Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa švíco »

Ono celé mořské akvárium svádí k zanedbávání... člověk by se kochal a kochal a kochal... :lol: Prostě a jednoduše, vidím, že se stále dokola nechají vymýšlet nové a nové důvody, proč by to nemělo fungovat. Mně to funguje a nevidim jediný důvod, proč by to nemělo fungovat jinde. Nevím co je také pracného na tom, když jednou týdně při výměně vody vyměním kus filtrační vaty a protřepu ve vedlejší nádobě košíček s mediem. Pokud někoho obtěžuje půl hodinová údržba akvária týdně, tak už fakt nevim. To že má někdo zapojený filtr tak, že mu při problému vyteče celé akva, to už je jeho hloupost... to že má akvárium přecpané rybami a doufá, že to na kanistru utáhne, to je taky jeho hloupost... to že někdo použije nerezové hřebíky místo železných je taky o hlouposti... nevím v čem je problém 8)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

chalani len sa tu nepobite, prosím...ja chápem to že niekomu sa stal problém s kanistrom, a že ho neodporúča..a nechcem tvrdiť že to bolo zlým zaobchádzaním alebo zlou starostlivosťou..problém može nastať aj pri dokonale udržiavanej technike, nemusí to byť vždy vinou človeka..technika je vždy len hlúpa technika..a to že niekomu vytiekol kanister a cele akva, nie je podľa mňa smerodajná info pre všetkých....aj ked neútočím na nikoho a nenaznačujem že ja viem niečo lepšie ako iný, ja sa v podstate tu od vás všetkých učím a spájam si názory...
Len niečo urobiť musím, a jedine vhodné východisko s tejto hnusnej situácie ktorá u mňa nastala, vidím v kanistrovom filtri ktorý tu mám a by bolo možno fajn ho využiť ked ho tu už mám :)
Chcel som poradiť, ako to urobiť, teda čo sa týka náplne, v akom poradí, čo ako dať...teda napln viem že dam PhosEx a zeolit, ale že čo ešte by som tam vedel/mal dať aby to bolo super. jedno však viem, odpenovač nenahradím, takže týždenná výmena vody ostáva samozrejmosťou.

info o filtri:

VÝKON ČERPADLA: 750 litrov / hodina
VÝTLAK: do 1,9 metra
PRÍKON: 8 wattov
OBJEM NÁPLNE: 3,1 litra - 2,8 + 0,3 (predfilter)
OBJEM FILTRA: 5 litre

a ešte jeden obrázok ako je to s náplnou filtra:
http://www.eheimslovakia.sk/1502-74-thi ... co-pro.jpg
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa švíco »

Snad ti pomůže popis naplnění mého filtru Eheim 2222:
Ve spodním košíčku mám Sera Siporax, v horním košíčku mám v jedné ponožce větší hrst zeolitu (frakce 5-8mm) a dále jednu punčošku naplněnou také větší hrstí PhosphateOut od firmy Eheim. Tyto ponožky mám rozprostřené, aby zabraly dohromady celou spodní plochu košíčku... na těchto sáčcích leží hrubý bioakvacit tlustý cca 2cm a ne něm filtrační vata - vrstva 1cm. Bioakvacit stačí jen propláchnout... Vatu měním každý týden a jednou za 14dní vyměním polovinu PhosphateOut a polovinu zeolitu... takto mi to funguje k plné spokojenosti. Nejvíce "bordelu" se hromadí pod spodním košíčkem a také přímo v něm (ale není toho bůhví jak moc - asi by to stačilo čistit jednou za 2-3 týdny, ale takto nedám bordelu šanci se rozkládat na bůhví co). Filtrační vata je taky solidně hnědá a krásně voní mořem - hnědá bude ale asi od phosu. Aktivní uhlí jsem dával ze začátku a bledla mi vápenatá řasa, takže jsem ho přestal používat.
PS: jo a důležitá věc, jako sání mám přesně ten samý skimmer od dennerle jako máš ty na tom jejich 4in1 výmyslu :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa vasekg »

Zde na fóru bylo řečeno již mnohé od mnoha odborníků a rádoby odborníků. Jsem velmi rád, že navzdory obecné zatrpklosti a nedůvěře zdejší většiny vůči Turnovské metodě mi akvárko funguje - poté, co jsem ji použil.

