T_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj, jak jsem slíbil, zakládám toto nové vlákno - po přestavbě starého akva PP_REEF.

Založeno: 6/2017
Akva: Red Sea Reefer 170 - čistý objem vody 150l, odpěňovač, Hydra 26HD, doplnil jsem proudové čerpadlo SW2, Tunze na odpar.
- suché kameny - po všech těch zkušenostech a mé smůle jsem šel touto cestou
- živý písek

Takže dnes má akva něco přes 3 měsíce. Je tam pár korálnatců. Plánuji nějaké doplnit během října - listopadu, v tom listopadu bych chtě přidat i rybky. Asi podobná osádka, jak jsem měl, pouze menší změny.

Musím vyřešit ještě nějaké věci kolem filtrace - dřív jsem dával NOPOX, ale teď se dívám na NP BIopellets XL, jen tak do síťky do sumpu, ale ještě nevím, poptal jsem nějaký návrh. Zvažuji, zda UVC lampu, někdo ji hodně doporučuje, někdo ne, liší se názory i na její používání - od občasného přes pravidelně až po 7/24.

Jen pro srovnání - staré akva:
OLD_REEF.jpg
A takto to vypadá nově:
Prílohy
ZALOZENI.jpg
ZABEH.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

A současný stav:
Prílohy
3_MESICE_1.jpg
3_MESICE_2.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

no, 100% lepší, vzdušnější. První pujde Loboška, pak Duncany, hned za nima caulastrea a Acanthy snad přežijou, ale už jsi si koupil aspoň něco co má šanci a ne předražené Austrálie.
LPS/SOFT 300l
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Suhlasim 100%lepsie
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky, chtěl jsem něco vzdušné, kde budu občas vidět rybky, kde se nebude držet bordel. Také jsem zvažoval jeden větší kámen a k tomu něco dolepit, ale prostě nebyl. A já neměl čas to řešit, staré akva den ode dne bylo horší.

Korálnatce jsem nekupoval, tyto jsem si nechal ze starého akva.

to MRysan: můžu poprosit o nějaké podrobnější info k tomu předpokládanému úhynu, proč rybky až po 6 měsících (chtěl jsem dát po cca 4).

V čem je ten problém, mohu to nějak ovlivnit? Díky za info.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Smityl »

podle mě jsou to koraly s předchozího aq a všechny už jsou trochu špatný :( a tohle jim moc neprospěje. být tebou nechám to ležet aspoň do dubna. A tu pachynu co máš upně nahoře hoď určo na písek jinak tam za rok nic jiného mít nebudeš. Jinak utes hezky.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

To nahoře je Brierum, ne pachyne (tedy pokud to není stejné a jen jiný název). Je na svém kameni (aspoň částečně).

Pořád moc nerozumím tomu čekání - kameny byly připraveny do akva, cca 5 týdnů různě luhované a čištěné. Zkoumal jsem zahraniční fóra, ano Pukani je trochu problematické, ale pokud je ten proces čištění dobře provedený (já jen doufám, že byl), pak tam o nějakých velkých problémech nepíší a náběh je prý jen o něco málo delší.

Akva má teď něco přes 3 měsíce, parametry vody jsou všechny OK (Ca, Mg, NO3, PO4, Kh). Korálnatci jsou tam už měsíc a stav se dle mého trochu zlepšil, dokonce acana dole se lépe vybarvila. Sinularia dost povyrostla.

Ale jak už víte, nejsem odborník, takto mi bylo celé akvárium založeno, o problémech ani slovo.

Edit: fakt prosím, nasměrujte mne, trochu info o možných problémech, proč musím čekat 6M. Moc díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Z mojej skusdnosti ked som zakladal male akva 100 l cisto suche kameny.vyluhovane atd tak po 6 mesiacoch sa to pohlo. A to bolo akvarko napojene na velky obeh stareho akva voda a vsetko.no neviem uvidis ako sa to vyvinie ale opatrne aby si to tam nenasadzal a potom neriesil riasi sinicu a pod.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

Jenže ty kameny nemají být čisté v tom smyslu jako myslíš ty, ale ve skutečnosti plné těch správných věcí. Asi jako ty jsi po nemoci a užívání antibiotik zdravý.
Musí se to akvárko ustálit a srovná si parametry samo. Není to jen o Ca, Mg ..... jenž meříš, ale je tam i spousta dalších souvislostí. I kdyby jsi použil vše z moře vyřazené, tak to bude chvilku trvat, u tebe to bude trvat trochu déle. Si počkej jestli ta duncana a caulastrea přežije a teprve až bude mít o hlavu více, tak můžeš říct, že je to ok. Loboska je KO, z tohodle stavu už se většinou nevzpamatuje (a že já jich měl hodně )
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

Jo a na ty peletky v nějakém pytlíku zapomeň. Pelety jsou už tak svině a v pytlíku to nemá smysl, musej se neustále hejbat. Jinak se z nich stane kompaktní koule. Do pytlíku si dej uhlí pro dobrej pocit.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Brinalerku, pachynu......... dej 100% mimo útes do písku. Jak se ti dostane na hlavní útes je zle ona roste a utlačuje a udusí vše a věř, že ji ničím pořádně nesundáš. Já ji mám nechtěně na jednom společném kameni a redukuji ji octem a stříkačkou a je to nekonečný letitý boj.
Naposledy upravil/-a VINTR v 30 Sep 2017 08:58, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

