Nano 126 l - Honza

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

honza82
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 03 Mar 2014 17:29
Bydlisko: Praha

Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa honza82 »

Ahoj

Po delším zvažování plánuju svoje malé moře o velikosti 80x45x45. Představuju, že bych tam pro začátek (ale samozřejmě až po záběhu :-)) měl reef z živých kamenů, nějaké méně náročné měkké korály + cca 4 nenáročné ryby a pár bezobratlých.

Filtrace:

Z "provozních" důvodů nemůžu umístit další filtrační nádrž pod akvárium. Filtrace by byla řešena přepážkou a tudíž zabudovaným filtrem podél celé zadní strany o velikosti 80x45x10 (s přepadem v délce 25 cm). Vypadalo by to asi takhle:
nákres
nákres
Představoval bych si, že v komoře přepadu by byl biomolitan (nebo bioballs), za další přepážkou by byl odpěňovač Tunze 9002 a za ním phos - ex, zeolit (nebo prostě jakékoliv další médium, které by bylo potřeba) a v další komoře by bylo návratové čerpadlo new jet 2300.

Proudění:

Kromě proudu z návratového čerpadla (2300 l/h) bych na druhou stranu umístil hydor koralia nano (1600l/h).

Světlo:

Chtěl bych nějaké cenově dostupné LED, ale když koukám na ty ceny, tak to asi dopadne na 4x T5 (bílá, bílá, modrá, fialová?).

Myslíte, že to takhle dává smysl a mohlo by to dlouhodobě fungovat? Nápady jak upravit rozdělení filtru samozřejmě uvítám (jinak bych to sem ani nepsal :-)).

Jakým způsobem řešit aby přepážka byla černá (černé sklo)?

Má někdo doporučení, která firma by mě to mohla za solidní peníz slepit (přední a boční stěny bych chtěl z optiwhite)?

Předem díky moc za názory.

H
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa tomáš »

To navratove cerpadlo si myslim ti staci 1700l - toto mi pride dost silne :wink: ale inac ostatne preco nie ... Mozno este sirka filtracnej komory aspon 12cm
....každý život si zaslúži respekt....
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa LukasO »

těch 2300 je doopravdy síla :-) já mám na 500l aquabee 2000
a ten biomolitan bych tam asi nedával... na co?
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
honza82
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 03 Mar 2014 17:29
Bydlisko: Praha

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa honza82 »

Ok - díky moc, čerpadlo dám menší. Napadá mě ještě související dotaz (jsem sladkovodní akvarista, který používal zatím jenom kanystry tak mi prosím odpuste jestli se ptám blbě). Jakým způsobem dosáhnu toho, aby v komorách filtru bylo tolik vody, kolik tam má být, aby fungoval správně? Předpokládám, že nastavením hladiny předpadu + výkonu čerpadla? Jak jsou vysoké přepážky uvnitř asi roli moc nehraje...

Díky H.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak bych se taky vyjádřil k té sestavě, to čerpadlo je dost silný, stačí ti cca poloviční výkon a oběhové okolo 4-5000l. Komoru z černého skla samo, mám to stejně. Pod přepad bych dal nějáké keramické médium a nad to kus molitanu, kterej budeš každý týden ptát. Dá se na to použít i vata, když potřebuješ - při čištění v řasovém období, a pak to odstranit. Další poznámku mám po dlouhodobém provozu, krom první přepážky ve filtru dej vše nižší a odtok filtru taky navrtaný pd hladinou v poslední komoře. Je to opatření kvuli tomu, aby se odstranil bordel z hladiny a to nedáš, pokud bude hladina ve filtru stejná jako v nádrži budeš s tím mít trochu problém, není to tak omezující, ale dá se to eliminovat, tak proč to neudělat. stačí 2-3cm pod hladinu v nádrži a je po problému. Jinak jen to rozšíření na cca 12cm, nebo tam, kam strčíš ruku. Semtam se v tom budeš máčet - výměna sorbentů a odkalování. Ještě se dá doplnit nějáký kompakt nad zeolit a phos a strčit tam chaetomorphu - docela aqua pomůže a dá se tím využít trocha toho místa. Tak hodně zdaru.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Jo a k poslednímu dotazu, hraje roli poslední přepážka ve filtru a výkon čerpadla spolu s naplněností filtru - když bude spodní průchod pod přepážkou jen 1cm a husté médium jako korálovka bude to problém a při silném čerpadle nebude průtok stíhat, když uděláš průchod 2-3cm a média dáš do punčoch nebo jiného matroše, aby voda mohla okolo pěkně proudit bude to ok.
palohoju
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 229
Dátum registrácie: 05 Okt 2012 17:32
Bydlisko: Plzen

