60 L

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

60 L

Príspevok od používateľa drakken »

Ahojte ,
Mám na Vás prosbu Synovcovi som už dávno sľúbil morské akvárium je to 14 ročný chalanisko pred rokom som mu založil sladkovodné akvárium a sľúbil som mu že keď sa oň dokáže poctivo starať a akváriu sa bude dariť pomôžem mu z morom. Chcem všetkých upozorniť že nano 120 l. mám už od 2004 roku predtým som mal more tiež takže morskej akvaristike sa venujem už pekných pár rôčkov. Nechcem ísť do niečoho bezhlavo a bez rozmyslu. Väčšie akvárium možné nie je ak chcete vedieť prečo dôvod je ten že rodičia proste nedovolia a basta nedá sa s tým nič urobiť. Nechcem nikoho uraziť ale prosím nepíšte mi sem rady typu odlož to o pár rokov alebo také ani nezakladaj. Myslím že toto je aktivita ktorú u synovca proste chcem za každú cenu podporiť. Som rád že ho akvárium baví nemám dôvod mu nepomôcť. V čom potrebujem poradiť od Vás ?Predstava je totižto odlišná od toho s čím mám skúsenosti ja. Synovec chce sasanku a párik ocelarisov. Áno viem aké sú problémy zo sasankou a viem že to tu je dokola viackrát zopakované lenže v tomto akváriu nemá byť absolútne nič okrem tej sasanky a ocelarisov. Filtrácia prepad vlepený v tej istej nádrži, odpeňovač v prepade a miesto návratového čerpadla externý eheim filter v ktorom bude maximálne nejaký ecophos. Dokonca uvažujem že tam nedám ani prúdové čerpadlo.
Mám pár jednoduchých alternatív nádrž zaplnená len sasankami MAJANO dokonca aj keď to možno bude znieť úplne absurdne nádrž plná skalných sasaniek + párik ocelarisov. Ale najskôr by som chcel vedieť či by v nádrži v ktorej skutočne nič iné nebude nemôže byť quadricolorka .Predsaj len je na ňu krajší pohľad než na majano. Ja som ale sasanku nikdy nemal a skutočne nemám s nimi skúsenosti. Viem že miesto sasanky tam môže byť euphilia sarkáč a čo ja viem čo ešte. Skôr než sa rozhodnem pre niektorú alternatívu chcem prejedať aj pôvodnú synovcovu požiadavku a tou je práve tá quadricolorca. Pokiaľ vylúčim prúdové čerpadlo odpadá problém z jej nasatím. Je problém z jej veľkosťou ? Alebo aké sú ešte dôvody prečo tam nemôže byť ? Nebojte sa nie som ten typ čo sa pýta a potom urobí aj tak po svojom .Skutočne len to chcem podrobnejšie rozobrať.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: 60 L

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

120l už je slušná nárž na nano a daný požadavek, nicméně já bych to viděl spíš než majano a ty skelné sasanky na tu quadricolorku nebo nějakou jinou sasanku, nedokážu ti říct jestli třeba maxima by byla vdodná či nikoli. Spíš bude problém vtom, aby si měl štěstí, že se ti tam ti amp. ocelarisi zabydlí (pokud žije synovec v této představě, že propoletují sasankou apod.... Mě klauni lítaj u čerpadla v proudu jinak se drží jednoho rohu .....
Pokud nebudeš mít proud. čerpadlo, ale vyřešeno nějakým způsobem proudění, donesl bych si na nějakém pěkném kameni sasanku třeba i tu quaricolorku (teď tu měl někdo i odchov) a dal bych ji tam :) pokud tam nebudou jiné koráli kterým by hrozilo popálení, asi bych to vůbec neřešil. Já jsem si dal do 50l nana majano na kameni 8ks už dal 5ks pryč a z 3ks měl po týdnu 5 :-) . Jedna mi teď začala cestovat, tak jsem ji ve vhodnou chvíli i s kamenem musel dát bokem.... a skelné nebudou tak moc pěkné. Raději kup vetší pěkne zbarvenou sasanku a je to .... Klauníci ale nejsou tak akční jak u některých vypadaj...
Vyvracet ti sasanku a doporučovat větší sarkáč apod. nebudu, ikdyž tam některým bydlí a je možná méně náročný a méně starostí kolem AQ....
J.
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: 60 L

Príspevok od používateľa rybka »

Problém je, že A. ocellaris neudržuje symbiotický vztah s E. quatricolor, tudíž nevhodná kombinace živočichů. Jedno nebo druhé musíš v plánu změnit. Navrhuji změnit druh klaunů, je to jednodušší, hlavně z pohledu chovatelské odolnosti živočichů.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: 60 L

Príspevok od používateľa drakken »

Ďakujem za názor ale jedná so o 60 l nádrž 120 mám ja snovec bude mať 60 l ......
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: 60 L

Príspevok od používateľa drakken »

Ďakujem rybka Vaše rady si obzvlášť vážim samozrejme nemusí to byť a ocellaris.Ale aký máte názor na tú quadricolorku v 60 l akváriu ? Resp. môže byť aj iná sasanka v tom problém nemám nech to je pohľadovo zaujímavé.To že je quadricolorka vhodná pre a ocellaris som usúdil podľa nejakej diskusie tu na fóre.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: 60 L

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

ok 60l - 120l :D stejný názor + dop. rybka "zkušenějších"
symbiotický vzah klauni+sasanky se tu pěkně řešil.... hledej je to tu rozepsané :D, nevím kde jinak bych ti pomohl odkazem, ale četl jsem to tu :D
Záleží zda můžeš zaměnit klauna, já nemohl... baby si vybraly a fertig :-) :shock:
Ale amp. ocelaris žije v symb. se sasankami, ale jiné ....
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: 60 L

