Nano 96l - od Jadranu k SPS

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa axelson »

eriku tak se dari s predelanim akvarkem :D
Lubo6
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 14 Sep 2015 10:51

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Lubo6 »

Erik, chapem ze rodina ocakava viac farieb a rybicky, ale aj Jadran vie byt pekny a zaujmavy. V mojom 160l akvarku sa celkom dari hrebenatkam, krevetam, tiez sasanky - pekne sfarbene. Viem ze su na fore na to kriticke nazory, ale moja rodina je spokojna aj s jadranom, je tam vela zaujmaveho co by clovek pri potapani nemal sancu vidiet, vsetkym sa to paci. A to ani nemam extra vybavu. Je to skor o vasni, pozorovani. Kedysi som zbieral hmyz, kamene, vselico. Akonahle som si vsak do zbierky nieco kupil, cize nenasiel sam, stratilo to pre mna to caro.
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Zažívám dosti šílené období zelených řas. Do doby, než jsem přidal mrtvé kameny bylo vše ok, sinice se mi téměř vyhla, zato teď zelená vláknitá řasa nastoupila v celé parádě. Jesli si ještě pamatujete na pohádku O šípkové Růžence, tak místo růží mám ve svém akvaritstickém království řasu, přes kterou už není téměř nic vidět... chudák Montipora má toho dost, vyčnívá z ní z řas jen špička fragu :? No, už jsem si párkrát musel dodat ze zdejších článků "odvahy" a říkám si, hlavně tohle období nějak vydržet... i když už ve mě začíná hlodat, jestli to vůbec někdy skončí.

To Lubo6: Souhlasím, když máš život, který jsi si vlastnoručně ulovil a viděl jsi, jak žije ve svém přirozeném prostředí, má to své kouzlo jej pozorovat v nádrži a vidět, že se rozvíjí. Poustevníčkovi jsem nabídl pár větších ulit a bylo skvělé, když se "přestěhoval" a teď si roste v novém. To samé krabík, který se mi již 2x svlékl a pěkně povyrostl... i když mi teď zase o něco víc posouvá kameny... má stavařské choutky a asi jinou předtavu, jak by to mělo v akva vypadat 8)
Pro příští rok uvžuji, že bych si přivezl klasického černého ježka, krevetku a možná, pokud bude v nádrži místo, i mou oblíbenou rybku Salariase pavo. Sasanky mi příjdou z Jadranu taky moc pěkné, ale po prezentovaných Vikových zkušenostech je nechám doma v moři.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Přidávám příběh fragu montipory - jak šel čas, první dny, první týden a sočasnost po více jak 3 týdnech...
Řasy jí taky asi způsobily puchýřky - když jsem jí je "propíchl", druhý den to vypadalo OK - hnědá místa se zatáhlými polypy... ale za další den tyto místa zbělala se stříbrným nádechem... :( Zatím jsou jen 2, snad to zmizí...
Prílohy
Jak tohle skončí???
Jak tohle skončí???
po více jak týdnu začíná "plešatět"
po více jak týdnu začíná "plešatět"
po několika dnech od přidání do akvária
po několika dnech od přidání do akvária
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa axelson »

eriku trpelivost :D
Lubo6
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 14 Sep 2015 10:51

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Lubo6 »

Erik, teraz by ti najviac pomohli slimaky - vola sa vlcok -gibbula, je ich v chorvatsku plne pobrezie, vsade na skalach, oni tie riasy zeru. Ja si vzdy donesiem aj 30 kusov a pekne cistia sklo. Zistil som ze tectus je oproti nim flakac. Krabik ti moze narobit problemy, pozral by vsetkych slimakov a potom kto by cistil? Sasanka konska je nahodou super, raz za desat dni jej dam kusocek mrazeneho lososa a je spokojna. Mam aj sasnku hnedu - anemonia sulcata na ktoru boli tie negativne odozvy, ale ked ma dostatok miesta je nadherna s ruzovymi koncami chapadielok a ked vlaju v prude vody je to nadhera.
Krevety si urcite dones, tie pomahaju cistit akvarko a aj skeble mi pekne vycistili vodu. Len si nedaj vrtave skeble, lepsie su hrebenatky, alebo srdcovka.
Inak dcera tiez chcela Nema, ale ked sa ucastnila hladania novych prirastkov, tak si ich vazi viac nez cokolvek ine :D
Lubo6
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 14 Sep 2015 10:51

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Lubo6 »

A este jeden tip ako obmedzit riasy - nechaj jeden den zhasnute akvarko. Rychle a ucinne :)
Kolko hodin denne svietis v akvarku?
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Mám spínací hodiny nastaveny od 11:30 do 23:30, akvárium mám u okna, takže na něj jde i trochu slunečního světla. Nově to vypadá, že řasa, co je na kamenech začíná ztrácet zelenou barvu - částečně bělá a tak trochu "cuckovatí"... na zadním skle a na skimmeru je ale v plné síle svěží zelená. Přemýšlím, že pořídím na pomoc Salarise Fasciata, i když ten můj krabík jí likviduje na svojí velikost statečně - v noci si na ní pochutnává a ráno nacházím vyjedená kolečka téměř bez řasy.

Lubo, nemáš někde fotku svého Jadranu?
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Dyksn »

12 hodin na plny vykon? + ti tam jeste od 7 svitit trochu svetla?
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Ano, 12h na plný výkon 36W... viz okdaz hned v úvodním příspěvku tohoto vlákna. Světlo je poněkud bipolární - buď je zapnuté nebo vypnuté.
Což je problém, co mě teď pálí - chybí samostatný mordrý kanál, takže teď vymýšlím, jaké světlo vhodně doplnit tak, abych měl co nejlešpší actinic modrou pro luminiscenci korálů. Řešil někdo podobný problém a máte nějakou radu?