UVC lampu - K čemu ji tam chceš mít? Co od ní očekáváš? 100% od toho nečekej, že ti pomůže při filtraci vody. Peletky - U těch bych byl opatrný a nechal si navrhnout systém který bude "blbuvzdorný" a hlavně funkční i po několika měsících provozu bez zásadní údržby (rády se zasekávají). Tady bych si určitě i předimenzoval odpěňovač, jinak ti peletky spíše uškodí. Můj názor na peletky je, že vypadají jednoduše (dobře se o nich čte), ale jejich správné použití je horší.
Co ti poradil tvůj rádce co prováděl přestavbu. Za mě je nejednoduší filtrace je ta nejlepší, Kvalitní odpěňovač (neznamená, že čím dražší tím lepší, jeho hlavní část je čerpadlo a sání vzduchu) a DSB a máš klid. Jinak se skelnýma je jednoduchý boj, pořiď chelmona a 100% za pár dní máš pokoj. Věř, že pokud ti to půjde dřív nebo pozdějš, se ti tam zase dostanou, ikdyž to máš ze suchých.... A ještě bych taky souhlasil se všemi, jsi stále v záběhu..... tak to neuspěchej, s těma sucháčama to bude trvat o něco déle...., ale ten co ti pomáhá zřejmě ví co dělá :mrgreen:
Naposledy upravil/-a VINTR v 30 Sep 2017 10:45, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

Hele byl jsem úplně stejnej, možná horší(a v mnoha ohledech jsem stále), zkusil jsem hodně a nakonec jsem skončil u nenáročných korálů, ryb a mám klid. To získání odstupu mě stálo hodně peněz a času. je přece jen lepší stříhat každý měsíc capnellu, než vyhazovat podkladek od blastomuss.
Znáš to přísloví "dvakrát měř, jednou řež"? no tak tady platí "pětkrát měř a pak stejně raději nic nedělej, nebo jen polovinu toho co si myslíš že máš udělat"
Vše co potřebuješ na prosperující reef tank máš doma, jediné co potřebuješ je pochopit že čas v akvárku plyne jinak než na tvém mobilu. Někteří korálnatci jsou pro tebe vhodnější, jiní zase ne, některé ryby jsou moc hezké a jiné jsou do akvárka nevhodné a bohužl jdou tyhle dvě vlastnopsti hezky pospolu. Polovina prodávaných LPS není schopna v akvárku dlouhodobě prosperovat, nebo jen velice vzácně.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Spongebob »

Pravdu ma ten chlapec :wink:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj pánové, moc díky za rady, jsem rád, že jste ochotni pomoci. Jak jsem psal hned na začátku, bohužel dotyčný, co to stavěl, už dál nechce tyto služby poskytovat, skončil s touto činností. Docela nečekaně, takže jsem na to zase asi sám. Tedy spíše doufám, že s Vámi.

Útes je postavený, líbí se mi, tak si s tím snad s Vaší pomocí poradím.

Že náběh ze suchých kamenů bude pomalejší je mi jasné, bude trvat delší dobu něž se ten "micro" život znovu vytvoří. Jen jsem ale předpokládal tak 3-4 měsíce, ne těch 6+. Ale to nevadí, budu přidávat pomalu a postupně.

Peletky jsem myslel ty XL - co jsou určené přímo do pytlíku. Prý musím do akva dostat uhlík - takže peletky, Nopox, ?
Uvidíme, ohledně filtrace jsem dal poptávku, tak snad mi dobře poradí, co tam dát. Akva je hodně malé, 150l, takže filtrace by měla být jednoduchá, žádné dávkovací čerpadlo, Triton a pod.

UVC lampa - chtěl jsem ji jako prevenci chorob a pod, dost lidí mi řeklo, že akva bez ní vůbec nestaví. Přece jen, chci tam aspoň 6 - 7 rybek ve finále, takže jsem chtěl nějakou pojistku. Někdo to prý provozuje 7/24, někdo jen občas, ale prý by měla být v systému. Pokud ji budu dávat, zvažoval jsem jen do oběh vody ze sumpu, nechci ji dávat přímo za hlavní čerpadlo.

Brierum - OK, dám je někam dolů na písek, je na kameni přichycené gumičkou a zatím nepřirostlo, tak to přendám celé.

Ale zase koukat na prázdné akva také není nic moc. Na konci října - akva bude mít 4 měsíce - jsem chtěl přidat pár korálnatců. Myslíte si, že pár kousků z výběru níže by šlo? Samozřejmě, pokud se akva nějak nezhorší.

Capnela - aby se tam něco hýbalo
Discosoma red, modrá
Zoanthus - pár méně náročných
Xenia – jen maličká – tak cca 5 cm
Rhodactis green Hulk
a co třeba Ricordea florida – zelená , oranžová

Myslíte si, že po 4 měsících by tam něco z toho šlo?

Rybky – zde jsem překvapený, že je tam nedávat - hlavně jak je zde uvedeno ne pomčíky, bodloky ? To jsem právě chtěl. Myslel jsem, že ryby nejsou až tak náročné jako korálnatci a po náběhu a snížení NO3 je tam mohu dát.

Aspoň pár rybiček - co třeba 2 klauníky? Aby to ožilo. Nebo jsou 4 měsíce fakt málo? I pro rybky?

Budu rád když mi k tomu osazování něco napíše, upřesníte, něco ze seznamu vyhodíte či naopak doplníte. Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"