Dělá mi dobře, že na začátku tolik zavrhované hřebíky se přes odpor dostaly do fáze, kdy zdejší říkají - ANO, ale za těchto daných podmínek...hehe až zdraží kemiru, bude čisté laboratorní železo (celkem levné) používáno jako standart.

Jsem rád, že nano akvária, a nejen ta, ale i všechna menší akvária (např do 100l.) za vhodných podmínek krásně fungují - také jsem zde četl za ty roky většinu názorů na to, jak to nejde.

Kanistrové filtry - další okruh neshod a debat. Jako všechny metody i kanistry mají své výhody a nevýhody - a jako všechno za vhodných podmínek prostě fungují.

Ono to totiž lze všechno shrnout jednou větou, nebo slovním spojením - dělat vše s rozumem a přemýšlet!

Švíco - na spousty zdejších akvaristů jsem si výborný a přesný názor udělal při osobním setkání - Badín mi dal velmi mnoho. Tam se vysvětlila spousta třecích ploch.....což mi připomíná, že jsem si dlouho nevjel do vlasů s Romanem :-)

Byl bych teď na podzim pro to udělat zase nějaký sraz! Bodlo by to všem :D

V.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1390
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Marian Gross »

No neviem aky ten kanistrový filter máš, ale ja ked som Fluvsl FX5 tak voda najPrv vystúpala po bokoch cez špongiu, v prvej etáži bola vata, uhlie v pančuche, phosex a zeolit a v druhej a tretej etáži porézny materiál pre život baktérií. Phospháty nemerateľné a NO3 tak do 5 ppm. Čistenie 2 krát týždenne. 200 l alvárko. Nemal som ani prepad. Išlo to, LPS rástli o raste SPs som však mohol len snívať. Keď som odišiel na týždeň, polovička mala list, čo ma každý druhý deń doplniť.
Ale už by som kanister nikdy ako hlavný filter nepoužil.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

som rád že sa tu zase bavíme na úrovni ako by to mohlo ísť a hľadáme cestu z môjho problému a nepozeráme sa na to len z pohľadu že ako to určite nepôjde...aj ked budeme hľadať dlhšie východisko, ale dôjdeme na to spoločnými silami...ved o tom asi toto fórum je :idea:
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

aj ked som tým samozrejme nechcel nikoho uraziť a ani spochybnovať názory skúsenejších, ja som človek ktorý je skôr optimista a hladá spôsob ako to ide, nie ako to nejde.. :P
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

Marian Gross napísal:Ale už by som kanister nikdy ako hlavný filter nepoužil.
vieš, len ja nemám momentálne iné východisko ako použit moj Eheim, lebo robit pod 30L nanoreef filtračnu nadrž s odpenovačom, vytlačným čerpadlom a všetkými prepážkami v tak malom merítku - to asi nepojde..
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa švíco »

Ono je taky rozdíl používat kanistrový filtr na 30-60l akvárium a na 200l nádrž... do většího akvária než je těch +- 60l bych ho taky nedával. (dvakrát týdně to čistit už je opravdu trochu moc - já mám jistotu-odzkoušeno, že pokud jeden týden vynechám čištění např. z důvodu dovolené, nic se nestane) Ale pro malou nádržku to je dobré východisko... v zahraniční jsou však hodně oblíbené závěsné filtry, které poberou i malý odpěňovač na lipové dřívko a malé topítko, takže je nádž pak prostá techniky... ovšem zvyšují odpar.
PS: do akvária dávkuji po výměně vody poloviční doporučené množství dennerle reef elements a dennerle bakterie (polovinu z důvodu absence odpěňovače) a SPS rostou akorát. Za 14 mám na seriatopora histrix znatelné přírustky 5 mm :wink:
Naposledy upravil/-a švíco v 10 Sep 2011 17:23, upravené celkom 1 krát.
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

