Alex NANO 54

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Konečně se mi podařilo udělat pár fotografií mé filtrace. Vše muselo být podřízeno rozměrům a velikosti skříňky.
Prílohy
Boční pohled na přepad z akvária.
Boční pohled na přepad z akvária.
Detailní pohled na Hydor.
Detailní pohled na Hydor.
Kompletní pohled na prostor pod akváriem.
Kompletní pohled na prostor pod akváriem.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Zde ještě předělané osvětlení, které plánuji přestavět na LED. Jelikož jsem ale na el.trochu mimo zatím nevím jak na to. Pokud by se našel nějaký člen fóra který by poradil byl bych rád. Pročítal jsem zde o LED snad všechna vlákna a koukám jako trubec. :shock: Stále nevím co pro mé akvárium objednat a kde. :oops:
Prílohy
Předělané osvětlení z jedné T8 na 2xT8.
Předělané osvětlení z jedné T8 na 2xT8.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
marvan001
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 12 Jan 2011 23:03
Bydlisko: Olomouc

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa marvan001 »

Prosím tě, ten hydor co máš ve filtračce slouží k čemu?
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa LukasO »

že by odpěňovač k odpěňování? :lol:
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
marvan001
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 12 Jan 2011 23:03
Bydlisko: Olomouc

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa marvan001 »

Díky, takovej odpěňovač neznám, tak jsem myslel jestli to není nějaký hladinový lapač nečistot. Jen mi bylo divný proč ve filtru. :oops:
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa kominík »

Hned v prvním příspěvku tohoto vlákna to máš jasně napsáno!
A kde by ten odpenovac měl mít?
Velice jasná filtrace -tak jak by měla cca vypadat
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

marvan001 napísal:Díky, takovej odpěňovač neznám, tak jsem myslel jestli to není nějaký hladinový lapač nečistot. Jen mi bylo divný proč ve filtru. :oops:
Důvod k umístění Skimeru Hydor do filtrace je naprosto jednoduchý. Mimochodem fungujícím prakticky na stejném principu jako klasický odpěňovač, halavní rozdíl je ve způsobu sběru nečistot. Vyšlehávání drobných částeček pomocí pěny je u obou druhů stejný.

1.Nezabírá místo už v tak malém akváriu, kde na techniku jednoduše není místo
2.Díky vytvoření přepadu nemusím řešit mrtvou hladinu ani nečistoty. Přepad to pohodlně pobere a pošle do filtrace.
3.Při pohledu na umístění filtru, jeho rozměrech a složení je to vcelku jasné.

Do první komory je zaveden přepad z akvária. Přepadem jde voda do druhé komory, kde vzniká mrtvá hladina a hromadí se nečistoty. Velkou část nečistot a mrtvé hladiny zlikviduje Hydor (svědčí o tom žlutohnědá tekutina zachycena v hrnci). Zbytek je zachycen filtrační vatou. Samotná filtrační vata má ještě jednu funkci. Vata je umístěna v optimální hloubce tak, aby voda vytvářela zpětný proud a odnášela nečistoty zpět k hladině, kde jsou nasávány Hydorem. Do třetí komory jde už pouze čistá voda, která je zbavena maximálního množství pevných částic. Ve třetí komoře rozmístěná filtrační média nejsou dále zatěžována zbytky potravy a výkalů, což napomáhá k prodloužení intervalu mezi nutností je propírat.Čtvrtá komora už jen pro výtlačné čerpadlo.
Při použití klasického odpěnovače bych zkrátka potřebného efektu nedosáhl (vyzkoušel jsem to) a na jinou konstrukci filtru nebylo místo. Dalším bonusem použití Hydoru byly jeho minimální požadavky na prostor nad hladinou. Tím jsem mohl umístit na hranu filtru plexi, což snížilo odpar a nekouká mi z něj žádný hrnec, který by překážel.
Nějaké nejasnosti?
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Tak po delší pauze se dostávám opět na reef.sk a měl bych hned pár otázek. Nerad se patlám s testy na vodu a moc na ně nedám hlavně v tak malém systému jako je tento. Nedalo mi to a nějaké hodnoty jsem přeci jen změřil. NO3 2mg/l což je ok. PH je 7,98el ráno cca 2 hodiny po rozvícení. Co mě zarazilo byla hodnota KH. Ta je stabilně mezi 6 a 7 dH. To je bohužel přeci jen málo. Měřeno testem Tetra pro sladkovodní i mořské akváriu. V systému nově přibyla Xenie která roste jak blázen. Od jejího přidání bohužel přestala prosperovat Capnella a Caulastrea furcata. Capnella se povaluje na půl scvrklá po dně akvária a Caulastrea se přes den roztákne jen na půl.
Mé otázky jsou.

