hr:-) Nano

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

hr:-)
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 07 Nov 2013 10:33
Bydlisko: http://akva-pozadi-3d.webnode.cz

hr:-) Nano

Príspevok od používateľa hr:-) »

Ahoj námořníci,
jelikož se od raného dětství věnuji sladké akvaristice a už nějakou dobu jsem pokukoval a studoval základy slaného biotopu, tak jsem nakonec neodolal a si před pěti týdny, jsem si pořídil setík z druhé ruky.
Délka nádrže je 60 cm, hloubka 37 cm a nádrž má jen 27 cm, protože součástí nádrže jsou přes celou zadní část čtyři komory na filtrační média, výška je 40 cm.
Set má rampu se dvěma zářivkami bílou a modrou T5, 24W, 55cm a plastový kryt.
Filtrační komora má hladinový vtok přes česlo (hřeben).
V první komoře, je filtrační vata a pod ní vyplňuje zbytek komory hrubý bioakvacit.
Přes akvacit se voda dostává spodem do druhé komory, která je vyplněna hrubší frakcí cca 10-20 mm zeolitem v síťce.
Vrchem přes zeolit přetéká voda do třetí komory, kde je v síťce do poloviny komory hrubá korálová drť ze zaběhlé nádrže a punčocha s phosex. Zbývající polovinu třetí komory ještě doplní siporax.
Spodem voda teče do poslední čtvrté komory, kde je topné těleso a čerpadýlko, které vrací vodu z komor do nádrže.
Jako honič vody v nádrži jsem použil atman 201-cca 500 l/h, který má nasazenou zúženou koncovku směřující na zadní stěnu tak, aby proud šel co nejvíce za reef, odkud vyfouká vše co by se tam chtělo usadit.
Nádrž jsem založil na demineralizované vodě se solí BASF podle návodu.
Takhle nádrž jela bez médií s čerpadlem cca 4 dny.
Po této době jsem do nádrže dal nějaký ten živák + oživené kameny a korálovou drť na dno z funkční nádrže.
Asi po týdnu dalšího provozu, jsem naplnil komory médii, krom té korálovky, která do doby než mi byl doručen živí písek byla součástí dna nádrže.
Po dalším týdnu provozu, jsem neodolal a pořídil si jeden kámen s Capnellou a dvěma Rhodactisama.
Když se capnella a rhodactis druhý den krásně otevřeli , bylo to velice potěšující zjištění, že by mohlo být vše jak má.
Za několik málo dní, se v nádrži objevila invaze hnědé řasy, která začala porůstat sklo a některé obživlé kameny. Nebylo to však nic hrozného a řasu nechávám tak jak přišla zase odejít.
Asi po pěti týdnech provozu a to už z více živočichy, se řasa začíná žmolkovat a opadávat, což značí že z vody vyčerpala to co jí nejvíce svědčilo a teď je na ústupu.
Za další týden provozu od pořízení prvního kamene s capnellou a rhod... jsem pořídil další kámen, tentokrát s kolonií růžové xénie a jednou hnědou a třemi hnědozeleně pruhovanými discosomami.
Jednu discosomu jsem odřízl a snažil jsem se jí za pomocí gumky přemístit na jiné místo.
Byl jsem naivní a na youtube jsem záhy zjistil, jak že se discosomi školí, aby někde seděly.
Uběhly asi tři týdny provozu, korálnatci naznačovali že nemají problém a mě už přestávalo stačit obdivovat rychlost šneků a čouhající ramena hadic z děr reefu a tak jsem si pořídil prvního nájemníka.Gibiodon okinawae.
Když jsem ho přinesl domů, tak jsem s hrůzou zjistil, že má břicho obrácené a propadlé jako obrácenej lavor.
Tři dny jsem ho marně přemlouval, aby se pořádně nažral. Ať jsem krmil jakým mraženým šlo, tak jeho chuť k jídlu byla dost mizerná. Po žrádle sice vyjížděl, ale když ho vzal do tlamky a přežvýkl, tak ho zase většinu vyplivoval.
Napadla mě spásná myšlenka, pořídit gibíkovi konkurenta a tím trochu nahlodat jeho snahu se pořádně nažrat dokud je co.
I když jsem prve vůbec tohoto osadníka do své nádrže nechtěl, z důvodu že mi připadne strašně profláklej, tak ano správně tušíte nakonec se u mě v nádrži objevil A. ocellaris.
Jak jsem předpokládal, za další dva dny pobytu ve společnosti klauna se gibíkův apetit zlepšil a jeho tělesná hmotnost už bude doufám kolem jednoho a půl gramu. :D
Do nádrže jako poslední obyvatel přibila jedna Lysmata amboiensis a ještě budu muset k ní pořídit L. wundermani, protože jsem si bohu žel do nádrže spolu s kameny na kterých byli korálnatci , zatáhl i několik prťavých skelných sasanek.
Do nádrže také přibilo ještě několik barevných forem discosom , zoanthusu, sarcophyton a pachyclavularia violacea.
I když to zní dohromady jako docela dlouhý seznam obyvatel , tak aqo stále stejně působí spíše jako po návštěvě exekutora.
Chystám se ještě některé kameny vyměnit za kvalitní živáky místo těch obživlých, aby srdce nádrže bylo co největší a tak se celý reef ještě pozmění.
Zatím je to tam vyskládané jako kostky ve vitríně, ale i z toho mála mám radost, asi větší než moje žena když mi říká:
"můžeš mi vysvětlit, proč dvě hodiny sedíš s hlavou deset centimetrů od toho akvárka a hledíš na jedno místo?" :lol:
Když budete mít jakékoliv postřehy, rady a připomínky, tak budu rád.
Ještě jednu věc musím tady udělat, a to je poděkovat v tomto případě nejmenovitě abych na někoho nezapomněl těm lidem, jenž mají své zkušenosti a dělí se tu o ně a tak pomáhají nám začátečníkům a jmenovitě švícovi, kterého vlákno je až na jednoho narušitele :mrgreen: perfektní přehledná příručka...jak na to.
DĚKUJI
Prílohy
m1.jpg
Naposledy upravil/-a hr:-) v 09 Nov 2013 18:32, upravené celkom 1 krát.
hr:-)
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 07 Nov 2013 10:33
Bydlisko: http://akva-pozadi-3d.webnode.cz

