Nano 96l - od Jadranu k SPS

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa kominík »

a čím vlastně měříš nulové PO4?
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

PO4 měřím testem od Salifert - kolorimetrickým.
Dělal jsem ho jak při umělém světle (vyzkoušeno pod led teplá i studená bílá) a i při denním světle. Na denním světle bylo okamžitě jasné, že roztok byl čistý jak "křišťál", pod ledkama to má jednu nevýhodu a to jsou stíny, které nádobka háže, takže v nich mění odstíny - to jsem si nebyl jistý +- 1 hodnotu ze stupnice.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa kominík »

a je jasno proč máš 0 - nech si to někým změřit měřákem,test salifert bohužel ...
tomokovi
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 790
Dátum registrácie: 26 Aug 2014 08:55
Bydlisko: Částkov-Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa tomokovi »

Salifert je na prd. Hanna checker,to je aspoň merak
Ch.Viridis,A.Ocelaris,G.Loretto,Z.Flaverescence,Ch.Rostratus,V.Puelaris a dvě L.Aboinensis. Montipory,Seriatopory,Acropory,Euphylie a nějaké mekkace.
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Jirik »

Mam ten hanna checker... Funguje to tak, že když se v akva objeví fosforečnany, hned je sežerou řasy, tak že naměříš 0 ale řasy se maj skvěle. Nejlepší měřák jsou ty řasy :D Ale musíš vědět který :D
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Máte zkušenost, o kolik se Salifert test na FO4 může seknout, když ukazuje úplně čistou 0? Zatím jsem slyšel na Salifert testy povětšinou chválu... je to jen test na FO4, nebo i ostatní testy jsou od nich nepřesné?

Jinak jsem včera změřil NO3 a byla na 50mg/l, před pár dny jsem udělal výměnu cca 15% vody ale myslím, že k té vysoké hodnotě mohlo značně dopomoct mé rozvíření dna při stěhování nádrže.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa martin01 »

Pokud vím, tak testy od Salifertu patří k těm asi nepřesnějším pro moře, pokud jde o kolorimetrické. Ale pH a PO4 se s nimi měřit "nedají". Jak jsem nedavno někde psal, tak jsem měl u testů na Ca odchylku mezi novým a starším testem i víc jak 150, což u Ca není uplně zásadní, když druhá hodnota byla 350 a pokud se tam nic zvláštního neděje a Mg a Kh naměříš v normě. Asi nejlepší elektronické a cenově dostupné jsou od Hanny.
Používateľov profilový obrázok
cooffe
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 20 Jún 2013 21:00
Bydlisko: Praha 9 Střížkov
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa cooffe »

FO4?je to PO4..rozdíl tam je-Salifert ukazuje čistou nulu a Hanna checker ukáže hodnotu 0,06
co se týká dusičnanů-dokud neproběhne koloběh dusíku,tak dusičnany budou vysoký-nitrifikační bakterie převedou amoniak na NO2,z NO2 je převedou na NO3 a denitrifikační bakterie převedou NO3 na plynný dusík
Pokud chceš mít přesnější měření fosfátu,kup si Hanna checker a nebo když přispěješ nějakou kačkou,tak Ti to checkerem změřím sám..
IM Nuvo mini 38G+Kessil
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

O víkednu jsem konečně postavil reef. Tady je současná vizualizace akvária.
Prílohy
reefscape
reefscape
Finální umístění kavária... v 2+kk místa moc nezbývá, akvárium bohužel trochu zasahuje do okna.
Finální umístění kavária... v 2+kk místa moc nezbývá, akvárium bohužel trochu zasahuje do okna.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Tento pátek jsem byl navštívit jednoho ze zdejších reefařů a skončilo to přivezením si na zkoušku pár fragů korálů. Tímto jsem tedy opustil projekt čistého středozemního moře.
Pár důvodů, proč jsem se tak rozhodl:
- čekat do dalšího léta na nový život do nádrže je opravdu velká zkouška vůle, asi opravdu ne pro každého...
- manželka akvárium nemůže vystát, když to bude barevnější, možná se jí i začně líbit :-)
- 4. letý syn se už ptá po "Nemovi"...

Další vývoj tedy bude jakýsi hybrid středozemního s tropickým. Teplota se mi drží kolem 23°C (ráno), večer vystoupá díky osvětení k téměř 24°C, aby přes noc zase o stupeň klesla.
Tak uvidíme, jak se mi s tímto zadaří.

Nově nabyté fragy:

Montipora digitata - měla by být tyrkisově modrá, ale bohužel "zhnědla" (osvětleni?)
Caulastrea sp. (při "instalaci" dostala trochu zabrat, tak snad se holka vzpamatuje...)
Zoanthus sp.
Palythoa sp. (nebo Protopalythoa sp.) - pokud by mi byl schopen někdo vysvětlit rozdíl, nějak se mi nedaří tyto dva sasankovce od sebe identifikovat a tím i zjistit, co to vlastně mám v nádrži.

Přidám dnes měřené hodnoty vody:
NO3: 2,5mg/l
PO4: 0 (Salifert)
KH: 8,6
Ca: 450 mg/l
Mg: 1410 mg/l
hustota: 1,026
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa shark »

řekl bych že pokud zůstaneš u této teploty tak ti ty fragy prosperovat nebudou.
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Většina "literatury" uvádí rozsah teplot u výše uvedených korálů jako 23-28°C (u Zaonthusů 22-27°C). Máte někdo vlastní zkušenost, jak Vám šli koráli v různých teplotách?
Ideální by asi byla 25°C stálé teploty (tak to měli dosud), ale bojím se, že bych tím zbytečně riskoval život Cladocory (tam z dosud nastudovaného vidím strop právě 24°C).
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa martin01 »

Měl jsem dlouhodobě 26 - 28st.C v létě a 24 -25 v zimě a zřejmě to vyhovovalo všem živočichům. Bude fungovat i 23, ale pode mého s pomalejším růstem. Je na zváženou , jestli kvůli jednomu korálu udržovat nižší tepoty pro vše ostatní.
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa triscene »

Leto je o chvilu tak mozes ho aspon vratit odkial si ho doniesol.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa kominík »

moje akva fungovalo i při nižších teplotách kolem 20 v noci ,23 den - zimní období,ale tím bych se neřídil, samozřejmě růst byl zanedbatelný .Jo měl jsem i nižší teplotu a korálky byly tak tak na hraně :oops:
po čtyřech letech jsem přidal topení :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"