T_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

No, víc než hodnota PO4 mi vrtá hlavou ta její změna na vyšší vždy po výměně vody. Korálnatci mi přijdou OK, snad. Malé foto dnes večer, když se akva chystá ke spánku.

A přidal jsem minulý týden pár korálnatců - takže celkem plno. Plánuji už jen pár acan a rád bych do popředí dal tu Catalaphyllii, někam jeden kousek Trachyphyllie a víc zatím neplánuji.
Prílohy
T_REEF_VECER.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Smityl »

A kolik mas no3 ?? Ty ryby nejsou uplne super napad
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Nešlo odolat a prý to filtrace zvládne.

NO3 mám 0.5 - 1.0
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Smityl »

P_P napísal: 11 Feb 2018 21:58 Nešlo odolat a prý to filtrace zvládne.

NO3 mám 0.5 - 1.0
A cim to meris ??
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Všechno měřím přes testy Salifert a kontroloval jsem to v minulosti asi 2x pomocí testů Red Sea. Výsledky obou byly stejné.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak včera výměna vody - normálně 10%. A stejná situace s PO4 - před výměnou jsem naměřil méně než 0,1 Dnes jsem změřil znovu a je to cca 0,5 - tedy celkem dost velké zvýšení.

Při výměně vody jsem jen odpustil starou, nic neodkaloval, do ničeho jsem nerýpal.

Tentokrát mám na snížení fosfátů v sáčku Rowaphos, takže to sorbentem si není, stejná situace je i u AL99 nebo Ecophos.

Jak jsem už psal v jiném vlákně, změřil jsem i čistou vodu z RO a pak ještě i namíchanou slanou - vše na nule.

Tak fakt nevím, čím to může být. V rámci příští výměny budu měnit i sorbent, tak uvidíme, ale stejně se i nezdá, že by při výměně něco se z něj uvolnilo zpět, všude píšou, že to není možné.

Fakt nikdo neví, to jsme opravdu jediný, co má po výměně vody nárůst PO4, i když v přidávané vodě nic není?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa švíco »

Jen taková konspirace... nemůže se to PO4 uvolnit z kamenů, když dojde k výměně vody? Nejsem chemik, tak ten mechanismus neumím popsat. Nevím zda náhlá změna chemismu při výměně nemůže toto vyvolat... jen nápad.
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa kominík »

při nižším ph se uvolňuje po4 zpět do vody
takže zkus změřit ph ,jestli si to dobře pamatuji tak nějak kolem 7,6 - 7,8
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

jo to Ph by mohlo být, teď si vzpomínám, snad jsem to také někde zahlédl ve fórech, zatím je neměřím, zkusím koupit test a otestovat.

Jinak ještě k těm kamenům - mám Pukani, které jsou údajně plné fosfátů a musí se dobře připravit. Byl jsem ujištěn, že příprava byla opravdu dobrá - no snad se tomu dá věřit, cca po 4 měsících jsem dělal test Triton a PO4 bylo OK.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Jajo »

Salifert test na po4 je dosť zlý. A pri výmene vody dosť klesá ORP keď nieje dostatočne prekysličená. Pri vyššom obsahu co2 ti klesne aj pH a vtedy sa môže niečo uvoľniť. Pri nízkom ORP sa nabúra rovnováha. Ale že by to až tak reagovalo je divné. Skôr to bude tým testom.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

O nevhodnosti testu Salifert na PO4 jsem samozřejmě slyšel - i když někteří toto oponují a běžně jen používají.

Nicméně se mi nezdá, že v něm by byla chyba - používám stále stejný - jeden den naměřím 0,1 a druhý den po výměně 0.5 Chápu, že ta čísla nemusí být přesná, ale rozdíl je značný. A po pár dnech zase naměřím těch cca 0.1

Takže velký rozdíl je jen po té výměně vody, pak to zase pár dnů klesá na původní hodnotu.

Dost mne to štve, zvažuji jak to řešit, PO4 mi tak dost skáče k vysokým hodnotám.

Používám Ecophos nebo AL99 - zatím v sáčku zavěšený v sumpu, zvažuji fluidní filtr. Kladu si totiž otázku, zda absorber fosfátů v sáčku při 150 litrech je ještě použitelný, zda už to opravdu není na ten fluidní filtr.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Jajo »

Každopádne po4 0,1 je veľa. Máš tam ryby, ktoré do tak malého akva vôbec nepatria. Aj keď sa ti zadajú teraz malé, tak po pol roku sa tam pomaly neotočia. A filter ti podľa po4 nestačí už teraz. Po4 by malo byť v rozmedzí 0,02-0,04. Je len otázka času, keď sa ti to celé obrastie riasou. Teda, ak tie testy skutočne ukazujú správnu hodnotu.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Jo máš pravdu - ale doufám, že jen částečně. Dory je asi nad rámec, mám domluvenou její výměnu až doroste - prý tak 2 roky by tam mohla vydržet, možná o něco méně, uvidíme. Zebrasomu zde má kde kdo v tak velkém akva, zbytek podle mého problém není.

A s tím PO4 je to také otázka - prostudoval jsem teď dost příspěvků na fórech a pod a dospěl k názoru, že se časy trochu mění a tím i pohled na vhodnou úroveň PO4.

Dřív doporučované 0.02 - 0.03 dnes už tak striktně neplatí - mnoho reefařů se snaží záměrně držet víc - 0.08 - 0.1 Já dokud jsem měl PO4 nízké, korálnatci nic moc, pořád jim něco chybělo.
S nárůstem PO4 k hodnotě 0.1 se to však hodně změnilo. Zlepšilo se vybarvení, acany rostou jako divé, během 2 měsíců mám na nich několik nových polypů, a i u jiných je tam dost nárůst - konečně poznávám to, co zde občas někdo řeší a j v původním ani nepoznal - kam s tím, jak to nově uspořádat, jak dostat rozrůstající se korál z kamene na útesu a pod.

Takže u mne hodnota 0.1 PO4 jasně boduje. Samozřejmě jsem se raději i zeptal zkušeného kolegy a ten mi doporučil 0.08 klidně nechat, nesnižovat pod tuto hranici.

V akva používám NP Bacto Balance, které také nějak s PO4 pracuje a zajišťuje jeho využití korálnatci a i tam píšou, že přímo zabraňuje snížení PO4 na nízkou úroveň, která není vhodná (hodnotu jsem tam ale nenašel).

Takže teď se pouze snažím přijít na to, proč po výměně vody to tak naroste, nejde mi o trvalé snížení k nule.

Možná se však pletu, ale hodně lidem to tak funguje, aspoň co jsme našel na netu, tak doufám, že i moje akva by tak mohlo jet.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Jajo »

Pri vyššom po4 sa výrazne znižuje calcifikácia u korálov, takže pochybujem, že moderná doba to nejak ovplivní. Každopádne každé akva potrebuje svoje. A možno pri tých LPS to až tak nevadí, ale moc by som sa na to nespoliehal. Na druhú stranu treba mať aspoň rovnováhu po4/no3.


A k tej výmene a nárastu po4 by som skúsil lepší test.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za odpovědi. To NO3 mám stabilně mezi 1-2. Když jsem dal víc toho NP Bacto Balance, tak to kleslo skoro k nule, ale acanám se to moc nelíbilo, takže se snažím držet kolem těch dvou.

Nechal bych PO4 přeměřit někde v Brně, ale Vala používá také Salifert a jiná mořská akvaristika tam asi není.

Jaký lepší test je na PO4? Nebo myslíš přímo Hannu?
Naposledy upravil/-a P_P v 25 Feb 2018 23:22, upravené celkom 2 krát.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"