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa palohoju »

já mám skoro stejně velké akvarko a proudové čerpadlo mám 2600 l/h a řek bych , že je to na hraně , moc nespoléhej na návratové čerpadlo ty litry jsou hned na výstupu až to proženeš filtrem kterej jsi tu namaloval myslím , že budeš koukat jak to zeslábne , ale neřeknu ti o kolik protože mám vnitřní filtr tam je to zase trochu jiné :wink:
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa VF »

honza82 napísal: Má někdo doporučení, která firma by mě to mohla za solidní peníz slepit (přední a boční stěny bych chtěl z optiwhite)?
Domnívám se, že u tak malého akvária nemá smysl používat optiwhite. Jestli budeš mít pohledová skla do 6mm tak to není až tak velký přínos. To jen abys to neměl až tak jednoduchý.
Zkušenost je nesdělitelná!!
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa shock »

on vytlak ziadnym filtrom prehanat nebude, cize 2000l/h pri ~10cm vytlacnej vyske nebude moc zbrzdene. ale 2000 je fakt overkill :D ked porovnavate treba zohladnit aj to ze to bezne tlacite meter do vysky, co on nebude.

skor by sa mal zamysliet ako chce riesit doplnanie vody, lebo to nie je taka sranda ked to netlacis len do vedlajsieho sumpu a spomina ze nema moc miesta. Kludne skoro polku tej prepazky by som dal len ako RO vodu (a poriadne sa uistil ze nepreteka do nadrze).

a moja cast bez skusenosti kde ocakavam flame:
25cm hreben je tiez overkill, ine litraze tu maju tensie prepady. prva komora tak aby sa ti dobre cistila v pripade potreby.

co tam dat ti uz poradia, ale mne sa bioballs zdaju uz trochu neefektivne v porovnanim poreznosti trebars oproti zeolitu. toho bioakvacitu ked tak symbolicky len na zachytenie vacsich necistot, na to tam nepotrebujes 20cm vrstvu.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
honza82
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 03 Mar 2014 17:29
Bydlisko: Praha

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa honza82 »

Díky moc všem za rady, kterých si vážím. Upravil jsem návrh takto:
nákres
nákres
Přiznám se, že celkem tápu, jak vysoký by měl být přepad a poslední přepážka, aby to správně fungovalo.

Návratové čerpadlo: NJ 1700.

Skimmer: buď Tunze 9002 nebo Hydor Slim-Skim performer 250.65

Oběhové čerpadlo: Hydor Koralia 2800

Doplňování odparu: Tunze osmolator nano 3152 nebo PerfectReef Grotech.

Nějaké nápady na firmu na lepení?

Ještě jednou díky všem!

Honza
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa MRysan »

přepad je nejlepší aby se dal regulovat. U velkého akvárka mi to sklenář slepil tak, že je až 5cm ke dnu a zbytek se zaskládává skleněnejma destičkama až k hladině jako stavidlo u rybníka.
LPS/SOFT 300l
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Pozor na hloubku ponoření odpěňovače, tunze je cca 22cm, takže hloubka té komory (tedy i poslední přepážky by měla být minimum 23cm spíš 24-25cm. Lepší je o cca 3-4cm míň než je výška hladiny v aqua, to na odstranění mastnoty stačí. Výšku hladiny v aqua budeš mít cca 1-1,5cm nad začátkem prořezů v hřebeni (tedy cca 6cm pod hranou aqua). Pokud bude návratová trubka do aqua vrchem počítej s tím jestli bude aqua zakryté nebo ne - musí tam být pro ji místo - a přepážku mezi aqua a filtrem doporučuji co to jen jde (třeba jen 1cm pod hranu aqua) - když časem budeš chtít třeba wavemaker nebo něco co trochu háže s hladinou a nebo abys ryby nelovil z filtru moc často. Jinak odpar budeš hlídat v poslední komoře s návratovým čerpadlem, tam (nebo na začátek filtrace) bych taky vedl doplňování odparu. Místa ve filtru se mi zdá dost aby to šlapalo takže ok. Jo jinak tuším že mám návratové čerpadlo do 160l aqua 800l/h. Nad 1000l bych asi moc nešel.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa LukasO »

charloschuanche napísal: Jo jinak tuším že mám návratové čerpadlo do 160l aqua 800l/h. Nad 1000l bych asi moc nešel.
tedy jestli je to to původní, pak správně tušíš - nedávno jsem od něj vyhazoval krabicu
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa shock »

tunze9002 ma 20cm od spodku ciarku idealnej hladiny.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
palohoju
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 229
Dátum registrácie: 05 Okt 2012 17:32
Bydlisko: Plzen

Re: Nano 126 l - Honza

Príspevok od používateľa palohoju »

z vlastní zkušenosti vím , že odpěňovač není všeuměl já osobně vsázím na biologickou filtraci a myslím , že je dobrý ji tam šoupnout (moje zkušenost , můj názor) :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"