60L nano

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Sépiák
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Mar 2017 14:25
Bydlisko: Č.B.

60L nano

Príspevok od používateľa Sépiák »

Ahoj mořští vlci.
Z pohledu "ostříleného" sladkovodního akvaristy který znal moře jen z dovolené nebo časopisu jsem si vždy myslel, že mořské akvárium stojí minimálně jako nové auto, a že mořské nano je chvilková záležitost od startu odsouzená k záhubě.

Před časem jsem oklikou přes rybicky.net a člena cofee objevil reef.sk a hlavně sekci věnovanou nano akvaristice. Nedůvěřivě jsem si sedl a četl a četl. To co jsem se dočetl mě nadchlo.
U lidí jako švíco, Spongebob a ostatní jsem viděl, že mořské nano při troše dobré vůle není nic nereálného a neudržitelného.

Rozhodl jsem se tedy zkusit si to také.
Zatím v objemu 60L a s primitivní filtrací, s tím, že se naučím co a jak s vodou, uvidím jak mě to chytne a pak případně zkusím něco většího a z nana se do budoucna stane karanténa.
Plus vím, že se v horizontu roku budu stěhovat, pár akvárek jsem už za život stěhoval a proto nechci dělat větší AQ než jsem schopný "pohodlně" přestěhovat.

Chtěl bych vás zkušenější poprosit o schválení mnou vybraného vybavení, případně doporučení lepší varianty.
Rád bych vše odstartovat s už finálním složením techniky a vyhnout se kumulování nepoužívané akvaristické výbavy.
Nebo-li nejlevnější varianta není vždy ta celkově nejlevnější.

Osádku AQ bych viděl na párek klaunů, rád bych k nim něco jako Acreichthys tomentosus + možná nějaký krab, hvězdice nebo tak.
Jinak by se jednalo hlavně o měkké korály, nevylučuji ani nějaký tvrdý časem na zkoušku.

Start bych rád uskutečnil živé kameny, živý písek, živá voda. Co jsem se tady rozhlížel je to asi nejlepší možnost.


K systému :

Akvárium

A. Nechat si slepit nádrž 40x40x40 cm , optiwhite 0,6 sklo, dvojité dno.

B. Koupit hotové AQ Dennerle nano cube 60 38x38x43 cm - trochu se bojím čištění těch zaoblených hran.

Podstavec si asi vyrobím, případně si seženu nějakou skříňku pod AQ kolem rozměru 100x50 cm abych měl kdyžtak kam postavit větší. Znám se a ono na to nejspíš stejně dojde :mrgreen:


Fitrace

Rád bych se vyhnul přepadům, dalším nádržím atd. Prostě maximální jednoduchost. Servis bych dělal 1x za 7-14 dnů.


A. Závěsný filtr Aqua Clear 70 - viděl jsem u spongeboba. Trochu mě děsí malý objem filtrace, ale očividně je to asi ok.

B. Kanystr - zde se přiznám, nevím jakou značku zvolit, asi nějaký Atman nebo Eheim.
Jako plus bych viděl alespoň pár litrů vody ve filtraci k dobru a filtračních médií tam také dám víc.
Na radu Spongeboba bych použil TetraTec EX 600 nebo něco o podobném výkonu.

C. Dennerle turbo skimmer - jako sání z hladiny. Tam asi moc velký rozdíl kvality ku jiným výrobkům nebude?


Topení

50-75W , pokusím se sehnat kovové
Obecně se spíš bojim nadměrné teploty než zimy, takže topení tam bude spíš pro jistotu.

Proudové čerpadlo

A. 1x RW 4 - hezká mašinka, nebude to ale moc? Líbí se mi i proto, že bych jí případně mohl použít do větší nádrže do budoucna. Pokud to není na 60L moc mám dá se říct vybráno.

B. 2x Koralia nano 900 - dvě jednotky budou asi lepší z hlediska optimálního proudění. Zase si říkám, že v případě kdy bych přešel na větší nádrž (něco jako 100x50x40) bych je asi už nevyužil, případně jen občas do karantény.

Osvětlení

Určitě LED.

A. Nechat si vyrobit LED na míru, případně nějaká ebay nebo aliexpress Čína.

B. Přemýšlím že bych investoval do LED Kessil A160WE - vypadá dobře, nevím ale jestli to světlo nebude už moc silné.
Líbí se mi na ní, že když bych za čas chtěl skočit do většího AQ stačí mi dokoupit další kus a jedu dál.