Príspevok od používateľa drakken »

Ano ďakujem mám to mám to otvorené je to v diskusii Sasanky a ich simbioza s Klavnami: Takže dajme tomu že tam bude tá qadricolorka je nejaký rozdiel v nárokoch jednotlivých klaunov ? Ktorý sa vôbec dajú u nás zakúpiť ?
podľa diskusie k nej môžu byť
Entacmaea quadricolor (bulb-tentacle, BTA, or corn)
A. akindynos
A. allardi
A. bicinctus
A. chrysopterus
A. clarkii
A. ephippium
A. frenatus
A. latezonatus
A. mccullochi
A. melanopus
A. omanensis
A. rubrocinctus
A. tricinctus
P. biaculeatus
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: 60 L

Príspevok od používateľa rybka »

Nejsnáze seženeš A. clarkii, do malé nádrže nedoporučuji, navíc bývají dost agresivní, a to i k rukám chovatele.
Občas dostupní (teda dřív byli k mání častěji, páni dovozci :mrgreen: ) jsou A. frenatus. Tady je třeba si dát pozor jen při nákupu, často bývají napadeni bakteriálním zákalem kůže.
Premnasi bývají dražší a musí to být opravdu pár. Velký a malý nabízený v obchodě jako pár nestačí.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: 60 L

Príspevok od používateľa drakken »

Sakra sakra nakoniec to bude zložitejšie než som myslel aby to nakoniec neskončilo s tými majano a z a.ocellaris.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: 60 L

Príspevok od používateľa drakken »

Ďalšia otázka sa týka dna. V mojom refe mam hrubú korálovku ktorá je plná života ktorý sa dokonale postará o všetky zbytky krmiva atď. Je takéto dno vhodné aj pre tento druh akvária alebo radšej holé sklo ?
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Re: 60 L

Príspevok od používateľa Miloslav »

A trvas na kombinaci Klauni - sasanka ? Kamarad ma nano o 80L coz neni o moc vetsi nez 60L a ma tam par klaunu Amphiprion ocellaris a u nich po jedne Euphyllia divisa, Euphyllia glabrescens a Euphyllia paraancora, dve krevetky, par sneku a akv mu takhle funguje uz asi 10 let. Jedna se o jednoduche morske akva ktere dokaze udelat velkou radost. Jo a filtr tam ma jednoduchej pod akv ve skrince - odpenovac - phos - par zivaku a cerpadlo, nad akv sviti 2xT5, akv ma rozmer 70 x 30 x 40cm . Toto prosim ber jen jako inspiraci :wink:
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: 60 L

Príspevok od používateľa drakken »

Jasne všetko je v štádiu rozmýšľania dolaďovania nič nie je isté tá quadricolorka + klauni bola pôvodná požiadavka nikde nie je napísané že je nemenná :-) Ide presne o to že hľadám inšpiráciu uvažujem a zvažujem. Z pohľadového hľadiska mi tá nádrž z quadricolorcov a párikom klaunov príde veľmi zaujímavá takže zatiaľ riešim túto možnosť. Vlákno som založil práve preto že zo sasankami mám nulovú skúsenosť. Samozrejme pokiaľ usúdim že to nie je to pravé orechové mám samozrejme aj záložné riešenia . Zatiaľ mi to vychádza schodné aj v tom pôvodnom návrhu ale neznamená to že to nakoniec nebude úplne iné.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: 60 L

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ked to bude 60 l cisty objem display tank a k tomu 20-30 l filter za prepazkou, tak to podla mna 1 strednu E. quadricolor a k tomu parik A. frenatus znesie. Malu sasanku nekupuj, lebo ju klauni utlcu, naopak klauny co najmensie, idealne z odchovu. Sasanku najlepsie zelenu alebo zltu,v cervenej moc nevyniknu. Klauny zo skupiny clarkii (hedo-bielo pruhovane) su na nano prilis velke. Ani frenatus nie je idealny, ale je pouzitelny.

Inak ocellarisy z odchovu vlezu skoro do vsetkeho, takze obcas funguje aj kombinacia s E.quadricolor, prip. aj s obycajnym Rhodactis. Pokial tam nemaju byt ine ryby, ako sasanka sa da pouzit aj Stychodactyla haddoni. Vsetky prave symbioticke sasanky ale maju potencial prerast uvedene akvarium. Naopak, ked sa jej nebude darit, zacne sa scvrkavat, ale to uz nevesti nic dobre.
Používateľov profilový obrázok
morskysvet.sk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 909
Dátum registrácie: 01 Mar 2012 21:30
Bydlisko: Podkylava
Kontaktovať používateľa:

Re: 60 L

Príspevok od používateľa morskysvet.sk »

clarki urcite nie su agresivny a navyse chvostom viria piesok tak ze v nano akvariu by to bolo jak v saudskej arabii po piesocnej burke
Používateľov profilový obrázok
morskysvet.sk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 909
Dátum registrácie: 01 Mar 2012 21:30
Bydlisko: Podkylava
Kontaktovať používateľa:

Re: 60 L

Príspevok od používateľa morskysvet.sk »

jak pisal Luky frenatusy su v pohode ale potom radsej nejaku bielu alebo zltu sasanku aby vynikli. na buduci tyzden pridu odchovne ryby medzi nimi aj klauni z Izraelskej farmy.
Perculy, ocellaris black, frenatusz, snow flake...fridmanky, indigo... :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"