Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

Chcem sa opýtať skúsenejších reeferov, začali sa mi trochu tvoriť sinice na dne. Najprv som si myslel že to môže byť prúdením, tak som sa s tým trochu pohral, vyzeralo že ustupujú, no dnes, po 3-4 dňoch mám pociť že už ani nie, a že som na tom na čom som bol. Nechcem tam liať žiadnu chémiu, kedže je to malé akva, mohlo by to narobiť viac škody ako osohu. Viete mi niečo poradiť zo živočíšneho hľadiska? Napr. slimáky, hviezdice, ryby? samozrejme niečo v malom merítku, kedže je to Nano...rozmýšlal som nad niečím ako je Synchiropus ocellatus, prípadne Synchiropus
splendidus...Myslíte že je to dobrý nápad?

Ďakujem
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa švíco »

Když se začala tvořit sinice na písku v mé nádrži, zahájil jsem boj pomocí větší výmeny vody a od té dob měním 10l z cca 50l čistého objemu... od té doby mám sněhově bílý písek... tak třeba zkus taky měnit cca 20 procent týdně... ani jedna z vřetének ti nepomůže se sinicí.. ba naopak, čim více dalšího života, tím více odpadu :wink: Prověř filtraci (máš nějaký phosex a zeolit?)...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

nie, nemám, ja mam k tomu ten základný filter čo tam bol - celé zle :(
mením pravidelne týždenne cca 10L vody, čo je pri 30L dosť :)
a ku tej filtrácií, mám jeden filter, Eheim eco pro 300, čo som mal na sladké akva..mysliš že by to šlo urobiť na more? aj ked ma desí že je to na 300litrov..a pojdem do aqvasymbiozy kupit jeden prudiš ešte :)
Šlo by to?
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa švíco »

10l týdně může být na těch 30l až přespříliš - třeba proto ta sinice. Zase se to nesmí přehánět. Je potřeba najít takovou rovnováhu... já bych měnil 5-6l týdně. Na zeolit a phosex bych pořídil levný závěsný filtr a do něj to dal do punčošek. Stačí hrstka od každého (moc může zase škodit!)... instalovat do 30l externí filtr by asi nebylo moc estetické (velikost rampy)...
PS: jak je na tom osmóza a jakou sůl používáš?
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Beletsky
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 15 Aug 2011 08:27
Bydlisko: Melnik

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Beletsky »

Hele co na to dno pouzit tudle rybku Valenciennea puellaris, ta prosiva stale pisek pusou a udrzujeho tak v cistote, taky o ni premyslim, hlavne kdyz zustane obcas naky zbytek krmeni na dne, treba by se pak ani netvorila rasa. Jen nazor, dystak me opravte :wink:

Edit: Hele, co tak najprv pouzit nejaku knizku alebo vyhladavac a nasledne porozmyslat o tom, ci je vhodne niekomu radit 15cm rybu do 30cm akvaria
L.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa švíco »

Do 30l asi není uplně vhodná... navíc je to další živočich do malého systému. Prostě vytloukání klínu klínem! Navíc ta rybka pak "cukruje" pískem kde co a mnoha korálům se to nemusí líbit....
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

taak..osmoticku vodu si beriem s jednej predajne...a sol mam Tunze reef excel lab marine salt 7008...no a asi mi zostane jedine možnosť s tým malým filtrom a dam tam ten zeolit a phosex...pozriem aka je ponuka..ale zase ten ext. filter....ved to by som vyviedol len hadičky z toho..ja by som to nejako poupravoval, už som tak kamošovi robil vyvody do akva že sme rezali, pilili, nahrievali, spajali aby to mal presne ako to on chce..len že či by to šlo prerobiť...?
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa vik_33 »

A zase ty kanystry, proč to pořád někdo zkouší :?: :
viewtopic.php?f=44&t=2499&start=30
viewtopic.php?f=44&t=1143

Vřeténky synchiropus by v tak malém AQ trpěly hlady, valenciennea je moc velká. Pořídil sis piko moře a to má mnoho omezení. Nebudeš-li je respektovat, brzo budeš - však víme kde :!:
Sinice jsou důsledkem nestability systému - přehřátí, nesprávná výměna vody, nedostatečná filtrace spojená s překrmováním ...
A ještě jeden detail - když si myješ ruce v tak malém AQ, nediv se, že máš sinice ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa švíco »

Já kanistr používám od začátku a problém s ním rozhodně nemám. Nelze ho používat ve stejném smyslu jako u sladké akvaristiky... prostě slouží jako nádoba na sorbční media a jako mechanický filtr. Pokud se o něj člověk pravidelně stará, tak v něm nevidím jediný problém.
S tím mácháním rukou v nádrži, to je pravda... já se snažím tam strkat ruce minimálně a hlavně si je nikdy před tím nemeju mýdlem minimálně dvě hodiny a bezprostředně před tím, než cokoliv v nádrži dělám si je louhuju v horké vodě. No a výběr ryb mluví sám za sebe... nestabilita tam bude zřejmě taky...
PS: vytopení pomocí kanistru se absolutně nebojím, neboť mě maximálně hrozí vytečení obsahu filtru + nějaký litr navíc. Mám sání z hladiny a rozstřikovou rampu hned pod hladinou...
Naposledy upravil/-a švíco v 10 Sep 2011 09:28, upravené celkom 2 krát.
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Beletsky
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 15 Aug 2011 08:27
Bydlisko: Melnik

