T_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj, měl bych menší dotaz.
Přidal jsem ty dva plánované klauníky, které samozřejmě krmím a jednou až dvakrát týdně krmím korálnatce.

Parametry vody OK, na skle se řasa tvoří jen málo, stačí čistit jednou za pár dní. Ale na písku je teď hnědá řasa. Bez ryb a krmení byl písek bílý jako sníh, nyní už tak jsou hnědé flíčky.

Není to moc, ve světle to zas nevypadá tak strašně, ale spíš se bojím, až tam dám celou osádku ryb a začnu více krmit.

Nemá někdo nějaký fígl co s tím. Zkusím trochu jinak nasměrovat čerpadlo, ale nevím, zda to úplně vyřeší. Zvažoval jsem nějakou potvůrku, co by ten písek tak nějak čistila, můžete něco doporučit.

Jinak akva po přestavbě je úplně jiné kafe, tak snad to tak vydrží, až tam vše postupně přidám. A jak už jsem psal minule, ta zelená acana dokonce roste, nové očko už má skoro jeden cm.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ohledne cisteni pisku..super praci mi odvadi pisecna hvezdice..urcite doporucuju.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
PavelKral
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 18 Máj 2017 08:48
Bydlisko: Praha

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa PavelKral »

Ta rasa zmizi sama od sebe az se cely system zabehne. Hvezdice by ti s tim nepomohla a navic by hrozilo, ze koupis nejakou spatne naimportovanou a umre ti a nebo tam pro ni nebudes mit dost potravy a taky umre. Pokud budes mit spravy ekosystem tak se ti po case nebude delat skoro zadna rasa ani na sklech.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ta hvězdice mi už přijde velká na to moje akva, časem dám na písek korálnatce, takže moc místa by neměla.

Díval jsem se trochu podrobněji a více je řasa na místech, kde krmím klauníky a granulky krmiva padají do písku. Mám dojem, že klauníci si to z písku nevezmou, až tam budou další rybky, tak to možná sesbírají a bude to bez problémů, uvidíme.

Ale měl bych ještě jeden dotaz na salinitu. Na soli Red Sea Coral Pro je taková tabulka, kde je na počet gramů soli uvedena salinita a hustota - 1.025 = 35 = xx gramů na litr.

Mám refraktometr, kde ale na stupnici k 35 odpovídá cca 1.026-1.027, rozhodně ne 1.025. Tak jsem trochu zmaten, jak mlže být 1.025 rovno 35.

Může mi k tomu, prosím, někdo něco napsat. Děkuji.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa triscene »

P_P napísal:Ta hvězdice mi už přijde velká na to moje akva, časem dám na písek korálnatce, takže moc místa by neměla.

Díval jsem se trochu podrobněji a více je řasa na místech, kde krmím klauníky a granulky krmiva padají do písku. Mám dojem, že klauníci si to z písku nevezmou, až tam budou další rybky, tak to možná sesbírají a bude to bez problémů, uvidíme.

Ale měl bych ještě jeden dotaz na salinitu. Na soli Red Sea Coral Pro je taková tabulka, kde je na počet gramů soli uvedena salinita a hustota - 1.025 = 35 = xx gramů na litr.

Mám refraktometr, kde ale na stupnici k 35 odpovídá cca 1.026-1.027, rozhodně ne 1.025. Tak jsem trochu zmaten, jak mlže být 1.025 rovno 35.

Může mi k tomu, prosím, někdo něco napsat. Děkuji.
K salinite ja davam na 50 litrov osmotickej vody cca 1700g RSCP. Byva to tak 1.025-1.026

Odoslané z D5503 pomocou Tapatalku

venomcz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 11:25
Bydlisko: Zubří

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa venomcz »

Co máš za refraktometr ?

Já mám obyč čínu a koupil jsem si k ní od salifertu referenční roztok s 35ppt.
Když kápnu na sklo tak nastavím hodnotu 35ppt a to odpovídá 1.025 v tabulce nalevo.

