Krakonošovo minimoře

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa vlčák »

a jeste udelej jiny pokus. naber vodu a udelej treba 4 samostatne testy po sobe. podle mych zkousek ti vyjde pokazde jinak a rozhodne ne v ramci presnosti testeru.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Jajo »

Ja som meral 5x po sebe a zakaždým som nameral nulu. Potom som kúpil druhé reagenty a stále nula. Myslel som si, že mám pokazený checker. Poslal som vzorku do tritonu a namerali 0.007. Hanna meria len na dve desatinné miesta, tak preto ukazovala nulu. Akvárium bolo vtedy asi pol roka bez antiphosu a doteraz som ho tam ešte nedal. Sinica bola po celom piesku. Riešil som to chemicleanom nakoniec. Čosi to pomohlo, ale nie úplne. Nakoniec som úplne zmenil prúdenie a zrušil červené a zelené spektrum a bielu na minimum. Teraz je piesok biely.
Takže Hannou sa dá namerať nula, len čistá nula to nikdy skutočne nebude.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa pepe »

Ahoj. Já mam AQ 3. rokem a nikdy mi Hanna neukázala žádné hodnoty PO4 ... celou dobu 0,00. Jedu bez jakéhokoliv absobéru. Myslel jsem si, že mám Hannu vadnou - tak jsem si nechal změřit vodu Hannou od Kominíka a opravdu 0,00 a potom jsem zase vzal svou Hannu ke Karlosovi a měřila mi stejné hodnoty u něho doma, jako ta jeho.
Ale určitě tam 0,00 nemám.
A hlavně i v době, kdy jsem měl písek povleký (myslel jsem, že to je sinice), tak Hanna ukazovala pořád 0,00. Hnědý povlak z písku zmizel během pár měsíců sám.
Jinak musím přiznat, že se mi líbí foto AQ na netu, kde je krásný sněhobílý písek - ale takové to tedy nemám - asi se o to málo starám :-)
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa pepe »

Chtěl jsem přiložit obrázek (jako "přílohy"), ale nějak mi to nejde ... píše to HTTP chyba :-(
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Jajo »

Obrázky sa dajú posielať cez aplikáciu tapatalk.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak pro představu jak akva vypadá s útesem porostlým caulerpou.
Na korálech jsou stále viditelné pozůstatky téměř totálního vyhladovění ze začátku tohoto roku, ale Acropora se vzpamatovala a začala z posledních zbytků růst a i caulerpou totálně zarostlá Calustrea (původně velká jako menší pěst) má asi 3 hlavičky, které denně krmím a mají se k světu. Každopádně ta caulerpa to celé dusí a jen mechanické odstraňování je na nic. Emerald krab také zatím není.
IMG_5703_s.jpg
Ale na druhou stranu takovéto výzvy jako záchrana co nejvíce korálů po vyhladovění (neúmyslném, jen mojí neznalostí pochodů v mořském akva) nebo boj s caulerpou je asi to co mě na akvaristice nejvíc baví.
Rád bych pořídil nějaké další korály, ale nechce se mě za ně v tuto chvíli utrácet, když stále ve hře zůstává možnost založení od začátku bez caulerpy a méně života v tu chvíli bude znamenat o trošku méně starostí o jeho vyčištění od zbytků té bestie a pak přežití v čerstvém akva.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tyo jak tohle nastalo? :shock: no muj osobni nazor je ty kameny komplet vyhazet a zacit s novymi. Tohle nejakej krab apod. urcite nezachrani :?
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa shotik »