1. Nemělo by být KH mezi 8 až 10 dH? (alespoň podle toho co jsem vyčetl zde na fóru)
2. Dá se testům na KH od Tetry v tomto případě věřit? Máte někdo s nimi zkušenost?
3. Jaký nejlepší možný způsob zvolit pro zvýšení KH v tomto akváriu.
4. Může Xenie tak negativně ovlivnit složení vody, aby přestali prosperovat jiní korálnatci?

Pro upřesnění používám sůl Red sea koral pro nová receptura se zvýšeným KH. Výměna vody 7 litrů týdně.
Předem děkuji.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
farcry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 28 Feb 2012 16:33
Bydlisko: Ostrava

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa farcry »

k te xenii, mam ji taky, ona ma tu vyhodu, ze zije i pri spatne kvalite vody, ona sama o sobe vodu nezhorsuje. Taky sve akva rozjizdim a xeniie je zatim jedina, ktera mi slape bez problemu a mnozi se.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa vik_33 »

Stav capnelly naznačuje, že kvalita vody není v pořádku. Test NO3 zřejmě neukazuje skutečný stav znečištění a fosfáty neměříš.
Xeniím vadí čistá voda. Dá se říci, že čím horší voda, tím lépe rostou a naopak. V pro ně příliš čisté vodě začnou stagnovat, pak ustupovat až se nakonec úplně ztratí ...
Testy kh jsou asi jediné, u kterých není až tak důležitý výrobce. Já používám Tetra, JBL, Sera ... Změř si namíchanou vodu na výměnu - tím si ověříš, zda test ukazuje správně, případně o kolik lže a máš jasno :idea:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Ano vím že Xenie má raději znečištěnou vodu, ale mě právě překvapilo, že ke změně u Capnelly došlo až po jejich přidání. Proto jsem myslel zda se Xenie nechová nějakým způsobem agresivně vůči ostatním korálnatcům
Jinak u vody připravené na výměnu testr KH ukazuje 10 kapka z modré na světle zelenou a u jedenácté kapky žlutá. Něco mezi 10 až 11 dH. Obsah na balení red sea je uváděn 11,3 až 11,7 dkH.Rozdíl cca 1 dH. Mám tedy zvyšovat KH?
Test NO3 byl proveden profi Checkrem ovšem primárně určeným pro měření hodnot ve veřejných bazénech (bývalá práce). Rozsach měřených hodnot je dostačující, ale bude to blbost. :oops: Zde nejspíš bude chyba. :idea: No za pokus to stálo.
PO4 jsem neměřil. Chtěl jsem se vyhnout měřením. Zpravidla to pro mě bývá cesta do pekel a místo kochání následuje samé měření a úprava. Tomu se holt asi nevyhnu. :evil:
Od jakého výrobce testy zakoupit ať jsou trochu věrohodné a mohu se na ně spolehnout? A hlavně jaké , když už budu v objednávání ať to nedělám na desetkrát.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa vik_33 »

V tom případě je test kh v pořádku. V tak malém objemu jako máš Ty je tím nejjednodušším, nejlevnějším a nejbezpečnějším řešením srovnat hodnoty výměnami vody. Dostaneš tím pryč jak nitráty, tak fosfáty a zároveň nová voda bude mít optimální hodnoty. U malých nádrží záleží mnohem více na teplotě a hustotě nové vody - pokud vše uděláš správně, měly by Tvému AQ výrazně pomoci už dvě-tři větší výměny vody.
Testy jednoznačně Salifert. Ca, Mg a na začátku ještě PO4, NO3 ( ty už později, až AQ pojede jak má, moc potřebovat nebudeš ). A ještě kh - jak už jsem psal. V případě nějakého podezření na přítomnost silikátů ještě můžeš potřebovat test Si - i když podle mě nemá cenu jej kupovat, ale nechat si jednorázově změřit vodu někde externě.
Ostatní testy jsou jen taháním peněz z kapsy bez výraznějšího efektu.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

To Vik_33 Poslal jsem ti SZ.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

jak máš prachy, tak si kup od saliferta testy na Kh,NO2,NO3,PO4,Ca,Mg .... (nebo nejlépe digitály)
Jak ne, tak dělej výměnu týdně min. 10% (klidně i 20% a bakterie) objemu a hlídej si pouze hustotu a postupně třeba dokupuj dle potřeby.

pozn. před vysazením ryb si udělej někde NO2/NO3, po 2-3 měsících PO4, a pak tě budou možná lákat ostatní testy pro zajimavost :-)
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
alex
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 01 Jan 2013 16:54
Bydlisko: Lázně Kynžvart

Re: Alex NANO 54

Príspevok od používateľa alex »

Testy jsou na cestě. On problém leží trochu jinde. Minulý týden provedena masivní výměna vody a KH dole. Teď chystám další 50% vody tak uvidíme. Testy snad ukážou víc. Nechci nic uspěchat.
Moře znamená voda a voda je živý organismus. Nesnažte se ji předělat, musíte ji pochopit.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"