Krakonošovo minimoře

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

@Arčí: díky za tipy. Pročetl jsem komplet tvé téma o tvém reefu ... poučné ...
Asi rozšířím obě ty mezipřepážky na 5cm a do obou dám akvacit případně vatu. Na hlavní komoru a vstupní komoru by mě pak zbylo cca 17cm na každou a u čerpadla kde chci mít i topítko cca ještě 6cm.
S automatem na odpar zatím nepočítám a kdyby tak spíš bych šel do nějaké DIY elektroniky hlídání hladiny. Ale o to jsem se vůbec nezajímal. Myslím že se dá žít bez toho. Navíc si myslím že většinu akva přikryji plexi, takže odpar by neměl být nějaký velký problém, pokud nebude léto jako letos a nenasadím větráčky na chlazení :-)
U odpěňovače si pořád myslím že to dám bez něj tak jako švíco :-)

Zastavím se v akvaristice kde už mě nějaká akva k mé spokojenosti dělali a zkusím se přímo s nima domluvit na výtlačném čerpadlu, trubkách k němu a průchodu skrz tu přepážku. Ať to hezky všechno sedí.

@martin01: tak i ta menší co tam nabízejí mě pořád přijde příliš velká vzhledem k plánovanému výtlačnému čerpadlu a jeho výstupu.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Sice chci časem postavit LED osvětlení (už s tím mám zkušenost nad sladkovodní akva), ale zatím mě doma leží světlo s T5 zářivkami 2*24W. v souvislosti s tím bych se chtěl zeptat:
1) Bude to dostatečné pro měkké korály a časem pro SPS při akva 50x30x40 (s filtrem za akva 50x40x40) (Ano vím že budou přečuhovat délku akva, ale jak píšu je to dočasně než udělám LED světlo a do začátku to trošku sníží počáteční náklady.)
2) Jaké trubice by jste doporučili. Díval jsem se na video ATI a jako vhodná kombinace se mě jeví Actinic + Coral plus. Nebo ze zkušenosti by jste to volili jinak? Nebo úplně jiná značka a kombinace trubic? Nižší cena výhodou :-)
3) Jak dlouho nové trubice vydrží svítit vhodným spektrem? Někde jsem tu četl info jako že jen 6 měsíců ... jiný říkal 10 měsíců a další se chlubil že už svítí 5let stejnými a vše OK. Nad sladkovodním se doporučovali trubice T8 po roce měnit a T5 po 2-3letech. Jak je to tedy s těmito pro moře?
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Arčí »

Jen k tomu doplňovači odparu, tak čím více se ti odpaří vody, tím hustější/slanější akva bude. To ti psát nemusim. To přikrývání akva taky s někým ještě prodiskutuj. Myslím, že tím hodně klesá Ph. Ale to ti nechci kecat. Navíc se ti bude na hranách srážet sůl a světlo to taky tak dobře neprosvítí. Koukni třeba na můj návod. Do teď mi funguje. Jen mi asi po roce odešlo čerpadlo. Druhé zatím jede bez problémů. Ale co bych chtěl po číňanovi. Komplet mě vyšel do 200 ale co jsem koukal, plováky výrazně podražily. http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=59&t ... 9&start=45 A do té levé přepážky bych asi akvacit nedával a ani ji nerozšiřoval. A ještě si ti dovolím kafrat do plánu akva :mrgreen: Neudělej malej přepad. Klidně ho udělej po celé šíři komory. Nezdá se to, ale množství vody hnané čerpadlem je dost velké. Já mám přepad jen 80x40 mm při čerpadle 200 l/hod. a vodu mám téměř po okraj akva. Už bych nikdy takovou hovadinu neudělal! Okraj je tak nízký, že musím mít kábly od streamů hozené přes konstrukci, jinak se mi po nich plazí voda a přetéká přes okraj.
Ber to jen jako radu a řiď se hlavně svou hlavou. Ne vše co ti zde kdo napíše je správně. To si zapiš do deníčku a přečti si to vždy, když sem na fórum polezeš :lol:
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Však jsem neuvažoval o zakrytí celého akva, protože už jsem tu několikrát četl že se mezi hladinou a krytím zvyšuje koncentrace CO2 čímž ho je více i ve vodě a čím více CO2 ve vodě tím je její PH nižší :-)
Arčí napísal:......Neudělej malej přepad. Klidně ho udělej po celé šíři komory. Nezdá se to, ale množství vody hnané čerpadlem je dost velké. Já mám přepad jen 80x40 mm při čerpadle 200 l/hod. a vodu mám téměř po okraj akva. Už bych nikdy takovou hovadinu neudělal! ....
Tak za tohle moc díky, protože nad tím už jsem také hloubal aby to nebylo moc málo a zrovna jsem moc nevymyslel ..... tomu ale mělo odpovídat i jak vysoko by měli přijít přepážky, nejsou jen 3cm ode dna málo? Teoreticky by se měla jen zvýšit rychlost proudění, ale je to tak? ... sakriš na to byla ve fyzice určitě nějaká chytrá rovnice ... budu muset oprášit fyziku základní školy :-D
Arčí napísal:Ber to jen jako radu a řiď se hlavně svou hlavou. Ne vše co ti zde kdo napíše je správně. To si zapiš do deníčku a přečti si to vždy, když sem na fórum polezeš :lol:
Jasně používat selský rozum, důvěřovat, ale prověřovat. Jenže když člověk začíná s něčím novým tak vlastní rozum může být i na škodu. Není nad zkušenosti.