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Beletsky »

Byl to jen nazor :shock:
Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

okej, chapem...ale tak aby som pravdu povedal, ku tý rukam, tiež si cca hodkinu pred tým nemyjem ruky mydlom...len čistou teplou vodou... a to bolo výnimočne kvoli krevete..inak sa snažim nepchat tam ruky..a ku tomu kanistrovemu filtru..pokial je pravidelna starostlivost aj o tie hadice tak si myslim že by nemal byt problem, ved už nie v jednej nadrži som videl eheim ako čerpadlo + phosex a zeolit :)
No uvidim čo sa da robiť :)
každopadne dakujem za rady
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa vik_33 »

švíco napísal:... kanistr ...problém s ním rozhodně nemám ... Pokud se o něj člověk pravidelně stará ...
No a v tom je ten největší problém. Není do něj vidět a to svádí k zanedbání údržby. Kanystrový filtr se může zanést velmi rychle - v řádech dnů a pak je na problém zaděláno.
Amsi si tu v jiném vlákně posteskl, že tu poslední dobou komunikují převážně "nováčci" a "služebně starší akvaristé" se už moc nevyjadřují - čemu se divit, když se tu omílají kdejaké bludy a rady zkušenějších jsou často brány jako zkostnatělé názory, které není potřeba brát vážně :(
Potom tu znovu a znovu čteme o problémech, které by nebyly, kdyby začínající akvarista poslechl rady zkušenějších a nevybíral si jen rady, které se mu hodí protože potvrzují jeho ( často mylné ) názory ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa švíco »

Člověče jestli někoho něco k nečemu svádí či ne, nemá nic společného s tím, zda je věc funkční. Prostě mám v nádrži x ryb, mám nějaký kanistrový filtr, krmím nějaké množství krmiva... odpozoruju si jak se filtr dlouhodobě chová a jak se zanáší... podle toho se zařídím a je to. Já čistím kanistr každý týden a "bordelu" je v něm minimální množství. Nevím tedy, proč by se mi měl filtr zničehož nic zanést třeba za pár hodin. Já jej tedy čistím preventivně "často" a mám klid...

Jestli tady nikdo nestojí o moje rady a názory, tak není problém držet pysk, ať si tady mudrují jen odborníci, co se v moři máchají 50let. Kdybych bral doslova všechny rady od místních odborníků (jsem rád za všechny rady - ovšem je potřeba se jimi umět proprat), tak dodneška nemám nano moře, protože bych si myslel, že to prostě nejde udělat, udržet, obhospodařit... a ono to světě div se JDE a dokonce i s tím nemožným kanistrem... stačí k tomu jediné dvě věci: ODHODLÁNÍ a ROZUM. PS: za konstruktivní rady, které mi pomohly samozřejmě velice děkuji a doufám, že tady někoho s mými názory na nano reef příliš nepohoršuji :wink:
Nanoreefu zdar :idea:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Lukáš »

Na nano nardze do cca 50 l sa kanistrove filtre davaju celkom bezne. Nevidim dovod preco by ho nemal vyuzit. Ked sa obsah filtra zanesie, jednoducho ho preplachne alebo vyhodi a da novy. Filter by mal mat vacsi objem (aspon 3 l) a nizsi prietok (do 300-400 l/hod). Lepsie je drzat bordel vo filtri a mat ciste AQ, ako sa v nom stale rypat. Vychadzam z predpokladu, ze kontrola filtra je sucastou pravidelnej tyzdennej udrzby. Kto ma problem s tymto, nema si obstaravat ziadne akvarium, bez ohladu na taky alebo onaky sposob filtracie.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa vik_33 »

to švíco: Má to společné mnoho ... hřebíky jsou také funkční, když se správně použijí ( jaké bylo pro někoho překvapení, že nelze jakýkoliv hřebík jen tak hodit do AQ a očekávat zázrak, ale že je potřeba co nejčistší "železo" a že se musí vysrážené fosforečnany také odstraňovat, protože jinak při poklesu pH hrozí kolaps )
Když se kanystrový filtr s menším průtokem použije např. na nějaký x-phos příp. aktivní uhlí, je to v pořádku. Na zeolit už je to diskutabilní, jako mechanická fitrace pracné a jako bilologická filtrace minimálně účinné ( v porovnání např. s jedním živým kamenem v AQ ).
Takže tvrzení, že kanystrový filtr je vhodný pro mořské AQ je velmi odvážné - sluší se říci: Kanystr ano, ale za těchto podmínek 1. ... ,2. ... , atd.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"