Živé kameny

Tady bych jen poprosil o radu kde sehnat nejkvalitnější? Klidně i AU nebo DE.
Narazil jsem na Vikovo stránkách (pochvala pro synátora) na naprosto super kamen, ale nevím jestli to spíš nebylo z nějaké zrušené nádrže. Co jsem surfoval budí to ve mě ten dojem.


Odpěnovač

Nejsem si jistý jestli ho použít nebo ne. Spousta lidí dělá ty malé nádrže bez, prý to bere z vody i živiny pro korálnatce.
Živím se prodejem hnojiv, tak si, když vidím co se dá vymyslet na rostliny říkám, že musí být i nějaké dobře dávkovatelné živiny i pro korály. Vlastně těch výrobků je docela dost co jsem tak surfoval po obchodech.
Kde je tam zakopaný pes?

A. Bez

B. Tunze DOC Skimmer 9004 - není to moc silné/hlučné? Opět jsem se snažil zamyslet do budoucna.


AQ přijde určitě do obýváku, takže rozumný hluk mi nevadí, spát u filtru už nikdy nechci :D
Takhle by to bylo asi všechno co mi momentálně vrtá hlavou.
Díky moc za případné rady!

Vyřešené dotazy označím pro přehlednost zeleně.
Naposledy upravil/-a Sépiák v 14 Mar 2017 20:25, upravené celkom 9 krát.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ahoj Sepiáku :lol:
Par odpovedi a snad pro tebe uzitecnych informaci.
1. Akvarium si udelej takove podle toho kam a na co ho chces polozit. Neudelej chybu jako ja, nebo jini ,kteri si koupi hotove akvarium, postavi ho na "komodu" a za pul roku jsou nastvani, ze mohlo byt sirsi, vyssi atd..
2. Kostka je horsi na rozlozeni utesu, pokud nejsi vylozene milovnik krychli udelej si kvadr.
3. Muj osobni nazor na akvarium Dennerle - radej s nech slepit a usetrene penize pouzij radeji na zbytek techniky..treba proudove cerpadlo.
3. Filtrace..tady je to horsi, nechci vyvolavat zadny flame ohledne exteru,prepadu,nebo sumpu..tak budu brat jak pises, ze chces vylozene externi filtr a prepad nechces.. AC70: Ano funguje jak jsi u me videl , ale za predpokladu, ze tu nadrz neprerybnis a nebudes krmit jako zbesily. Ja nadrz zatezoval pomerne dost a v poslednich mesicich o tom uz stav pisku i kamenu zacal vypovidat. Bez odpenovace se musis opravdu dost krotit. Takze kdybych to mel absolvovat znovu s timto filtrem, dal bych tam Ocelarise nebo dva, G.Okinawae, krevetu a hotovo (krmit ob den, nebo denne ale malo). Dalsi vec, tento filtr je hlucny..do loznice nemyslitelne.
Pokud chces opravdu exter a cca 60l nadrz, tak ja bych spis doporucil Tetratec ex600plus. Jede na nej tady clen Dyksn a ma krasnou cistou nadrz! Samozrejme zase: neprerybnit, neprekrmovat proste s citem. Je to o neco slabsi a o jeden kos mensi verze nez mam ted ja (ma 3 kose...na siporax,zeolit,phosex uplne dostacujici na danou velikost nadrze). Ty filtry jsou opravdu neslysitelne a tyhle nove verze "Plus" maji vylepsene tesneni a uzavirani oproti starsim verzim, ktere po case v nekterych pripadech prosakovaly.
Odnimatelna hlava ti umozni obe hadice jednoduse odemcit a filtr odnest treba do koupelny a nemacis si podlahu v obyvaku..do filtru bez tehle funkce bych urcite nesel.
4. Dej vse zive a modli se , aby jsi nemel v kamenech 6 krabu :mrgreen:

Doporucuju to tu co nejvic procist.. Vikovo more atd. Drzim palce :)

Edit: To sani z hladiny dej klidne to dennerle. Cerpadlo napriklad Hydor Koralia nano 900. Nejlepe asi rovnou dve. Jeste me napadlo ohledne osvetleni, pokud si akva udelas aspon 60cm muzes pouzit trubice, jinak led. Vysku bych si dal 43-45 ale to uz je tvoje vec..ber to jako takovy nazor jedince :) moznosti je spousty..
Naposledy upravil/-a Spongebob v 14 Mar 2017 19:27, upravené celkom 1 krát.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
asobrending
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 13 Nov 2011 11:12
Bydlisko: banska bystrica

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa asobrending »

Ahoj, mam zaoblene akvarium a mozem ti z vlastnej skusenosti povedat ze je to najhorsie rozhodnurie ake som mohol urobit. Hrozne zle sa to čisti od rias na skle. Kym tie hrany očistím niekedy ma až bolí ruka od drhnutia s magnetkou. Urcite kvader. Serus
Používateľov profilový obrázok
Sépiák
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Mar 2017 14:25
Bydlisko: Č.B.

