112l mini reef v pracovně

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Po delší době plánování jsem se pustil do prvních kroků realizace mého prvního reefu. Půjde o "přestavbu" jednoho z mých sladkovodních akvárií. Rozměr je 70x40x40cm, hlavní část přestavby bude vlepení přepážek pro filtraci, která bude na boku akvária (ono stojí na šířku na mém pracovním stole, takže ta boční stěna je vlastně zadní), šířka bude 12-13cm, počítám s 3mi sekcemi, první pro odpěňovač (Tunze 9004 DC) + topítko, pokud se vejde, další pro filrační média, poslední pro čerpadlo.

Při zakládání bych chtěl použit asi komplet živé kameny a písek, osazením jsem se zatím moc nezabýval, ale v tomto objemu těch možností moc není, asi bych tam dal párek klaunů, možná k tomu dvojku Alpheus s hlaváčem, ale nevím, jak by to fungovalo, rád si nechám poradit. Jinak začnu určitě měkkými korály.

Už někdy od léta řeším různé technické záležitosti, mám připravené automatické doplňování odparu (ještě jsem to netestoval, ale brzy bych chtěl, je to jednoduchá sestava ze 2 hladinových čidel a malého 5V čerpadla v kanystru pod akváriem), připravuji i kontrolu teploty, letos v létě mi tu šla teplota až ke 30ti stupňům, tak budu mít ventilátory napojené na termostat.

Teď o víkendu jsem vyráběl světlo, hliník + XT-E LED čipy, na chladiči je 8x neutral white (4000k), 16x royal blue, 4x blue (vyčetl jsem to, jako vhodný poměr). Intenzita bude řízena pomocí TC 420, zatím to mám napojené na manuální stmívač, bílá a modrá se budou ovládat zvlášť, pokud by byly potřeba další barvy, nebude problém je na chladič přidat a na TC 420 budu mít ještě 3 kanály volné. Světlo bude zavěšené, abych mohl měnit vzdálenost od hladiny, v případě potřeby - to aktuálně řeším.

Další kroky realizace brzdí hlavně to, že akvárium je ještě obsazené odchovem cichlidek, pomalu je začnu posílat do světa, do vánoc bych chtěl mít akvárium prázdné, abych mohl využít volna k přestavbě.

Začátkem příštího roku bych chtěl napouštět. Přemýšlím, kde nakoupit živé kameny, bydlím kousek od Ústí nad Labem, takže do Kutné Hory to mám dost daleko, pokud máte tip na ověřený obchod např. v Praze, tak budu rád. Napadlo mě nechat si kameny poslat, ale nevím, jak se podepíše délka přepravy na jejich stavu (zvlášť teď v zimě), když opominu to, že bych si nemohl vybrat. Koukal jsem, že je má v nabídce i PETRA-AQUA, což mám docela blízko, ale nevím, v jakém by byly stavu, jestli jsou po karanténě atd - navíc ani tam bych asi neměl možnost výběru, minimálně při nákupu ryb jsem neměl.

Bohužel ani nemám žádné foto, až bude viset světlo, tak přidám alespoň to:-)
JaMalTan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 17 Jan 2018 22:15
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa JaMalTan »

Nebral bych ryby z Petra Aqua, špatná zkušenost a jestli to jsi ty, tak tvoje cichlidky taky nebyly slavné. U kamenů nevím :lol:
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Z cichlidek se nakonec vyklubal jeden pěkný samec a mám od nich odchov, takže ok, ale nebyla to varianta, co jsem objednával:D Beru je asi jako poslední možnost, mají toho hodně, ale komunikace s nimi je obecně celkem špatná, kvalita je asi spíše o štěstí. Co se kamenů týká, tak ty jejich nabízí více prodejců, ale nejsem schopen posoudit, nakolik jsou použitelné. Do rozumné vzdálenosti bych si pro ně raději zajel, ale najezdit skoro 400km kvůli kamenům se mi popravdě moc nechce.
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jirik »

My tady z ústí jezdíme do kutný hory nebo do německa, do naunhofu, protože v praze je to trága :D
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

No co jsem si dopisoval a koukal, tak koupit kameny obecně bude možná trochu problém, protože je zakázán export z Indonésie - ale ještě mám dost času, třeba se do konce roku něco změní.
JaMalTan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 17 Jan 2018 22:15
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa JaMalTan »