švíco, počuj, a nehodiš mi sem fotku toto tvojho zapojenia kanistru na ten prevratný hladinový zberač 4 in 1? :wink:
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa švíco »

Fotku poslat můžu až zítra, jsem mimo byt s akváriem. Mám udělanou přechodku na kolínko, není to nic světaborného... jen nevím, zda máme uplně stejné díly, já mám plovák z příslušenství k tomuto filtru:
http://www.dennerle.eu/global/index.php ... 82&lang=cs
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

aha..ano, ty to máš ine...ja mam tento fiter, nejaký BioCirculator...to tvoje mi prijde o dost lepšie, no snád to pojde napojit...

http://www.dennerle.eu/global/index.php ... 75&lang=cs
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Roman »

vasekg napísal:Zde na fóru bylo řečeno již mnohé od mnoha odborníků a rádoby odborníků. Jsem velmi rád, že navzdory obecné zatrpklosti a nedůvěře zdejší většiny vůči Turnovské metodě mi akvárko funguje - poté, co jsem ji použil.

Dělá mi dobře, že na začátku tolik zavrhované hřebíky se přes odpor dostaly do fáze, kdy zdejší říkají - ANO, ale za těchto daných podmínek...hehe až zdraží kemiru, bude čisté laboratorní železo (celkem levné) používáno jako standart.

Švíco - na spousty zdejších akvaristů jsem si výborný a přesný názor udělal při osobním setkání - Badín mi dal velmi mnoho. Tam se vysvětlila spousta třecích ploch.....což mi připomíná, že jsem si dlouho nevjel do vlasů s Romanem :-)

Byl bych teď na podzim pro to udělat zase nějaký sraz! Bodlo by to všem :D

V.
Vašku, ty aby si niekde nevytiahol svoju metódu...

tak tu je slovo do bitky : " Konský hnoj je dobrý pre akva !! Som ochotný postaviť a predviesť fungujúce reefové akvárium, kde bude vo filtrácii použitý konský hnoj"*
-----------------------------------------------------------------------
a teraz príde poznámka pod čiarou, na ktorú každý tak rád zabúda
*
- akvárko bude mať 1000litrov
- v akva bude nadupaná filtrácia
- konského hnoja bude 5gramov

je to dôkaz , že to funguje ?
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Matesqo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Dec 2010 17:25
Bydlisko: Praha - Zaběhlice

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa Matesqo »

:D ano Roman, to by mohlo fungovať...ale naštastie toto konkretne nieje môj prípad... :idea: :D
SOM LEN ZAČIATOČNÍK
30L Nano Reef

160L + refugium v príprave
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Dennerle Nano Cube 30L podla Matesa

Príspevok od používateľa vasekg »

Romane já tím jen chtěl naznačit, že když se k reefařině přistupuje s rozumem a citem, lze udělat kdeco. což je pravda, kterou velmi často devalvuje úroveň některých diskutujících.

Podívej se na sebe - spoustu věcí neměříš, máš znalosti, znáš postupy....tak co bys měřil, když víš, že v základu máš vše uděláno správně a akva jede.....jsou zde lidé, kteří se mohou uměřit, i skoro neměřitelná změna PH o jednu desetinu je dovádí ke zhroucení a akva přitom furt plné sinic (to je jen příklad :-) )

Moji metodu jsem zde dal jen jako naprosto jasný příklad - typický model pro zdejší diskuze, nikomu ji nevnucuju, ostatně má i své nevýhody, jako např dlouhý náběh dsb dna....ale...

ale...s rozumem jde všechno.

V.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"