Krakonošovo minimoře

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak jsem před několika týdny v telce koukal na nějaký seriál o tom jak dělají velká akvária. Neviděl jsem všechny dily, protože až tak úžasné to nebylo, ale vše co jsem videl byla mořská akvária. Velmi mě překvapoval styl zalozeni a i řada dalších věcí u kterých jsem si říkal že se od sladkovodní akvaristiky nemůžou tak lišit. Nejprve jsem nad tím mávnul rukou a přisoudil to potřebě zkrácení pro telku. Pak mě to ale nedalo a začal o mořské akvaristice hledat info. Hned na začátku jsem narazil na web vikovo.cz a pročetl ho tam a zase zpátky. V tu chvíli jsem litoval, že zatím stále bydlím v malém bytě a i kdybych se vzdal svých sladkovodních akvárek, tam tam dost velké moře nedám. Z vikova sem na reef.sk je to jedno kliknutí a tady jsem krom dalších informací objevil i nano reef..... a jeho guru Švíca :-) včera jsem dočetl komplet 60 stránek jeho vlákna a už vím že do toho jdu, protože pro kostku cca 60L se místo najde .... teda manželka o tom ještě neví ale dvě či tři místa už mám vytipovaný kam se vejde....
Začínám plánovat a raději bych byl varován o blbostech dřív než nakoupim a tak si zde zakládám tohle vlákno, ikdyž zatím nemám nic než plnou hlavu plánů.
Nebudu první a asi ani poslední kdo se pustí do napodobování Švíca, takže půjde o dennerle nano cube 60L nebo nechám slepit 40x40x40cm kostku. Začít s měkkými korály a podle toho jak se bude dařit tak časem třeba nějaké SPS či rybka.
Přemýšlím ale jak na filtraci.
Externí kanystr jako má právě Švíco se mě z důvodu místa nehodí. U řady nano jsem viděl použití závěsných filtrů, ale obávám se dost malého prostoru pro náplně. Eheim liberty 200 vypadá jako možná volba do kterého by se snad náplně siporaxu, zeolitu a phosphateout vejít mohli v dostatečném množství i když jistý si nejsem. Ale nevím jestli by k tomu šlo připojit i nějaký skimmer třeba od dennerle.
Jako další varianta by byl dennerle external skimfiltr. Má sání z hladiny, náplň by byla asi taky možná větší než u závěsnýho. Jen ze zkušenosti vím že závěsný má lepší přístup pro čištění než kanystry a lépe se spouští. Aspoň u těch malých co jsem měl možnost zkusit to tak bylo, ale s těmi co jsem jmenoval přímo zkušenost nemám.
Nebo nějaké jiné prostorově nenáročné řešení filtru?
==============================================================
Aktuální stav 21.1.2016:
- akva slepené na míru 50x40x40 cm
- filtrace je součástí akva 10cm prostor na zadní stěně rozdělený na 3 části (odpěňovač TMC V2Skimm 120 nano, zeolit s phosphate out a siporaxem, návratové čerpadlo AT-302 a topení JKA-H75W)
- proudové čerpadlo Hydor Koralia nano 900
- osvětlení zatím 2x24W T5 zářivky, ale už je na cestě LED s výkonem až 72W s kompletním řízením
- k založení jsem použil 4,1 kg živých kamenů, prý živý aragonitový písek a 23L živé vody
- založeno a napuštěno 22.11.2015
Naposledy upravil/-a lhajek v 21 Jan 2016 08:56, upravené celkom 1 krát.
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa ellbunda »

Prošel jsem si prakticky vším co jsi říkal, měl jsem externí filtr, sání z hladiny Dennerle Skimmer atd. Jestli ti můžu poradit, tak do toho 40x40x40 vlep falešnou zadní stěnu a udělej tam 10 cm přepážku pro filtraci, vpravo/vlevo malý přepadový hřeben a na druhý straně nechat provrtat díru a vlepit návratovou trubku. Dvě přepážky do filtrace, nějakej menší odpěňovač, malej fluidní filtr a máš nádrž ve který Ti lehce půjdou i SPS :-)
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

