T_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa triscene »

P_P napísal:tak jsem se šel podívat - je to NP-Bacto-Balance. Prý je šetrnější než Nopox.
Co som cital tak sa to ma podavat ako doplnok k peletam rovnakej znacky. Je to skor o tom aby boli bakterie zdrave ako by sa mali mnozit. Alternativa nopoxu to teda asi nebude.

Odoslané z D5503 pomocou Tapatalku

Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Spongebob »

Jirik napísal: 07 Okt 2017 21:17 Já mam čistej objem vody 100l a mam tam 11 ryb. :D To je tak akorát, víc už dávat nebudu.
Jaky mas rybky? :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak asi jak se to vezme - dá se používat samostatně, s peletkami se zvyšuje účinnost, ale funguje i bez nich.

Dostal jsem toto doporučení hned ze dvou naprosto nezávislých zdrojů, když jsem říkal, že zvažuji Nopox, prý je to fakt lepší.

Na foru R2R jsem našel pár vláken, kde se vyloženě baví o přechodu z Nopoxu na NP Bacto Balance - a skoro všichni jsou spokojeni.

Důležitá pro mne je skutečnost, že nepořídím žádnou techniku, která by se pak vyhodila. Zatím budu dávkovat ručně, pokud koupím čerpadlo a nepůjde to dle představ, lehce přejdu zpět na Nopox se stejným vybavením.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Jirik napísal: 07 Okt 2017 21:17 Já mam čistej objem vody 100l a mam tam 11 ryb. :D To je tak akorát, víc už dávat nebudu.
To je celkem dost rybek, může se zeptat, jakou máš filtraci?.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Jirik »

Odpěňovač bm nac qq. 0,5l siporax a 0,4l zeolit v závěsným filtru. A na vrchu mam filtrační vatu, tu jednou týdně vyhazuju. Měl jsem tam i 50g xxl peletek, ale jde to i bez nich. Ale občas trochu nahnědne písek od sinic, tak že ty peletky maj něco do sebe a píšou to i v návodu, že jsou dobrý na sinice. Měli jsme i výpadek proudu na 4 hodiny, dal jsem jenom proudový čerpadlo na baterku, filtr byl vypnutej, a když to pustili, všechno běželo jak kdyby se nic nestalo. Tak že pohoda. Ale dlouho trvá, než ten siporax a zeolit naběhnou, tak třeba po půl roce až se tam namnožila havěť to začlo bejt znát.
Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa zdenekzd »

tak nevím no. NP Bacto Balance - výrobce uvádí, že je to vhodné i pro dávkovací čerpadlo a zároveň aby se to uchovávalo v chladu a temnu. V temnu asi problém nebude, a to druhý bude potřebovat chladničku do filtrační skříně :D Zajímám se taky o to co pojedu a ještě jsem se nerozhodnul.
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Jirik »

Np bacto balance podle toho co jsem teď přečetl je žrádlo pro bakterie, který potřebujou k tomu, aby mohli žrát i fosfor a dusík. Což jsou asi ňáký mikroprvky, enzymy, uhlík a td. Princip bude stejnej, jako u nopoxu, akorát to možná bude promakanější. Já bych se toho nebál, akorát nevim, proč to do akvária dodávat, když stačí krmit ryby a ty to tam nakaděj a zbytek je v soli :D
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

To právě nevím. Ve filtraci mám jen odpěňovač a myslím si, že to sám nezvládne. V původním akva jsem dával Nopox, jinak NO3 šlo nad 25. Ale je pravda, že jsem krmil dle rad - tedy značně překrmoval.

Takže pokud to půjde s rozumným krmení bez dávkování čehokoliv samo, bude to super. Pokud ne, něco tam dát musím.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa tomvec »

S NOPOXem už zkušenosti máš, a zřejmě kladné, tak proč se tomu tak bráníš? Odpěňovač máš, dávkovací čerpadlo dokoupíš časem a NOPOX máš do pátku doma.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Já bych to nenazval "bránit se". Jen když jsem řekl, že chci používat Nopox, dostal jsem radu jej nahradit právě tím NP Bacto Balance. Prý je šetrnější, má lepší vliv na korálnatce, ...

Beru to jako skoro stejné - tedy stejný princip filtrace a uvidíme. NP Bacto Balance je asi méně razantní ve snižování NO3, ale to je asi plus, pokud ve výsledku bude hodnota OK, nebude to tolik kolísat.

A pokud budu z nějakého důvodu nespokojen (teď nevím, proč bych měl být), tak použiji Nopox, půl lahvičky mám doma, takže mohu začít se změnou kdykoliv.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ještě malé info - NP Bacto Balance už dávám týden, zatím jen 0.5 ml . A teď poslední dva dny ani nemusím čistit skla.

Dříve jsem je musel čistit opravdu denně. Je sice pravda, že akva je v podstatě prázdné , bez ryb, ale v začátku jsem taky rybky neměl a čistil každý den.

Nevím, jestli je to tím NP BB, nebo se jen akva pomalu zabíhá, ale je to příjemná změna k lepšímu.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa tomvec »

Osobně jsem se s NP Bacto Balance tedy nesetkal, ale na rozdíl od NOPOXU to podle popisu vypadá na poněkud komplexnější přípravek.

Tady na fóru ho používal/používá Mender, tak se třeba podělí o zkušenosti.
Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa zdenekzd »

Tak jsem se na to zaměřil ještě jednou, a nikde jsem se prostě nedočetl že by to měla být výživa pro bakterie. Tím jsou právě peletky od téhož výrobce.
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak dnes je to něco málo přes 100 dnů od založení akva.

Dle rad zde jsem přemístil Briareum, už cca 14 dnů dávám NP Bacto Balance. Pomalu jsem zvedl dávku na 0,5 ml, ale musel jsem jít zase dolů, u acan po dva dny došlo k jen k malému nafouknutí přes den a také když jsem pral ponožku, byl na ní dost sliz. Tak jsem to zase trochu snížil a vše OK. Holt akva je skoro prázdné, žádné rybky, tak ta dávka už byla asi moc.

Jinak písek a hlavně skla čistá, čistit stačí jednou za 3 dny, což jsem docela rád. Ta zelená acana má nové očko z boku, během pár dnů se mi zase zdá o něco větší, tak snad se jí daří. Že dost roste sinularia je asi normální, té se asi daří snad všude.

Foto aktuálního stavu:
Prílohy
100_DNU.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak mám za sebou další krok - Triton testy. Jsem mile překvapen - vše OK, jen méně draslíku, málo jódu a moc Lithia, ale podle zahraničních webů to Li nikdo neřeší. Ten jód mám podle testů dávkovat pravidelně týdně asi 1 ml.

Akva má 4 měsíce, korálnatci se zatím drží, zelené acaně roste další očko a "palmička" se více rozvila, je tam dost hlaviček. Sinularia už by chtěla ostříhat, nebo ji dám možná někam dozadu, ať přečuhuje. Uvidíme.

Dnes malá panika - našel jsem dvě skelné sasanky. Kde se tam vzaly, potvůrky. Tentokrát to ale nepodcením, zítra zkusím zlikvidovat octem, dokud jsou jen malé.

Takže nyní dám na zkoušku dva klauníky a během listopadu bych rád našel čas a zajel pro domluvené korálnatce. Tentokrát to chci zařizovat pomalejším tempem, raději.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"