Alex NANO 54

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Zdravím všechny nadšence mořské akvaristiky. Už rok a půl sleduji toto fórum. Důkladně jej pročítám a hledám informace. Všem bych rád touto cestou poděkoval za informace, o které se zde dělíte s ostatními. Nicméně dospěl jsem k myšlence také napsat pár řádků.
Něco z historie mého akva.
Založeno bylo na podzim 2010 (přesně si to nepamatuji). Jedná se o klasický set akvária 54l s vnitřním filtrem a jednou zářivkou (samozřejmě byla přidána druhá zářivka). Velkým vzorem mi byl v začátcích Švíco a jeho šedesátka založená na kanistrovém filtru. Začal jsem tedy na stejné technice jako Švíco(externí filtr Eheim 2222 a 2x Hydor koralia nano 900l). Měsíc a půl zajíždění akvária s cca 7kg písku, 5kg živých kamenů a oživenou mořskou vodou. Potom byly přidány dva měké koráli a po dalších 3 týdnech 2x Ocelaris + 1x Lysmata. Bohužel jsem narazil na jedno známé a pravdivé přísloví "Když dva dělají totéž není to totéž". Dlouhou dobu jsem se trápil s řasami a sinicemi. Vyzkoušel jsem všechna možná absorbční média a stále nic. Za další mě přestalo bavit přenášení filtru sem a tam, jeho zajíždění. V létě 2012 jsem se proto rozhodl vše přestavět a dát mému malému moři maximum co mohu. V první řadě konečně pořádně prokysličit vodu a a netrápit osazenstvo.V druhé řadě možnost dostatku médií pro bakterie a jiná zvířátka a v neposlední řadě zvýšit objem vody.
Vytvořil jsem přepad z PVC trubek a pod akvárium do skříňky umístil menší akvárium se čtyřmi komorami jako filtr. Bohužel akvárium není vrtané tak je přepad řešen přes okraj akvária. První komora je pouze pro přepadovou trubku z akvária. V druhé komoře je umístěn odpěňovač Hydor Slim-Skim performer 250.65 a ve volném prostoru filtrační vata. Odpěňovač vyšlehá bordel a co nestihne pobere vata. Ve třetí komoře je umístěn Zeolit, Silicarbon, Uhlí a Siporax mini. Čtvrtá komora slouží pouze pro výtlačné čerpadlo zpět do akvária.
V součastné době je řasa a sinice na ústupu a akvárium konečně začíná vypadat jako malé moře. Osazení akvária je 2x Ocelaris, 1x Lysmata, 1x Sinularia Dura, 1x Capnella sp., 1x Sarcophyton, 1x Caulastrea furcata.
Jelikož akvárium dlouho nejelo podle mých představ a nechtěl jsem systé více zatěžovat není osazení akvária nijak závratné, ale snad se bude líbit. V plánu mám ještě osadit tak 3 až 4 korálnatce a konec. V budoucnu plánuji akvárium alespoň 300l.
Nazávěr bych rád vyjádřil poděkování panu Romanu Janákovi jež mi velice pomohl a dodneška pomáhá s tímto nelehkým koníčkem. Jeho rady a připomínky mi pomohli vybudovat něco, z čeho se těší celá rodina i já. Foto se pokusím uložit zítra.

PS: Pro začínající reefaře. Nespěchejte, všechno má svůj čas. Vodě musíte porozumět a chápat ji jako živvý organizmus. Když už dostane průjem, potřebuje čas aby se zotavila. Chcete-li funkční akvárium řešte příčinu nikoli následek. Z následků se můžeme pouze poučit, ale příčinám můžeme předcházet.
Naposledy upravil/-a alex v 27 Jan 2013 10:06, upravené celkom 1 krát.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

DSC01696.jpg
DSC01696.jpg (144.26 KiB) 2401 zobrazení
DSC01694.jpg
DSC01694.jpg (140.36 KiB) 2401 zobrazení
DSC01693.jpg
DSC01693.jpg (100.02 KiB) 2401 zobrazení
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Velmi rád přivítám a budu rád za jakékoli komentáře, návrhy nebo připomínky k mému nano reefu. :D
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
Používateľov profilový obrázok
Marineman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 11 Jún 2011 08:15
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa Marineman »

Tak za prvé: Vítam ďalšieho nanoreefara v tejto stále sa rozrastajúcej komunite. Želám ti veľa úspechov a trpezlivosti, tak dôležitej v tomto obore. Za druhé: celkom sa mi tvoj nanoreefik páči, ale na môj vkus tam máš dosť málo koralov. Pridal by som pár kolónií Discosoma, Zoanthus, prípadne Ricordea aby to bolo farebnejšie...
S pozdravom,
Marineman.

PS: NANOREEF JE PRIMA!
SOM LEN ZAČIATOČNÍK!!!
Plánujem 60l nano reef.
Plánované osadenstvo:
párik Synchiropus splendidus
mäkké koraly
Dúfam, že tento projekt zrealizujem čo najskôr.
NANO REEF JE PRIMA!!! :D
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Marineman napísal:Tak za prvé: Vítam ďalšieho nanoreefara v tejto stále sa rozrastajúcej komunite. Želám ti veľa úspechov a trpezlivosti, tak dôležitej v tomto obore. Za druhé: celkom sa mi tvoj nanoreefik páči, ale na môj vkus tam máš dosť málo koralov. Pridal by som pár kolónií Discosoma, Zoanthus, prípadne Ricordea aby to bolo farebnejšie...
S pozdravom,
Marineman.

