Nano 96l - od Jadranu k SPS

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - od Jadranu po Pacifik, pokus o hybrid

Príspevok od používateľa Erik81 »

Aktualizace nádrže po měsíci. Čerstvě doplněny fragy acropor, foceno hned po vložení do nádrže. Snad se holkám bude dařit!
Prílohy
20161211_115934b.jpg
20161211_135844c.jpg
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - od Jadranu po Pacifik, pokus o hybrid

Príspevok od používateľa Erik81 »

Kromě radosti v podobě nových fragů acropor mě po příjezdu s nimi domu stíhá i několik méně hezkých věcí. :(

1. Sobota - úhyn Salaras Fasciatus - zrovna v pátek mi Vlčák radil, že hezky vypasené bříško u Salariasů nemusí znamenat, že by si vrchovatě dopřávali, ale že často trpí na cizopasníky. Já ho měl pěkně vykrmeného, před měsícem zhubl do běžné tloušťky, což by odpovídalo přidání 4 tectusů do nádrže a úbytku řas, které ho zajímaly. Jenže v sobotu večer nacházím Sarariase mrtvého. Po roce a čtvrt bez jakéhokoli viditelného strádání to přišlo jak blesk z čistého nebe. Celkově vypadal OK (zbarvení, stav ploutví, tělesné proporce, chování), z boku skla viditelé čerstvě okousané stopy. Mohl to být úlek, kdy jsem se v noci přiřítil (natěšen s novými acroporami) a rozsvítil všechny světla v místnosti? (třeba náraz do skla?).
Ležel v rohu akva na boku, vypadal, že musel uhynout čerstvě (oči čiré, kůže bez viditelného slizu, měkké tělo). Než jsem se převlékl a chtěl ho vytáhnout, krab se dal do pohybu, přeběhl nádrž jak Fantom, popadl Salariase a táhl ho pod útes. Tam jsem škvírou sledoval, jak si ho nacpal pod sebe. Při náznaku pohybu Salariase jsem propadl panice, zda snad přece jenom nežije a dal se s pinzetou do boje o Salariasovo tělo. Po několika pokusech a úhybných manévrech kraba se mi ho podařilo vyhnat z pod útesu a Salariase vyštrachat. Už měl rozpárané bříško a vyjedeno až na 1 objekt všechny vnitřnosti - zbyla pouze nějaká kulička podobná hrášku, měká, jak naplněná nějakou kapalinou. Netroufám si odhadovat, co z orgánů to bylo. odtrh jsem jí a klesala ke dnu. Nakonec jsem jí posunul jako krmení Scolimii, která se nenechala pobízet. Salarias už byl v této chvíli ztuhlý a držel prohnutý tvar. Nakonec jsem ho přihrál zpět krabovi.

2. Úterý - jedna z krevet Palaemon elegans leží na dně na boku a trohu hýbe nohami. Opět stav jejího těla vypadá 100%, ale nekordinuje pohyb. Když se k ní někdo přiblíží, vyplave stáhnutím ocasu. Energii má, takhle lítá po akváriu celý večer, ale nohy, ať viditelně nepoškozené nepoužívá. Přes den došlo k výpadku proudu (dle hodin po bytě) - je možné, že by vlezla do proudového čerpadla a to by jí "seklo"? Do akvária druhým týdnem kapu stroncium a jód, ale pouze v množství uváděném výrobcem (1kapka/100l). Ostatní krevety ale OK. :?

3. Stále úterý večer - Sapíni jsou asi fakt prevíti. Moje Chrysiptera hemicyanea se rozhodla, že svého menšího "brášku/sestřičku" nebude tolerovat a po 10 dnech (dosud poměrně bezproblémových) se do něj pustila tak, že mu defakto zbyly jen prsní ploutve, ostatní jen rozstřepené zbytky. Smiřuji se s tím, že po dnešním příchodu domu menší hemicyaneu už nenajdu...

4. Co mě čeká dnes? :shock:
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Nano 96l - od Jadranu po Pacifik, pokus o hybrid

Príspevok od používateľa Madox »

[PENSIVE FACE]
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - od Jadranu po Pacifik, pokus o hybrid

Príspevok od používateľa Erik81 »

Výše uvedená Chrysiptera hemicyanea a Palaemon elegans jsou nezvěstní, tedy je lze považovat za uhynulé. Snad se tenhle týden smrťáků už nebude jen tak opakovat!