Mnou dosud zvažované varianty:

1) Doplnit světlo od stejného výrobce a typu ve variantě "Deep blue"
Čeho se obávám - Splní to představu nebo to budou jen vyhozené vyhozené peníze? (a vše bude jen modré bez kýženého efektu).
Investice - odhad na cca 4 tisíce
2) "zbastlit" nějakou rampu pro 1 ATI trubici s vlnovou délkou 420nm
Obavy - nejsem až takový kutil (ani na to nemám cajk), zbytečné zahřívaní akvária, vizuální stránka výsledku.
Investice - snad kolem 2 tisíc?
3) Pořídit čínu na 3W ledky - něco takového: http://www.twilightgroups.com/show-product-154-383.html
Obavy - funkčnost, spolehlivost (některá videa s problikajícími panely jsou fakt odstrašující...), pokrytí 80x30cm plochy 1 panelem....
Investice - cca 7 tisíc
4) LED Eco-lamps KR90-24 (50W, 62x12,2x2,4 cm)
- viděl jsem a líbilo se mi, ale dostal jsem také špatné reference ohledně voděodolnosti - koroze a degradaci světla
Investice - kolem 8 tisíc
5) Radion XR15w Pro
- viděl jsem dražší variantu s integrovaným 2 jitým osvětlením a vypadala úžasně, asi jedno z nějelpších světel. Obávám se, jak by fungovalo doplnění osvětlení o tento 1 modul, který by asi osvětlil jen prostředek akvária, cena je vyšší a asi už za hranou mých představ...
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Lubo6
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 14 Sep 2015 10:51

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Lubo6 »

Tuto "chybu" som aj ja robil na zaciatku po precitani si Darbujanovej knihy. Potom som zistil ako velmi svetlo podporuje sinice a riasy a tak som minimalizoval - svietim od 13. do 20. hodiny normalnymi trubicami pre morske akvarka a je to podstatne lepsie. Ide mi tam trosicka svetla od okna ale je to severna strana a aj to musim obcas zatahovat, lebo na tej strane rastu riasy podstatne viac. Predtym som mal male 18l akvarko a fungoval som so studenou led ziarovkou za par eur a mozem povedat ze to bolo este lepsie nez teraz ked mam trubice.
Okrem svetla riasy a sinice najviac podporuju ziviny vo vode, - nekrmil si kraba alebo nieco ine? Lebo je rozdiel ked dam nieco sasanke raz za desat dni to stravi cele, no krab sa vykaka :-)) a hned mas ziviny pre riasy.
Spravim dake foto a poslem ti.:)
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 96l

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ajoooo ... ono vlastně v Indonesii nebo kolem Rudého moře slunko svítí taky jen 7 hodin denně a ještě slabě a dopoledne je vždy zataženo :roll:

Vzhledem k tomu, že v tomto AQ už nejde o biotop Středozemního moře, jsou tyto rady opravdu "nad zlato" :twisted:

to Erik81: bylo by na místě změnit název tématu, když už Jadran neplatí ( Musíš změnit předmět v úplně prvním příspěvku )
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - od Jadranu po Pacifik, pokus o hybrid

Príspevok od používateľa Erik81 »

Díky Viku za radu ke změně názvu, chtěl jsem udělat už dřív, ale nenapadla mě ta editace prvního příspěvku. Měnim tedy dle aktuálního stavu na hybrid.

To Lubo: Svítim 12 hodin kvůli korálům... je mi jasné, že řasa se s tím "sveze" a daří se jí o to líp. Kraba nekrmím, jen cca 2x týdně do vody cíleně pro koráli přidávám tektuté krmivo.
Na fóru je tu několikrát uvedeno, že řasa po náběhu zmizí, takže má strategie je čekat. Dle vyjádření techniků z 2 různých mořských akraristik mi taky nemohou doporučit nic lepšího, než čekat, i kdyby to mělo být půl roku a dýl...
Na podporu v boji jsem se rozhodl při první vhodné příležitosti pořídit rybku Salarias Fasciatus, tak uvidíme, jestli to bude mít alespoň malý efekt. Nebo nemáte někdo lepší nápad, co by ve 100l akváriu mohlo efektivněji likvidovat řasy?
Naposledy upravil/-a Erik81 v 26 Okt 2015 09:58, upravené celkom 1 krát.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Nano 96l - od Jadranu po Pacifik, pokus o hybrid

Príspevok od používateľa MRysan »

každá ježovka to vyžere naprosto dokonale, nebo aspoň v mém případě si globuluska poradila dost rychle a zároveň nechcípla hlady ani se nepustila do korálů.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Nano 96l - od Jadranu po Pacifik, pokus o hybrid

Príspevok od používateľa shark »

Na tekuté krmivo pozor!! nejednou jsem jej začal přidávat a ne jednou jak jsem začal zase rychle skončil právě z důvodu podpory růstu sinic a vláknitých řas v už fungujícím AQ.Jistě záleží jaké krmivo máš na mysli,pokud dodáváš amina tak ok to by až tolik vadit nemělo a při rozumném dávkování to nic neprovede.Tekuté krmivo ve formě rozšlehaných živočichů s přídavkem řas tj taková ta cihlově zbarvená kašovitá voda ta dovede sinice dost rychle přivolat..
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"