Bratislavské nano 90L

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa luky133 »

Pochválim sa teda aj ja. Fórum čítam už dlhé roky a už pri obnovovaní akvaristického koníčka som chcel založiť reef. Nakoniec to skončilo pri 240L skladkovodnom akváriu a posledné mesiace stále rozmýšľam, že by som ho prerobil na reef. Približne pred rokom a pol sa mi uvoľnila 54 litrová nádrž a tak po dlhom prehodnocovaní som si nakoniec založil aspoň nano reef. Minulé leto som tam akvárium napustil, zasolil, po týždni som pridal živý piesok, živé skaly a akvárium spolu s filtráciou (vtedy ešte závesnou) išlo bez korálov a rýb približne 3 mesiace. Po troch mesiacoch som zakúpil prvé ryby a koraly. Rybky však približne v januári tohto roka dostali krupicu a napriek boji proti nej odišli do večných časov. Po čase som aspoň dokúpil jedného klauna.

Nádrž 60x30x30 (54L)
Stream: Hydor koralia nano 900 (ide nonstop), Jebao WP10 (na noc je vypnuté)
Skimmer: Resun SK-300 (na noc je vypnutý)
Hladinový zberač Eheim Skim 350
Filter Eheim Professionel 3 2071
Svetlo home made 2x 10W 10 000K LED, 1x 10W Royal Blue, 2x 15W Reef LED bulb (jedna žiarovka obsahuje 3x Cool White 3W LED a 2x Royal Blue 3W LED) = Dokopy teda 60W

Vo filtri je mix keramických valčekov + substrat pro, eheim mech pro (ten plánujem dať preč), ponožka čierneho uhlia, zeolitu a Sachem PhosGuard (čoskoro prejdem na JBL Phosex Ultra).

Soľ prvé mesiace Ati Ocean Coral Plus, potom dlhší čas Red Sea Coral Pro Salt a teraz objednaná Tropic Marin Bio-Actif Salt.

Výmena vody s vyčistením filtra buď týždenne alebo dvojtýždenne (záleží od znečistenia).

Život:
1x Lysmata amboinensis
1x Lysmata wurdemanni
1x Amphiprion ocellaris
1x Entacmaea quadricolor (už je tam vyše roka a neputuje ani nepopálila žiadne koraly)

Prevažne mäkké koraly napr. Xenie, Klyxum, Zooantus... Plus nejakých zopár tvrdých. Všetky až na veľkú kolóniu Zooantusov som kupoval ako malé prípadne ako úlomky. Niektoré výrazne podrástli, rozrástli, niektoré zatiaľ len trochu. Za fotky sa ospravedlňujem, lepšie ich odfotiť zatiaľ neviem :/ Uvidím teda ako dlho to ostane v tomto stave a či neprerobím nakoniec tých 240L na reef a nebude sa klaun s krevetami sťahovať do väčšieho a sladkovodné osadenstvo k niekomu inému. :|

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil/-a luky133 v 28 Jún 2015 21:11, upravené celkom 1 krát.
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 54L

Príspevok od používateľa luky133 »

Keď mi prídu chýbajúce komponenty tak plánujem spraviť nakoniec vlastné LED svetlo keďže okrem pár LEDiek a driverov som mal doma všetko.
Predpokladaná konfigurácia:

10x 10 000K 3W
6x Royal Blue 3w
4x Blue 3w
2x Red 3W
2x Green 3X
2x UV 3W
A uvažujem o pridané 2X Pink 3W keďže sa mi tiež doma povaľujú.

Výsledne by to malo mať buď 26 led (78W) alebo 28 led (84W) s tým, že to bude bežať na 650ma. Som zvedavý ako na to zareaguje osadenstvo a hlavne ako budú vyzerať farby keďže teraz bežím len na kombinácii 10 000K + Royal Blue. :D
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Bratislavské nano 54L

Príspevok od používateľa LukasO »

hezké, jednoduché... jen pár otázek - jak máš řešenej sběr z hladiny a proč vypínáš odbublávač na noc?
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 54L

Príspevok od používateľa luky133 »

Zberač hladiny mám riešený pomocou Eheim Skim 350. Chvíľu som používal aj zberač napojený priamo na filter, ale ten sa zasekával a občas nasával vzduch...
Odpeňovač na noc vypínam kvôli hluku. Akvárium je v spálni a keďže ide o odpeňovač vložený do akvária a nie je schovaný nikde v skrinke je pomerne hlučný. Pôvodne som sa obával jeho vypínaniu, ale nezaregistroval som žiadne negatívne ohlasy od osadenstva. Avšak kebyže raz vybudujem väčšiu nádrž tam by som odpeňovač riešil klasicky vo filtračnom akva v skrinke takže by som ho rozhodne vo väčšom objeme nevypínal. :)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Bratislavské nano 54L

