Cosmových čtyřiapadesát

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Cosmogagy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 10 Nov 2012 22:51
Bydlisko: Dubňany

Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa Cosmogagy »

Zdravím, jsem tu relativně nový, a intenzivně nabírám vědomosti. Se sladkovodní akvaristikou mám zkušenosti (živí mně), nicméně o moři mám jen určité hodně malé teoretické povědomí. Takže si nechám rád poradit
Plánuju 54L nanoreef (a ne, nenechám se ukecat do většího), sleduju švícovo akvárko, pročítám vše co mi příjde pod ruku. Mám takový plány, ale u některých věcí si nejsem jistý co a jak zvolit, a co bude lepší. Jsem tu možná trochu předčasně, reef chci zakládat až na jaře, ale aspoň mám čas vše detailně promyslet, naplánovat a nasbírat potřebné vědomosti.

1) nádrž bude 60x30x30cm, 54L, s krycími skly nebo plexiskly

2)filtrace - tady si nejsem uplně jistý, mám tři varianty se stejným průtokem a nevím pro co se rozhodnout.
a)vnější kanystr AquaNova NCF-600, objem filtračních hmot cca 2L, horší přístup ke všemu v něm, problémy s umístěním
b)závěsný AquaNova NF-600, podstatně levnější (za půlku peněz), umístění bez problémů na zadní sklo akva, jednoduchý přístup dovnitř, ale objem filtračních hmot jen cca 1L
c)ty závěsné filtry dát dva, a přiškrtit je.. filtrační objem dvojnásobný

3) na proudění určitě Hydor Koralia Nano, jen nevím jestli 900 nebo 1600 (rozdíl v ceně zanedbatelný, ale co vím tak nejdou přiškrtit, tak aby ta 1600 nebyla moc silná

4)topítko 25W, pevně nastavených 25°C

5)osvětlení - zde zase váhám.. obě varianty cenově srovnatelné..
a)zbastlit si osvětlení z LED pásků (diody 5050, či ještě lépe 5630), studená bílá a modrá, metr a metr. Spotřeba asi 28W, nehřeje se to tak, nicméně si nejsem jist estetickým výsledkem
b)svítidlo AquaNova NLT-600 2x24W http://www.akva-tera.cz/akvaristika/aqu ... -7055.html Modrá a bílá zářivka v ceně, bez práce, jistota rozumného estetického výsledku

6)kameny rozhodně živé, cca 5-7kg

7)písek 4,5kg živého, pokud by nestačil tak ho nejspíš doplním na požadované množství "mrtvým"

8)voda z fungujícího akva, tu už mám prakticky domluvenou

9) mořská sůl - mám doma cca 20kg Prodac Ocean Fish, je použitelná?? Pokud není nic moc, asi zvolím Red Sea Coral Pro kterou používá švíco ve svém nanoreefu.

10)co se korálů týče, tak nejspíš asi jen měkké- xenie, zoanthusy, discosmy apod

11)rybky - zde ještě nevím, přemýšlím nad nějakým malým hlaváčem a do "prostoru" by se mi líbil nějaký malý sapínek

12)ostatní živočichové - zde uvidím co seženu.. líbila by se mi nějaká ježovka, krevetka, poustevníček.. uvidíme :-)

Budu moc rád za vaše názory a rady.

Jirka


P.S. Jsem od Hodonína a pracuju v Brně, byl bych rád kdyby se mi ozval někdo z okolí kdo by mi na jaře mohl pustit pár kilo pěkných živých kamenů za rozumnou cenu, věnovat pár hrstí oživeného písku z fungujícího akva, popřípadě pak věnovat nebo za nějakou menší úplatu přepustit pár kousků nenáročných korálů.
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

Ahoj,
no jsem sice začátečník, ale vše je otázka kolik máš peněz a chceš do toho mazlíčka investovat. Mě doma neprošlo větší akva jelikož akvaristice moc nerozumím a také finančně to teď nevyhovovalo ... http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=8160
Takže taky 54 l :-D
No s ostatními dotazy ti neporadím, jelikož jsem si nechal to nano udělat s dvojitými zády a tam je bio filtr :D a před chvíli jsem připsal názor ohledně korálů a rybek k nanu laomedon :-)
Držím palce :D
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Lucsik
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 26 Aug 2012 14:21
Bydlisko: Ostrava

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa Lucsik »

Taky zdravím,

koukám, že se nám to tady s těma čtyřiapadesatkáma trochu rozjelo.
O víkendu také rozjíždím 54 l "moře". Budu také průběžně informovat.

