T_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky, taky jsem o ní uvažoval, ale cena cca 1 000 Kč se mi zdála dost vysoká. Teď plánuji acany, rád bych pak ještě Catalaphyllii, Trachyphyllii zelenou, nějaký Zoanthus apod, uvidíme, moc málo času na hledání.

Ale prosím k předchozí otázce, co to PO4, jak to vidíte? Co dál s tím?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
venomcz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 11:25
Bydlisko: Zubří

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa venomcz »

Já bych zvýšil dávku sorbentu ecophos o 2 nasobek doporučené dávky a po 1-2 týdnech provést měření .
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa bradoo »

Neviem čím meriaš fosfáty, ale ak máš NO3 dlhodobo na nule, skús zvýšiť NO3 na 3mg/l a budeš sa diviť ako pôjde PO4 dole. Skús dusičnan sodný, alebo draselný. Bradoo
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa kominík »

brado máš pravdu,poměry neošulíš :idea: - osobně používám draselný ,ale opatrné dávkování
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za rady. Přidal jsem trochu ecophosu, teď tam mám 2 násobek dávky. Pro snižování NO3 používám NP Bacto Balance, snížím tedy denní dávku na minium, aby došlo ke zvýšení NO3. Pokud to během pár dnů nezabere, dám ten dusičnan.

Ještě jedno jsem si všiml - po prvním měření před týdnem jsem dal ten ecophos v dávce 1,5 běžné dávky. V sobotu před výměnou jsem to změřil a zdálo se mi, že je tam pokles na cca 0,1. Pak jsem vyměnil něco přes 10% vody a dnes je to horší - cca zase těch 0,25. Je to tedy špatně měnit vodu, snížím tím NO3 a tak se PO4 zvedne? Výměnou vody ten PO4 nedostanu ven? Nebo jen náhoda a nepřesnost měření?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa tomvec »

Nekleslo ti nějak moc pH, že by se to začalo uvolňovat z kamenů?
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa bradoo »

NP Bacto Balance neznižuj, PO4 ti môže stúpnuť. Bakterie čo vyšlahavá skimmer potrebujú aj NO3 aj PO4. Keď klesne NO3 pod 1mg, zníži sa množenie baktérii a PO4 nebude skimmerom odstraňované. Keď bude PO4 pod 0.02 ,taktiež sa zníži množenie bakterii a NO3 nebude odstraňované. Keď znížiš dávkovanie uhlíka či baktérii,znížiš odstraňovanie jedného aj druhého. NP Bacto Balance sa dá prirovnať k palivu a NO3(PO4) ku kyslíku, -jedno bez druhého nebude horieť. bradoo
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

OK, díky, zní to logicky. Já uvažoval trochu jinak, NP BB dávám na snížení NO3, tak když přestanu, NO3 se zvýší - ale asi to nebyla správná úvaha. Zvažuji tedy spíše podpořit a dávat NP BB rozdělené do dvou dávek, aby to bylo pro akvárium méně nárazové, otázka, zda to má nějaký smysl.

Pak si ale kladu otázku, proč ke zvýšení PO4 došlo, myslel jsem, že možná právě zvýšením dávky NP BB. Dnes jsem naměřil už skoro 0,5 - takže zítra asi koupím nějaký ten dusičnan, pokud bude kde.

Ještě mne zajímá dost otázka, co korálnatci - jak dlouho takto zvýšené hodnoty vydrží bez újmy - dny, týdny, měsíce? Jak rychle to musím vyřešit? Zase bych to nechtěl srazit moc rychle, spíše pozvolná změna, je to tak správně?

Díky moc za rady.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Velikost odparu - nemáte teď větší odpar?