No nad tím jsem také uvažoval, ale 10cm za přepážkou na 40cm výšky akva mě přijde jako příšernost na údržbu. Do toho v případě potřeby sotva strčím ruku a nedej bože že bych odtamtud měl něco vytahovat ....
Co jsem četl o odpěňovačích tak s těmi malými je problém je vůbec nastavit. Mělo by to jít i bez něj, takže o něm neuvažuji.
Vzhledem k tomu že zatím nemám 100% místo kam s akvárkem v malém bytě tak pořád váhám. Co do zabraného místa by vlepená přepážka byla ideál. Pro údržbu se mě zdá lepší externí filtr se skimerem ....
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa mcfisto »

Sorry za kanibalizaci tematu, ale nedavno jsem koukal ockem po red sea reefer nano. Nema s tim nekdo zkusenosti? Jaky je nazor zkusenejsich?

Dekuju!
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Arčí »

Není nad skimmer! Odvede hodně práce. A údržba, ani nevím kdy jsem byl nucen šáhnout do filtru. Jestli jednou, dvakrát za rok, tak je to moc. Sám jsem zastánce filtru pod akva ale sám mám v zadní stěně a nestěžuju si.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

@mcfisto: vypadá to hezky, ale ta cena mě teda hned odrazuje. A chybělo by mě to dobrodružství z poskládání si celého systému :-) Sety já osobně nemusím ani ve sladké vodě. Ale jinak mě přijde že je tam vše co by mělo být takže by to mělo fungovat dobře. Možná lépe než filtry typu dennerle 4v1.....
PS: a neberu to jako kanibalizaci :-) kdyby to nejmenčí bylo za cenu kolem 10-13tis tak bych to asi zkoumal daleko více a vážně o tom přemýšlel
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa mcfisto »

Souhlas, ja o tom vubec nepremyslim pro sebe, ale pro rodice, kteri v duchodu nemaj co na praci. Ano, poskladal bych to levneji, ale zase by to stalo drahocenny cas ;-)
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Měl bych otázku k RO. Nemám s ní žádné zkušenosti, protože pro sladkovodní akvaristiku mám suprovou vodu, kterou sí dál upravuji přidáváním Ca a Mg (tvrdost a alkalitu). I ostatní látky (N, Fe, apod...) jsou podle rozborů pro akvaristiku zanedbatelné.
Pro pidimoře předpokládám týdenní výměny cca 10% vody, což jsem na nějakých 6L takže řekněme do 10L se vejdu. I nejmenší RO na trhu jsou schopny produkovat desítky litrů za den. Nikde jsem se ale zatím nedočetl jestli filtrům v RO nebude vadit, že budou pracovat pár hodin a pak skoro týden nic. Pokud by to vadilo, tak jestli je možné omezit průtok RO tak, aby mohla pracovat skoro nonstop a přitom neprodukovala o moc víc vody než budu potřebovat (nebo jiné řešení?). Při tomhle množství by bylo fajn mít někoho s požadavky na vodu z RO v blízkém okolí a dělit se o vodu, ale to u nás na vesnici nepředpokládám.

Také bych rád našel někoho v okolí ochotného se podělit (prodat) do mého začátku alespoň o živou vodu. Případně živými kameny či pískem bych také nepohrdnul. Oblast Semilska a přilehlé okolí (Vrchlabí, Jilemnice, Lomnice n/Pop., Železný brod, Tanvald, ....) případně dál Jičín, Turnov, Liberec, Jablonec n/Nis.)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa LukasO »

RO můžeš pustit na potřebnou dobu a pak nechat týden stát. Pokud ji nebudeš potřebovat, tak ji prostě po týdnu na hodinku pustíš a nazdar babi. Lepší než tahat kanistry s vodou.
krom výměny ještě počítej i s odparem vody.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa vik_33 »

Přesně z tohoto důvodu ( jen občasný provoz ) jsou RO vybaveny oplachovacím ventilem. Je to ventil, který obchází restriktor ( váleček na výstupní hadičce s odpadní vodou ), případně je tento ventil již součástí restriktoru ( modernější, pohodlnější řešení ). Stačí jednou za čas na chvíli otevřít tento ventil, membrána RO se opláchne a zase chvíli vydrží bez produkce. Stačí 1x za dva-tři dny na pár minut, netřeba to přehánět ;)
( ona vydrží bez produkce i týden, ale určitě je lepší pustit jí častěji - když si vzpomeneš - a na kratší dobu, než zapomenout ... )
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Bezva, to jsou dobré zprávy. Díky za vysvětlení.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak bych potřeboval objasnit další nejasnost. Týká se zeolitu .... u řady nádrží se tu dočítám že ho vyměňují, někteří i velmi pravidelně. Proti tomu ale na vikovo.cz je uvedeno:

Kód: Vybrať všetko

Životnost náplně: Ta je v případě použití přírodního tetragonálního hlinitokřemičitanu sodného neomezená.
To co se tedy běžně prodává pod názvem zeolit (např: http://www.morskeakvarium.eu/Filtrace-a ... ram=zeolit) tedy není ten přírodní a je nutné jej pravidelně měnit? Asi u toho půjde o schopnost pohlcování látek a nebo bude po nějakém čase sloužit už jen jako místo pro bakterie, že?
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak nakonec ač jsem se stavěl proti, tak z důvodů místa bych chtěl nechat udělal akvárium s filtrem za zadní stěnou. Trochu jsem akva prodloužil, ale rozměrově už prostě víc jít nemohu 50(š)x40(h)x40(v) a filtr by byl vzadu 50x10x40. Na akva samotné tak zbývá 50x30x40. Snad jednou až budu bydlet ve větším tak se budu moci pustit do pořádného objemu 250L a víc ...
Co je pro mě ale naprosto nejasné jak rozdělit ten filtr. Včera jsem prošel tolik webů a nákresů až mě z toho šla hlava kolem a raději jsem to nechal na dnešní ráno a vyplodil jsem tento nákres:
Obrázok

Sice nepočítám s odpěňovačem (týdenní výměny vody by to měli zvládnout), ale kdyby náhodou tak si myslím že by se do první komory měl vejít (díval jsem se např na Tunze 9002 Nano, ale asi by se našel i jiný). Jinak bych do první komory chtěl dát pouze akvacit jako mechanické čištění a každý týden ho čistit.
Do druhé komory absorbenty P a N (phosphateout a zeolit). Pro nějaké osídlení bakterií nevím jestli tam pořídit i nějaký materiál jako siporax nebo tam nechat víc zeolitu a po čase ho neměnit celý, ale jen malou část.
A na poslední komoru zbývá už jen výtlačné čerpadlo a snad se vejde i topítko. Na čerpadlo jsem koukal na eheim compact 300 pokud by to nebylo málo.

Moc nevím jak řešit pak průchod skrz vyvrtanou díru zpět do akva. Tuším že jsem někde zahlédl že se dají použít elektrikářské průchodky, ale to bylo ve sladkovodní akvaristice. Nevím jestli je to cesta i pro moře. Někde jsem i zahlédl nějakou tabulku s průměry otvorů pro různé průchodky a trubky, ale už to nemohu najít. Můžete mě s tím prosím pomoci?
Jinak samozřejmě prosím kritiku a nápady na vylepšení. Jsem bez zkušeností s mořem ale rád bych to udělal funkční na poprvé bez dalších nákladů :-)
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Arčí »

Zadej do vyhledávače průchadka a máš to :wink: Jen dej pozor, aby neobsahovala kovové nebo dokonce měděné části. U těch malých mezi-přepážek ještě popřemýšlej. Buďto je oddělej úplně, nebo je udělej širší. Z vlastní zkušenosti bych je nechal ale pravou bych rozšířil a dal tam aquacit nebo vatu, aby ti čerpadlo neucpával bordel z filtru (u mě kuličková řasa a drobní šneci). Pokud se ti však aquacit zanese, sníží se ti průtok a tím se zvýší objem v akva. Proto širší mezipřepážka. Taky předem mysli na doplňování odparu. Vertikální plováky jsou na prd a na horizontální potřebuješ dobrých 10 cm a dát ho můžeš jen k návratovému čerpadlu. A odpěňovač bych dal hned. Pomůže ti s nastartováním akva. Teď už mě skoro nepracuje ale půl roku jel jak .... něco co hodně jezdí :D To jen pár rad se kterými mám osobní zkušenosti.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa martin01 »

Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"