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Sépiák »

Teda to byl fofr, než jsem stihl dojít z práce domů a dopsat celý první příspěvek už tady mám odpovědi.
Díky moc pánové :D

Ahoj Bobe a Asobrending. Informace jsou super, díky za ně!

ad 1., 2. a 3. - Předtím to tam nebylo, ale uvažuji že si pod AQ postavím stolek sám, případně bych zvolil nějaký stůl pod AQ o rozměru cca. 100x50 aby byl případně předem zařízený prostor pro větší nádrž. S touhle Sophiinou volbou si musím nějak poradit sám.

Milovník krychlí nejsem, vždy jsem měl normální kvádrové nádrže. Spíš jsem si říkal že by nebylo na škodu mít šířku AQ alespoň těch 40cm. Přišlo mi že do 60dx30šx40v se to už bude skládat hůř kvůli malé šířce.
Leda to nechat udělat 60dx40šx40v, ale to už nestavím 60L ale 96L. I když asi to je opravdu rozumnější a kromě nádrže v té technice moc změn nebude. A víc vody je víc srandy :D

Ok AQ nechám na 100% slepit, ty i Asobrending očividně víte o čem mluvíte.


4. Filtrace. Je mi nad slunce jasné že udělat přepad, sump nebo zkrátka něco v tom stylu by bylo lepší.
Ale říkám si, že do tak malého AQ je to zbytečné rvát do zadní stěny (zabere hrozně místa) a jak říkám rád bych se u nana vyhnul více nádržím. Ve finále na lepší filtraci to asi půjde překuchat vždycky?

AC70 tedy vypouštím, tvoje recenze mě úplně nepřesvědčila a je mi jasné že tam budu chtít pořád něco přidávat. Naštěstí nejbližší akvaristiku na moře mám asi v Praze, takže úplně nehrozí takový to dojdu se tam jen podívat a najednou odchod s 3ma rybama a 10ti korály :-) Ale stejně.
Zrovna tak s překrmováním, snažil jsem se o to vždycky, ale ryby umí vypadat jako že umírají hlady vlastně nonstop 8)

Takže kanystr je pro mě asi jasná volba. Ještě je prozkoumám i u konkurence, ale ten Tetratec nevypadá vůbec špatně. Jen bych v případě většího 96L AQ asi použil ten o jedna větší.
Na tu sundavací hlavu se zaměřím ,to určitě chci. Čím méně zbytečného bordelu při údržbě, tím lépe. Díky za tip.

Dennerle sání tedy ok.

Proudová čerpadla jsem doplnil do mého úvodního příspěvku. Zvažuji buď 2x Koralia 900 jak píšeš nebo 1x RW 4. U toho RW ale nevím jestli už to nebude moc vlnobití.
Dvě jsou asi v každém případě lepší volba, že?

LED jsem také doplnil, jsi rychlejší než otázka. :mrgreen: Zářivkám už bych se rád vyhnul,výbojka mě sežere, takže to vidím na ty LEDky.
Vybírám mezi Čína, DYI nebo Kessil A160WE. Stojí docela pálku, ale vypadá pěkně. Nevím jestli to už nebude moc záře, ale nejhůř se to dá ztlumit.
Časem bych rád přidal nějaké DYI noční osvětlení, ale na tom to nestojí

5. No což krab, spíš doufám že z toho nevyleze něco čeho se budu bát. :-D


Ještě jednou děkuju za váš čas. I zdánlivá prkotina a pro vás naprosto běžná věc pro mě může být nová a zásadní informace.
Jinak čtu jako o život, v týdnu snad dorazí knížka od p. Dařbujána tak se těším až si počtu, třeba budu zase o něco moudřejší.
Moři zdar.
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Dyksn »

Ahoj,

mas to moc dlouhy, tak jsem to jen tak prolitl, hold hokej je mi prednejsi :D

Ja mam tu sestistovku na 75l, keramicky krouzky, zeolit, phos, lzicka uhli a jeden kosik mam skoro prazdnej, mel jsem moc cistou vodu. Takze bych se ho klidne nebal pouzit, ale samozrejme muzes koupit i ten vetsi a maximalne prazdnej uplne jeden kosik, taky zalezi na osadce a krmeni samozrejme.

Jinak at se ti dari a akvarko te bavi.
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
Sépiák
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Mar 2017 14:25
Bydlisko: Č.B.

