Krakonošovo minimoře

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa VINTR »

Nevím, jestli to bude rada, ale mám takový postřeh.
- louh bych na sinici nepoužíval, spíš ji v místě kde to šplíchneš podpoříš..... Pokud budeš vytahovat kameny a něco s nimi dělat tak tomu taky moc nepomůžeš...
- na caulerpu by mohly zabrat nějaké ryby (malá zebra.. putovní...)..
- na tu zelenou vláknitou řasu jsou vhodný taky nějaký rybky (salaris) a krabíci..... jen musíš zvolit správné.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Nevím jestli jsem se někde neupsal, ale nikde jsem nepsal že používám louh na silnici. S tou ani potíž nemám. Ani s vláknitou. Pokud bych opravdu šel radikální cestou tak je to prakticky znovuzaložení a pak budu obě očekávat. Jen s caulerpou nyní válčím .... Jakou zebru máš na mysli? Jsem přeci jen stále začátečník a tyhle názvy těžko přiřazuji a tak dávám přednost latinským pojmenováním pokud je to možné. Nějaké ryby nebo kraby co by jim chutnat mohla jsem našel, ale je to jednak dost individuální co jsem četl a hlavně do většího objemu než je moje plivátko.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Jajo »

No zebra ( zebrasoma flavescens ) by na 60l bola celkom sranda.
Najjednoduchšie je kúpiť iné (kvalitnejšie) živáky. Na 60 litrov to bude aj asi lacnejšie, ako kupovať ryby na pokus-omyl.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Ano na zebrasoma flavescens jsem koukal. Viděl jsem i na živo a nemohu si pomoci, ale do mého akva mě přijde trochu moc velká. A řešit její stěhování .... a nákup nového mladého kusu? To není cesta kterou bych se chtěl vydat.

Ano koupit nové živáky je také varianta, ale kde vezmu tu jistotu, že tam nebude něco podobného nebo ještě horšího. To je přesně ten problém nedůvěry, který si myslím že by vyřešilo umrtvení současných kamenů s tím že zůstane vše netknuté ve filtraci. Ano je tu riziko, že někde zůstane nějaký zapadlý kousek. Ale ten by se pak už ihned po objevení dal snadno zlikvidovat. Nebylo by to to samé jako když je skoro půl útesu porostlé souvislou vrstvou.

Teď když to píšu tak mě napadá jak dlouho trvá udělat z mrtvých živáky. Že bych to ještě nějaký čas vydržel. Ve filtru místo mám, že bych tam nějaké mrtvé nacpal a zkusil na ně i svítit, abych viděl že se tam ta potvora někde nerozjede a pak udělal výměnu útesu z toho co si oživím ve filtru ..... Hmmm a nebo už to moc překombinovávám :-/

Ještě jeden nápad ... ve sladkovodním akva se na řasy používal peroxid vodíku. Muselo se dost opatrně, ale fungovalo to (zkoušel jsem to kdysi jednou jen jak to funguje, nepotřeboval jsem to plošně). Peroxid by měl účinkovat jen na tu řasu a ne jako louh na vše. Muselo by se to aplikovat při vypnutém proudění jehlou přímo na řasu. Ale asi bych si to dovolil použít ve větším množství než louh.

EDIT: ještě pro představu fotka porostu řasy:
caulerpa na útesu
caulerpa na útesu
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa axelson »

riasa je ozaj krasna :D ale nie teraz vazne. Z mrtveho kamena tak rychlo zivak nie je. Mne napríklad trvalo skoro pol rok pokial sa zabehol a bol v zivej vode. Ale aj teraz vypada uplne inac ako zivaky z bali. Pokial das iba mrtve kamene a s filtrackou zabehnutou bude to stejne dost dlho trvat. Rozumenjsie sa mi zda pridat teraz do systemu pridat mrtve a aspon ciastocne ich ozivit. Aj ked ako pises nikto nezaruci ze si riasu znovu nezavlecies. Ale ked neskusis nezistis :D
p.s.ja som ma na kvalitných zivakoch riasu ale tu vyzrala dorina a flavescenka :D
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Škoda že nebydlíš za rohem, za tři dny bych ti ty šutry vrátil od řas důkladně očištěné a králičkovec by si pošmákl. Jinak by to moha žrát ježovka, možná ti ji někdo v okolí zapůjčí.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Díky za rady, ještě jsem trochu hledal něco o použití toho peroxidu a vypadá to podle zahraničních fór, že ho používají na tyto účely i reefaři. Nastuduji podrobněji a asi to bude to první co nyní otestuji. Na youtube jsem i nějaká videa z použití našel.

S tím stěhováním ryb a dalších živočichů se úplně nestotožňuji. I my máme rádi "své doma". Pravda u nás je to o něčem jiném, u nich je to spíše o přesném složení vody na které jsou zvyklí a ikdyž se dají aklimatizovat je to stres a v tomto případě i zbytečný ikdyž by mě to pomohlo k útesu bez Caulerpy.

marvanek001: to je škoda, ty dva šutry převést by nebyl takový problém.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa VINTR »

Dívám se na fotku a toto tě trápí.....? časem ti to nějaký korál zaroste a zadusí....... Buď rád že to máš živé. Peroxid, louh atd. bych se vyprdl. Mě třena trápí brynalerka https://www.google.cz/search?q=pachycla ... 80&bih=894 roste to jako plevel a utlačí to i sasanky, je to korál co si dokáže udělat místo. Abych ho na útesu ukočíroval používám ocet a inzulínovou jehlu (napíchám ho "přiměřeně" v nanu bych nedělal) a časem vidím pokrok, ale bojuji s tím již několik let a tak nějak nevím kdo vyhrává...... :roll: každopádně tam kde to aplikuji se udělá na cca měsíc sinice :wink: (mrtvý tlející flek) to čekej i po peroxidu, louhu atd....
PS: s tou sinicí jsem to špatně přečetl....
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

No vida, to je slovo do pranice. Nechat to být.
Je pravda že ač jsem to tu nezmínil, tak přeci jen mám obavy z toho co se stane když větší množství rozkládající řasy bude v akvu. Zejména pak v tom mém malém objemu. Pak maximálně větší výměny vody. Ale že to s akvem zamává je mě jasné.