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa hr:-) »

Další foto, jak se postupně aqo měnilo.
Prílohy
m2.jpg
hr:-)
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 07 Nov 2013 10:33
Bydlisko: http://akva-pozadi-3d.webnode.cz

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa hr:-) »

.....................
Prílohy
m3.jpg
hr:-)
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 07 Nov 2013 10:33
Bydlisko: http://akva-pozadi-3d.webnode.cz

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa hr:-) »

...................
Prílohy
m4.jpg
hr:-)
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 07 Nov 2013 10:33
Bydlisko: http://akva-pozadi-3d.webnode.cz

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa hr:-) »

Poslední aktuální.
Prílohy
m5.jpg
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa tragett »

Zdravím "starou", známou tvář z portálu rybicky.net. Nevím, jestli vidím dobře, ale část útesu je filipínský vápenec ? :-) Myslím tím kámen docela vlevo a témeř vpravo (oba dole).
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
hr:-)
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 07 Nov 2013 10:33
Bydlisko: http://akva-pozadi-3d.webnode.cz

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa hr:-) »

To je docela možné, takhle zmáknuté horniny co se používají v mořské akvaristice ještě nemám.
Krmo toho že s živákem nemají nic společného a jsou to těžké neporézní kameny, které mám v nádrži pouze jako stavební prvek útesu, tak jinak na škodu nejsou nebo se pletu?
Dík.
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa shock »

moze sa z nich vselico luhovat do vody, riskovat sa to vacsinou neoplati.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
hr:-)
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 07 Nov 2013 10:33
Bydlisko: http://akva-pozadi-3d.webnode.cz

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa hr:-) »

Máš tím na mysli prvky které by změnily tvrdost vody nebo poměr minerálů obsažených ve vodě a podobně nebo co konkrétně.
Tyhle kameny byli cca tři roky používané v mořském aqu, tak jsem přčedpokládal, že ten kdo mi je prodal věděl, že by nějakou škodu napáchat neměly.
Rád si ale rozšířím obzory v oblasti Petrologie a nechám se poučit.
Farrael-Sama
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 13 Sep 2013 09:23
Bydlisko: Hořovice
Kontaktovať používateľa:

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa Farrael-Sama »

Jde o to, že to může obsahovat různé příměsi jiných minerálů, které nejsou v akváriu žádoucí.
Blue pearl reef 112L (75L čistý objem). DSB, T5 - Dead.
Blue pearl reef 2.0 495L, Peletky, HQI - Dead.
Nano blue pearl reef 61L
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa martin01 »

