Bratislavské nano 90L

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa axelson »

Otazka co stoji vytlacenie takehoto hrebena na 3d tlaciarni?a kto mi to vytlaci?
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa Madox »

Ja mam 3dcku s ABS. Problem je ze tie zuby su extremne krehke, netusim sice preco to chces davat tlacit a nekupis hotovy hreben ale ak to moc chce mozme sa na to pozriet.

Btw si si isty ze ta cierna farba nie je toxicka? Niektore s tym maju dost znacny problem.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa axelson »

madox nie ja nechcem tlacit :D :D :D skor ma zaujimala cena takéhoto tlacenia na 3d tlaciarni :D
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa Madox »

Materialove veeeeeelmi lacne. Cas tlace velmi dlhy....
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa luky133 »

Farba resp. materiál nie je toxický, naštudoval som si viacero diskusií na zahraničných fórach o reefoch a väčšinu modelov práve tlačia z čierneho PET-G alebo ABS. Čo sa týka tej krehkosti schválne som volil PET-G ten nie je krehký pri malých častiach modelu. Zuby by som vylomil len kebyže ich nasilu vylamujem, pri ABS som zlomil takéto časti na inom modely len dotykom.

Čo sa týka času tak tento hrebeň som tlačil cca 5 hodín na strednej kvalite, pri najvyššej by to bolo cca 10 hodín. Modelovanie trvalo asi 5 minút. Náklady zrejme do 2 eur aj s elektrinou ak nerátam svoj čas na modelovanie. Takže ak má niekto 3D tlačiareň a berie to ako hobby je fajn si takéto veci vytlačiť na nej, prípadne nejaké držiaky filtračnej ponožky, hadičiek atď, dokonca je aj model skimmeru - ale netestoval som ho. No ak niekto nemá 3D tlačiareň a neberie to ako hobby istotne sa radšej vyplatí si kúpiť hotový produkt od výrobcu.
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa luky133 »

Tak dnes som dokončil svetlo pod akvárium kde možno bude nejaké mini fragovňa alebo len miesto na odloženie živočíchov, ktorí budú robiť zle v hlavnej nádrží.
Zloženie je 2x Cree XPE Cool White, 3x Cree XPE Royal Blue, 1x Cree XPE Green, 1x Cree XPE Red. Spotreba 15W. Celkové náklady vďaka vychytaných akciách na Ebay-i ma vyšli za zdroj, chladiče a LEDky na 16€, zvyšok som si buď vyrobil na 3D tlačiarni, alebo zo zbytkov doma (káble, plexisklo, závitová tyč...). Za tú cenu myslím, že fajn vec.
Do dvoch týždňov by mi mali prísť komponenty aj na svetlo nad hlavnú nádrž, ale tam to už bude aj stmievateľné, s optikou, automaticky spúšťanými vetráčikmi na základe teploty atď :) Snáď sa dokopem a tento rok už budem môcť premiestniť ryby do tejto nádrže. :lol:
Prílohy
ledsvetlomini.jpg
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa luky133 »

Tak konečne som dnes dolepil rozvody, zajtra zrejme bude skúšobné napustenie sladkovou vodou a ak to bude všetko OK tak zrejme čoskoro sťahujem akutálnu nádrž s tým, že svetlo zatiaľ použijem zo starej nádrže (kým mi prídu všetky potrebné súčiastky na nové) a odpeňovač dočasne tiež. :)
Prílohy
rozvody.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"