Normálně mám dva 5 litrové kanystry, vleze tam tak 11 litrů a to mi stačilo mezi výměnami vody - tedy na 14 dní. Nyní mám odpar cca 2 litry denně, což mi připadá docela dost. Co to tak nejvíc ovlivňuje - teplota v místnosti, vlhkost vzduchu, větší pohyb vody v akva, ...
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Sufko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 09:48
Bydlisko: Žilina

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Sufko »

Ahoj, ja mám rovnaký odpar. Mám kanister 18l. a vydrží cca 8-9 dní.
Red Sea Reefer 170 deluxe, Deltec 1000i, Jebao DCS 4000, AQLink T1, Tunze Osmolator 3155, BLAU WAVE MOTION 4000, Jebao Aquarium pump extender, Clarisea sk 3000.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj, řeším aktuálně změnu proudového čerpadla - mám SW-2 a je to slabé.

Zvažuji Maxspect Gyre XF 230. Píšou, že je vhodné už od 100 litrů, já mám samotné akva cca 130. Aspoň by jelo na minimum, takže by to bylo tiché.

Nejraději bych je tam dal vertikálně. Hledal jsem zde, našel jsem snad 2 obdobně velké nádrže s tímto čerpadlem. Tak jsem se chtěl zeptat, kdo ho máte, jak jste spokojeni, provozuje ho někdo vertikálně?

Díky za info o Vašich zkušenostech.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

tak to ti můžu říct rovnou, že Maxspect v takovéhle nádrži tady asi nikdo nemá a už vůbec ne vertikálně.
LPS/SOFT 300l
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Určitě jsem zde našel minimálně dvě nádrže stejných rozměrů, kde to dotyčný měl. Dalších dost příkladů je na R2R.

Zajímá mne však osobní zkušenost - jak to mají nastaveno, jaký režim, na jaký výkon, zda to pomohlo k udržení čistějšího písku a pod.

Vím, je to "dělo", takže zvažuji, ale doporučení je tam už od 100 litrů, takže by to snad problém být neměl.

Budu rád, pokud zde odepíše někdo, kdo to měl nebo má.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Mispulin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 11:28
Bydlisko: Olomouc

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Mispulin »

Mám Maxspect Gyre XF 230 v nádrži (160 litrů) krátce - od začátku prosince 2017. Provozuji zatím s jednou čerpací jednotkou, kterou střídám směr proudění. Umístění mám horizontální.
Subjektivně mám pocit, že to střídání směru proudu korálům prospívá, však je to pro ně také přirozené, že? ;-) Eufilku mám od té doby stále krásně plnou, "načechranou"...
Nádrž mám v obýváku a oproti původnímu monotonnimu zvuku klasických streamů (2x Tunze 6045) je to více slyšitelné. Ale spíš díky těm neustálým změnám otáček - ucho/mozek to více registrují. Jednou jsem musel přespat v obýváku, tak jsem to přepl na noc na konstantní režim a bylo to naprosto cajk. :-)
Původně jsem přemýšlel o silnější 250ce, ale jsem rád že jsem zvolil tu slabší 230ku. Změny výkonu v obou směrech se programují postupně v krocich (po 10% do 100% včetně doby trvání změny + doby trvání proudu v nastaveném maximu) a já mám​ teď nastaveno jedním směrem (podél hladiny) +40% (6 sekund postupně zesilování, 15 sekund výdrž)a druhým směrem (dolů) -20% (opět 6 sekund postupnýho a 4 sekundy nastaveného maximuma) a zdá se mi to zatím cajk. Kdybych měl tu silnější variantu, tak bych pravděpodobně mohl volit pouze +10% a -10%, jinak bych měl z akvárka ždímačku. ;-)

V blízké budoucnosti míním aktualizovat ve svém vlákně fotky, takže pak můžeš posoudit prosperitu a zdraví korálů.
A little Sea in Olmik: 160l, skimmer Tunze 9004, 2x nanostreams Tunze 6045, RedSea reef care program, LED ligts (DIY)
Sufko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 09:48
Bydlisko: Žilina

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Sufko »

A aký máš rozmer akva. Reefer je takmer kocka dĺžka 60cm. Nebude to pri tomto čerpadle problém?
Red Sea Reefer 170 deluxe, Deltec 1000i, Jebao DCS 4000, AQLink T1, Tunze Osmolator 3155, BLAU WAVE MOTION 4000, Jebao Aquarium pump extender, Clarisea sk 3000.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"