130L reef

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Hanni1984
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Dec 2011 18:10
Bydlisko: Klášterec nad Ohří

130L reef

Príspevok od používateľa Hanni1984 »

Protože dobrejch rad není nikdy dost, přidávám svůj návrh nano reefu a očekávám plno užitečných rad :)

Akvárium 50x50x60cm (HxŠxV) tj. 150L včetně vnitřní přepadové filtrace o objemu cca 20L rozdělené do tří komor. První bude externí odpěňovač a dostatečná mechanická předfiltrace, druhá siporax a uvidíme co dál.

Kolem centrálního útesu se bude honit voda dvěma proudovými čerpadly s regulovatelným výkonem 1400l/h, zvažuju jejich střídavé spouštění.

Akvárium bude založeno z kvalitních živých kamenů, živý písek a cca 100L vody ze zaběhnutého akvária.
Z počátku nějaké méně náročné korály, poustevníka, postupně bych rád některou z malých druhů hvězdic a nakonec 2-3 menší rybky.

Z osvětlení odpadají zářivky kvůli malé šířce a vysoké hloubce. HQI kolem 150W mi přijde už hodně velké a zbytečné topení, u 70W je problém zase sehnat vhodné výbojky a na doplnění by to stejně chtělo zářivku. Takže padla volba na LED jen nevím co vybrat, mám dvě varianty

90W LED 14.000K, 4000lm
http://www.ledfuture.cz/www-ledusporky- ... O-LFAU-90W

nebo

120W LED 14.000K, 5040lm
http://www.ledfuture.cz/www-ledusporky- ... l-LFA-120W

Pro rejpaly, rozměry akvária jsou dané, prostě se mi líbí tenhle typ nádrží s jedním centrálním útesem a vše už je ve výrobě ;-)
Prílohy
AQ4.jpg
AQ8.jpg
AQ9.jpg
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa rybka »

130 litrů vody už je pro moře dost, rozhodnutí zařadit tuto nádrž jako nano musíme brát s povděkem, protože starost o nano akvárium je daleko větší s výrazným nárůstem věnovaného času přesnosti a pečlivosti :lol:
Poslední modré čipy od Bridgelux jsou úplně někde jinde jak ty od Epistar. Osobně bych šel do 90W svítidla a zvažoval bych i
http://www.ledfuture.cz/www-ledusporky- ... -LFAX-100W
v případě zavěšení min. 250 mm nad hladinou (vzdálenost čipů od hladiny). Toto svítidlo mám osobně odzkoušeno, svítí opravdu intenzivně a pod modrým světlem září modrá, zelená i červená barva korálnatců úplně jinak než pod čipy Epistar. V případě zajištění intenzivního proudění vody se můžeš klidně pustit do chovu SPS vyskytujících se na přílivové hraně pobřežních útesů zvyklé na kolísání teplot a nakonec i některých parametrů kvality vody (anebo i absenci vody). Závěsy u tohoto svítidla nejsou napevno, můžeš použít jakékoliv vlastní.
Pokud bys chtěl mít jen kožnaté a měkké korály a dobarvit pestrost života Discosomami a Zoanthusy, bohatě stačí model v 50W provedení.
A malých ryb si naplánuj klidně šest až 8, pokud to zrovna nebudou juvenilní bodloci nebo pomci.
(1 až 2 kusy hlaváčů, 1 kus slizoun, malí sapíni a klauni)
Hanni1984
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Dec 2011 18:10
Bydlisko: Klášterec nad Ohří

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa Hanni1984 »

Moc dík to jsem potřeboval slyšet :)
Psychologickou hranici pro nano mám někde do 200l, neb mám za to, že o tyto systémy se musí člověk starat s trochu odlišným přístupem než u velkých nádrží, tj. hodinářská preciznost a trpělivost podmínkou :wink:

U rybí osádky si přesně trefil můj výběr počítám s vřeténkou, menší sapínci a zprofanovaní ale přesto ideální klauni s počtem si nechci zahrávat a předpokládám hodně pozvolné navyšování populace, bodloci to nebudou :D

Se světlem mám pořád dilema, to 90W "UFO" ideálně pasuje na čtvercový půdorys nádrže ale vychází mi 45lm/W, a nevím jestli 4000lm by bylo dostatečný i pro náročnější korály. Kdežto to LFAX- 50W má 90lm/W takže dvojnásobný výkon na watt a celkově o 500 lumenů větší výkon s téměř poloviční spotřebou. Jak je to možný když u obou uvádí jako čipy 1W epistar bílé a 1W bridgelux modré? Blbý je že má rozměry 50x8cm což by mi moc nesedělo na nádrž 50x50cm :?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa rybka »