Tak raději něco pozitivnějšího - kdyby se našel někdo z reefařů, kdo má zájem o xénii nebo pár polypů zelených palythoa, mohu nadělit dáreček (pokud si přijede).
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - od Jadranu po Pacifik, pokus o hybrid

Príspevok od používateľa Erik81 »

Opět nastal čas na změnu - aktualizaci názvu:
Nano 96l - od Jadranu po Pacifik, pokus o hybrid měním na Nano 96l - od Jadranu k SPS
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa Madox »

Nebojis sa ze ten tunze 9004 bude na to malo ?
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa Erik81 »

Ahoj Madoxi, proč bych se měl bát?
Podle výrobce je vhodný až do 250l nádrže, pro SPS do 150l. Dlouhodobě se mi ještě nepodařilo dle měření překročit u NO3 0,5mg/l.
Opět mám v nádrži jen 4 ks ryb, možná ještě jednu někdy v budoucnu přidám. Na výkon skimmeru si nemohu stěžovat, jen mě štve, že od doby, co jsem ho koupil jedna ze 6ti paciček, která spojuje hlavní 2 části skimmeru nedrží a z malé škvíry, která tím vzniká, se do vody hrne pramínek mikrobublinek. Ty jsou pak rouzfoukávány do celého objemu nádrže. Z velmi blízkého pohledu jsou vidět ve vodě a ta díky nim nemá tokovou průzračnost. Kam se hrabu např. na Kačera, který má nádherně křišťálovou vodu.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa Madox »

Ja som ho mal v 112l. Ale na SPS by som ho daval tak do 60l, teda u tych akropor co si tam supol. Na tie nenarocne montiny, stylo, seriatopory a spol to bude urcite v pohode. Sak uvidis ci ti zacnu tahat farbu alebo hnednut. Vies ako je to s tym meranim...
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa Mender »

Taky jsem kdysi měl Tunze 9004 a taky netěsnil - tak jsem ty škvíry přelepil vhodnou lepicí páskou a byl klid :-)
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa Erik81 »

A ve tvých 112l jsi viděl, že mu "dochází dech"? Koráli Ti hnědli?
Já teda nevím, mě barvy korálů zatím vždy vybledly, takže spíš moc čistá voda nebo moje doměnka, že za to spíš může použité osvětlení.
Takže z tmavě hnědé mám pískovou, ze sytě zelené světlou zelenou, z modré bílou, z fialové spíš růžovou... intenzita jde prostě do háje... :?

Ty akropory, co jsem pořídil už mají bohužel změněnou barvu, předchozímu majeteli se dle jeho slov nepodařila udržet (původně byly trojbarevné).

Máte někdo vlastní zkušenost, jestli je možné vrátit korálům původní barvy? Nebo ztracená barevnost už je zooxantely "zapomenuta"?
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa MRysan »

Sám odpěňovač to samozřejmě nezvládne a to jakýkoliv. Musí být totiž doplněn vhodným výživným mediem pro bakterie jako jsou pelety, nebo NOPOx, prostě něco na krmení bakterií. Pak se dá udržet živiny i v 300l akvárku. Samozřejmě s rozumným množstvím ryb a krmením.
Mám to tak, mám 9004, NOPOx, nemám tredy SPS, ale LPS a některý softy krmím denně a nemám jedinou řasu 5/0 No/Po
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa Erik81 »

To mender: jaká je vhodná lepící páska? Bojím se, aby se z ní (jejího lepidla) neuvolnilo něco do vody. Též jsem přemýšlel i o gumičce, ale taky si nejsem jistý jejím dlouhodobým použitím, aby nedošlo k částečnému rozpadu a uvolnění "něčeho" do vody.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa Mender »

Čekal jsem kdy tento dotaz padne :-).

No já jsem nepoužil lepicí pásku, ale nastříhal jsem si proužky ze samolepicí barevné folie co se používá v reklamě a u akvárií na pozadí ( lze koupit i v Hornbachu ). Já jsem ji tam měl asi 3/4 roku ( než jsem ho prodal ) a absolutně žádné problémy a folie perfektně držela.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa axelson »

Eriku problem bude podla mna asi v svetle. Farba koralov sa vrati to nie je problem. Ja som mal jednu acroporu tak ze som ju chcel uz vyhodit aka bola biela u pôvodného majitela bola tmavo hneda. Nakoniec sa spamatala a zacal novy rast je teraz modro zelena :D poriesime o Vianociach osobne neboj :lol:
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa MRysan »

tam mám normální průhlednou izolepu :D
LPS/SOFT 300l
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"