Cosmogagy:
k tomu prouděni si myslí, že bude stačit jedna Koralia Nano 900 + vyustěni z kanystru. (budu to tak, taky řešit)
Písku dávám 9 Kg :)

Lukáš
Cosmogagy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 10 Nov 2012 22:51
Bydlisko: Dubňany

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa Cosmogagy »

No já doufám že Koralia nano 900+ filtr (filtry??) by měly zajistit dostatečné proudění. Nejspíš asi sáhnu po těch dvou závěsňácích, je to daleko variabilnější než jeden kanystřík, nehledě na to že závěsňáky od AquaNovy už mají z výroby skimmer který bych ke kanystru musel dokupovat. (aneb taknějak jsem pochopil že když není přepad, musí být skimmer).

Co mi ale teda vrtá hlavou více než filtrace je momentálně osvětlení..
2x24W T5 zářivky??
vlastní konstrukce z LED pásek (čipy 5050 nebo 5630)??
A nebo zajímavě technicky řešená novinka Blau Nano LED light? Dal bych dva kousky.

A taky se nemůžu rozhodnout kterou sůl zvolím.. Ve výběru mám Red Sea Coral pro 7kg (570kč v Marinestaru, 81kč/kg), a nebo desetikilovku od Tropic Marin Pro-reef (1099kč, 110kč/kg), případně i dražší Bio-Actif (1249kč, 125kč/kg) ... To 7-10kg balení mi při takhle malém akváriu vydrží docela dlouho, takže cenu v rozdílu dvou tří stovek až tak neřeším. Osobně si myslím že Red Sea by mi měla plně postačit, ale rád si nechám poradit.

Ještě jednou říkám že se chystám spíš jen na relativně nenáročnou osádku - xenie, zoanthusy, discosomy, a tak podobně. Maximálně tak zkusím SPS Montiporu.

Kdyby se k tomu někdo fundovaně vyjádřil co bude lepší, budu rád.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa švíco »

Co se osvětlení týče... na led pásky bych zapomněl... Led žárovky nyní testuji na mém 30 l nano, ovšem první pokusy ukázaly, že se to nedá srovnat s CREE ledkama, co mám doma na 60l, takže já bych sokoro řekl, že se zářivkama chybu neuděláš... kort u těch nenáročných korálů...
Sůl red sea je v pohodě... mohu doporučit :)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Cosmogagy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 10 Nov 2012 22:51
Bydlisko: Dubňany

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa Cosmogagy »

tak ony zase LED pásky s čipy 5630 dávají ve studené bílé nějakých 1500 Lumenů na metr delky (spotřeba 14,4W/m), což si myslím není špatný. http://www.iwd.cz/led-pasek-premium-lin ... 12725.html Kdybych tam nacpal třeba 1,5m bílé a 1,5m modré. A tohle akvo s páskama funguje podle toho jak vypadá taky docela dobře: http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=64&t=4162

Každopádně ale jsou pásky pro mně až varianta číslo 3, momentálně váhám mezi těma LED lampičkama od Blau, a mezi 2x24W T5kama. Rozhodnu se ale až nám ty lampičky příjdou na sklad a uvidím naživo jak svítí v porovnání s tím T5 svítidlem co mám vybrané.

Jako místní kapacita přes nanoakvária, řekl bys i svůj názor ohledně filtrace a proudění? Momentálně preferuju 2x závěsňák AquaNova, tzn průtok 2x600L/h (dá se zregulovat i na uplně malinko), 2x1L kapacita na filtrační hmoty, mají skimmery, jednoduchý přístup do filtrů, schovají se za akvárium. Druhá možnost je malý kanystr, tak nějak podobně jak to máš ty, doplněný o skimmer Dennerle nebo malý model závěsňáku AquaNova se skimmerem (nacpal bych ho asi vatou, byl by vyloženě na to aby udržoval hladinu v pořádku).

