Reef by švíco

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa Spongebob »

a jak ze jsi posilil tu filtraci? :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

Tak bicolor už plave v nádrži. Byl to boj, ale po první noci už to vypadá klidně. Posílení filtrace spočívá ve výměně malého závěsného filtru za pořádný kanystr. Takže teď jedu na dva kanystry. Nejlepší filtrace je ale stejně nádrž plná měkkých korálů:-)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tak paráda :wink: tak at to klape nadale..
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

Bohužel se musím podělit o smutnou událost.
Včera jsem musel zredukovat některé korály v mé nádrži. Konkrétně šlo o chlupatou sinularii a gorgonie. Sinularii jsem musel řezat přímo ve vodě, jelikož je přirostlá k útesu. Tři řezy o ploše cca 4x3 cm. Potom asi 10 větviček gorgonie. (-5mm síla větví). k tomu od pokladu oddělena sinularia dura (6x6cm) a ustřižen kousek koberečku briarea. Podotýkám, že jsem měl připravenou vodu na výměnu, ve filtru nové aktivní uhlí. Při stíhání jsem odebral vodu z nádrže do kýblu pro korály a vypnul filtry (mám sání kanystrů z hladiny a sály by vzduch při poklesu hladiny). Celá akce trvala cca 20min. Pak doplněna nová voda a zapnutí filtrace. (běželo proudové čerpadlo).
Takto jsem to dělal už několikrát a vždy OK. Sunularia samozřejmě pustí lehký zákal vody a gorgonie taky zrovna nevoní. Vždy to ale nebyl v podobném rozsahu problém a nic se nestalo.... až včera!
Po cca dvou hodinách začaly ryby jevit známky otravy - zrychlené dýchání. Přidal jsem tedy další uhlí a vyměnil ještě 20l vody co jsem stihl nachystat. Stav se zlepšil a já šel spát. Ráno jsem našel mrtvou zebrasomu, pomčíka Eibli a ještě vypadá hodně bídně bicolor. Všechny ostatní ryby jsou naprosto OK. Takže pro mě obrovské poučení, že stříhání měkkých korálů a gorgonií nemusí být bez problémů... a příště to nebudu dělat naráz nebo se pokusím vyndat korál z nádrže i s částí útesu. Vždy jsem se dočetl o vlivu toxicity měkkých korálů na SPS, ale že mi to zabije část ryb... to jsem nečekal. Vždy jsem hodně četl co se dalo, ale na tohle jsem za mou kariéru nenarazil. Budíš to výstraha pro ostatní a poučením pro mě. :|
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa shotik »

:cry: zkusenost a pouceni pro ostatni. Soucit
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
Rony
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 24 Aug 2013 21:39
Bydlisko: Turnov

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa Rony »

Ahoj,i já jsem redukoval podobné množství měkkých s SPS v nádrži a přesouval do druhé,ale po dvou dnech vždy jednu.Více jsem neriskoval a vše OK,i když i tak některé acro den zatažené.Asi jsi zakrojil velký krajíc najednou.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa Spongebob »

To je teda pech :? To by me teda nenapadlo ze ve 200l se tohle muze stat... A ze zrovna takovy velky ryby ze to odnesly...tam mas Mandariny, Gobiky....
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

Vypadá to, že to možná pomčíci zvládnou. Eibli vypadal fakt tuhej, ale nakonec plave. Akorát oba pořád hrozně funí. Obávám se, že mají nějak poškozené žábry. Zbytek ryb je naprosto v pořádku. Za chvíli měním ještě část vody... ale myslím, že uhlí to už vytahalo pryč a je bezpečno. Ale zkazit tím nic nemůžu, tak to vyměním.
Zajímavý je, že ty nejmenší rybky právě žádné problémy nemají. Říkám si, zda sliz z korálů nemohl podráždit globulusku nebo houby a ty potom vypustily toxin. Popř. zda takhle nemohl reagovat canthigaster (ale ten byl přiotrávenej taky).
No je to jedna velká záhada... filtrace je naprosto OK, nikde žádné místo, kde by něco mohlo hnít atd. Pravidelně odkaluju - písku je 2cm a hrabe v něm i hvězdice. Kameny čistí globuluska, tak jsou porézní a mají malou základnu v písku... proudění OK. Amoniak tedy vylučuju. Jedině, že by ten sliz nějak rybám zanesl žábry... fakt nevím, jsou to spekulace. Každopádně zebra byla mrtvá v křeči - natažené ploutve.
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
venomcz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 11:25
Bydlisko: Zubří

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa venomcz »

A nemohl ten měkký korál potrápit jiný koral , se kterým jsi nic neudělal a ten se bránil a vypustil do vody nějáké svinstvo ?
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

Taky varianta... ale moc toho na výběr není.
Seznam toho,co by se mohlo naštvat:
duncanopsammia axifuga, briareum, červatec, sarkáč, rhodactis, houby (modrá houba je prý dost toxická), diskošky, písečná sasanka, xenie, globuluska... palythoa... víc toho není Popř. ze stresu ten canthigaster. Ale nejsem takový odborník, abych dovedl určit, co z toho a jakým způsobem se dovede naštvat kvůli slizu z měkkých.
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
venomcz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 11:25
Bydlisko: Zubří

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa venomcz »

Palythoa je prevít . Něco asi zreagovalo no .
Já nedávno trhsl zelené rhodsctise a všechny korály se zatáhly . Ale nic nepošlo naštěstí . Uhlí nepoužívám .
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Každá sebemenší havárka je smutná a snad ponaučení pro příště. Jen mě napadá jestli by nebylo vhodné mít po ruce nějaký záložní odpěňovač (i když ho nepoužíváš) který by po prořezávce měkkáčů odpěnil co má a provzdušnil vodu.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

Je klidně možný, že kdybych měl odpěňovač, tak se nic nestalo. Mohlo se jednat o jednu z nevýhod absence odpěňovače.
Taky si myslím, že se to nemuselo stát, kdybych nevypínal filtraci. Buď ten sajrat vytěsnil z vody kyslík nebo obsahoval toxin. Jediné, co mi vrtá hlavou je to, že pomčíci i dnes ráno stále rychle dýchají s otevřenou hubou. Včera plavali již normálně, ale s tím dýcháním je to špatný... a žrát taky nemůžou, přestože by chtěli. :|
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa MRysan »

pomčíci jsou na tohle svině, většinou to nerozchodí. Měl jsem stejnou příhodu, tři pomčíci a postupně všichni kaput, zbytek ryb to rozchodil.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa pajin »

jestli můžu napsat svůj poznatek do budoucna - jednou se mi na dva dny zatáhli všichni koráli, když jsem z písku odtrhl část kolonie palythoa. od té doby si na ně dávám pozor a když je odtrhávám nebo odřezávám skalpelem, tak mám nad nima hadici a okamžitě odtržené polypy a vypuštěný sliz odsávám. nevýhodou je, že tak nemůžu pracovat moc dlouho, protože bych vypustil celé akvárium. výhodou je, že omezím případnou otravu na minimum, zatím se mi při tomhle postupu nezatáhl žádný korál.stejně tak když stříhám gorgonie apod...

Sent from my Pixel using Tapatalk



55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"