Tak tohle bych se zachranovat ani nepokousel.
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Nastalo to jednoduše, zakládám takhle moře jak jsem si to načetl. Vloží se živé kameny, zaleje živou vodou a čeká se až proběhnou počáteční problematická období a v těch obdobích se člověk dívá co se z živáků vyklube. Na začátku člověk opatruje každý kousek života a nevěří jeho škodlivosti. Pak zjistí že fakt některý potvory žádoucí nejsou a začne je likvidovat, ale to už můžou být ve stádiu, kdy už se to zvládnout nedá.
Mě se docela úspěšně povedlo polikvidovat skelné sasanky. Ze začátku až desítky kusů, později už nic.
Caulerpy byla jedna větvička. Ze začátku jsem se těšil že něco roste. Pak jsem zjistil že by tam být neměla a tak jsem jí vytrhl. Pak jsem ještě měnil pozici kamenů upravoval a jinak je otáčel, čímž se její kořeny schované v útesu dostaly na místo kde nebylo vidět. Jenže to jsem ještě ani netušil že ta potvora má kořeny, které prostým odtržením neodstraním a myslel jsem si že je pryč. A ona si mezi tím připravovala z pod útesu invazi. Jakmile se dostala na viditelné místo tak jsem jí dál likvidoval ale bylo to horší a horší až jsem pochopil že jsem to po... a že řešení nejspíš dopadne znovuzaložením. Ale úplně to ještě nevzdávám.
Útes není slepený, takže ještě uvažuji koupel v roztoku peroxidu vodíku. Ale tohle množství když se pak bude rozkládat v akvu bude jednoznačně průšvih, takže asi nějak po částech a postupně a lokální místa ošetřovat už přímo v akvu ze stříkačky nebo to dodělá krab pokud bude. Prostě tohle je výzva, která má spoustu možných řešení. Trocha filozofování: cesta je cíl :-)

EDIT: jo a o pár postů zpět tu tuším winter psal že by to vůbec neřešil, že caulerpa je v pohodě :-)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ja myslel ze Caulerpa ma ty pekne zelene listy viz treba:
Obrázok
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Ono jich je více druhů. Ta moje by měla být Caulerpa racemosa.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa aquain »

Řasa se dříve nebo později takřka ze dne na den rozpadne. Bude konec z životem v akva.
Na snímku při zvětšení je vidět Caulerpu jak prorůstá útes. Neřešil jsem to, řasa je biologicky ůžasná nebylo to ošklivé, nevadilo.
Jakmile začala být invaze výraznější (nemohu dohledat fotky) nasadil jsem rybku Canthigaster
Do 14ti dnů bylo po řase. Pak jsem ji vyhodil.(je to celkem snadné, neumí rychle plavat)
Prílohy
detaily016.jpg
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Spongebob »

Kdyz jsi totiz mluvil o caulerpe jak ti buji v nadrzi, myslel jsem ze t bude treba jako tu :)
Obrázok
Coz by bylo jeste fajn a dalo by se to i nechat. Ten druh co pisujes je bohuzel fakt strasnej :|

Zkus tu rybku co ti aquain radi a uvidis. Ale ze by tohle cely pozrala...to by me zajimalo :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

To o tom možném rozpadu té řasy vím .... to bude taky varianta a zkušenost.

Jinak nevím ale tu rybu mají třeba zde: http://www.morskeakvarium.cz/canthigaster-valentini/ a píší masožravec, což mě na čtverzubce sedí. To že by se krmil řasou se mě nezdá. Uvidím ...
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Tak pár fotek a info co podnikám:
IMG_5710_small.jpg
Pokud srovnáte tuto fotku z předchozí co jsem sem dával, tak vězte že na této fotce je v akváriu o jeden kelímek od jogurtu méně Caulerpy a stálo mě to hodinu času.
IMG_5718_small.jpg
A tak jsem se rozhodl jít do výměny živáků a co chci zachovat tak zatím takto věším po akva. Živáky mám zamluvené tak snad to za cca 10 dní vyjde....
Už jsem vyndal nějaké menší kameny a ty procházejí louhovou lázní, aby byla jistota že tam nic nezbude a časem jsem je mohl využít jako mrtvé. Korály rozvěšené po stěnách akva stále kontroluji a jakmile tam zahlédnu jen snítko Caulerpy tak mám v ruce pinzetu. Manželka ze mě začíná lehce šílet neb u toho nyní sedím skoro pořád :-D a ani páchnoucí kameny v louhu v koupelně se jí moc nezamlouvají ....
IMG_5722_small.jpg
Takže nyní akva celkově vypadá takto ....
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"