo jako výslech :wink: Jen mě to fakt upřímně zajímalo, jelikož můžeš porovnat stav bez odpěňovače a s ním. Věřím, že s odpěňovačem může být leccos lehčí. Nevnucuji nikomu ani jednu cestu... fungovat se nechá s různými systémy :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Dyksn »

Sépiák: A čerpadla bych koupil radši dvě slabší, nemám posouzení s jedním jebaem, ale v 60ti litrech podle mě stejně pěkný "vlnky" neuděláš a dvěma čerpadlama víc vychytáš hluchý místa. A když budeš akvárko zvětšovat, tak je taky můžeš použít. Já mám teď dvě 900l v 74l a za pár týdnů budu zvětšovat na 150l, přikoupím to jebao a stejně tam asi nechám všechny tři, nebo minimálně dvě.
At to roste a zije.
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Dyksn »

A ještě bych ti dal jednu radu, pokud se už teď rozhoduješ, jestli slepit velikost "A" a nebo o něco větší velikost "B", tak si rovnou slep "B", stejně si časem uděláš to "B" a finanční rozdíl bude zanedbatelný. Odpadne ti spoustu starosti při stěhování akvárka, vyhneš se zbytečné práci popřípadě umrtí korálů, zbytečně si rozhodíš systém a to co budeš třeba rok budovat pojedeš od začátku. Takže si klidně slep už to metrový akvárko, pokud o něm už teď přemýšlíš.
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Spongebob »

švíco napísal:Nechtěl jsem, aby to vyznělo jako výslech :wink: Jen mě to fakt upřímně zajímalo, jelikož můžeš porovnat stav bez odpěňovače a s ním. Věřím, že s odpěňovačem může být leccos lehčí. Nevnucuji nikomu ani jednu cestu... fungovat se nechá s různými systémy :wink:
Tak tak :wink:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

Dyksn napísal:"RW4 mám také a jedu v modu Wawe na nejmenší výkon a na noc to mam na časovači vypnutý, aby si klauni trošku odpočinuli, je to celkem fičák."

Taky dobrý :D V prirode to maji taky na casovac, aby si dali leharko.
tak prvni dva dny jsem ho mel zapnuty nonstop a ryby byli vystresovany, utahany, bylo to na nich znat, takze proto jsem volil takto,
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Smityl »

Dyksn napísal:"RW4 mám také a jedu v modu Wawe na nejmenší výkon a na noc to mam na časovači vypnutý, aby si klauni trošku odpočinuli, je to celkem fičák."

Taky dobrý :D V prirode to maji taky na casovac, aby si dali leharko.
Pokud si byl nekdy u more tak je na casuve pres noc je vetsinou hladina klidnejsi nez pres den. Ale je pravda ze je proudeni i v noci a myslim ze.by si klaunici klidnejsi misto nasli. :) jinak se priklanim k odpenovaci i pro 100litrovou nadrz pripadne mi to mene nakladne a prirozenejsi a.teoreticky i mene pracne i kdyz vymenit par pytliku jednou za mesic taky neni zadna makacka
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Dyksn »

Jedna vec je klidnejsi hladina a druha proudeni ve vode. Ano, voda je klidnejsi, ale neni stojata, jasne, nejaky proud dela navratovy cerpadlo, ale i tak. Navic spousta koralu v noci lovi potravu. A pokud mas jeskyne atd.tak si ryba vzdy najde prostredi, ktery ji vyhovuje. Ale samozrejme kazdy podle sveho nejlepsiho uvazeni.
Naposledy upravil/-a Dyksn v 16 Mar 2017 08:09, upravené celkom 1 krát.
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa vik_33 »

Přiložím své polínko do diskuze:
Kovové topítko? :shock: slaná voda není malawi, použij skleněnou klasiku a máš pokoj. Pokud se bojíš že ho rozbiješ, tak proč si nepořídíš místo skleněného AQ plechovou vanu :wink: ... taky blbost co? :roll:
Otázka vypínání nebo tlumení výkonu proudových čerpadel na noc - vybavenější streamy mají tzv. noční mód - proč asi? V noci se v přírodě mořské proudy výrazně mění a simulovat takové změny i v AQ není vůbec špatná cesta ( na rozdíl třeba od blesků u osvětlovacích těles, kde je to spíš komedie pro návštěvy akvaristy, než že by to mělo nějaký kladný praktický dopad na život v nádrži ). Noční mód třeba u streamů Tunze ztlumí výkon čerpadla na 30% nastaveného. Tzn. že čerpadlo se pořád točí a tak v něm nehledá úkryt žádný živočich. Fotobuňka řídí přepínání mezi denním a nočním režimem. Obyčejné vypínání streamu může po spuštění proměnit vodu v nádrži v rybí polévku ( třeba takový labroides vleze všude ) nebo zaseklá ulita některého z menších plžů způsobí nefunkčnost streamu ( a u těch bez tepelné pojistky i spálení jeho motoru ).
Další co mě zaujalo je neustále se opakující debata o "škodlivosti" odpěňovačů. Nevím jestli někdo z těch, co neúnavně opakují teze o tom, jak skimmer vyšlehá stopové prvky a mikroživot, skutečně něco takového změřil nebo alespoň četl nějakou vědeckou studii na tohle téma. Český název tohoto zařízení je proteinový odlučovač - což říká něco o tom, jak odpěňovač funguje. Jaké množství stopových prvků ročně je transportováno na povrchu bublin asi nevíme nikdo, ale že to není nějak extrémně významné množství je celkem zřejmé. Jakýkoliv úbytek prvků v nádrži řeší každý výměnami vody a u zatíženějších nádrží ještě extra doplňováním. Bez ohledu zda skimmer má, nebo ne. S planktonem je to podobné - skimmer ho nelikviduje po kilech a navíc pro dokrmování korálnatců každý volí úplně jiné metody, než aby to nechal na samotné nádrži. Další ne nepodstatná věc - jen málokdo si postaví systém tak, že mu do odpěňovače jde 100% vody která prochází přepadem. Takže i majitelé různých refugií a dsb filtrů mohou v klidu spát.
Takže debata jestli odpěňovač ano nebo ne by měla směřovat spíše k hluku, spotřebě energie, potřebě čištění a poruchovosti, než k jeho škodlivosti nebo užitečnosti.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa cizmik »

Osobně používám z bezpečnostních důvodů topítko titanové. Měl jsem ho ve velkém AQ a mám ho i nyní v tom pidi. A maximální spokojenost. Skleněné bych už v mořském akvárku nechtěl.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa vik_33 »

ok seveřane, proti titanu neprotestuji :wink: proti "nerezu" ano.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa švíco »

Nechci poučovat, ale zajímavé čtení je zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/Protein_skimmer
Každý ať si v tom najde co chce :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"