Znojmo nano 60l

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa pepahr »

Ahoj všem mořským vlkům :)

Po dlouhém váhání a studování zdejšího fóra jsem se rozhodl že rozšířím vaše řady :)
Koupil jsem Dennerle cube 60l - díky dav2dn5. A samozřejmě největší inspirací je pro mne Švícovo nano :)

Mám v plánu použít vnitřní filtr za přepážkou s přepadem. Šířku chci co nejmenší cca 7-8cm max. což vím že mě nepochválíte, ale při té výšce to buď (doufám) vyčistím hadrem na kusu klacku a nebo bateriovým vysavačem Eheim, který mám ze sladkého akva. Objemově to vychází na cca 10l což je myslím dostatečná kapacita.

Složení filtru: 1. komora - Odpěňovač Tunze 9001 - doplněno na rady zkušenějších.
2. komora- siporax, zeolit a Phosphate out . Uloženo v síťkách a media racku dle zahraničních nano fór.
3. komora - návratové čerpadlo Eheim compact 300 - vyměněno za 600
Proudové čerpadlo Hydor koralia 900
Osvětlení diy 50W multichip LED 10000k+dimmable driver
Zkusím bez topítka - mám celoročně v obýváku cca 23-25 stupňů.
Topítko jsem nakonec z obavy podchlazení koupil, ale stejně mám 26-27 stupňů i když ho vypnu :(

Největší problém nastal při výrobě přepážky protože chci černé pozadí - zkoušel jsem oslovit Sklorex, ale aby to prý bylo bezpečné tak mi to navrhli z 2x sklo 4mm a mezi tím vlepená černá folie - cena bohužel tím pádem vyšší než akva :)
Další varianta tedy plast - otázka jaký?? Od Farda akvária mám slíbeno že udělají, ale bez hřebenu ten se musí lepit zvlášť, a navíc stejně doporučuje přepážky udělat ze skla a plast až na to kvůli barvě :( Od místní reklamky (Znojmo) můžu mít zadní stěnu vyřezanou laserem včetně přepadového hřebene, ale nevím zda plast který používají je bezpečný - jedná se o HIPS - High Impact Polystyrene stlačovaný poslystyren materiál je prý tvrdý a odolný co myslíte dá se použít a nebo mi poradíte něco jiného?

S pozadím - přepážkou to nakonec dopadlo že jsem si nechal vyfrézovat hřeben v plastové desce od Fardy a pro sichr se nalepila silikonem na skleněnou přepážku - funguje to zatím :)

Dále prosím někoho na trase Znojmo - Brno nebo Znojmo - Třebíč kde bych se mohl kouknout na akva a koupil bych živé kameny na založení a vodu. Živý písek bych si koupil z pytlíku případně kdyby někdo měl pár kilo navíc.... :)
Časem nějaké měkké korály atd...

Otázka na adminy: dříve tu šlo hledat podle bydliště teď už to nejde??

Díky všem za rady a tipy a případné nabídky na materiál k založení akva :)

Pepa
Prílohy
prepazky.jpg
Naposledy upravil/-a pepahr v 01 Okt 2015 14:00, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa Arčí »

Nevidím tam odpěňovač. Tunze 9002 bys nacpal i do té tvé komůrky a myslím si, že pokud s ním nepočítáš, budeš toho zanedlouho litovat. Odvede hromadu práce.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa MRysan »

Ahoj
9002 určitě, na siporax se vykašli, eheim 300 je málo, aspoň 600, 50W chip ti rychle shoří, raději dej 2x20
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa LukasO »

Na 60l denerle je 50W chip trochu moc... mám 3x10W chip (studená bílá + modrá + roayal blue) a akvárko je osvětlený dostatečně. Pokud ten chip budeš mít na stmívání, pak jako bych nic nepsal...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa pepahr »

Ahoj, díky za poznatky - řídil jsem se dle Švícova akva - taky bez odpěňovače + siporax :) Počítám samo s pravidelnou výměnou vody. Ten jeho kanystr Eheim filtr má taky kolem 300l/h opravdu je to málo? Už jsem ho koupil :(
Led se bežně používají 100W (LED halogeny atd) i více - uvidíme inspiroval jsem se zde: http://www.reefcentral.com/forums/showt ... ?t=2128756
Ano LED driver je stmívatelný - počítám na začátek to pustím tak na polovinu pak přidám.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa LukasO »

no pokud myslíš to akva v odkazu, tak tam dává 360W na 160 galonů...což je asi 600litrů.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
fousac
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 28 Júl 2013 18:14
Bydlisko: Brno

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa fousac »

Ten problém s černým pozadím ve Sklorexu mě překvapuje. Ještě nedávno měli přímo černé neprůhledné sklo. Mám akvárium od nich a udělali to tak, že mám celé akvárium z 8mm skla a na zadní stěnu mi nalepili černé sklo (buď 4mm nebo 6mm, teď přesně nevím).