Zajeď si do vedlejšího státu, taky jezdím treba radši do Polska, než tady 😀
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Tam (Naunhof) právě aktuálně nemají vůbec, ale vypadá to zajímavě, jestli se mi podaří akvárium rozjet, tak bych se tam určitě zajel někdy podívat.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Jinak se chystám na objednání nějaké techniky a trochu bojuju s výběrem proudového čerpadla / čerpadel. Vpravo vzadu bude výstup z filtru, což nějaký proud udělá, otázka je, jestli mi k tomu bude stačit jedno další proudové čerpadlo, nebo jestli mám rovnou kupovat 2. Rozměry po odečtení filtru budou 56x40x40cm, útes nechci stavět zbytečně velký, abych se všude kolem něj mohl dostat. Další otázka je, jestli řešit nějaké regulovatelné (Jebao), ale raději bych něco obyčejného, spolehlivého - napadá mě Tunze 6015 (1800l/h), nebo jestli třeba 2ks Sicce Voyager Nano 1000 l/h, nebo dokonce 2x Sicce 2000l/h?
JaMalTan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 17 Jan 2018 22:15
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa JaMalTan »

Dal bych regulovatelné a jedno nějaké kolem 4000l/h
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Koukal jsem, že ho používáš, přichází v úvahu asi jedině Jebao Wave Maker OW - 10, ale vyjde dráž, než 2x Sicce a nejsem si moc jistý životností. Na starší modely si lidi dost stěžují, že jsou tak na rok a půl. Regulace a různé režimy sice vypadají lákavě, ale mám dojem, že to nakonec stejně pojede na jedno nastavení stejně, jako by jely ty neregulovatelné, kde předpokládám delší životnost - a neudělám nakonec lepší proud 2ma slabšími čerpadly, které můžu dát na různá místa, než jedním silnějším?
JaMalTan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 17 Jan 2018 22:15
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa JaMalTan »

Já mám dvě čerpadla. Jak se zanesou, je to slabé. Myslel jsem si že 2500 l/h bude dost na to moje a když pak narostly korály, občas se zanese. Koupil jsem druhé právě OW10 a konečně to tam nějak proudí, jede na 50%.
Když nechceš Jebao, kup regulovatelný Tunze.
Nevím jaké je porovnání regulovatelné x neregulovatelné v proudu. Nemám odzkoušené, co je lepší.
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jirik »

Já bych se nebál zkusit tunze nanostream 6020 :wink: Já měl hydor koralii 3, jebao rw8 a teď mám tunze 6025 a tunzák dělá neskutečný proudění. Bomba!
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Kluci díky za tipy, z toho, co čtu a co se mi podařilo načíst jinde mi vychází, že na ten objem budou lepší čerpadla 2, s průtokem kolem 2000l/h. Z toho mi vychází 2x Sicce Voyager 2000, nebo 2x Tunze 6015. Cenový rozdíl je celkem malý, takže nebude ve výběru hrát roli, tím pádem to asi vypadá na 2xTunze 6015.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Menší update - čerpadla jsem nakonec koupil 2x TUNZE Turbelle® nanostream® 6015, včera jsem byl u Jirky (tragett) pro živé kameny, za což bych mu chtěl touto cestou ještě jednou poděkovat - za kameny, vodu, cenné rady a ukázku práce s refraktometrem:-) Kameny jsou uskladněny v 80l plastovém boxu, kde zároveň běží ta 2 čerpadla, topení i světlo (kvůli korálům, co na kamenech jsou). Prvních 24h vše přežilo, za 2 týdny bych to měl stěhovat do připraveného akvária. Sůl jsem vzal Red Sea coral pro, písek Live Reef Base - Reef Pink 0,5-1,5 mm 10 kg (všechen počítám nepoužiju). V pátek půjdu objednat sklo na vlepený filtr, příští neděli budu doufám moci vypustit akvárium, vlepit do něj připravené přepážky (budu muset upravovat i výztuhy) a jakmile bude silikon vytvrzený, budu moci zakládat naostro.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 112l mini reef v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

A už to plave :-)
Prílohy
DSC_4187s.jpg
DSC_4211s.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"