T_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Vše co jsi napsal by tam mohlo být (řiď se obsahem NO3 a PO4, měkáče snesou vyšší obsah). S tou capnelou bych byl opatrný, rozmyslel bych si jestli ji tam dát, je to strašnej plevel a ráda se množí (sama......) a máš ji pak posetou po celé nádrži a dusí ostatní a pak se jí blbě zbavuje. Některé měké bych mohl postrádat (xsénii jsem onehdá splachoval). Gorgonie bych se taky nebál (ibych střihl), lobophyton taky může být (mám malé kousky v zelené barvě :mrgreen: ). S rybama bych počkal, myslím že sám víš proč. Filtraci bych dal do finálního stavu...... (Máš tam zatím odpěňovač a nitrifikace/denitrifikace probíhá pouze v hlavní nádrži na "mrtvých" kamenech)

Ryby pak vybírej nejen podle oka, ale i užitku pro systém a místa, kde se zdržují a taky, zda je aktivní plavec......... aby jsi ji taky viděl.

Kameně máš poskládány nádherně....
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

P p ma pravdu v tom ze peletky xxl potrebuju len prud vody musi cez ne pretekat ja ich mam vo valci nemusia vobec virit.som s nimi spokojny.k tomu odpenovac dobry a phoex a vystatane takto mam filtrciu ja. Bodloky z dovodu velkosti nadrze velmi nie.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Chápu to tedy dobře:
- korálnatce dle seznamu tam mohu po 4 měsících už dát? Ostatní tak po těch 6M.

- rybky - no moc nevím, proč tak čekat. Jasně, zatíží systém, před tím musím vyřešit filtraci. 4 měsíce fakt nestačí, jak poznám, kdy je tam mohu bezpečně dát? Nechci to rozhodně uspěchat, ale zase nechci koukat dlouho do prázdného akva.
Plánovaná osádka:
2 ks Amphiprion ocellaris Klaun očkatý
1 ks Kaníček žlutofialový Gramma loreto
1 ks Zebrasoma flavescens Bodlok žlutý
1 ks Coral beauty Pomčík dvoutrnný
1 ks Centropyge loricula Pomčík ohnivý

K tomu 2 krevetky Lysmata amboinensis a prý nějakého poustevníčka (???).
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Ono to tak nefunguje ze to niekto napise ze po 4 mesiacoch to tam mozes dat.az prebehne zabeh riasy sinica a pod a vidis ze system je stabilny neskacu hodnoty vody mozes dat na skusku nejaky nenarocny koral a uvidis ako sa chova.klaunov by som kludne na skusku dal aj po 4 mesiacoch.ostatne ryby ci si vyberal len podla farieb alebo aj viea nieco o tych rybach ako sa chovaju ku koralom a pod.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Já osobně bych s rybkama problém neměl, ony by to zvládly i dřív, ale....... jde o to, že ti to zatíží a potom ti stoupnou odpadní látky. Proto bych měřil NO3 (PO4 vidíš okem) a když by bylo vše OK přidával bych, rybky i korálnatce, ale musíš vidět, že ti to tam prosperuje "funguje"..... jinak cokoli přidávat je zbytečné. Jsem rád, že jsi si již nechal poradit a investoval do proudovýho čerpadla a doplňování odparu - zase o krok blíže ke stabilitě celého systému. Ale nemáš stále vyřešenou filtraci. Dořešil bych filtraci nechal zajet a pak pokračoval. Pokud chceš přidat ty měkáče, přidej, pokud ti i při startu budou držet a růst (myslím si, že tyto problém nebudou mít) tak k té stabilitě taky přispějí. Ale myslím, že stále máš velkou mezeru ve filtraci, proto bych i s rybkama počkal - nic ti neuteče (zajel bych filtraci - již 4 měsíce mohla jet, zajíždět se :mrgreen: ).
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za odpovědi. Ještě k té filtraci.

Přiznám se, že moc nerozumím tomu, že není vyřešená filtrace. Jasně, není zajetá, ale vyřešená snad je, aspoň doufám. Já plánuji ji jen trochu doladit, nic víc.

Je tam mechanická - ponožka, pak celkem slušný odpěňovač, EcoPhos a nyní i uhlí. Dávám nějaké bakterie. NO3 je už měsíc na hodnotě tak max 1, měřím vždy těsně před výměnou vody - to dělám jednou za 14 dní 10%.

Protože tam nejsou rybky, tak asi není ani nijaká zátěž, to chápu. Až je přidám (opět se velmi různí návrhy - dát všech šest zaráz, nebo postupně kvůli zátěži ? každý mi doporučuje něco jiného), předpokládám, že se zvedne NO3 a to plánuji nějak redukovat.

Dřív jsem dával NOPOX 3-4 ml, lehké, přesné, NO3 jsem měl vyřešené - většinou bylo 2 - 5. Jen jsem musel každý den dát tu dávku. Nyní jsem dostal radu dát tam v síťce NP XL Biopellets, prý jsou určené jen do síťky a nebude nutné se o to každý den starat.

Takže vlastně jen zvažuji Nopox, nebo XL Biopeletky, nebo - ??? - to právě nevím, oslovil jsem někoho, kdo se tím zabývá, zda mi třeba ještě navrhne něco dalšího. Ale už zavrhl dávkovaní Triton a pod, prý je ta nádrž na to celkem malá a je to zbytečné. Vím, že někdo používá matrix, zeolit, jiné sorbenty apod.