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Sépiák »

Dyksn - Ahoj naprosto chápu, mám milion debilních otázek a ještě píšu hrozný romány :-)
Tvoje AQ jsem viděl, pěkná, čistá práce. Tím pádem mám asi ve filtru jasno.
Díky moc!
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Spongebob »

Jo klidne si udelej tu 96ku..to misto se hodi a rybky budou mit vic mista :wink: cerpadla lepsi dve nez jedno a ten filtr vem taky radeji ten vetsi. Cenove jsou skoro stejne a budes mit pripadne rezervu.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa JLC »

Optiwhite na takovou nadrz je zbytecny a snaze se poskrabe.Hodne zdaru.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa marvanek001 »

JLC napísal:Optiwhite na takovou nadrz je zbytecny a snaze se poskrabe.Hodne zdaru.
Přesně tak k tomu není co dodat!!
Lukas-kase
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 29 Okt 2016 08:10

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Lukas-kase »

Do tý 96 už bych možná popřemýšlěl o přepadu do zadní stěny po celé délce, krásně se ti tam vejdou koše s filtraci, topítko, odpar,případně odpěňovač. Údržba jednoduchá a sklenář si s tím poradí, řekl bych že i finančně na tom budeš líp. Ohledně Kesilla, mám na svých 76l A360We a jedu na 50% a postupně zvyšuju, barvy skvělý a korály rostou neuvěřitelně, za měsíc co ho mám bych řekl přírůst u měkkých tak 15% a tvrdý pod tím taky krásně fungují.
RW4 mám také a jedu v modu Wawe na nejmenší výkon a na noc to mam na časovači vypnutý, aby si klauni trošku odpočinuli, je to celkem fičák. Kdybych kupoval znova, tak asi vezmu dvě menší.
Mispulin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 11:28
Bydlisko: Olomouc

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Mispulin »

Čau, přečetl jsem si tvé úvodní "prewiev" a s ohledem na ...Filtrace - maximální jednoduchost....Servis bych dělal 1x za 7-14 dnů.....Osádka - párek klaunů, hlavně měkáče..... Zkus zvážit místo toho problematického externího kanistráku jen vnitřní odpěňovač a dávkovač NOPOXu. Na tohle mikro-nano akvárko je to to nejjednodušší a s ohledem na plánovanou osádku dostatečný. Co se týče dalších prvků (CS, Mg, kH....), tak pro měkáče bude pravidelná týdenní (nebo i více) výměna 10% vody s rozumně kvalitní solí víc než dostatečná. Zkus pohledat - jsou exkluzivní nana jedoucí na tomto dostatečným principu, nebo dokonce ještě i bez odpěňovače.
Sám jsem začínal s kanystrákem a po pár měsících letěl. A jsem jen na odpenovaci a dávkování RedSea programu. A to bojuju s dostatkem NO3, jelikož ho mám pravidelně sotva 1mg a to dávkují NOPOX 1ml obden. Pro tyhle pidinádrze je kanystrak (nebo jiné složitosti typu zadní přepážky apod.) jen zbytečná komplikace.... Toť moje rada (pramenící z vlastní a nejen vlastní zkušenosti), kterou však nikomu nevnucuju. [WINKING FACE]
A little Sea in Olmik: 160l, skimmer Tunze 9004, 2x nanostreams Tunze 6045, RedSea reef care program, LED ligts (DIY)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ja ted jedu kanystr + odpenovac v nadrzi a maximalni spokojenost. Muzu ale rict ze bez odpenovace uz bych do more nesel.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa švíco »

Můžu se zeptat, v čem vidíš největší přínos v odpěňovači oproti stavu bez něj? díky :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Jirik »

Když máš pořádnej odpěňovač, nemusíš se babrat se sorbentama a kupovat je, například :wink: A můžeš mít víc ryb. Já to zkoušel a odpěňovač je největší pohoda. Jednou tejdně vyleju nádobku a vyhodím vatu z filtru. Jednou za 14 dní vyměním vodu a jednou za čtvrt roku zeolit. Jednou za rok vyčistit odpěňovač. Uhlí ani kemira není potřeba. Tak jako tak je potřeba ten odpad dostat ven z akva, tak proč to nenechat na odpěňovači.
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: 60L nano

Príspevok od používateľa Dyksn »

"RW4 mám také a jedu v modu Wawe na nejmenší výkon a na noc to mam na časovači vypnutý, aby si klauni trošku odpočinuli, je to celkem fičák."

Taky dobrý :D V prirode to maji taky na casovac, aby si dali leharko.
At to roste a zije.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"