Vřeténku se sapíny neee :(
Používateľov profilový obrázok
Marineman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 11 Jún 2011 08:15
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa Marineman »

rybka napísal:Vřeténku se sapíny neee :(
Asi to fakt nieje najlepší nápad :? :roll:
SOM LEN ZAČIATOČNÍK!!!
Plánujem 60l nano reef.
Plánované osadenstvo:
párik Synchiropus splendidus
mäkké koraly
Dúfam, že tento projekt zrealizujem čo najskôr.
NANO REEF JE PRIMA!!! :D
Hanni1984
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Dec 2011 18:10
Bydlisko: Klášterec nad Ohří

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa Hanni1984 »

špatně jsem to napsal, nebylo myšleno tyto dohromady, ale vhodné druhy do menší nádrže
Používateľov profilový obrázok
Marineman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 11 Jún 2011 08:15
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa Marineman »

Hanni1984 napísal:špatně jsem to napsal, nebylo myšleno tyto dohromady, ale vhodné druhy do menší nádrže
Tak to potom už hej, keď tak, tak daj spolu vretienku a nejaké kľudnejšie ryby, napr. Gobiodon... Potom je tu x ďalších možností, pozri si témy švíca a Mugsa a nechaj sa inšpirovať :wink:
SOM LEN ZAČIATOČNÍK!!!
Plánujem 60l nano reef.
Plánované osadenstvo:
párik Synchiropus splendidus
mäkké koraly
Dúfam, že tento projekt zrealizujem čo najskôr.
NANO REEF JE PRIMA!!! :D
Hanni1984
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Dec 2011 18:10
Bydlisko: Klášterec nad Ohří

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa Hanni1984 »

Vše mám pročteno, bez inspirace bych se do toho ani nepouštěl :wink:
Teď ale musím ještě dořešit technické věci
Hanni1984
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Dec 2011 18:10
Bydlisko: Klášterec nad Ohří

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa Hanni1984 »

Tak konečně bylo trochu času se pohnout z místa, takže akvárium už je doma, skříňka + technika na cestě, malá změna v layoutu - odpěňovač nahradí jen výměna vody, pokud by to nefungovalo připojí se externí dodatečně

osvětlení ve výrobě - nakonec CREE LED 22 čipů po 3W, snad to bude stačit...
Hanni1984
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Dec 2011 18:10
Bydlisko: Klášterec nad Ohří

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa Hanni1984 »

skříňka dle návrhu doma...výroba 3 měsíce.... ještě že jsem si v ní nenechal dělat 2 police, to by trvalo další půlrok :lol: nj mořský akvarista musí být trpělivý
frantod
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 332
Dátum registrácie: 01 Apr 2012 11:03
Bydlisko: Žilina Bitarová

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa frantod »

tak to je trpezlivosť :D na skrinku tak dlho... akva bude super... držím prstoš až nalievaš...
Hanni1984
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Dec 2011 18:10
Bydlisko: Klášterec nad Ohří

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa Hanni1984 »

Kdo si počká ten se dočká.. :-) Do napuštění to vidím ještě tak 2 měsíce, navíc AQ opět zabaleno, na přední straně škrábanec od shora dolů... to mi to pěkně začíná :roll:
Prílohy
05052012(001).jpg
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa kominík »

tj teda pech ,ale jednou to přijde a bude to stát za to :!:
Používateľov profilový obrázok
Nedory
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 09 Mar 2012 19:47
Bydlisko: Usti nad LAbem

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa Nedory »

Škrábanec na akva to nic není, když mně přišlo akva domů měl jsem rozbitou celou boční stěnu...

Hodně štěstí a trpělivosti!
Hanni1984
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 26 Dec 2011 18:10
Bydlisko: Klášterec nad Ohří

Re: 130L reef

Príspevok od používateľa Hanni1984 »

takže za 11 dní stěhování do vlastního a akva půjde konečně na místo.

rozbouřím trochu zdejší stojaté vody, vybírám vhodnou rybí osádku, takže otázka je to hodně velká čuňárna do 130L 1x ocellaris a 1x burgesova klipka? Přeci jen se dorůstá 13cm, klaun 10cm. Život respektuji a rád bych co nejméně omezoval vybrané osazenstvo což je trochu problém
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"