Na druhou stranu jestli jsem si načetl informace správně, tak Caulerpa v určité fázi svého rozšíření nebo růstu (to jsem úplně nepochopil) začne s pohlavním množením, při kterém se celá stejně rozpadne a kalamitu způsobí tak jako tak. Proto jsem si myslel vyřešit její likvidaci dřív než k tomu dojde. Ti co jí používají v refugiu kvůli tomu tuším svítí nonstop nebo v protifázi proti hlavní nádrži. Mám to načtené správně, nebo se mě něco popletlo co spolu nesouvisí?

Možná tedy moje první otázka neměla znít jak se jí zbavit, ale jestli se jí zbavit nebo jí nechat být ať si dělá co chce.
Jak tedy?
VINTR by jí nechal být ....

@VINTR: i tvůj problematický korál jsem málem nedávno zabil :-), ale na útes jsem si ho nedal :-)
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Nejlevnější způsob jak se té řasy zbavit je nasadit do nádrže poustevníky. Kromě kuličkové řasy a sinice mi spásli úplně všechno. Teda spásají stále je v nádržích mám. Do nana je nejlepší pár ks Clibanarius tricolor. Taky se dá použít některá z ježovek, např. Mespilia globulus. Jen je dobré mít přirostlé korálnatce. Ráda tahá na hřbetě třeba zoanthy. Obojím nijak zvlášť nádrž nezatížíš.
Osobně bych zvolil toto, nebo bych to neřešíl, pokud korálům nevadí.
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Ten poustevník mě přivedl na myšlenku ještě pořídit Emerald Crab (Mithraculus sculptus). Tuším Spongebob ho tu má ve své nádrži a na youtube jsem našel video jak se láduje nejen bublinkovou řasou ale i tou mojí Caulerpou. Sice jsem narazil že v případě hladu se může pustit i do korálů, ale to jsem našel na jediném místě malou zmínku, jinak všichni uvádějí že korálům neubližuje.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ano vsiml jsi si dobre :) u me opravdu odvadi, nebo spis odvedl praci na 1* ted uz nema delsi dobu zadnou rasu ,ale stejne ty kameny porad obira...
Na tu bublinkovou je fakt nejlepsi..po te sel hned a za tyden bylo po ni!
Ohledne okusovani koralu..mozna jsem ho nekdy nekde zahlid vyset na eufilce, nebo v mekaci, ale ze by ji nejak nicil to ne. Nemam teda zadne sps. Jen par lps a mekace. Kazdopadne super krabik co porad leze na ocich jako treba kreveta Ambonensiska..zadnej plachej schovavac. Cili jestli chces vidat lozit kraba po kamenech a nechat si pozirat rasu, tak nemas dal co resit ;)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

No já sps mám jen montipory a jednu acroporu a teď jak jsem to zase trochu rozjel po hladovění akvárka, tak vápník mizí a alkalita letí dolů takovým tempem, že ho budu muset doplňovat i mimo výměny vody. To se mě úplně nelíbí, dávám přednost jednoduchosti, takže ty spska časem asi pustím ....
A víc se budu orientovat na to co máš v akva ty nebo jak to má švíco.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ja osobne si myslim, ze je to dobry napad pokud do toho clovek nechce zahucet na plno..se vsemi testy, doplnovanim prvku a samozrejme nakladnou a slozitou technikou.
Je spoustu krasnych koralu co dokazi prezit i v "horsich" podminkach. Tim nechci rict mit primo spinavou vodu, ale ne na tolik dokonale vyvazenou aby mu slapaly ty nejnarocnejsi koraly. Vsak si rozumime :)
No a pak opravdu staci jednou za mesic vymenit 15-20% vody, vymenit sorbenty a dolivat odpar :wink:
Kdyz mi pak nekdo prijde na navstevu, je z toho stejne nadsenej a vubec netusi co jsou nejake montipory nebo akropory :D vidi vlnici se koraly v proudu spolu s bilym piskem a barevnymi rybkami...tak to vlastne vidim i ja :) me to opravdu staci a nejsem otrokem akvaria.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
lhajek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 13 Sep 2015 08:16
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

Re: Krakonošovo minimoře

Príspevok od používateľa lhajek »

Teď jsem dělal po týdnu měření Ca a alkality a jen to potvrzuje co jsem napsal dříve a co mě píšeš ty. Po týdnu vápník klesl jen o 5mg/L, ale alkalita ulítla o 1,2 na pouhých 6,1. A to už jsem s parametry opravdu na dolní hraně, takže tam něco málo dosypu, ale tohle se nedá na výměnách už udržet. A to mě přijde že těch sps tam mám poskrovnu. V tak malém objemu se jako začátečník moc necítím ladit ballinga. Maximálně pokud to vydrží tak si nechám jednu acroporu a bude.
Takže pokud by někdo chtěl nějaké malé montipory (zelená, červená, fialová) tak ať písne. Ještě bych mohl v tuto chvíli zredukovat Tubipora musica. Pak to když tak pošlu i do nabídek.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"