Na 60L akvárium by snad mělo stačit vlepit 4mm sklo, navíc je stejně z druhé strany vyztuženo přepážkami a komory jsou naplněné vodou, tak by tam takový tlak neměl být.
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa pepahr »

LukasO : nemám na mysli litry vs W ale to, že multichip hned neshoří jak píše MRysan..

fousac: no mě to překvapuje taky.. ale prý se ten lacobel nebo jak se to jmenuje, může oloupat.. ale tady to vidím hodně v akva hlavně modré což je asi ono... no uvidím ještě mám slíbeno že v reklamce zkusí zjistit nezávadnost toho HIPS plastu - na webu ale vidím že se to používá i pro food - kelímky na pití atd což by snad mohlo být OK - kdyby se vyjádřil nějaký chemik byl bych rád :)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa LukasO »

většina pozadí co zde vidíš, je nalepená folie.
Oloupání po čase by nemuselo až tak vadit, protože postupně ti poroste zadní stěna vápenatou řasou, bude zaskládaná útesem... jinak ten polystyren osobně neznám, ale pokud neobsahuje měkčidla, měl by postačit (ale říkám, neznám ho). Já mám v akva deskový PS (podložka pod odpěňovačem) a nevšim sem si, že by nějak reagoval.
pepahr napísal:...nemám na mysli litry vs W ale to, že multichip hned neshoří jak píše MRysan..
no to nesmíš hned každýmu šecko věřit... strejda rysan nám tu občas podobné pohádky na dobrou (divokou) noc povypráví
Ale na jeho obhajobu, myslel to zřejmě tak, že 50W pekelně topí a brzo zlikviduje luminofor a ledka se brzy odporoučí do věčných lovišť. To je samozřejmě pravda, ale pokud bys ho používal na 60-70% výkonu, pak bych to neviděl jako problém. Přesto bych ti raději doporučil více slabších ledek, než jeden silnej (když shoří jedna ledka, světlo ještě stále svítí)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa MRysan »

jako na chladiči v odkazu ti to asi pojede, to je jinej lvl. Já jsem zkoušel
http://www.ebay.com/itm/50W-100W-High-P ... 3a8fb72529
ten opravdu použít pro 100W nejde :idea: ač to tam maj napsaný, ale spíš jako reflektor na zahradu na čidlo co za minutu zhasne.

Kopírovat TOP akvárka není vždy nejlepší nápad. Taky jsem si ze začátku zkusil, na googlu našel něco co funguje skoro bez techniky a nějak to nevyšlo, protože v těch popisech vždy schází nějaké poměrně zásadní informace, nebo vlastnost majitele a ta může být klíčová.
LPS/SOFT 300l
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa pepahr »

Aha tozn. folie se da použít i dovnitř akva? Já myslel že se to vždy lepí zvenku - venitř kromě odlepení že i může něco pustit do vody.. pokud ne tak bych to mohl nalepit a hotovo buď se přelepí a nebo časem zaroste.. a přpážku nechám udělat z 4mm skla a bude to je nejlevnější.. i když ten plast zase by byl včetně hřebenu..

S těma LED to chci zkusit stálo to pár korun teda chip, driver byl samo dražší a ten heatpipe chladič nemám, ale něco podobného jak si postnul MRysane.. je to boxovaný chladič z CPU AMD udává 100-150W tak uvidím teplotu samo změřím a jak píše Lukáš nepojedu ho určo na 100%...

S tím kopírováním tak nějak tuším že to nebude úplně snadné jak tu občas Švíco píše.. každopádně založím to ze živých věcí pokud se tu někdo najde z okolí - zatím nic?? :) a když uznám že to nejede dle představ tak koupím i odpěňovač.. někteří tu zase píšou že nepoznali rozdíl když se pak odpěňovač náhodou vypne a vůbec se tu člověk dovídá tolik věcí že mi z toho de hlava kolem tak si to chcu zkusit na vlastní kůži a pak se uvidí.. :)
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa Madox »

Cau, ja mam tie cinske led a poviem ti tak, mekkace pod tym rastu, lps tiez stacia, ale na ten svetelny rozsah ani vykon sa neda spolahnut. Teraz to menim za Cree.
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa pepahr »

Uvidíme ja nez se dostanu od mekkych dal bude chvili trvat..a cree si koupil kde? Ono dneska ti cinani napisou na kdeco ze to je :-) nez svetlo me spis trapi ta prepazka filtr atd.. ale diky za postrehy.. sorry za psani bez diakritiky ale z tabletu se to pise blbe :-)
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa Madox »

pepahr napísal:Uvidíme ja nez se dostanu od mekkych dal bude chvili trvat..a cree si koupil kde? Ono dneska ti cinani napisou na kdeco ze to je :-) nez svetlo me spis trapi ta prepazka filtr atd.. ale diky za postrehy.. sorry za psani bez diakritiky ale z tabletu se to pise blbe :-)
No popravde nezijem v rozpravke ze su tie americke Cree vyrobene v silicon valley :D
Ale je rozdiel oproti cinskym Led a cinskym Cree Led.
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Znojmo nano 60l

Príspevok od používateľa pepahr »

Jasne to chapu tak muzes hodit link co jsi koupil?? diky :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"