Takže filtraci považuji za vyřešenou, jen doladím čím dodávat uhlík k redukci NO3. Chci to mít jednoduché a rok jsem na tom fungoval, jak dopadlo akva, podle mého není problém filtrace, ale úplně jinde.

Teď mne v kontextu vašich odpovědí napadá ještě jedna věc - zatím dávám jen bakterie, nic víc. Doma mám ten Nopox, mám ho začít dávkovat - i když je NO3 skoro nula? Pomůže to něčemu? Dojde rychleji k záběhu akva a filtrace?

To by mne celkem zajímal váš názor, zda dávkovat i při nízkém NO3. Díky za radu.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Ak sa rozhodnes pre xl pelety mozu byt v sacku ale musia byt v prude aby cez nich pretekala voda nie v stojacej. Kombinacia nopox a peletky dokopy by som nevolil.bud jedno alebo druhe.Bakterky zo zaciatku pridavac aby nabehol "system"filtracie neskor raz za cas doplnas.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Jo, jasně, jen jedna metoda. Ten Nopox mi fungoval dobře, ale každodenní otrava s dávkováním.

Ty Xl peletky bych mohl dát do sumpu za ponožkou, v podstatě na jeho vstupu před odpěňovač. Jaký je tam ale průtok, to nedokáži říct - čerpadlo jede něco přes 3 000 h/l, takže reál něco přes 2000, což by tam logicky mělo tedy být.

Ale zatím nevím, jakou cestou, očekávám nabídku na vyladění filtrace, tak uvidíme, co mi navrhnou.

Psal jsi, že je máš ve válci - ten má své čerpadlo, nebo je jen v proudící vodě?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Ja ho mam napojeny na cerpadlo uplne obyc lacne.ale mozes ho napojit cez rozbocovac z navratoveho cerpadla.mne vyhovuju je min. Starost s nimi.len ich doplnam noc viac.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Pokud máš vyzkoušený npox byl jsi s ním spokojen, proč hledat něco jiného.... S tou filtrací... jde o to, že jsem pochopil, že tam něco chceš dělat jiného. Nedořešenou filtraci jsem myslel to, že filtrace v tvém případě je jen odpěňovač a nádrž s "mrtvými kameny".... Osobně si představuji filtraci tak nějak aspoň nějaké refugium, řasa a živý kameny a světlo. takový komplet bych nechal zajet...... nebo DSB, nebo kvalitní peletky (pojištěný jako DSB záložákem.... aby při výpadku jel oběh, odpěňovač a válec na peletky - u DSB ti stačí jen oběh). Pod tímto pojmem si představuji fitraci (uhlí, fosfát absorbent, sorbenty atd. nepovažuji za filtraci - nikdy jsem u sebe nepoužíval), ale pokud jsi byl spokojený s npoxem (měl jsi to tam stabilní) dávkování npoxu bych vyřešil dávkovacím čerpadlem. Ten npox ti to vše nahrazuje. Peletky bych dal i ty velký do válce, je to praktičtější a časem se stejně zmenší...... Pokud máš NO3 takové jak uvádíš, tak bych to i testl společně s tím npoxem. Npox bych začal dávkovat jak zatížíš systém.... v tomto máš zkušenosti spíš ty já na to nikdy nejel....., za to peletky jsem měl (ty malý), velký budou to stejný. Držím palce ať ti to vyjde. Pamatuj dvě hodnoty jsou základ (hustota a No3 :wink: :mrgreen: a pak to jde samo).
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za vysvětlení. Akva je malé, takže opravdu plánuji jednoduchou filtraci, v podstatě stejnou, jak jsem měl.

Dávkování Nopox čerpadlem jsem zvažoval, ale prý jsou čerpadla hodně nepřesná - pár mililitrů sem - tam. Tak nevím, zda je to pravda. Zvažoval jsem Grotech TEC 1 NG 1-kanálové.

V podstatě buď pojedu dál ten Nopox, nebo najdu něco lepšího - peletky, nové materiály na redukci NO3 a pod. Ale ten Nopox je taková jistota.

Jen pro zajímavost hodnoty
NO3 - 0-1
PO4 - 0, měřeno sice jen Salifert, ale vzorek jak křišťál
Ca - 410
Kh - 8.3
Mg - 1 290 - 1300
Salinita - držím na 1.025

Jistě zde má mnoho lidí zkušenosti s těmi dávkovacími čerpadly, opravdu jsou nepřesné? Má někdo ten Grotech.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

když si budeš kupovat dávkovací čerpadlo přihodil bych a koupi aspoň dvoukanalove máš jeden kanál záložní
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

no to jo, ale ...

- dvoukanálové jsou už moc velké, v sumpu už nemám místo, to jednokanálové je opravdu maličké a stejně nevím, kam je dám, něco budu muset trochu přeuspořádat.
- dvoukanálové jsem našel jen Jebao a to mi nebylo doporučeno, prý nepřesné, rozlaďuje se a musí se často seřizovat, proti tomu je prý ten Grotech opravdu super.

Kanál navíc by se asi možná někdy hodil, ale ...

Jinak jsem dlouho nemohl uvěřit, že dávkovací čerpadla jsou, jak to říct, taková divná, stláčení hadičky a pod, je to spíše mechanické, elektronika to jen řídí.
Já bych očekával plně elektronické řízení, elektro-ventily, elektronické měření dávky, ...
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

jedna fotka z náběhu - i sinice byly
Prílohy
SINICE.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Suhlasim s Vintrom len s malym rozdielom biopeletky su ovela narocnejsie ako xl peletky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"