EDIT: tak jsem koukal na ten odpar a ano něco takového jsem si představoval a je to jednodušší než jsem čekal ... do toho půjdu zrovna od začátku. Arčí jsi skvělý zdroj nápadů :-)
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Nějaké info k mému dotazu stran osvětlení by nebylo prosím?
lhajek napísal:Sice chci časem postavit LED osvětlení (už s tím mám zkušenost nad sladkovodní akva), ale zatím mě doma leží světlo s T5 zářivkami 2*24W. v souvislosti s tím bych se chtěl zeptat:
1) Bude to dostatečné pro měkké korály a časem pro SPS při akva 50x30x40 (s filtrem za akva 50x40x40) (Ano vím že budou přečuhovat délku akva, ale jak píšu je to dočasně než udělám LED světlo a do začátku to trošku sníží počáteční náklady.)
2) Jaké trubice by jste doporučili. Díval jsem se na video ATI a jako vhodná kombinace se mě jeví Actinic + Coral plus. Nebo ze zkušenosti by jste to volili jinak? Nebo úplně jiná značka a kombinace trubic? Nižší cena výhodou :-)
3) Jak dlouho nové trubice vydrží svítit vhodným spektrem? Někde jsem tu četl info jako že jen 6 měsíců ... jiný říkal 10 měsíců a další se chlubil že už svítí 5let stejnými a vše OK. Nad sladkovodním se doporučovali trubice T8 po roce měnit a T5 po 2-3letech. Jak je to tedy s těmito pro moře?
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa vik_33 »

1) pro měkké ano, sps potřebují víc než dvě trubice nad nádrží, i když je malá
2) pokud chceš mít pěkné AQ s kvalitním světlem, o jiné značce než ATI neuvažuj ( je to opravdu rozdíl, hlavně v "bílé" ) Kombinace trubic je hlavně podle vkusu každého soudruha - u dvou trubic moc na výběr nemáš - bílá+modrá.
3) výměna po roce u sps, u měkkých můžeš interval o něco prodloužit. Že už je čas poznáš na korálnatcích celkem snadno. Hlavně u sps - když např. začne jasně růžová seriatopora hystrix tmavnout a měnit barvu z růžové přes červenou až do hnědé, je jasné, že už čas na výměnu dávno uplynul ... Samozřejmě pokud ostatní podmínky v nádrži zůstaly stejné :idea:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak mám založeno jestli se napuštění a pohození živých kamenů dá tak honosně nazvat. Zdálo se mě že je těch živáků dost, ale bude to ještě nějaké chtít. Nechávám to žít, prohlížím a uvažuji jak to přeskládám. Mezi tím objevuji různý život. Mezi kameny a v jejich dutinách pobíhají malé krevetky. Rournatci se ukazují. Nějaký plž se tam prohání. Zahlédl jsem na chvilku také jednu Asterii a něco neznámého mě tam roste. Pár fotek je zde a prosím o případnou identifikaci nežádoucích prvků:
Prílohy
IMG_4445 (1).jpg
IMG_4441 (1).jpg
IMG_4434 (1).jpg
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

A ještě tři:
Docela mě dává zabrat focení ... v tom světle je to strašný ... to se budu ještě asi dlouho učit.
Prílohy
IMG_4451 (1).jpg
IMG_4450.JPG
IMG_4447 (1).jpg
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa švíco »

Předposlední fotka - bublinková řasa (zlikviduj), Poslední fotka - skelná sasanka (zlikviduj veeelmi rychle). Zbytek prospěšní tvorové :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

To že to poslední bude skelná jsem předpokládal a o jejich likvidaci jsem už četl... A ta bublinkatá řasa se nejlépe účinně likviduje jak? Stačí jí odtrhnout?
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa švíco »

Je tady toho o likvidaci jak skelných sasanek tak bublinkaté řasy napsáno už hodně...
Tak jen krátce, až tu bublinkatou řasu budeš strhávat, v žádném případě jí nerozmačkni, tím se množí... ideálně jí odsaj hadicí (nasaď hadici na řasu a krajem hadice nebo něčím jiným opatrně odloupni).
PS: ten "šnek" je stomatella, pak tam máš nějaké rournatce a diskovitou sasanku :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

A ta třetí fotka od konce je co? Až teď jak jsi napsal tu diskovitou sasanku tak si nejsem jist jestli jsi neprohodil předposlední fotku a předpředposlední :-) Abych nelikvidoval něco jiného odpoledne až se vrátím z práce domů.

EDIT: Ještě jsem si to hledal a ta bublinková řasa je spíš ta třetí fotka od konce .... na mé fotce to není patrné, ale je to trochu nazelenalé. S tím focením budu muset něco vymyslet ....
Naposledy upravil/-a lhajek v 26 Nov 2015 11:35, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa shotik »

treti od konce je bublinkata rasa.
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa švíco »

Jooo sorry... pořadí jsem pomotal... lepší je fotky číslovat nebo popisovat. Ale s trochou rozumu a hledání se myslím musíš dobrat výsledku, co zlikvidovat a co ne 8)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Spongebob »

Foto utesu bude? :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"