PS: NANOREEF JE PRIMA!
Děkuji za uvítání. Co se týká osazení akvária již výše jsem psal proč je tak malé. Systém neběžel jak by měl a tak jsem raději nic nepřidával. Teď už to běží tak se snad osádka akvária rozroste.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Podařilo se mi konečně trochu nastavit foťák tak pár nových fotek. nsad budou lepší. :D
Prílohy
Caulastrea furcata-také velmi krásně prosperující korál v mém akváriu, jen ta potvora houba co je kolem ní mě dost rozčiluje. Zlikviduju a naroste znova.Pořád dokola.
Caulastrea furcata-také velmi krásně prosperující korál v mém akváriu, jen ta potvora houba co je kolem ní mě dost rozčiluje. Zlikviduju a naroste znova.Pořád dokola.
Cladiella sp.-aspoň doufám pokud ne prosím opravte mě. Nazačátku jsem si myslel, že o ní přijdu, ale po překopání systému začala krásně prosperova.
Cladiella sp.-aspoň doufám pokud ne prosím opravte mě. Nazačátku jsem si myslel, že o ní přijdu, ale po překopání systému začala krásně prosperova.
Sinulária Dura-téhle potvůrce se velmi dobře daří
Sinulária Dura-téhle potvůrce se velmi dobře daří
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Ještě pár fotek.
Prílohy
Všichni zvědavci
Všichni zvědavci
Hlavně nenápadně-vždy když se snažím fotit sleduje mě tajný nemo
Hlavně nenápadně-vždy když se snažím fotit sleduje mě tajný nemo
Ještě jeden nespecifikovaný návštěvník. Houba a na ní jakási rosolovitá chapadýlka zakončená bílou kuličkou.
Ještě jeden nespecifikovaný návštěvník. Houba a na ní jakási rosolovitá chapadýlka zakončená bílou kuličkou.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
skromny
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 02 Sep 2010 14:13
Bydlisko: Levoča

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa skromny »

Pseudocorynactis spp. - teda tie chápadielka s guličkami.
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Tak to není zrovna potěšující návštěvník. :( Alespoň podle toho co jsem našel na netu. Zničit nebo nechat? :?: Nerad bych se potýkal se stejným problémem jako u Apisky.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
skromny
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 02 Sep 2010 14:13
Bydlisko: Levoča

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa skromny »

Niekedy v decembri 2011 ho objavil tuším lary vo svojej nádrži.
Možno Ti prezradí, ako sa táto Strawberry sasanka správala.
Cez deň je spravidla zatiahnutá, výrazná je hlavne po zhasnutí
svetiel, alebo v tmavšej časti akva. Existujú však aj omnoho
krajšie druhy.
Napr. Pseudocorynactis caribbeorum.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa vik_33 »

Řekl bych, že to nebude cladiella, ale spíše capnella ... ale hádat se nebudu a ruku v ohni si také pálit nehodlám :wink:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Tak jsem se rozhodl, že jahůdka půjde ven.Nechci riskovat náhodnou invazi. Stejně se nachází bezprostředně Sinularie a navzájem se dotýkají. Stačí mi dvě Aptasie, kterých se nemůžu zbavit. :evil: Jedna zavrtaná v písku a druhá v kamenu u korálu. Zkusím je odstranit Vikovou metodou tak to snad vyjde a nepošlu sinularii do věčných lovišť jako s octem. :(
To vik_33: Tak jsem trochu blíže prozkoumal alba na netu a korál v akváriu. Pokud jsou fotky dobře, tak je skutečně podobnější Capnelle než Cladielle. Ruku si určitě nespálíš. :D
Oprava: je to Capnella. :oops:
Roman mi to určitě několikrát říkal, ale já si to prostě nezapamatuju a hlavně nenapíšu. :D
Naposledy upravil/-a alex v 08 Jan 2013 22:36, upravené celkom 1 krát.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa vik_33 »

Capnella je celkem dobrým indikátorem množství dusičnanů ve vodě. Pokud je jich moc, capnella se stáhne a vypadá pak spíš jako brokolice, nebo divnej květák, než jako pěknej stromeček :D Pozor také na příliš velký proud - pokud se jí proud nelíbí, začne se dělit a kousky pak zamoří celé AQ :wink:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Už jsem si všiml, že po ústupu řasy se jí daří lépe. A nejen jí. Velmi užitečná informace. Děkuji. :)
Celkově lze s ústupem řas a sinic pozorovat zlepšení kondice korálnatců.
No zamořit akva bych nechtěl,ale malé pomnožení bych bral. :D
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Tak se mi konečně podařilo zničit jednu Aptasii.Vždy když jsem jí chtěl zničit tak se ta potvora stáhla a já ji nemohl najít. :evil: :evil: Tentokrát to nestihla. Přichycená na kameni ze spodu korálu a při tom vylézala 1cm od kamene z písku. Už nevyleze. :lol: :lol: :lol:
Chtěl jsem se zeptat zda má někdo z přítomných zkušenost s Xenií. Jak dlouho jí trvá než přiroste k podkladu?
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"