Kameny, o kterých mluvil Tragett se už dneska používají jen pro sladkou vodu. Je to prostě jenom těžkej balvan, kterej není porézní a neusídlí se v něm, krom jeho povrchu žádné bakterie. Součástí každé filtrace je v podstatě i vlastní útes. Pro to se většinou snažíme, aby byl z co nejkvalitnějších kamenů a pomohl později s filtrováním vody. Osobně jsem první akvárko měl postavené z asi 150 kg těchto kamenů a ještě jsem spodek hromady dohnal nějakým travertinem. No a pak jsem to všechno musel vyházet, do dneška je mám na zahradě, je mi líto je vyhodit, když si vzpomenu na tu cenu a postavil jsem to znovu. Z levných kamenů, které jsem po různu sehnal. No a po roce jsem je znovu vyhodil a postavil s čistých, které teď konečně myslím začínají plnit svoji úlohu. Tedy rada je, buď kvalitní živé kameny a nebo raději suché, nepoužité a počkat, obojí si myslím, že se vyplatí víc, než používat tyto.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa tragett »

U takového objemu bych 100% zainvestoval do živých kamenů, stačí menší kusy a poskládat, slepit dohromady. Vyplatí se to, jednak Ti z nich může vyrůst nějaký život (makrořasy, koráli ...), ale na druhou stranu z toho může i vylét ne zrovna užitečný živočich, krab atp. Nicméně myslím, že Martin01 to trefil přesně ;) Kvalitní kameny jsou základ dobře fungujícího akva :-) Taky sem jich několik desítek kilo z akvária vyhodil, když sem si je přivezl, jsou vhodné do malawických a tanganyických biotopních nádrží, dříve se používaly i v reefových, ale dnes už jsme jinde, jak Tě znám z rybicky.net, necháš si určitě poradit :-)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa martin01 »

Ještě jsem se chtěl zeptat, na ty zdroje. To tam svítí jen ty dvě trubice 48W?
hr:-)
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 07 Nov 2013 10:33
Bydlisko: http://akva-pozadi-3d.webnode.cz

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa hr:-) »

Tragett :D to si piš že si nechám poradit. A to dokonce tak, že teď mi přišlo echo že mi z Rakouska dorazily dvě krevety Wundermani a tak si pro ně jedu a společně s nima dorazilo přes 20 kg živáků a tak se v tom pohrabu a vyberu do aqa pořadnej motor. :lol:
Martine přesné označení trubic i watáž dopíšu až budu doma. :idea:
hr:-)
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 07 Nov 2013 10:33
Bydlisko: http://akva-pozadi-3d.webnode.cz

Re: hr:-) Nano

Príspevok od používateľa hr:-) »

Tak jsem provedl tuning nádrže a z chudého příbuzného se mi povedlo aqo překopat na mořský reef. Teda doufám :shock: .
Mimochodem se zabývám výrobou 3D do sladkých akvárek( http://akva-pozadi-3d.webnode.cz ) a jejich celkovou realizací od nádrží, přes techniku, až po osádky rostlin a živočichů.
Bývám v galeriích se sladkou vodou dost kritický a proto jestli máte jakékoliv připomínky k mému reefu, tak si rád konstruktivní postřehy přečtu.
Reef jsem se vzhledem k výšce nádrže snažil vytáhnout do vrchu, abych tak mohl využít co největší plochu v aqu, jak účelně pro zachycení živočichů, tak opticky aby aqo vyšší než hlubší nepůsobilo prázdně.
Mořské reefy jsou naštěstí od sladkých nádrží více tolerantní k bizarnosti tvarů a tak si zde člověk může dovolit trochu více popustit fantazii a vystavět kameny tak, jak by to ve sladké nádrži působilo dost nepřirozeně až kýčovitě.
Celý reef je opět vystavěn kolem zadní stěny ve dvou sloupech, které tvoří jakousi jeskyni, tak aby trochu podpořili dojem hloubky útesu. Středem jeskyně se potom útes svažuje k čelnímu sklu a svou hranou zabraňuje přímému pohledu do jeskyně.
Takové prvky dělají celý reef tajemnější a zajímavější.
Z technického hlediska má reef dvě základny, z nichž jedna tvoří jakousi jeskyni na třech podpěrách kudy proudí voda a tak je tato základna vzdušná a nic se tam neusazuje.
Druhá základna má podstavu rovnou, která sedí na dně a je obsypána pískem.
Za celým reefem proudí voda která, nedovolí aby se tam cokoliv usazovalo.
Škoda že ještě nemůžeme používat běžně 3D techniku, aby si člověk na fotkách mohl prohlédnout plasticitu a tvary věcí pořádně. Na klasických fotkách tak nevynikne nikdy hloubka a detail reliéfu.
Prílohy
m7.JPG
Naposledy upravil/-a hr:-) v 08 Nov 2013 09:41, upravené celkom 2 krát.
Zamknuté

Návrat na "Nano Reef"