Jednou měsíčně kalibruji jelikož se rozchází většinou o 2 tisíciny - což není moc ale později by to bylo víc a víc :-)
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

mám Refractometr perfectReef ATC s teplotní kompenzací

podařilo se mi vyfotit stupnici, kde je vidět že 1.025 je mnohem méně než 35.
Prílohy
ATC.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Sufko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 09:48
Bydlisko: Žilina

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Sufko »

Red Sea Reefer 170 deluxe, Deltec 1000i, Jebao DCS 4000, AQLink T1, Tunze Osmolator 3155, BLAU WAVE MOTION 4000, Jebao Aquarium pump extender, Clarisea sk 3000.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ano tak to sedí. Ale pak nechápu, proč výrobce u té soli dává na stejnou úroveň 1.025 a 35.

Jakou vodu máte v akva, dáváte těch 35, nebo o něco méně - ja tam mam cca 1.025 a právě jsem řešil, že méně než těch 35.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa triscene »

P_P napísal:Ano tak to sedí. Ale pak nechápu, proč výrobce u té soli dává na stejnou úroveň 1.025 a 35.

Jakou vodu máte v akva, dáváte těch 35, nebo o něco méně - ja tam mam cca 1.025 a právě jsem řešil, že méně než těch 35.
Podla tych pokynov by som sa neriadil. Aj vlhkost ti ovplyvni váhu atd.
Cinsky refraktomer ale mam ho asi dva roky a neni rozhadzany. Ja to porovnavam s osmotickou vodou.

Odoslané z D5503 pomocou Tapatalku

Sufko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 09:48
Bydlisko: Žilina

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Sufko »

Ja to tiež porovnávam/kalibrujem s osmotickou vodou. Používam AquaCalculator tam je po nainštalovaní nadstavená salinita 34,8 tl. cca 1,026. RS návod k soli moc nerieš. Možno to bude preklep :P .
Red Sea Reefer 170 deluxe, Deltec 1000i, Jebao DCS 4000, AQLink T1, Tunze Osmolator 3155, BLAU WAVE MOTION 4000, Jebao Aquarium pump extender, Clarisea sk 3000.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

No ten můj refraktometr se přes RO vodu kalibrovat nedá. Používám kalibrační roztok s hodnotou 35. Když dám RO vodu, není to na nule, ale dost pod celou stupnicí - pokud bych to takto zkalibroval, ukazuje to špatně o dvě tisíciny. Pak naměřená hodnota 1.027 je v reálu pouze 1.025.

Ještě když to rozebíráme, v testech triton je uvedena hodnota Na - má být 10 700 mg/l . Nevíte někdo o nějakém přepočtu na hustotu či salinitu, našel jsem jen šílené vzorce, ale ne jednoduchý kalkulátor.

Já měl hodnotu trochu nižší, ale zajímalo by mě kolik to vlastně je v přepočtu.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Mrkni na yotube na hlaváče (Valenciennea), jak krásně přesívají písek a hledají něco dobrého na zub :wink:
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa tomvec »

To P_P: Mám GROTECH od Pepina a chová se to stejně. Předpokládám, že je to teplotní závislost. Specifická hmotnost je závislá na teplotě, salinita ne. Při 25°C a 35 ppt je specifická hmotnost 1,0264, což odpovídá i tebou vyfocené stupnici. Potom ta stupnice ukazuje specifickou hmotnost (specific gravity) při 25°C a ne hustotu (density). Pokud to budeme kalibrovat roztokem na 35 ppt a vodu míchat na nějaké ppt, musí ta hodnota prostě sedět (pokud se roztok nebude časem vypařovat a zvedat svoje ppt).

Když jsem tady kolem toho něco hledal, narazil jsem na to, že někteří kalibrují na RO vodu, potom je potřeba hlídat teplotu vody při měření. Ale ty tři kapky přece musí rychle srovnat teplotu s teplotou refraktometru, tak kde potom vznikají ty odchylky? Jak je to s tou teplotní kompenzací?

https://www.hamzasreef.com/Contents/Cal ... ersion.php

https://reefapp.net/en/maintenance/calc ... conversion
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj, tak sem dám aktuální stav akva - doplnil jsem nějaké korálnatce a rybky, krevetky, ...

Najednou koukám, že tam zas tak moc místa není, ale jo, ještě se tam něco vleze. Plánuji hlavně acany, raději menší kousky, ale hodně barevné, právě hledám dobrý zdroj.

A asi pak ještě dojde k nějakému celkovému uspořádání, zatím jsem to tam dal spíše narychlo, kde jsem viděl místo a korál tam držel.

Nejvíc mne teď štve ta řasa na písku, snad se to časem bude zmírňovat.
Prílohy
T_REEF_11_2017.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"