A čerpadlo bude stačit ta Koralia 900, a nebo mám vzít 1600??
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa švíco »

Ty závěsný filtry nevypadají vůbec špatně... údržba bude jednodušší než u kanistru... a taky to bude bezpečnější... Čerpadlo bude jistě stačit 900l/hod, kort ke jmenovaným korálům...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

Ahoj, já mám na své 54ce RGB LED pásky v dvojitém skle a používám univ. bíle světlo takže cca 22w a přijde mi to tak akorát jelikož mi to skládal "odborník" prodejce moř. akvárií, řekl bych, že pokud tam bouchnu ještě bílý pásek, tak nic nezkazím (ale musím dokoupit silnější adaptér). Paramatry led pásků neznám, ale je to slabota :D tak pod kuchyňskou linku nebo jinde na dekoraci, ovladač mám taky k ničemu i stěmi XX funkcemi a tlumením světla... noční svítím 6ks modrá LED (taky páska) a nic nejde vidět, takže jen aby se neřeklo - používám jako přechod pro vypnutí osvětlení akvária.... Pokud půjdeš do těch pásků (jednodušší varianta oproti cree :-)), tak jich tam bouchni hned více, než pak složitě dodávat, ztlumit osvětlení se dá vždy..
Čao
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa kačer »

švíco napísal:Co se osvětlení týče... na led pásky bych zapomněl...
Tak s tím bych nesouhlasil. Mám u svýho nano akvarka LED pásky 14,4W. Celkem 58W (10000K, 6500K a standart modrá) a nemuzu si stezovat. Barvy koralu super a hlavně nemusim nijak chladit, pasky jsou zastrcene v mini chladicich a uplne to staci.;-) Myslim, že "vlačák" by mohl poreferovat vice.:-)
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

no já samozřejmě psal o mých RGB LED páscích na mém AQ, všeobecně nenamítám nic proti LED páskám, taky jsem vpoho, nic složitého na zapojení, mám kryté AQ - spokojenost, ale opravdu záleží natom jaký ten pásek je !!! Ty píšeš, že máš bíle 10000K, 6500K a modrou,..... já RGB takže to je trošku něco jiného nemyslíš ... Taky si ověřím typ mých LED, ale jak jsem psal raději tam přidám bílý pásek buď 10000/6500 a uberu na osvětlení. To RGB je pěkné co do barevnosti, ale v mém případě čistě červená, růžová, zelená, žlutá, modrá a dalších 65odstínů mi přijdou už zbytečné, stejně korály v kombinaci s uvedenými barvami nevypadaj pěkně... Bylo mi řečeno že u RGB Led jde oto že svítí 3 barvy "LED" ....
Já jsem zářivky nechtěl a na cree svítidlo neměl a nevyhovovalo mi to i vzhledem k umístění akvária.
J.
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa kačer »

Ta reakce nebyla mířena na tebe Snaku, ale na Švíca.;-)
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

OK, ufff .... , ale pokračujte, třeba se dozvím jaký pasek a jak silny a kde dokoupit :D
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Cosmogagy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 10 Nov 2012 22:51
Bydlisko: Dubňany

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa Cosmogagy »

Taknějak jsem se dneska zamýšlel nad filtrací, a napadlo mně nechat si slepit nádrž 90x30x30, a předělit ho na 60x30x30 "akvárium", a 30x30x30 "filtr"

Vtok do filtru by byl přepadem rovnou do první komory filtru v zadní straně nádrže. Pak 4 komory a voda by se vracela čerpadýlkem přes vyvrtaný 16mm otvor ve čtvrté komoře do kterého bych vlepil 16mm trubičku a napojil na čerpadýlko. Co myslíte, mohlo by to tak fungovat?? Pro mně je to daleko jednodušší umístit takhle, než udělat klasický přepad a filtrační nádrž dát někam do skříňky pod akvárko.

Zhora:
http://img842.imageshack.us/img842/1143/moeis.jpg

Přepážka mezi "akváriem" a "filtrem":
http://img824.imageshack.us/img824/21/hlavnpka.jpg
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa kolakao155 »

Urcite to bude lepsie, bude to mat omnoho lepsiu filtracnu kapacitu ako tie zavesne filtre. lahka pristupnost.
Cosmogagy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 10 Nov 2012 22:51
Bydlisko: Dubňany

Re: Cosmových čtyřiapadesát

Príspevok od používateľa Cosmogagy »

kolakao155 napísal:Urcite to bude lepsie, bude to mat omnoho lepsiu filtracnu kapacitu ako tie zavesne filtre. lahka pristupnost.
právě takto jsem nad tím přemýšlel.. každé litr filtrační kapacity je dobrý. To filtrační akvárečko má 27 litrů, kdežto závěsňáky 2x1 litr.. to je nárůst o více než 1000%... Spíš mi jde o to jestli to bude fungovat OK s takovým rozměrem přepadu a vratného otvoru jako jsem si naplánoval, nebo jestli mám nechat udělat něco menší, něco větší, něco jinak, apod..
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"