Príspevok od používateľa LukasO »

ten eheim mám na nanu taky,jen jsem ho na fotkách neviděl. A jestli ti dělá hluk ten resun, napoj na něj delší hadičku (vnitřní průměr o stejném průměru jako vnější průměr té co tam je) - já to tak měl a nevěděl jsem o něm. stačí 60cm
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 54L

Príspevok od používateľa luky133 »

Hadičku tam mám, ale skôr ide o hluk od čerpadla. Neviem či mám vadný kus, ale je pomerne hlučné. Cez deň to človek nejako ignoruje, ale v noci keď si lahne do postele sa pri tom nedalo spať. :(
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Bratislavské nano 54L

Príspevok od používateľa LukasO »

ten můj nebyl slyšet a to jsem spal dva metry od akva.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 54L

Príspevok od používateľa luky133 »

Tak akvárium sa za posledné dva týždne otriasalo pomaly v základoch :lol:
Pribudlo 15 nových korálov, tri rybky a hlavne som dnes dokončil nové LED svetlo.
Na terajšom mi vadila kombinácia modrá+10 000k a chcel som tam zamiešať trochu farby. Takže výsledná zostava pozostavná s nasledovných 3W no name chipov a (vraj) Bridgelux:

7 x Royal Blue
3x Blue
10 x 10 000K
2X Red
2X UV
1X Green
2X Pink

Časť svetla mi nechcela svietiť a už som bol zúfalý nakoniec vďaka radám tu na fóre (diky za ne :) ) som zistil, že jeden zo zelených chipov to mal za sebou :evil:

Chipy bežia na 650ma, celková spotreba je niečo málo cez 62W (takže takmer totožná ako staré) a nakoľko mám masívny hliníkový chladič tak teplota sa mi zatiaľ drží okolo 40°C, ak vystúpi po pár hodinách vyššie príde na vrch jeden 120 mm ventilátor s pomalými otáčkami. Svetlo pôjde ešte o niekoľko cm nižšie nakoľko je vysoko a oslepuje ma pri práci :lol:

Stará zostava
Obrázok

Po dokončení
Obrázok

Uchytenie a meranie teploty
Obrázok

V skrinke
Obrázok
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 54L

Príspevok od používateľa luky133 »

Tak včera o 22:00 som zistil, že mi slzí akvarárium pri pohľade na zásuvkový diel pod stolíkom, ktorého vrchná doska zdvojnásobila svoj objem :lol: :( tak akvárium nocovalo vo velkom kanistri a dnes som vykonal upgrade na 90l - 60 dlzka 50 vyska a 30 sirka takze pribdlo trochu miesta na nové prírastky. Zatiaľ vyzerá, že všetko prežilo, akva beží zatiaľ bez piesku a silno rozmýšľam, že ho tam ani nevrátim. Kvôli väčšiemu objemu čoskoro vykonám aj upgrade na nový skimmer zrejme TUNZE DOC SKIMMER 9004. Ako keby to akva vycítilo, že som ho chcel zväčšiť no presakovať začalo zrovna nejaký ten mesiac - dva po záruke... :|
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 54L

Príspevok od používateľa luky133 »

Presun vyzerá, že vydržal všetko život tak aspoň som sa skúšal zase hrať s foťákom tak nejaké to foto. Keď nádrž v celku sa mi stále nedarí pekne vyfotiť aspoň detail na ryby:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa mcfisto »

Ty fotky jsou uzasne!


Sent from my iPhone using Tapatalk
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa JirkaS »

Opravdu luxusní fotky :shock:
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa luky133 »

Stále rozmýšľam nad väčším objemom. Stále to je len v rovine úvah keďže tu kde bývam budem možno už len 3-4 roky a sťahovať potom taký veľký objem dá zabrať. Maximum čo by som vedel ako tak vtesnať do panelákového bytu a nemal obavy o statiku je akva o rozmere 150x60x60 tj. 540 litrov. Otázka však do pléna je prehnané stolík stavať s hranolov 100x100? A niekto kto staval drevený stojan unesie to aj stojan bez prednej nohy v strede stolíka? Zadnú by som dal. Zatiaľ som niečo takéto myslel:

Obrázok

Problém je, že čo stojan na internete to unikát a preto neviem aký systém jeho poskladania si vybrať. Niekde nie sú ani bočné výstuhy, niekde je dosť tenký hranol atď...
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa triscene »

Na tento rozmer daj ak tak zeleznu konstrukciu, opieskovat a natriet a ides. Ja mam vrch 360 litrov ale predimenzovane to mam na vacsi rozmer.
luky133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 10 Mar 2008 16:20

Re: Bratislavské nano 90L

Príspevok od používateľa luky133 »

Rozmýšľal som aj nad železom. Pri dreveno ma láka, že to zvládnem aj sám a celkom ma tieto veci bavia. Aj na 240l sladkovodné som si postavil sám stojan z drevotriesky. Na zahraničných fórach majú na drevených stojanoch aj 1500l a viac tak ešte uvidím... Pri železnom zase ušporím vnútorný priestor a čas pri výrobe keďže zvárať v panelákovom byte by som si neodvážil. :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"